Σελίδα 14 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 4910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 230

Θέμα: Aprilia Caponord 1000.....ακουω.

  1. #196
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Πάει σε BMW, ακόμα χειρότερα
    Ανθρωπος που ψανετε για Ιταλικο ,ειναι ικανος για το χειροτερο.


    Και στα δυο παντως,πολλα εχουνε να κανουνε με τον προηγουμενο ιδιοκτητη.

  2. #197
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    ακουσα,βρεθηκε μπροστα μου και κατοχος εδω και τετραμηνο....μονη αλλαγη εκτος απο μαζεματα σε σερβις, ανορθωτης που εβαλα εναν ελληνικο απο κορινθο(ειχε πανω εναν απο χοντα και τα τιναξε) και εναν μεταλλικο ταχυσυνδεσμο που εβαλα στην επιστροφη καυσιμου....μηχαναρα ειναι για τα λεφτα της
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μαγαζι.jpg 
Προβολές:	519 
Μέγεθος:	106,4 KB 
ID:	414347Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ride3.jpg 
Προβολές:	518 
Μέγεθος:	83,7 KB 
ID:	414348
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  3. #198
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Γύρισα λίγο τα μέρη σου το καλοκαίρι με ένα γκρί του '06. Πέρασα από Λεωνίδιο γυρνώντας από Φωκιανό. Κορυφαίο της εποχής του που στέκεται καλά ακόμα και σήμερα και πολύ καλή αγορά στα 3-4 χιλιάρικα.
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  4. #199
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Γύρισα λίγο τα μέρη σου το καλοκαίρι με ένα γκρί του '06. Πέρασα από Λεωνίδιο γυρνώντας από Φωκιανό. Κορυφαίο της εποχής του που στέκεται καλά ακόμα και σήμερα και πολύ καλή αγορά στα 3-4 χιλιάρικα.
    Νομίζω σε είχα δει φιλε

  5. #200
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Ρε παιδια αυτα τα καγκελα που φοραει μπροστα που τα βρισκουμε? Πυξιδας για πες φιλε μου. Πανεμορφο ειναι.

  6. #201
    Δυστυχώς μόνο μεταχειρισμένα και αν. Τα εχει καταργήσει η aprilia και όσο κι αν έψαξα και από εξωτερικό από διάφορα γνωστά μοτομάγαζα aprilia δεν τα ειχε κανεις σε στοκ.
    Αν εισαι τυχερός και σε κανένα ebay ίσως...

  7. #202
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Παιδια καλησπερα. Απορια, σας εχει τυχει ποτε να μην εχετε πισω φρενο απο την υπερθερμανση σε κατηφορικη διαδρομη φορτωμενος?
    Και αν ΝΑΙ, τι κανατε ωστε να φτιαξετε το προβλημα? Το επαθα προσφατα και δεν του εχω εμπιστοσυνη να το πιεσω πια.

  8. #203
    Ναι ναι εχει συμβεί και σε εμένα και σε αλλα παιδιά. Το πισω ειδικά σε κλειστά κατηφορικά δεν ψύχεται καλά οπότε βράζουν τα υγρά αν το πιέσεις πολύ. Η λυση που εχει βελτιώσει πολύ την κατάσταση ειναι τα υγρά με υψηλότερο σημείο βρασμού. Rbf660 βαζω και εχω δει πολύ καλή συμπεριφορά...

    Επίσης θέλει προσοχή να μην ξεχνιέσαι με το ποδι πανω στο φρένο γιατί έστω και λίγο να πιέζεται θερμαίνεται ο δίσκος...

  9. #204
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Δεν ηξερα οτι ειναι γνωστο προβλημα. Ευτηχως υπαρχει λυση απο οσο γραφεις. Θα κοιταξω να αλλαξω υγρα και να μην παταω το φρενο τοσο. Παιζει να κανει διαφορα και καποια αλλαγη δισκοπλακας? Ισως δεν ξερω...

  10. #205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ktm640lc4 Προβολή μηνύματος
    Δεν ηξερα οτι ειναι γνωστο προβλημα. Ευτηχως υπαρχει λυση απο οσο γραφεις. Θα κοιταξω να αλλαξω υγρα και να μην παταω το φρενο τοσο. Παιζει να κανει διαφορα και καποια αλλαγη δισκοπλακας? Ισως δεν ξερω...
    Οι δισκόπλακες οι μαμά είναι αρκετά καλές δε θα πρότεινα κάποια αλλαγή σε αυτό το κομμάτι. Δε φταίει η δισκόπλακα δηλαδή για το φαινόμενο αυτό.

    Παρεπιπτόντως έχουμε συνάντηση οι aprilianoi το ΣΚ στην Πορταριά στο Πήλιο. Αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά στο φόρουμ μας για λεπτομέρειες.

  11. #206
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Συμβαίνει σε πολλά μηχανάκια. Όχι μόνο σε απριλια .Απο τη παρατεταμένη χρήση.Η λύση είναι να περιμένεις να κρυώσουν τα υγρά και ο δίσκος και να ξαναξεκινησεις.Το έχω πάθει στο κτμ και μάλιστα σε ενα panta750 (αμάξι για όσους δεν γνωρίζουν).Στις κατηφορες δουλεύουμε πολύ μηχανοφρενο(δε ξέρω πως το λέτε εσείς) και αυτό βοηθάει πολύ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #207
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Συμβαίνει σε πολλά μηχανάκια. Όχι μόνο σε απριλια .Απο τη παρατεταμένη χρήση.Η λύση είναι να περιμένεις να κρυώσουν τα υγρά και ο δίσκος και να ξαναξεκινησεις.Το έχω πάθει στο κτμ και μάλιστα σε ενα panta750 (αμάξι για όσους δεν γνωρίζουν).Στις κατηφορες δουλεύουμε πολύ μηχανοφρενο(δε ξέρω πως το λέτε εσείς) και αυτό βοηθάει πολύ.
    ναι συμβαινει γιατι το πισω φρενο ΔΕΝ ειναι για να σταματαει τη μοτο.μπροστα συνηθως εχουμε 2 τεραστιους δισκους και πισω ενα μικρουλη.μαντεψτε γιατι....
    με το μπροστινο σταματαει η μοτο και το πισω βοηθαει στην ευσταθεια και στο κλεισιμο της γραμμης.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  13. #208
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    ναι συμβαινει γιατι το πισω φρενο ΔΕΝ ειναι για να σταματαει τη μοτο.μπροστα συνηθως εχουμε 2 τεραστιους δισκους και πισω ενα μικρουλη.μαντεψτε γιατι....
    με το μπροστινο σταματαει η μοτο και το πισω βοηθαει στην ευσταθεια και στο κλεισιμο της γραμμης.
    Βεβαίως.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    ναι συμβαινει γιατι το πισω φρενο ΔΕΝ ειναι για να σταματαει τη μοτο.μπροστα συνηθως εχουμε 2 τεραστιους δισκους και πισω ενα μικρουλη.μαντεψτε γιατι....
    με το μπροστινο σταματαει η μοτο και το πισω βοηθαει στην ευσταθεια και στο κλεισιμο της γραμμης.
    Οφφ τοπικ αλλά και το μπροστά φρένο βοηθάει στο κλείσιμο της γραμμής ,με σωστή εφαρμογή.
    Απλά είναι πολύ δυνατό (διπλοί τεράστιοι δίσκοι κτλ που είπες) και θέλει μια παραπάνω προσοχή.
    Όταν το κάνεις σωστά, βέβαια, η ανταμοιβή σου είναι οι απείρως περισσότερες επιλογές στην είσοδο και κατά τη διάρκεια της στροφής.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #210
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Οφφ τοπικ αλλά και το μπροστά φρένο βοηθάει στο κλείσιμο της γραμμής ,με σωστή εφαρμογή.
    Απλά είναι πολύ δυνατό (διπλοί τεράστιοι δίσκοι κτλ που είπες) και θέλει μια παραπάνω προσοχή.
    Όταν το κάνεις σωστά, βέβαια, η ανταμοιβή σου είναι οι απείρως περισσότερες επιλογές στην είσοδο και κατά τη διάρκεια της στροφής.
    συμφωνοι.εγω απλα λεω ποιες οι μοναδικες λειτουργιες του πισω φρενου!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Σελίδα 14 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 4910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Caponord 1000
    από Svan στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2012, 13:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF