Σελίδα 5 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 217

Θέμα: Ατύχημα

  1. #61
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisNt Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω πως έχει κάποια σχέση αυτό που λες ..εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να αποζημιωθώ .Στην αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να τρέχω σε δικαστήρια για να βρω το δίκιο μου..η κάνω λάθος ?
    εφόσον το αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο δεν θα έτρεχες στα δικαστήρια, θα αποζημειωνώσουν κανονικότατα, ο οδηγός θα έτρεχε στα δικαστήρια με την ασφαλιστική και την αστυνομία.

  2. #62
    Μιά ένσταση επ' αυτού, αν ο πραγματογνώμων δεν δεχτεί το κοστούμι που θα ράψει το συνεργείο, μόνο δικαστικά αποζημιώνεσαι, με αγωγή κατά της ασφαλιστικής και του οδηγού, προσκομίζοντας τιμολόγια και αξιώνοντας και τους νόμιμους τόκους.

  3. #63
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisNt Προβολή μηνύματος
    Πήρα τηλέφωνο σήμερα την ασφαλιστική και έχω κλείσει ραντεβού για αύριο να έρθουν για φωτογραφίες κτλπ.. Κάποιος έμπειρος σε αυτά τα θέματα αν μπορούσε να με ενημερώσει τι θα πρέπει να διεκδικήσω/ αναφέρω όταν το πάω στο συνεργείο . Όπως ανέφερα έχει γερό χτύπημα στο πηρούνι δηλαδή έχει γίνει βαθούλωμα και επίσης έχουν γρατζουνιστει τα πλαστικά στα πλάγιο μέρος , δεν ξέρω κατά πόσο επηρέασε το χτύπημα την ζάντα και γενικά την μηχανή .Ας με ενημερώσει κάποιος το πως θα πρέπει να ενεργήσω ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα γίνει πλήρη αποκατάσταση της ζημιάς .
    ό,τι πλαστικό έχει γρατζουνιά αντικατάσταση
    πρέπει μάλλον να μετρηθεί η μηχανή να δεις αν έχει στραβώσει κάτι κλπ κλπ

  4. #64
    Μέτρημα που λες, διαφήμιζε ο Παπασταύρου ένα μηχάνημα με Laser που ελέγχει πλαίσιο χωρίς να λύσει το μηχανάκι όλο απ' ότι θυμάμαι.

    *με ένα 20ρικο; Κάτι τέτοιο "εύκολο" τέλος πάντων.

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μέτρημα που λες, διαφήμιζε ο Παπασταύρου ένα μηχάνημα με Laser που ελέγχει πλαίσιο χωρίς να λύσει το μηχανάκι όλο απ' ότι θυμάμαι.

    *με ένα 20ρικο; Κάτι τέτοιο "εύκολο" τέλος πάντων.
    ακόμα έτσι είναι αλλά σαν την καλίμπρα κανενα μηχανημα
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #66
    Ναι ρε γμτ, αλλά τελευταία φορά που την χρειάστηκα για τσεκ είχε 400 ευρωπαϊκά. Καμμία σχέση...

  7. #67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε γμτ, αλλά τελευταία φορά που την χρειάστηκα για τσεκ είχε 400 ευρωπαϊκά. Καμμία σχέση...
    τσου, εμένα 50€ μου πήρε ο καλιμπράς

    δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει βεβαια το λύσε-δέσε.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  8. #68
    Banned
    Εγγραφή
    04/06/2015
    Μηνύματα
    115
    Όλοι λίγο πολύ έχουμε οδηγήσει χωρίς δίπλωμα αλλά μην το κάνουμε θέμα, όποιος οδηγάει χωρίς τα απαραίτητα έγγραφα να αναλάβει τις ευθύνες του και τέλος.

    Στο θέμα σου τώρα, αν έχει ασφάλεια αποζημιώνεσαι κανονικά και δεν θα βρεις κανένα μπελά και πολύ καλά έκανες που φώναξες την τροχαία να έρθει να κάνει καταγραφή του περιστατικού, δυστυχώς είναι κρίμα ο άλλος ο συνάνθρωπος μας δεν έχει δίπλωμα αλλά και ούτε την κατάλληλη παιδεία για το ότι δεν πρέπει να οδηγάει έτσι λόγο έλλειψης γνώσεων λόγο της νεανικής του ηλικίας, μακάρι να του βγει σε καλό αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.

    Αν είναι ανασφάλιστος και έχεις αποζημίωση από ανασφάλιστο πάλι σε πληρώνει η ασφαλιστική σου και τα ζητάει από τον υπαίτιο του ατυχήματος, αν όμως δεν έχεις εσύ την κάλυψη από ανασφάλιστο είτε θα τα βρείτε μεταξύ σας είτε από την διαδικασία των δικαστηρίων.

    Αυτά.

  9. #69
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Στο κομάτι που το παιδί που σε χτύπησε δεν είχε δίπλωμα εφόσον δεν υπάρχει τραυματισμός καλα έκανες και έκατσες να σου κάνει δήλωση η μητέρα του
    γιατι μετα θα έφτιαχνες τις όποιες ζημιές σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου. Για το παιδί που οδηγούσε χωρίς δίπλωμα μη πω ποσα χρόνια οδηγούσα και εγω
    μέχρι να βγάλω ήξερα τις συνέπειες και φυσικά δεν το λεω ουτε με υπερηφάνεια ούτε για μαγκιά και ανωτερότητα,αλλα το δίπλωμα δεν κάνει τον άλλο
    αυτοματα σωστο και πρσεκτικό οδηγό ειδικα σε μια χώρα που οι 99 στους 100 λαδώνουν..θυμάμαι στα 16-17 οδηγούσα πολυ καλύτερα και πιο πρεσκτικά
    απο κάτι ''έμπειρους και με δίπλωμα οδηγούς''. Το τι θα κάνει τωρα ο άλλος που σε χτύπησε η οικογένεια του το ξέρει και δε νομίζω να τον αφήσουν ξανα
    παίζει ουτε ο ιδιος να θέλει να ξανα έχει παρόμοια εμπειρία και χειρότερη αν υπάρχει τραυματισμός. Μακαρί να βγει προς όλους σας σε κάτι καλο
    για σενα να υπολογίζεις καλυτερα και πιο ψύχραιμα τα φρένα πανικού η ποτε σε παίρνει να γκαζωνεις για να αποφύγεις κάτι, και για τον μικρό οτι
    ηταν μια φορα τυχερός δε θα υπάρξει άλλη,και για τους γονείς του αν ειναι κατα το τυπικο υπεύθυνοι να τον πάνε χθες κιολας να κάνει μαθήματα για το
    δίπλωμα..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    εντύπωση μου κάνει που μέσα εδώ γράφεται οι περισσότεροι και παραδέχεστε ότι έχετε οδηγήσει χωρίς δίπλωμα.Μπράβο μυαλά.Μπράβο.

    ΔΕΝ έχω βγεί από το σπίτι μου χωρίς δίπλωμα δεν έχω οδηγήσει ΤΊΠΟΤΑ χωρίς δίπλωμα,γιατί ΕΤΣΙ ΠΡΈΠΕΙ . Τώρα θα με πεί κάποιος, ότι αν ξέρεις να οδηγάς,σε χωριά κτλ. τι να το κάνεις το δίπλωμα, ή από το άλλο "ήξερα να οδηγώ στου μπάρμπα μου" οπότε ξέρω τι να κάνω στο δρόμο και ότι μ@λ@κία κατέβει στου κάθε ενός.
    ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΚΑΛΆ.

    Ο παραβάτης θα έπρεπε να τιμωρηθεί και μάλιστα στα ίσια χωρίς να φωνάξει γονείς κτλ. θα θέλατε να ήταν στην θέση του παιδιού με την μηχανή το παιδί σας και να πέθαινε ; χτύπα ξύλο.Θα αφήνατε τον παραβάτη έτσι απλά ε ;ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΞΩ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ.

    Συμφωνώ πλήρως με τον Spyrakos35 από τις πρώτες σελίδες.

  11. #71
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    οποτε αν σκοτώσει κάποιος το παιδί μας και έχει δίπλωμα αυτο θα απαλύνει τον πόνο
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    οποτε αν σκοτώσει κάποιος το παιδί μας και έχει δίπλωμα αυτο θα απαλύνει τον πόνο
    με βλέπεις να το εννοώ έτσι ;

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2015
    Μηνύματα
    131
    θυμάμαι στα 16-17 οδηγούσα πολυ καλύτερα και πιο πρεσκτικά
    απο κάτι ''έμπειρους και με δίπλωμα οδηγούς''.
    To βρίσκω απίθανο κάποιος να οδηγάει καλά σε τέτοια ηλικία γιατί καλώς η κακώς τα μυαλά πετάνε.. ίσως να νόμιζες ότι οδηγούσες καλά γιατί είχες άγνοια του κινδύνου .Και εγώ στα 18 νόμιζα πως οδηγούσα καλά αλλά τώρα πλέον στα 23 λέω τι μαλακίες έκανα ..
    Στην περίπτωση του ατυχήματος μου όταν τον ρώτησα για ποιο λόγο βγήκε έτσι μου είπε πως δεν έβλεπε γιατί υπήρχαν παρκαρισμένα οχήματα και καλοπροαίρετα του είπα πως υπάρχει διπλή διαχωριστική γραμμή πράγμα το οποίο απαγορεύει την κίνηση προς την αντίθετη λωρίδα . Καλώς η κακώς έχουμε μάθει να παρακάμπτουμε τους κανόνες για την διευκόλυνση μας και μερικές φορές τους ξεχνάμε κιόλας .

  14. #74
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    με βλέπεις να το εννοώ έτσι ;
    Μαν το παιδί μου μπορεί να το σκοτώσει και ο πιτσιρικάς που έχει πάρει το δίπλωμα με 20 ώρες(45λεπτα) οδήγησης σε ρυθμούς αργους(δεν εννοώ οτι πρέπει να παει με τα 1000)
    και που πριν κάνει το πρώτο μάθημα του με τον δάσκαλο να μην έχει πιάσει τιμόνι του στο playstation. Στη συγκεκριμένη ηλικία το οτι έχεις δίπλωμα δε σημαίνει
    οτι σε κάνει κατάλληλο οδηγό με την πρώτη. ειδικα σε αυτη τη κωλοχώρα που λαδώνεις και το παίρνεις και οδηγάς σαν ορκ
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  15. #75
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisNt Προβολή μηνύματος
    To βρίσκω απίθανο κάποιος να οδηγάει καλά σε τέτοια ηλικία γιατί καλώς η κακώς τα μυαλά πετάνε.. ίσως να νόμιζες ότι οδηγούσες καλά γιατί είχες άγνοια του κινδύνου .Και εγώ στα 18 νόμιζα πως οδηγούσα καλά αλλά τώρα πλέον στα 23 λέω τι μαλακίες έκανα ..
    Στην περίπτωση του ατυχήματος μου όταν τον ρώτησα για ποιο λόγο βγήκε έτσι μου είπε πως δεν έβλεπε γιατί υπήρχαν παρκαρισμένα οχήματα και καλοπροαίρετα του είπα πως υπάρχει διπλή διαχωριστική γραμμή πράγμα το οποίο απαγορεύει την κίνηση προς την αντίθετη λωρίδα . Καλώς η κακώς έχουμε μάθει να παρακάμπτουμε τους κανόνες για την διευκόλυνση μας και μερικές φορές τους ξεχνάμε κιόλας .
    Ειπα οτι οδηγούσα καλύτερα απο άλλους πες και λιγο μεγαλυτερους,αν θες να το πω αλλιώς οδηγούσα σωστά (οδηγώ δε σημαινει οτι κάνω κάθε μέρα 100χιλιομετρα αλλα μικρές διαδρομές πχ προς το γήπεδο για προπόνηση..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

Σελίδα 5 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δολοφονία η ατύχημα ?
    από THEOD στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2007, 13:33
  2. ατυχημα με τρανσαλπ
    από kle250 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2004, 08:46
  3. Παραλιγο ΑτυΧημα!!!!
    από XTMPAM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2004, 14:22
  4. Ατύχημα
    από sensk2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2004, 13:18
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 12:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF