Σελίδα 6 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 230

Θέμα: Aprilia Caponord 1000.....ακουω.

  1. #76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Oxi, δεν είσαι δίκαιος. Ο ερωτευμένος εύκολα περνάει στην άλλη πλευρά αν του γ@αμήσει το αίμα η αγαπημένη του. Τυχερός και συνεπής σε αυτά που ζήταγα (δηλαδή να τη σκίζω ) και χατήρι δεν μου χάλασε...
    Ω,ρε γμτ... Εσύ είσαι χειρότερα...είσαι παντρεμένος...

  2. #77
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εγω λεω να φωναξετε τον Γ.Γ να κανει παζαρι το μηχανακι.
    Τι διαολο !!!με ενα χλρκο δεν θα βρηκε 1000αρι;
    τρεφεν.....
    που ναι ο ματζι ρε φιλε;;;;θα σου βρει gs1200 με 1500 ευρα ανετα!
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    αυτό το είχα ξεχάσει ... πως το "σορτάρισες" το μηχανάκι ρε ;;
    Εύκολα. Γκάζι στην έξοδο της Κ9 και απογείωση με high. Fly me to the moon καιετς...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Ω,ρε γμτ... Εσύ είσαι χειρότερα...είσαι παντρεμένος...
    Για να γίνει η πώληση, ήθελαν δύο μάρτυρες και μου πέταξαν και κουφέτα. Κουμπάρος ήταν ο sapila racing.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εύκολα. Γκάζι στην έξοδο της Κ9 και απογείωση με high. Fly me to the moon καιετς...
    πάρε δικύλινδρο σου λένε...

    δεν κινδυνεύεις από high σου λένε...

    θα πα να του πετάξω ένα τράξιο κοντρο του δικού μου να ησυχάσω

  5. #80
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    τρεφεν.....
    που ναι ο ματζι ρε φιλε;;;;θα σου βρει gs1200 με 1500 ευρα ανετα!
    Ο magi είχε βρει να τον πληρώσουν για να αγοράσει GS.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #81
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ο magi είχε βρει να τον πληρώσουν για να αγοράσει GS.
    απλά επιβεβαιώνεις ότι κάτι μυαλά σαν το δικό σου που δεν θέλουν τον αέρα της αλλαγής και της προόδου στη χώρα μας έχουν φέρει ως εδώ που φτάσαμε. Ο άνθρωπος πήγε να φέρει την ελπίδα στο χώρο της μοτοσικλέτας που ταλανίζεται απο έριδες, σκάνδαλα και εργολαβικές σχέσεις με τους καρεκλοκένταυρους της δεξιάς και του πασοκ, έδωσε το καλό παράδειγμα του λιτού βίου αγοράζοντας φτηνή μοτοσικλέτα και όργωσε την ευρώπη προωθώντας τον ελληνικό μοτοσικλετισμό (25000 χιλιόμετρα δεν είχε πει, μέσα σε ένα χειμώνα; ), εσείς τίποτα, στην κοροϊδία. Τι να πεις, τι να πεις, δεν θα δούμε άσπρη μέρα ποτέ σε αυτόν τον τόπο...

    Και για να λέμε του στραβού το δίκιο πιο ελληνική μοτοσικλέτα από αυτήν με το γαλανόλευκο σήμα (όπως η σημαία μας, θυμίζω) ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ. Απόδειξη ότι είναι παντού.

  7. #82
    Τσαντισμενο Μελος Το avatar του/της Buenaventura
    Εγγραφή
    01/05/2009
    Μηνύματα
    171
    Οποτε ολοι συμφωνουμε οτι το Capo ειναι καλο μηχανακι,και ας παει ο ανθρωπος να το παρει....

    Τα προβλημματα του ειναι αυτα που εχουν αναφερθει πιο πανω και λυνονται σχετικα φθηνα.Επειδη ομως ειχα κ εγω ενα καπο για ενα φεγγαρι,θα διαφωνησω ως προς το θεμα "φρενα".Το μηχανακι ΔΕΝ εχει φρενα (εγω ειχα το ABS).Για ταχυτητες πανω απο 100-120 π.χ για να φρεναρεις επρεπε να το μελετησεις καλα.....Επισης το θεμα καταναλωση...Αν σκοπευεις να ταξιδευεις με πανω απο 140 ετοιμασου,καιει την μανα του κ τον πατερα του,ο catfish δεν κανει τπτ...Πολυ καλη ποιοτητα κυλησης,200αριζει δικαβαλο και με βαλιτσα χωρις να το καταλαβαινεις.
    Value for money ειπε καποιος ποιο πανω και πραγματικα αυτο ειναι.Η αληθεια ειναι οτι μετανιωσα που το εδωσα,ηθελα να το κρατησω ΚΑΙ αυτο....
    The Ace of Spades

  8. #83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Buenaventura Προβολή μηνύματος
    Οποτε ολοι συμφωνουμε οτι το Capo ειναι καλο μηχανακι,και ας παει ο ανθρωπος να το παρει....

    Τα προβλημματα του ειναι αυτα που εχουν αναφερθει πιο πανω και λυνονται σχετικα φθηνα.Επειδη ομως ειχα κ εγω ενα καπο για ενα φεγγαρι,θα διαφωνησω ως προς το θεμα "φρενα".Το μηχανακι ΔΕΝ εχει φρενα (εγω ειχα το ABS).Για ταχυτητες πανω απο 100-120 π.χ για να φρεναρεις επρεπε να το μελετησεις καλα.....Επισης το θεμα καταναλωση...Αν σκοπευεις να ταξιδευεις με πανω απο 140 ετοιμασου,καιει την μανα του κ τον πατερα του,ο catfish δεν κανει τπτ...Πολυ καλη ποιοτητα κυλησης,200αριζει δικαβαλο και με βαλιτσα χωρις να το καταλαβαινεις.
    Value for money ειπε καποιος ποιο πανω και πραγματικα αυτο ειναι.Η αληθεια ειναι οτι μετανιωσα που το εδωσα,ηθελα να το κρατησω ΚΑΙ αυτο....
    Κάποιες ενστάσεις από εμπειρία με τα aprilia. Εχω διαβάσει πολλές ιστορίες στο Aprilia Bikers και έχω δει πολλά V2 με αυξημένη κατανάλωση να στέλνονται στον Bill, μετά από κουκουρούκου ρύθμισμα.
    Πιστεύω πως δεν μπορεί να καίει την μάνα του και τον πατέρα του, όταν το Tuono Gen II με 57mm σώματα (47mm του Capo), πολύ πιο δυνατό μοτέρ και γυμνό καίει περίπου 7,0-7,5 lt/100 με ταχύτητες 160-170 km/h. Παρόμοια κατανάλωση είχαν σχεδόν όλα τα μηχανάκια 750-1000 στις διαδρομές που έχω κάνει μαζί τους κατά καιρούς, όπως στην σιδηρόκωλη στο Τσεπέλοβο-Βωβούσα που είμασταν 13-14 μοτοσυκλέτες.

    Εντύπωση μου είχε κάνει επίσης η επιστροφή από την μυθική ετήσια του 2013 στον Βόλο (που ήταν ο Pan-Dvs), που γύρισα με τον Gallos. Εγώ δικάβαλλο, αυτός με το 990 μονός αλλά με μπαγκαζιέρες και λουκάνικο, ίδιες ταχύτητες (160-170 σταθερά) και το ΚΤΜ έκαιγε 1 lt/100 περiσσότερο από το Tuono (!).

    Για τα φρένα, μάλλον έχεις δίκιο μιας και το έχω ακούσει και από άλλους. Οι δαγκάνες του Capo είναι μια χαρά στο Srx μου που τις έβαλα, αλλά το srx είναι -100 κιλά από το Capo.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #84
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εντύπωση μου είχε κάνει επίσης η επιστροφή από την μυθική ετήσια του 2013 στον Βόλο (που ήταν ο Pan-Dvs), που γύρισα με τον Gallos. Εγώ δικάβαλλο, αυτός με το 990 μονός αλλά με μπαγκαζιέρες και λουκάνικο, ίδιες ταχύτητες (160-170 σταθερά) και το ΚΤΜ έκαιγε 1 lt/100 περiσσότερο από το Tuono (!).
    Εμενα μου κανει εντυπωση που με μπαγκαζιερες (δηλαδη 1μ πλατος μετωπικης επιφανειας) το 990 εκαψε μονο 1λτ/100 παραπανω απο το τουονο!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #85
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Me to δικο μου Capo παντως ημουνα αρκετα ευχαριστημενος με τα φρενα του αλλα... Φοραγε υψηλης πιεσης σωληνακια ( τα οποια δεν γνωριζω εαν ηταν φορεμενα απο μαμα η απο τον προυγουμενο ιδιοκτητη....)

  11. #86
    Τσαντισμενο Μελος Το avatar του/της Buenaventura
    Εγγραφή
    01/05/2009
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εμενα μου κανει εντυπωση που με μπαγκαζιερες (δηλαδη 1μ πλατος μετωπικης επιφανειας) το 990 εκαψε μονο 1λτ/100 παραπανω απο το τουονο!
    Ακριβως!Η επιφανεια-αντισταση στον αερα του καπο ειναι σαφως χειροτερη απο τουονο.Ειχα τουονο κ το πρωτο πραγμα που μου εκανε εντυπωση ειναι πως γινεται στα ιδια χιλιομετρα (ταξιδι-εθνικη) το τουονο να καιει λιγοτερο.
    The Ace of Spades

  12. #87
    Τσαντισμενο Μελος Το avatar του/της Buenaventura
    Εγγραφή
    01/05/2009
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Κάποιες ενστάσεις από εμπειρία με τα aprilia. Εχω διαβάσει πολλές ιστορίες στο Aprilia Bikers και έχω δει πολλά V2 με αυξημένη κατανάλωση να στέλνονται στον Bill, μετά από κουκουρούκου ρύθμισμα.
    Πιστεύω πως δεν μπορεί να καίει την μάνα του και τον πατέρα του, όταν το Tuono Gen II με 57mm σώματα (47mm του Capo), πολύ πιο δυνατό μοτέρ και γυμνό καίει περίπου 7,0-7,5 lt/100 με ταχύτητες 160-170 km/h. Παρόμοια κατανάλωση είχαν σχεδόν όλα τα μηχανάκια 750-1000 στις διαδρομές που έχω κάνει μαζί τους κατά καιρούς, όπως στην σιδηρόκωλη στο Τσεπέλοβο-Βωβούσα που είμασταν 13-14 μοτοσυκλέτες.

    Εντύπωση μου είχε κάνει επίσης η επιστροφή από την μυθική ετήσια του 2013 στον Βόλο (που ήταν ο Pan-Dvs), που γύρισα με τον Gallos. Εγώ δικάβαλλο, αυτός με το 990 μονός αλλά με μπαγκαζιέρες και λουκάνικο, ίδιες ταχύτητες (160-170 σταθερά) και το ΚΤΜ έκαιγε 1 lt/100 περiσσότερο από το Tuono (!).

    Για τα φρένα, μάλλον έχεις δίκιο μιας και το έχω ακούσει και από άλλους. Οι δαγκάνες του Capo είναι μια χαρά στο Srx μου που τις έβαλα, αλλά το srx είναι -100 κιλά από το Capo.
    Βυρωνα το μηχανακι δεν το ειχε δει ο Μπιλ,το ειχα παρει απο Αρμακολλα και πιστευω οτι ηταν καλα ρυθμισμενο.Ισως οχι τελεια,αλλα ουτε κ κουκουρουκου.Με τις ταχυτητες που εγραψες πιο πανω εμενα μου εκαιγε 10+(για να μην πω 11 και πεσουν να με φανε).Η ατακα "πανω απο τα 150 καιει την μανα του κ τον πατερα του" ειναι απαντηση απο κατοχους στο Bikers οταν εθεσα το θεμα της καταναλωσης.Το ποιο αδυναμο μοτερ πρεπει να δουλεψει πιο ψηλα για να βγαλει τα χιλιομετρα.
    Δεν λεω κατι με σκοπο να θιξω το μοτο,οπως ειπα μετανιωσα που το εδωσα,ο ανθρωπος ομως ζητησε εμπειριες και ετσι γραφω κ εγω την δικη μου.
    (Ειχαμε βρεθει μια μερα στον Σμπρινη αλλα δεν μιλησαμε,εσυ εφευγες κ γω περιμενα στην σειρα,1st gen ασιμη με ολινς μπροστινο απο δευτερης)
    The Ace of Spades

  13. #88
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Buenaventura Προβολή μηνύματος
    Βυρωνα το μηχανακι δεν το ειχε δει ο Μπιλ,το ειχα παρει απο Αρμακολλα και πιστευω οτι ηταν καλα ρυθμισμενο.Ισως οχι τελεια,αλλα ουτε κ κουκουρουκου.Με τις ταχυτητες που εγραψες πιο πανω εμενα μου εκαιγε 10+(για να μην πω 11 και πεσουν να με φανε).Η ατακα "πανω απο τα 150 καιει την μανα του κ τον πατερα του" ειναι απαντηση απο κατοχους στο Bikers οταν εθεσα το θεμα της καταναλωσης.Το ποιο αδυναμο μοτερ πρεπει να δουλεψει πιο ψηλα για να βγαλει τα χιλιομετρα.
    Δεν λεω κατι με σκοπο να θιξω το μοτο,οπως ειπα μετανιωσα που το εδωσα,ο ανθρωπος ομως ζητησε εμπειριες και ετσι γραφω κ εγω την δικη μου.
    (Ειχαμε βρεθει μια μερα στον Σμπρινη αλλα δεν μιλησαμε,εσυ εφευγες κ γω περιμενα στην σειρα,1st gen ασιμη με ολινς μπροστινο απο δευτερης)
    Κρίμα που δεν τα είπαμε.

    Εμένα δεν μου κάθεται καλά το νούμερο που λες, όχι πως δεν συνέβαινε απλά είναι εξωφρενική κατανάλωση για αυτόν τον κινητήρα. Το Tuono που είχες, φόραγε ελαφρά μεγαλύτερα μπεκ από το Capo (51mm νομίζω), που απέχουν πολύ από τα 57 του Gen II που έχει και μεγαλύτερες βαλβίδες. Τα νούμερα 10-11 δλδ, τα καίω μόνο με τέρμα γκάζι σε ΕΟ ή πίστα.
    Δε ξέρω...ας μιλήσουν και οι υπόλοιποι κάτοχοι Caponord μήπως είναι κάτι που δεν γνωρίζω.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #89
    Μόλις μίλησα με Bill σχετικά με το θέμα της κατανάλωσης. Ενα σωστά ρυθμισμένο Capo, έχει κατανάλωση 6-7lt/100 με ταχύτητες 130-160km/h, και μόνο σε τέρμα γκάζι θα φτάσει τα 9+ (τηρουμένων των αυτονόητων, δλδ φορτίο και γρανάζωμα).
    Κάτι μου είπε για τα πριν και μετά του 2003 μοντέλα που έχουν λ και αλλάζει ο τρόπος ρύθμισης (εκτός των εργοστασιακών προδιαγραφών).
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #90
    Και μενα η δικη μου εμπειρια αυτα τα νουμερα λεει .

    Βεβαια κατα καιρους εχουν καταγραφει και διαφορετικες αποψεις και προς το ανω αλλα και προς το κατω οριο .

    Η μεση καταναλωση ενος capo , παντως κινουμενο σε normal ρυθμους ειναι το 5,7 με 6,5+ lt/100

    Αυτο αλλαζει οσο πιο ευαισθητο ειναι το δεξι χερακι

Σελίδα 6 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Caponord 1000
    από Svan στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2012, 12:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF