Σελίδα 7 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 230

Θέμα: Aprilia Caponord 1000.....ακουω.

  1. #91
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    . . . "Η μεση καταναλωση ενος capo ,κινουμενο σε normal ρυθμους ειναι το 5,7 με 6,5+ lt/100 "
    τότε η ελάχιστή του ποιά είναι;

    Και ποιός θεωρείται "νορμάλ ρυθμός" για ένα Tουριστικό 1000άρι "MegaOnOff" ???
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  2. #92
    Τσαντισμενο Μελος Το avatar του/της Buenaventura
    Εγγραφή
    01/05/2009
    Μηνύματα
    171
    Αν ταδε εφη Bill,τοτε ετσι ειναι.

    Οποτε το δικο μου ηταν κακορυθμισμενο.

    Αυτα λεγαμε faraway και στο ΑΒ....Οταν ρωτησα "τι εννοειτε με νορμαλ ρυθμους?" η απαντηση που πηρα ηταν "ε,120-130 στην εθνικη...".120 ρε παιδια πανε και τα λεωφορεια του κτελ στην εθνικη.Προσωπικα δεν θα επαιρνα 1000cc μηχανακι για να πηγαινω με 120.Αλλα και παλι,το μεγαλυτερο μειονεκτημα για μενα δεν ηταν η καταναλωση,αλλα τα φρενα που με το ABS ναι μεν δεν επεφτες...αλλα δεν σταματαγες κιολας.Απο οσα εχω διαβασει η μοντα με τις δαγκανες απο τουονο λυνει το θεμα αυτο,εγω απλα δεν θελησα να ασχοληθω...

    Το ρεζουμε...Τιμιοτατο μηχανακι για τα λεφτα του,ομορφο και στριφτερο (για την κατηγορια)
    The Ace of Spades

  3. #93
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Μόλις μίλησα με Bill σχετικά με το θέμα της κατανάλωσης. Ενα σωστά ρυθμισμένο Capo, έχει κατανάλωση 6-7lt/100 με ταχύτητες 130-160km/h, και μόνο σε τέρμα γκάζι θα φτάσει τα 9+ (τηρουμένων των αυτονόητων, δλδ φορτίο και γρανάζωμα).
    Κάτι μου είπε για τα πριν και μετά του 2003 μοντέλα που έχουν λ και αλλάζει ο τρόπος ρύθμισης (εκτός των εργοστασιακών προδιαγραφών).
    να πω και γω το μακρύ μου σαν κάτοχος κάπο

    με χάρτη κάτφισ και καλορυθμισμένο από μπιλλ, σε χρήση εντός αθήνας (όχι κέντρο, αλλά προάστια, μεγάλες λεωφόροι και ΑΟ) με μοτίβο χρήσης: πάντα, σούζα, σπασίματα ταχυτήτων στα φανάρια και ΑΟ 180-190+ έχω μια κατανάλωση 9,5 με 11 βαριά βαριά σε πολύ καφριλίκι)

    Σε ΟΛΟίδια χρήση το 990 adv που είχα παλαιότερα έπαιζε από 11,5 ως 13+ οπότε το λες και ψιλο-οικονομικό το κάπο.

    Επίσης το κάπο άμα το πας αργά καίει αέρα. Το 990 όταν το ζέσταινες στο διπλό σταντ είχε 8lt/100 κατανάλωση.
    όχι ότι το 990 δεν το λατρεύω και δεν είναι μηχανάρα έτσι;;

    αυτά για καταναλώσεις. τώρα το αν είναι καλό μηχανάκι ή όχι.. είναι τίμιο για τα λεφτά του, και όπως είπαν και άλλοι πάνω πέρνεις πολύ μηχανή για τα λεφτά που δίνεις.

    μέτρια φρένα που βράζουν και εύκολα αν το κυνηγάς σε κανά κατηφορικό στροφιλίκι.
    Οπωσδήποτε πίσω ανάρτηση με το καλημέρα για να γίνει μηχανή.
    Τα υπόλοιπα πήγαινε σε κανά καφέ με το ΑΒ, να τα μάθεις


    btw Βύρωνα, ο bill γύρισε Αθήνα ή είναι ακόμη διακοπές;;; γιατί τον περιμένω
    Fuck the universe.

  4. #94
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Ναι, αλλά συγκρίνεις ένα μηχανάκι με το χειρότερο (σε θέμα κατανάλωσης) της κατηγορίας για να το βγάλεις οικονομικό
    Life begins at 45°.

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Μεση ταχυτητα γισ τα on off θεωρουνται τα 130. Λογικοτατη ταχυτητα για ταξιδι ασχετα με τα κυβικα.Ητε 650 ,ητε 1200 εκει ειναι η μεση ταχυτητα.Η διαφορα ειναι στην ανεση.

    Το θεμα ανοιχτηκε για να ακουσω τα κακα και τις λυσεις τους.Εχει βαλει κανεις σωληνακια υψηλης?Παρατηρησε διαφορα στα φρενα?

  6. #96
    το Varadero το mk2 του κολλητού μου με ίδια οδήγηση όπως περιγράφω κάτω από τα 10-10μίσο, ΔΕΝ έπεφτε.

    Vstrom 650 δικάβαλο δανεικό με ένα top-case πήγα Αθήνα-Καλαμάτα και μου κάψε 10 στα 100. Και δεν τράβαγε κιόλας.


    σου φαίνετε καλύτερο το κάπο τώρα;;
    Fuck the universe.

  7. #97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GhostDog Προβολή μηνύματος
    btw Βύρωνα, ο bill γύρισε Αθήνα ή είναι ακόμη διακοπές;;; γιατί τον περιμένω
    Ακόμα διακοπές είναι, τον περιμένω και εγώ να μου μαζέψει το srx

    Περί καταναλώσεων, συνάγω το συμπέρασμα πως περισσότερο με το χέρι του αναβάτη έχει να κάνει στα V2...
    Αν με ρωτούσε κάποιος τι μου καίει το Tuono, μόνο συγκεκριμένος δεν θα μπορούσα να είμαι.
    Εχω δει και κάτω από 7,0 lt/100 στην ΕΟ και αυτονομία 260 χλμ χωρίς να μείνω, έχω μείνει όμως και στα 150 χλμ...πρόπερσι που ανέφερα τον Βόλο και τα 7,4lt/100 με το ΚΤΜ παρέα στην επιστροφή, είχαν γίνει 11+lt/100 στο ανέβα που πήγαινα με 190-250 συνέχεια...

    Άβυσσος τα aprilia.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GhostDog Προβολή μηνύματος
    το Varadero το mk2 του κολλητού μου με ίδια οδήγηση όπως περιγράφω κάτω από τα 10-10μίσο, ΔΕΝ έπεφτε.

    Vstrom 650 δικάβαλο δανεικό με ένα top-case πήγα Αθήνα-Καλαμάτα και μου κάψε 10 στα 100. Και δεν τράβαγε κιόλας.


    σου φαίνετε καλύτερο το κάπο τώρα;;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #99
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GhostDog Προβολή μηνύματος
    Vstrom 650 δικάβαλο δανεικό με ένα top-case πήγα Αθήνα-Καλαμάτα και μου κάψε 10 στα 100. Και δεν τράβαγε κιόλας.
    ;;
    Σερι τερμα γκαζι το πηγαινες;;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Σερι τερμα γκαζι το πηγαινες;;
    Ούτε ο Τσάκ Νόρρις δεν μπορεί να το κάνει αυτό στο V-Strom.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #101
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Τζάκ Νόρρις
    Τσακ. Τσακ. ΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΚ!

    Και Τζάκι Τσαν. ΤΖΑΚΙ. Με ζήτα.
    Life begins at 45°.

  12. #102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τσακ. Τσακ. ΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΚ!

    Και Τζάκι Τσαν. ΤΖΑΚΙ. Με ζήτα.
    Νταξ, τώρα ηρέμησες ?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #103
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παιδιά άμα είναι να πηγαίνουμε εθνική οδό με 120, το αμάξι είναι πιο άνετο. Από 140 και πάνω κάνουμε δουλίτσα. Ειδικά δε για χίλια κυβικά που και αυτό πλεονασμος είναι πλέον.

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GhostDog Προβολή μηνύματος
    να πω και γω το μακρύ μου σαν κάτοχος κάπο

    με χάρτη κάτφισ και καλορυθμισμένο από μπιλλ, σε χρήση εντός αθήνας (όχι κέντρο, αλλά προάστια, μεγάλες λεωφόροι και ΑΟ) με μοτίβο χρήσης: πάντα, σούζα, σπασίματα ταχυτήτων στα φανάρια και ΑΟ 180-190+ έχω μια κατανάλωση 9,5 με 11 βαριά βαριά σε πολύ καφριλίκι)

    Σε ΟΛΟίδια χρήση το 990 adv που είχα παλαιότερα έπαιζε από 11,5 ως 13+ οπότε το λες και ψιλο-οικονομικό το κάπο.

    Επίσης το κάπο άμα το πας αργά καίει αέρα. Το 990 όταν το ζέσταινες στο διπλό σταντ είχε 8lt/100 κατανάλωση.
    όχι ότι το 990 δεν το λατρεύω και δεν είναι μηχανάρα έτσι;;

    αυτά για καταναλώσεις. τώρα το αν είναι καλό μηχανάκι ή όχι.. είναι τίμιο για τα λεφτά του, και όπως είπαν και άλλοι πάνω πέρνεις πολύ μηχανή για τα λεφτά που δίνεις.

    μέτρια φρένα που βράζουν και εύκολα αν το κυνηγάς σε κανά κατηφορικό στροφιλίκι.
    Οπωσδήποτε πίσω ανάρτηση με το καλημέρα για να γίνει μηχανή.
    Τα υπόλοιπα πήγαινε σε κανά καφέ με το ΑΒ, να τα μάθεις


    btw Βύρωνα, ο bill γύρισε Αθήνα ή είναι ακόμη διακοπές;;; γιατί τον περιμένω
    συγνωμη κιολας και χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια.........
    αμα ιταλικο μηχανακι θελει απο καινουριο αλλα φρενα κι αλλη πισω αναρτηση τοτε γιατι να το παρει κανεις;
    για τα αψεγαδιαστα ηλεκτρικα του;

  15. #105
    παναγιωτη , νομιζω οτι τις πληροφοριες που ηθελες , λιγο - πολυ τις πηρες.... απο δω και περα θα αρχισει το japan VS europe ....

Σελίδα 7 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Caponord 1000
    από Svan στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2012, 12:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF