Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 73

Θέμα: Διλημματα! (KTM 990 ADV, Tiger 1050 , Multistrada 1200, BMW 1200GS)

  1. #1
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375

    Διλημματα! (KTM 990 ADV, Tiger 1050 , Multistrada 1200, BMW 1200GS)

    Καλήμερα, νομίζω πως σιγά σιγά ήρθε το πλήρωμα του χρόνου, πλέον εδώ στην γηραιά Αλβιώνα να ξανά βρω τα πατήματα μου για την δίτροχη καριέρα μου.

    Έτσι λοιπόν βρίσκομαι ανάμεσα σε χαοτικά διλήμματα, μην έχοντας καταλήξει ακόμη αν θα πάω για μεταχειρισμένο ή καινούργιο.
    Τα μοντέλα τα οποία μου γυαλίζουν είναι , KTM 990 ADV, Triumph Tiger 1050 , Multistrada 1200, ίσως το BMW 1200GS αλλά το βρίσκω ογκώδες σε σχέση με τα υπόλοιπα. Χρήση καθημερινή ( όσο μπορεί να το επιτρέψει ο καιρός βέβαια) μιας και ζω είμαι σε επαρχία με καλή άσφαλτο και όμορφες διαδρομές αλλά και ταξιδιωτική.

    Δεν έχω εμπειρία ούτε από ευρωπαικά μοντέλα , ούτε από αυτή την κατηγορία κάθε συμβουλή και γνώμη καλοδεχούμενη.


    PS: Η επιλογή ενός μεταχειρισμένου ίσως να είναι μια σοβαρή επιλογή μιας και οι περισσότερες είναι σε κατάσταση κούτας με πολύ λίγα χιλιόμετρα.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Πρεπει να κατασταλαξεις ακριβως τι θελεις, δυσκολο σε καταλαβαινω....εννοειται μεταχειρισμενο και φυσικα ελεγμενο πριν το παρεις...απο τα μοντελα που σκεπτεσαι ο καλος μεσος ορος ειναι ο 1050αρης τγρης..τον βρισκεις σε καλη τιμη αφου πρωτα τσεκαρεις αν εχει τις συ νηθεις μικρες ασθενειες.,,

    Μακρια απο μπεμπες εκτος αν δεν σε ενδιαφερει τα κοστη βλαβων και η ταλαιπωρια αλλα μονο το δηθεν..
    Τα αλλα μοντελα ειναι τομαχωκ, για μεγαλυτερες ατομικες συγκινησεις αλλα και δω το χερι βαθια στην τσεπη ειδικα το μουλτι...

    Ψαξτο μεσα σου βαθια και οτι σου κανει κλικ...καλα χιλιομετρα..

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Ωραία διλήμματα!
    Στις σκέψεις σου βάλε και ξεκαθάρισε αν το μηχανάκι το θες ΚΑΙ για εκτός δρόμου εξορμήσεις.
    Αν η απάντηση είναι όχι, δε βλέπω το λόγο να υπάρχει το 990 ADV πχ στις έπιλογές σου και όχι ένα 990 SM.. εκτός κι αν είναι θέμα γούστου.

  4. #4
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Ένα δίκιο το έχει ο από πάνω (est) στο συλλογισμό του.

    Χώμα ναι (και σε ποιο βαθμό) ή όχι ;
    Φύγαμε...

  5. #5
    Μονοκαβαλος ή δικαβαλος;

    Απ οτι καταλαβαινω χωμα δεν πας οποτε γιατι κοιτας τα αντβ μοντελα;
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2013
    Μηνύματα
    121
    Δέν χρειάζεται να πηγαίνεις χωματότοδρομο για να πάρεις τέτοια μοτο. Η ευκολία και η άνεση που έχει το ψηλό τιμόνι μεχρι τα 140χαω αρκούν. Άν θέλεις να ταξιδεύεις με 160+ χωρίς να σε απασχολούν οι πλάγιοι άνεμοι, τότε πέρνεις sport touring.

  7. #7
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έχετε ένα δίκιο στο ότι είμαι μπερδεμένος. Τα μηχανάκια που είχα πάντα ήταν street γυμνά cbf, Hornet και τέλος ενα bmw 650 Funduro είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να πάω σε τέτοια κατηγορία.

    Spyrakos το δικάβαλο είναι ένας παράγοντας που θα καθορίσει την απόφαση μου, μιας και το όνειρο και απώτερος σκοπός μου είναι να μπορώ να έρθω Ελλάδα με την μηχανή αλλά και ταξιδάκια στα γύρω μέρη. Τo χώμα δεν είναι στις πρώτες επιλογές μου, το ΚΤΜ το έβαλα επι το πλείστον λόγω αισθητικής προτίμησης.

    Το Multistrada είναι πραγματικά συναρπαστικό μηχανάκι τόσο σχεδιαστικά όσο και τεχνολογικά , όμως αναρωτιέμαι σχετικά με το κόστος συντήρησης καθώς και την αξιοπιστία του (ξέρω, πλέον η Ducati ίσως άδικα να κουβαλά ακόμη αυτή τη φήμη του παρελθόντος) , δεύτερο στην προτίμηση το Tiger όμως το μοντέλο μέχρι το 2012 , από το 2013 και μετά σχεδιαστικά νομίζω πως το χάλασαν αρκετά, μαζί ίσως με το tiger είναι και το Adv στις προτιμήσεις μου, βέβαια δε ξέρω κατά πόσο άνετο στο δικάβαλο μπορεί να είναι.

    Εν τέλει αφού θα τα σκάσω που θα τα σκάσω θέλω ένα μηχανάκι που θα το έχω για πολλά χρόνια και για πολλά χιλιόμετρα

    Όσα συγκριτικά έχω δει κυρίως απο Mcn όλο το bmw βγαίνει πρώτο και κάπως έτσι μπήκαν και οι Γερμαναράδες στο παιχνίδι
    https://www.youtube.com/watch?v=QC4lYBlxItk

  8. #8
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Τα καινουργια versys 1000& vstrom1000 δεν τα βαζεις καθολου στο παιχνιδι;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  9. #9
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Φίλε Αλχημιστή ωραίο το δίλημμά σου!!!Super θα έλεγα.
    Θα ήθελα να το κάνω αν μου επιτρέπεις ακόμα ωραιότερο και ίσως λιγότερο μπελαλίδικο,πάντα κατά την γνώμη μου.

    Στον "ευρωπαϊκό προσανατολισμό σου" υπάρχει χώρος για Ιαπωνικό εργαλείο ψυχικής ανάτασης 115hp;
    Εξηγούμε.
    Μήπως το τρικύλινδρο Yamaha MT-09 Tracer με πολύ καλή τιμή στα 9990 new(εδώ όμως) με τις εγγυήσεις του πρέπει να σε βάλει σε σκέψεις;

    Να με συγχωρείς αν βγήκα εκτός επιλογών σου,ήθελα απλά να τις διευρύνω κατά μία ακόμα,ευχάριστη,αξιόπιστη και οικονομική.

    Καλή επιλογή..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    αφου χωμα δεν... ανεφερες και τα προπελεν...

    Σημερα και ενω περιμενα ενα συναδελφο να αφησει το αυτοκινητο του για σερβις, χαζεψα απο κοντα για πρωτη φορα το RS1200 και το XR1200...

    Ειναι τα μπο@ρδελα κουκλια και τα 2...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από (Mostra)damoS Προβολή μηνύματος

    Σημερα και ενω περιμενα ενα συναδελφο να αφησει το αυτοκινητο του για σερβις, χαζεψα απο κοντα για πρωτη φορα το RS1200 και το XR1200...

    Ειναι τα μπο@ρδελα κουκλια και τα 2...

    Aλλά εξακολουθούν να είναι μπουρδέλ@
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2013
    Μηνύματα
    121
    το Multistrada αν έχει θεμα, θα έχει το DVT, αν και δύσκολα, αφού είναι η AUDI απο πίσω.
    Το Tracer φαίνεται φοβερό VFM.
    Υπάρχει και το Agusta Turismo, αλλα στα λεφτά που έχει δεν φαίνεται να προσφέρει κάτι ουσιαστικό για νορμάλ αναβάτη σε σχέση με το Tracer.
    Και το Caponord 1200 είναι ωραίο, άλλα έπεσε στην παγίδα του να το συγκρίνουν με το multi, που είναι σχεδόν 20 άλογα πάνω.

  13. #13
    Το XR βέβαια είναι χιλιάρι, αλλά ντάξει δεν πειράζει.

    Για το multi DVT όλοι λένε ότι πλέον μπορεί να οδηγηθεί "ήρεμα" εκεί που το παλιό αν δεν το στρόφαρες γκρίνιαζε και δυσφορούσε. Αλλά μπαίνεις στο θρεντ του Multi στα εξωτερικά και είναι όλοι στη γκρίνια με το τριπ που μηδενίζει όταν το σβήσεις, με το bluetooth system που κάνει διάφορα μη λειτουργικά και όχι αυτά που λέει το μάνιουαλ κλπ τέτοια εκνευριστικά με το λογισμικό.

    Και μπαίνεις στο θρεντ του XR1000 και υπάρχει ένα παράπονο για κραδασμούς στο τιμόνι ανάμεσα στις 5 και 6 χιλιάδες στροφές και.... Για το ότι οι βαλίτσες του λευκού είναι ΓΚΡΙ. Λήξις. Και μετά παραμιλάνε για το πόσο γαμάτο μηχανάκι είναι.... (και όχι, στα θρεντς των F και R δεν είναι τόσο χαρούμενοι όλοι)

    Το tracer είναι όντως τρελό VFM αλλά μιλάμε για Αγγλία και το βλέπω ότι θα γεμίσει ψιλοχαζοσκουριές γρήγορα. Το νέο Crossrunner θα το προτιμούσα. Ή και τον τίγρη1050, στην Αγγλία το δίκτυο αντιπροσώπων φαντάζομαι ότι είναι μεγαλύτερο του ελληνικού.

  14. #14
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Tα Ducati ωραία, σκεφτόμουνα και 'γω μια Multistrada, αλλα μόλις συνειδητοποιήσεις οτι τα σερβις και μόνο κάθε δυο χρόνια θέλουν τουλάχιστον £1500+, γυαλίζει λιγότερο.

    Το 1050 Sprint είναι φοβερά καλό μηχανάκι, αν ο αντιστιχος Τίγρης είναι εξ ίσου καλός θα έλεγα οτι το δίλημμά σου λύθηκε.
    (Αν και προσωπικά θα προτιμούσα το XC800, σαν πιο ελαφρύ.)

    Πάντως αν τo θες για παιγνίδι και κάβλα 990 SMT ή Superduke. Για ποιόν λόγο KTM Adventure αν δεν πας χώμα; Αν μιλάς για καναν ψιλοχωματόδρομο μόνο, δεν πιστεύω το SMT να έχει πρόβλημα.

    Συμφωνώ με όσους είπαν να βάλεις το Tracer στη λίστα σου. Και τον Τενεκέ τον 12αρι (XTZ) αν θες για μεγάλα ταξίδια. Όσοι έχουν είναι πολύ ευχαριστημένοι, μην ακούς τι λένε τα κόμικς. Ρίξε και καμιά ματιά στα Stelvio, όσο αποφασίζεις.

    Ξεκαθάρισε τις προτεραιότητές σου, και το μηχανάκι που θες θα βρεθεί μαγικά.
    Budget? Από ο,τι λες φαντάζομαι τουλάχιστον κανα δεκρικο (£). XCx800 καινούργιο;




    Παρεπιμπτόντως, αν ζεις Ιγκλατέρα, θα πρέπει να ξέρεις οτι οι λέξεις «BMW» και «MCN» στην ίδια πρόταση είναι πλέον ανέκδοτο.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 29/08/2015 στις 23:18.

  15. #15
    ειδικά για το τελευταίο που γράφεις, νομίζω δεν χάνουν τουριστικό συγκριτικό σε καμία κατηγορία και το RR μαζεύει σώβρακα επίσης. η πληρώνουν αδρά ΟΛΑ τα περιοδικά και ονλάιν έντυπα η όντως είναι καλές μοτοσικλέτες. το ότι βγάζουν βιτσια το διαβάζουμε στα fora αλλά σε ένα συγκριτικό δεν βγαίνουν, πλην του μέγα τεστ στο γερμανικό motorrad στο οποίο τα στόλισαν κανονικά.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF