Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 73

Θέμα: Διλημματα! (KTM 990 ADV, Tiger 1050 , Multistrada 1200, BMW 1200GS)

  1. #16
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Με αρκετή καθυστέρηση επανέρχομαι...πιο κατασταλαγμένος απο πριν
    Tiger 800XC (Ισως και το XCx αν αξίζει τα εξτρα χρήματα)
    ΒΜW 800GS (Ισως την ADV εκδοση)

    Μπαίνοντας στο θέμα για να γράψω είδα οτι αναφέρθηκε και το tracer που όντως μοιάζει σαν VFM.

    Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παραπάνω μοντέλα
    Το αρνητικό του BMW που μου την σπάει είναι οτι έχει μικροσκοπικό ψαλιδι
    Το αρνητικό του Tiger ειναι το βάρος ειδικα για την XCx εκδοση

    PS: Είναι κανείς άλλος απο το Forum που ζει Αγγλία?

  2. #17
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Για ποιον λόγο να παρεις μηχανακι στην Αγγλία με 21 τροχο;
    Χτυπά ένα Tiger 1050 sport φίλε μου, προτείνω εγώ. Ειδικά το 2016 μοντέλο που εχει τα ηλεκτρονικά που δέν είχαν τα προηγούμενα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    ΤΟ 990 ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ

    και αν είχα λεφτά θα το χτπαγα εδω και τώρα
    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 27/02/2016 στις 12:34.
    ανανήψαντας

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Καλα εισαι Αγγλια εκει που παραγονται τα τραιουμφ που σε ενδιαφερουν , οτι αυτο σημαινει για σερβις και τιμες ανταλλακτικων και εσυ σκεπτεσαι κατι αλλο;;;

  5. #20
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Φίλε μου από ο,τι είπες φαίνεται οτι θές και την άνεση ταξιδίου του δικάβαλλου και την πρακτική καθημερινή χρήση. Θα σου έλεγα να προχωρήσεις προσεκτικά να είσαι σίγουρος οτι το μηχανάκι τα προσφέρει και τα δύο. Άρχισε τις βόλτες για τεστ στους ντήλερς.

    Επίσης, θα έλεγα οτι καινούργιο μηχανάκι, όταν υπάρχουν τόσα καλά μεταχειρισμένα, είναι πεταμένα λεφτά. Κατα τη γνώμη μου καινούργιο δικαιολογείται μόνο αν είναι κανένα «όνειρο ζωής» που θα το παντρευτείς. Ή άμα σου τρέχουν τα λεφτά απο τα μπαντζάκια, τι να πώ;
    Χάνεις τουλάχιστον το 1/3 της αξίας με την καλημέρα, αν αυτό δεν σε ενοχλέι, ΟΚ.

    Συμφωνώ με όσους έχουν προτείνει Tiger 1050, εγώ θα έλεγα και κανα TDM 900 καινουργιούτσικο μια χαρά θα σου έκανε. Τα ΚΤΜ είναι κουκλιά, αλλά μάλλον a bit too crazy για τη δουλειά που θες, άσε την κατανάλωση. Μην απορίπτεις και τα GS, εγώ θα κοίταζα και κανα προσεγμένο 1150 και τα ρέστα βενζίνες. Θα έλεγα οτι ακόμα και το Caponord παίζει, για να μη πώ και το Versys το 1000αρι. Τι μηχανάκι είχες προηγουμένως;

    Ο,τι και να είναι φροντισε να το πάρεις σύντομα, να χαρείς τις τοπικές βόλτες τώρα πούρχεται άνοιξη, μην το πάρεις όταν είσαι στο τσακ να φύγεις, κρίμα θάναι. Πάρε ο,τι νάναι να ευχαριστηθείς τις βόλτες και το πουλάς και παίρνεις το "ιδανικό" στο οποίο θα καταλήξεις πριν φύγεις!
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 27/02/2016 στις 18:57.

  6. #21
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Εδιμβούργο όβερ...
    Φίλε μου θα πρότεινα να κοιτάξεις κάτι σε ποιο δρόμου με στήσιμο για άσφαλτο μιας και το χώμα εδώ είναι σχεδόν άγνωστο.
    Το καλό είναι ότι παίζουν μηχανάκια 10ετίας και βάλε σε κατάσταση κούτας και με λογικά χρήματα οπότε αν διαθέτεις ένα καλό πόσο μπορείς να κάνεις και κάποια αλλαγή αν δεν σε βολέψει η πρώτη σου...
    Στα γράφω εγώ που οδηγούσα ον οφ στην Ελλάδα και ακόμα έχω το 990adv στην πατρίδα. Εδώ με ένα fazer600 μοντ 99', κινούμε καθημερινά βρέξει χιονίσει και παράπονο ουδέν.( ντάξει...λίγο ακόμα γκάζι και λίγο καλύτερο μπροστινό δεν θα με χάλαγε...). Ένα gsxr750 κ5 πολύ θα γούσταρα για τα σκ μιας και το FZS για καθημερινό είναι ταμάμ...
    Τα λέμε
    Υ.γ. Το mt09 που αναφέρθηκε πολύ καλό με κινητήρα διαμάντι και το VFR800 αρχοντικό και καλόστημένο... Τα οδήγησα και τα 2...

  7. #22
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Υ.γ. Το mt09 που αναφέρθηκε πολύ καλό με κινητήρα διαμάντι και το VFR800 αρχοντικό και καλόστημένο... Τα οδήγησα και τα 2...
    Louki, για το Crossrunner μιλάς, έτσι; Κάνει κατα τη γνώμη σου για δικάβαλο;

    Και εφόσον ο φίλος μιλάει για άνετα ταξίδια και δικάβαλλο, πρέπει να υπολογίσουμε και την άνεση της κυράς, έτσι; Οπότε αν πάει για βεφα, ούτε το 1200 (CrossDresser) αποκλείεται. Από τις περιπτώσεις που ταιριάζει μάλλον, και αρχίζεις να τα βρίσκεις και (σχετικά) φτηνά.

  8. #23
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Σας χαιρετώ λοιπόν και εγώ απο το μαγευτικό Market Harborough στα East Midlands...
    Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο σας μιας και φαίνεται πως πας να βγει μια άκρη...Λοιπόν συμφωνώ και εγω για μεταχειρισμένο μιας και τα περισσότερα είναι σχεδόν αχρησιμοποιητα με λίγα χλμ. Σήμερα είχα κλείσει για test ride στην BMW δυστυχώς όμως δεν μπορώ να κάνω test drive με ελληνικό δίπλωμα(και ας ειναι το καινουργιο με κάρτα), επειδή δεν μπορούν να τσεκάρουν online για πόντους κτλ οπότε εχω ξεκινήσει για να αλλάξω δίπλωμα ήδη.
    Δοκίμασα σε στάση να κάτσω στο gs1200 όπου και το απέριψα αμέσως , τεράστιο και βαρύ. Στο 800GS που έκατσα φαίνεται μια χαρά άνετο και ελαφρύ. Πριν απο λίγο μπήκε στην εξίσωση και το KTM 1050ADV.
    Συνοψίζοντας 800GS (κοιτάω το ADV που εχει μεγαλύτερο ντεπόζιτο) έχω την αίσθηση ότι είναι αρκετά ακριβότερο απο αυτά που προσφέρει , το Tiger 800XR ή ΧC θέλω να τα δοκιμάσω μιας και φαίνονται VFM και τέλος το ΚΤΜ 1050 φαίνεται ίσως πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω δηλαδή 80-90 δρόμος,ταξίδια, καθημερινή χρήση όσο το επιτρέπει ο καιρός. Εχω βρει μοντέλο του 2015 με 1500 μιλια 7500-8000 λίρες!!!
    Η καριέρα μου με τις μηχανές έχει ως εξής CBF250/Hornet600/F600 Funduro.
    Επίσης κάτι που δεν έχω σκεφτεί είναι το parking ( Έχω δικό μου parking με φράκτη δίπλα απο το σπίτι αλλά δεν είναι κλειστο)...
    Το 1050 Tiger δεν μου αρεσει εμφανισιακά και έτσι το απέριψα
    Τελευταία τροποποίηση από Alchimistis; 27/02/2016 στις 23:34.

  9. #24
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    ετσι πως το θετεις σχετικα με την χρηση νομιζω Τιγρης και Multistrada ειναι ο χαρακτηρας που σου ταιριαζει.Ο ελικας εχει και παραμετρους που αξιζει να δεις πριν αποφασισεις και εννοω κοστος σερβις after sales (που δεν φημιζεται καθολου),προβληματα πολλα και αδιαιολογητα με τα χρηματα που πληρωνει καποιος για την αποκτηση καποιου μοντελου της.Το 1050 ADV ειναι πιο φρεσκο και πιο μηχανακι απο τις επιλογες σου.

  10. #25
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Βασικά το mt09 το γυμνό οδήγησα... Γρήγορο και καλόστημένο μου φάνηκε. Έχουν τον ίδιο κινητήρα με το cross runner αλλά για δικάβαλο δεν έχω γνώμη...θεωρητικά πια χαρά θα είναι. Το VFR800 πιο μηχανή πάντως. Το μτ9 χούλιγκαν...
    Το παλικάρι πρωφανος ψάχνεται για όρθια θέση οδήγησης...και με τα φράγκα (λιριά...) που διαθέτει οι επιλογές είναι άπειρες... Και αυτό είναι πρόβλημα καμιά φορά ειδικά αν δεν θέσεις σωστά τις προτεραιότητές σου, πράγμα που θέλει εμπειρία, αυτογνωσία και ρεαλισμό... Κάπου εκεί μπαίνουν τα γούστα, τα wonabe, οι βαθμολογίες από τα συγκριτικά του "τύπου" και το πράγμα μπερδεύει...
    Δεν ξέρω εκεί νότια πως είναι, αλλά εδώ πάνω η έλλειψη κλειστού πάρκινγκ είναι μεγάλο μείον. Δεν γνωρίζω τα οικονομικά δεδομένα αλλά ίσως μια φθηνότερη μηχανή με χαμηλότερα ασφάλιστρα και έξοδα συντήρησης να ήταν μια καλή επανεκκίνηση με μικρότερο ρίσκο. Και με μικρότερο μπατζέτ μπορείς να πάρεις "πολύ" μηχανή εδώ...

  11. #26
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Χμμ, ΚΤΜ 1050, ε;
    Να σου πω, δεν το ξέρω καθόλου, κι έτσι ούτε που το σκέφτηκα, αλλά αν έχεις τα λεφτά μπορεί να είναι ο,τι πρέπει για την περίπτωση. Και πιο ήρεμο από τα χουλιγκαν αδερφάκια του, και από ο,τι διάβασα πιο άνετο για δικάβαλο από άλλα παρομοίου μεγέθους. Νομίζω κι ότι βρίσκεις με £7k-£8k.
    Για δοκίμασέ το και πε μας...

  12. #27
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Βασικά έχω κολλήσει μιας και δε μπορώ να κάνω test ride εαν δεν έχω αγγλικό δίπλωμα...οποτε είμαι σε αναμονή αλλαγή διπλώματος.
    Το ΚΤΜ 1050 σε μεταχειρισμένο το βρίσκω σε αρκετά ελκυστική τιμή και με ελαχιστα μιλια. Φιανεται να είναι αυτό που ακριβώς ψάχνω επι το πλείστον για δρόμο και ταξίδι αλλά αμα λάχει μπαίνει εύκολα και σε έναν χωματοδρομο. Τα περισσοερα που βρίσκω έχουν κάτω απο 4000μιλια ψάχνοντας μέσω εξουσιοδοτημένων.
    Ψάχνοντας χθες βρήκα και ενα Ducati Multistrada 1200 με 3000μιλια μοντέλο του 2010 και 6500 λίρες!!!Ο μόνος λόγος που φοβάμαι το ducati είναι το service του και οτι ειναι 160 άλογα!!!! Που είναι ΠΑΡΑ πολλα για τα δικά μου χέρια.
    Λούκι σχετικά με το πάρκιγκ εχω βρει κάποιες λύσεις
    1 ειτε θα το βάλω στο κήπο με κάτι ειδικές σκηνές που κυκλοφορουν για να ξεχειμωνιάζουν οι μηχανές
    2 είτε μια ώρα μακριά θα το βάλω στο Κλειστό parking φίλου οταν θέλω να ξεχειμωνιάσω

  13. #28
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alchimistis Προβολή μηνύματος
    Βασικά έχω κολλήσει μιας και δε μπορώ να κάνω test ride εαν δεν έχω αγγλικό δίπλωμα...οποτε είμαι σε αναμονή αλλαγή διπλώματος.
    Το ΚΤΜ 1050 σε μεταχειρισμένο το βρίσκω σε αρκετά ελκυστική τιμή και με ελαχιστα μιλια. Φιανεται να είναι αυτό που ακριβώς ψάχνω επι το πλείστον για δρόμο και ταξίδι αλλά αμα λάχει μπαίνει εύκολα και σε έναν χωματοδρομο. Τα περισσοερα που βρίσκω έχουν κάτω απο 4000μιλια ψάχνοντας μέσω εξουσιοδοτημένων.
    Ψάχνοντας χθες βρήκα και ενα Ducati Multistrada 1200 με 3000μιλια μοντέλο του 2010 και 6500 λίρες!!!Ο μόνος λόγος που φοβάμαι το ducati είναι το service του και οτι ειναι 160 άλογα!!!! Που είναι ΠΑΡΑ πολλα για τα δικά μου χέρια.
    Λούκι σχετικά με το πάρκιγκ εχω βρει κάποιες λύσεις
    1 ειτε θα το βάλω στο κήπο με κάτι ειδικές σκηνές που κυκλοφορουν για να ξεχειμωνιάζουν οι μηχανές
    2 είτε μια ώρα μακριά θα το βάλω στο Κλειστό parking φίλου οταν θέλω να ξεχειμωνιάσω
    οταν θα κανεις test ride το multistrada θα καταλαβεις ποσο διαχειρίσιμα ειναι τα "160" αλογα του και ποσο ευκολο ειναι να το πας αργα η γρηγορα.Ολα στο μυαλο ειναι.Αν ειναι οκ απο μηχανικης αποψης γιατι οχι;6500 λιρες;

  14. #29
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ίσως αν ο φίλος κάνει κάποια τηλέφωνα σε ασφαλιστικές σε σχέση με τα κόστη ασφάλισης κάποιων μηχανών στην Αγγλία, να γίνουν ακόμα πιο εύκολες οι επιλογές του.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hector
    Εγγραφή
    22/06/2005
    Μηνύματα
    160
    Να κάνω και εγώ μια πρόταση που θεωρώ την ποιο τίμια: kawa versys 1000!! Όρθια θέση, 4κ μοτεράκι αθάνατο,ροπάτο, γραμμικό, 17ρις τροχός, φουλ ηλεκτρονικά....από τα ποιο παρεξηγημένα all around...και τιμή value for money......
    Το είπα και ησύχασα!

    Α! Από κοντά είναι πιο όμορφο από ότι στις φωτογραφίες
    Τελευταία τροποποίηση από hector; 01/03/2016 στις 10:07.
    Το lifestyle είναι μαγικό, από μηδενικό σε κάνει νούμερο!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF