Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: ΠΑΠΙ ENDURO

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2015
    Μηνύματα
    4

    ΠΑΠΙ ENDURO

    Γεια σας.Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ σας
    Βλέπω τις τελευταίες μέρες αυτά τα πειραγμένα παπιά
    που έχουν στην Ταϊλάνδη και θα ήθελα να μου πείτε κατά πόσο θα ήταν δυνατό να γίνουν έτσι με ανταλλακτικά από μεταχειρισμένη enduro,mx κτλ

    και γενικά που υπολογίζετε το κόστος(χωρίς να πειράξω μηχανή εξάτμιση...μόνο αναρτήσεις λάστιχα ) .Μπορώ πιστεύω να κάνω κάποιες εργασίες μόνος μου εκτός από τις οξυγονοκολλήσεις που δεν έχω κατάλληλο εξοπλισμό.

    Μια τέτοια αλλαγή θεωρείται νόμιμη;
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων maxresdefault.jpg‎   picture2010-191255418164.jpg‎   DSC01154.jpg‎  

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2013
    Μηνύματα
    121
    δες και το Honda XRM 125, ένα Innova με πιρούνι με 2 πλάκες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Honda_XRM_125.jpg 
Προβολές:	1403 
Μέγεθος:	85,0 KB 
ID:	339922

    Άν τα νούμερα στο μοτέρ και το σκελετό είναι τα δικά του, και η εξάτμιση δεν κάνει πολύ θορυβο, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

    Ζάντες βάλε καλύτερα 19-17. Αν ταιριάξεις κέντρα με 32 ή 36 ακτίνες, θα είναι καλύτερα απο τα μικρά που έχουν 28. Άν βάλεις και πίσω δισκόφρενο, ακόμα καλύτερα.
    Πίρουνι όχι μεγαλύτερο απο 41, ακόμα καλύτερα 39. Διαδρομή δεν χρειάζεται να έχει 220+mm, και 170 να έχει, θα είναι μιά χαρά απο τα 80-90 (δεν είμαι σίγουρος) ενός παπιόυ. Τίμονι θα δείς στο τέλος, αν και μάλλον θα χρειαστείς κάτι ψηλό, πχ όπως το μαμίσιο του Africa 750.
    Δές και για καμιά ποδία για το μοτέρ. Αν βαριέσαι ίσως ταιριάζει απο CRF 50. Καλύτερα άσε το μαμίσιο φιλτροκούτι, ή δες τα απο πάνω που έχουν χρησιμοποίησει τον χώρο κάτω απο την σέλα. Φτιάξε και προστάσια στην εξάτμιση για να μην καίγονται τα πόδια σου.

    Μπορείς να κάνεις και ενισχύσεις στον σκελετό. Μπορείς πχ να βάλεις και εξτρά τεπόζιτο μπροστά, που θα βοηθάει και τα πόδια σου να στηρίζονται. Μέτα θα μπορείς εύκολα να έχεις κατανομή βάρους όπως θές, αν δεν χρειαστέις όλη αυτήν την αυτονομία.
    Βάλε και μαρσπιέ που διπλώνουν, με ελατήριο, όπως και πέταλια κιβωτίου και φρένου. Και μανέτες και και και...
    Αν βρείς κανα φτηνό κιτ, κάνε μετατροπή σε χειροκίνητο συμπλέκτη.

    Με τα φώτα δύσκολα τα πράγματα, δέν υπάρχει εντούρο μάσκα που να φωτίζει καλά πάνω απο τα 60χλμ. Φτιάξτο έτσι ώστε να βρίσκεις εύκολα πλαστικά απο διάφορα εντουρο. Ολες οι μάρκες που βγάζουν πλαστικά (acerbis, ufo κτλ), βγάζουν εκτός απο το κανονικό (πχ κόκκινο τα honda, πράσινο τα kawasaki) και σε ασπρο και σε μαυρο. Φτέρο μπορέις να βάλεις απο παιδικό εντουράκι, ή κοβεις απο κανένα μεγάλο με 21" τροχό.

    Με λίγα πειράματα μπορείς να φτίαξεις μοχλικά σαν το 98αρι CB1300.

    http://www.cars-directory.net/pics/h...195_5_orig.jpg

    Όταν τελείωσεις με την πίσω ανάρτηση και τα γραναζώματα, θα ρυθμίζεις την αλυσίδα έτσι ώστε όταν τα 2 γρανάζια και ο άξονας είναι στην ευθεία, να έχει κενό και να μην είναι σφιχτή. Εκεί που λεέι για την ρύθμιση στο βιβλιαράκι, αναφέρεται σε εντελώς μαμίσιο μηχανάκι, όχι σε εντούρο ιδιοκάτασκευή.

    Τί μηχανάκι έχεις; Για αρχή βγάλε όλα τα πλαστικά, και θα σου έρθουν οι ιδέες απο μόνες τους. Αν έχεις διάθεση, με λίγα λεφτά και δουλειά, μπορείς να έχεις φοβερά αποτελέσματα. Έχεις κοντά σου μηχανουργείο;
    Τελευταία τροποποίηση από nightraider; 25/08/2015 στις 01:56.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2015
    Μηνύματα
    4
    ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σε πολλά θέλω ψάξιμο διότι δεν είμαι γνώστης των όρων
    το παπάκι γυμνό ήταν έτσι. είναι ένα κινέζικο .
    από κάποια εντούρο που βρήκα στις αγγελίες όπως αυτά τι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω;Συνημμένο 339969Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2544 Honda XL250 Degree 006.jpg 
Προβολές:	1327 
Μέγεθος:	52,9 KB 
ID:	339970Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Kawasaki KLR250 02  2.jpg 
Προβολές:	1326 
Μέγεθος:	81,3 KB 
ID:	339971Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2011-12-04-bikepics-2311857-full.jpg 
Προβολές:	1328 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	339972

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KINEZOUMPAS Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ φίλε για την απάντηση σε πολλά θέλω ψάξιμο διότι δεν είμαι γνώστης των όρων
    το παπάκι γυμνό ήταν έτσι. είναι ένα κινέζικο .
    από κάποια εντούρο που βρήκα στις αγγελίες όπως αυτά τι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω;Συνημμένο 339969Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2544 Honda XL250 Degree 006.jpg 
Προβολές:	1327 
Μέγεθος:	52,9 KB 
ID:	339970Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Kawasaki KLR250 02  2.jpg 
Προβολές:	1326 
Μέγεθος:	81,3 KB 
ID:	339971Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2011-12-04-bikepics-2311857-full.jpg 
Προβολές:	1328 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	339972

    Εννοεις να παρεις κατι σαν αυτα για να το κανεις βιδες και να κουμπωσεις πραγματα στο παπι ????
    Quod me nutrit... me destruit.....

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2015
    Μηνύματα
    4
    ναι, εννοείται από διαλυμένα που τα πουλάνε 100-200 το πολύ ευρώ με σπασμένα μοτέρ για ανταλλακτικά ,πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω τι και αν μπορεί να "κουμπωθεί". Σκοπός είναι να έχω ένα λίγο πιο all around όχημα χωρίς τα έξοδα απόκτησης ενός μεταχειρισμένου (ανακατασκευή συντήρηση και φορολόγηση...) οι φωτογραφίες είναι από μηχανές που βρήκα σε τέτοιες τιμές .αυτό είναι το παπί γυμνο απόΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rrr4.jpg 
Προβολές:	1278 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	339979 παλιά foto

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2013
    Μηνύματα
    121
    Να κουμπωθούν όπως είναι, δύκολα. Θέλει δουλειές με μηχανουργεία κτλ

  7. #7
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    καλη ιδεα. θες μπροστινο απο 50αρια εντουρο. ροδα 19 η και 21. αν βαλεις 21 βαλε και πισω 18.
    τεποζιτο μπρος απο κατι αλλο. να πιανει πανω καπου που θα ειναι κι ενισχυση για το πλαισιο. αναρτησεις πισω απο 6βολτο c50. ειναι πολυ πιο μακριες. μην βαλεις απο φλορετα που κανουν επισης θα σου κοψω τα χερια αν δεν μου πεις που ειναι η υπολοιπη.αυτα για αρχη.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Φίλε μου τώρα σοβαρολογείς?
    Θέλεις να πάρεις πιρούνι & ψαλίδι από RM για να το βάλεις σε κινέζικο παπί? Για να έχεις τι? Ασφάλεια? ταχύτητα? οικονομία?

    Καταρχήν θα γελάνε όλοι μαζί σου, γιατί το αισθητικό αποτέλεσμα δεν θα έχει καμιά συνοχή.
    Θα είναι άκρως επικίνδυνο καθώς ο "σκελετός" του παπιου δεν μπορεί να αντέξει ούτε τη νέα γεωμετρία, ούτε την σκληρότητα των αναρτήσεων.
    Με τα λεφτά που θα χαλάσεις και τις ώρες που θα φας θα μπορούσες να αγοράσεις ένα φθηνό εντουράκι 250 και θα έχεις μια ολοκληρωμένη και ασφαλείς μηχανή που θα πηγαίνεις παντού και οικονομικά σε συνολικό επίπεδο. Εάν σκέφτεσαι το 50αρικο για τα τέλη τότε άσε το άθλημα.

    Αυτά από εμένα, ελπίζω να το σκεφτείς ξανά

  9. #9
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    πωλουνται μπροστινα κομπλε απο crm50, ts 50, dt 50, και πισω μερη κομπλε. παιξε παιδι μου να ευχαριστηθεις customizing.

  10. #10
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    δεν ειναι που δεν ειναι καλα στημενα τα παπια απο το εργοστασιο κανε μια τετοια μετατροπη να μη στριβει με τιποτα. επισης αμφιβαλω αν περναει κτεο αν το κανεις "εντουρο". το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις λαστιχα οπως τα m45. αν θες εντουρο παρε 50αρι η 125 ετοιμο απο το εργοστασιο.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Ναι φιλε παρε καλυτερα ενα μικρο εντουρακι... θα σε κοροιδευει ολο το χωριο αμα το κανεις ετσι το παπακι....
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  12. #12
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    στα @@ του τι θα λεει το χωριο. το θεμα ειναι πως μια τετοια μετατροπη δεν ειναι ασφαλη για τον ιδιο!
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  13. #13
    Το Τ50 που είχα μια χαρά enduro έκανε σε απίστευτα μέρη...κίχ δεν έβγαλε ποτέ. Και στο κάτω-κάτω, ψιλόφτερο ονειρευόμουνα και τα έκανα αυτά με το παπί...άρα...πας κατευθείαν σε ψιλόφτερο και δεν ασχολείσαι διότι απλά δεν αξίζει τον κόπο.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Πέφτει δούλεμα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    Ότι και να κάνεις στο παπί σοβαρό εντούρο δεν πρόκειται να κάνεις ΠΟΤΕ (εκτός αν κάνεις καμία μετατροπή και στο πλαίσιο και παντου όπου με το ίδιο κόστος παίρνεις κανονικό εντούρο).... Πάρε 2 τέτοια λάστιχα, άσε τα και λίγο ξεφούσκωτα να αποροφάνε τίποτα μπας και αντέξουν λίγο και οι καημένες οι ζάντες http://www.stelpet.gr/gr/el/products...-enduro-250-17 ;Ότι κάνεις παραπάνω απο αυτό είναι πεταμένα λεφτά...Αν εννοεις εντούρο λίγο πατημένο χώμα, που πάς και με pilot street,άστο όπως είναι και μην κολώνεις....

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 13:21
  2. Παπι Ή ΜηΧανη?
    από christin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 20:43
  3. Pls Help 4 Enduro
    από CyBeRseXX στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 11:01
  4. Πα, Πα, Πα, Το Παπι
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 18:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF