Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 124 από 124

Θέμα: γιατρε δεν ειμαι καλα.... (1290, multi ή 1000XR)

  1. #121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    αυτο με το ηρεμια σε ducati δεν πολυκολαει.ποσο ηρεμια δηλ,αμα ειναι να γινουμε δαλαι λαμα...

    τραχυτητα χρειαζονται αυτα τα μηχανακια,ειναι και θεμα χαρακτηρα...
    Ναι γλυκιέ μου.
    Όταν θα μπορούν να πετάνε τα 20χίλιαρα οι 20χρονοι που έχουν φαγουρίτσα και ορεξούλες για τάπα όλη μέρα και κάθε βράδι ρίμπας χωρίς αύριο, τότε θα έχεις δίκιο.
    Τώρα που ψωνίζει κατά κανόνα και πλειοψηφία ένας 40άρης-50άρης που έχει ακόμα ορεξούλες για γκάζια αλλά όχι όλη μέρα και που θέλει και να χαζέψει και το τοπίο ή να πάει και στην δουλειά του ή να φορτώσει και την κυρά να πάει ταξιδάκι, αυτό που λες είναι 100% άκυρο.

    Χαρακτήρα έχει, δεν έχει; Δεν δουλεύει σωστα το Bluetooth, μηδενίζουν οι μερικοί χιλιομετρητές σε κάθε στάση και άλλα τέτοια ιταλικά για να μην ξεχνιόμαστε. Η μαλακή Γερμανή τα χάλασε και αυτά μάλλον. Η σκληρή φτιάχνει από την αρχή τη χώρα μας, είναι απασχολημένη.

  2. #122
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    αυτο με το ηρεμια σε ducati δεν πολυκολαει.ποσο ηρεμια δηλ,αμα ειναι να γινουμε δαλαι λαμα...

    τραχυτητα χρειαζονται αυτα τα μηχανακια,ειναι και θεμα χαρακτηρα...
    Τραχύτητα δεν νομίζω πως χρειάζεται κανένα μηχανάκι.

    Γιατί τότε δεν μιλάμε για "χαρακτήρα", αλλά για "παλιοχαρακτήρα".

  3. #123

  4. #124
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Το Σαββατο οδήγησα το S1000XR

    Μου το εδωσαν για μια ωρα αλλα το επέστρεψα μετά απο 1,5 και 100+ χιλιομετρα πολη και ανοιχτο δρομο με εθνικη και επαρχιακο

    Ξεκινάω απο τα αρνητικά:
    - στην μια ωρα πιάστηκε ο κώλος μου / ευτυχώς υπάρχει σελα ψηλότερη-ισια να μην σε σπρώχνει μπρος και πιο μαλακη
    - πολυ φαρδι τιμονι αλλα το συνηθίζεις αμεσως (ισως βοηθαει και το υψος μου 1.90)
    - το μ@λ@κισμενο είχε μολις 510 χιλ και ειχε κόφτη στις 9000 Στην αρχη ενοχλητικό αλλα μετά το συνήθησα
    - κατω απο 5000 ηταν λιγο κουφιο αν ηθελες να κυνηγήσεις αλλα 4κιλυνδρο γαρ και πιο κινείται με κατω απο 5000

    Overall οτι λένε : ενα ορθιο ss

    Στα θετικα:
    - δυναμη, αν και οπως ειπα δεν ανεβαζε πανω απο 9 και ηταν αστρωτο ηταν πυραυλος για τετοιο μηχανακι.
    - κινητηρας, με 2000 στροφες και 4η ή 3η ΜΗΔΕΝ σκορτσάρισμα ΣΑΝ ΣΚΟΥΤΕΡ το ατιμο μαζι με το quick shifter,
    - ηχος, απλα ουρλίαζει και σου λεει θελω και αλλο
    - δεν ηρεμείς αλλα αν θες να ηρεμήσεις αγοράζεις Ducati και το παρκάρεις στο συνεργείο (απο εμπειρια)
    - Γρήγορο σε αποτέλεσμα, σε σχέση με το ΖΧ10 2008 ηταν πιο αδύναμο αλλα η δυναμη ηταν πιο γραμικη και σε συνδιασμο με τιμονι μπορούσα να παω πολυ πιο γρηγορα
    - ειχα ανετα 170-18 σε στροφιλικι που με το ΖΧ ημουν στα 140-150, θεωρω λογο γεωμετριας-αισθησης- φιλικου κινητηρα
    - ΦΡΕΝΑ ! Με 150 πατας τα φρενα και μεχρι να το καλαβεις εισαι στα 47. ΟΚ σε ευρωπαική ασφλατο αλλα και παλι
    - αναρτησεις, δεν εχει την αναλυση της DUCATI ή ΚΤΜ που πρεπει να βαλεις τι κουβαλας ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑ αυτοματης προσαρμογη με βαση το βαρος. ΑΠΛΑ ΘΕΙΚΟ. Για τα δικα μου δεδομενα το καλυτερο συνολο που εχω οδηγησει
    - ΜΕΝU απλο ευκολο και 3 πράγματα - δεν χανεις την ωρα σου στα μπιμπλίκια μιας και τα ηλεκτρονικα προσαρμόζονται στο στυλ που εχεις βαλει και στα κιλα
    - κραδασμοι, δεν τους βρηκα αν και τους εψαξα Τουλαχιστον δεν βρηκα κατι να με ενοχλήσει
    - εξατμιση, απλα αυτο που θες να ακους, εχει ηχο κανει σκασιματα στο κλείσιμο κλπ κλπ
    - quick shifter, απλα θεικο. στην πολυ αλλαζεις 2-3-4-3-2 με ενα αγγιγμα
    - Traction, δεν το ενιωσα ΕΚΤΟΣ απο μια στροφη που πηγαινα χαλαρα εντος χωριού (οριο 50) και απλα φυγε μονος του ο κωλος. ισως πατησα κάτι αλλα ηρθε χωρις να με τρομαξει
    - βγαινεις ανετα απο την σελα για πιο γρηγορη οδηγηση
    - Νιωθεις ΦΟΥΛ ασφαλεια

    Μετα περασα απο την Ducati μιας και ηταν στην επομενη γωνια και ανέβηκα στατικα στο Multi: διαφορά η γωνια στο γόνατο που ειναι σαφώς πιο μεγαλη και αρα πιο ανετη μιας και το XR ειναι πιο επιθετικο
    ΒΕΒΑΙΑ η διαφορα καπου 2000€+ μαζί με το αυξημενο κοστος συντήρησης και την ελλειψη quick shifter ειναι ενα ΘΕΜΑ αν και η ΤFT οθονη ειναι ωραια

    Θεωρω με μια σελα πιο ισια και ανετη ταξιδευεις, οχι σαν 3η ηλικια αλλα ταξιδεύεις ανετα

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789

Παρόμοια θέματα

  1. δεν ειμαι καθολου καλα
    από EVI στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2010, 18:37
  2. part 1. Δεν Ειμαι Καλα!
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 20:04
  3. Αν είναι αλήθεια αυτά δεν πάνε καλά οι άνθρωποι
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 00:52
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2004, 21:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF