Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Shoei XR1100 5ετιας

  1. #1

    Shoei XR1100 5ετιας

    Καλησπερα! Εχω το εν λογω κρανος το οποιο κακως επι 5 χρονια εχω για καθημερινη χρηση και εχει αρχισει να παρουσιαζει εντονες φθορες.
    Αυτο που με ενοχλει πλεον ειναι οτι ιδρωνω παρα πολυ, και το υλικο του μεσα δεν ειναι απαλο αλλα μου κοκκινιζει το δερμα απο τα πολλα βαλε - βγαλε, ενω φυσικα δεν ηταν ετσι στην αρχη, και εχει μια ασχημη οσμη ενω το εχω πεθανει στο πλυσιμο ποσες φορες. Υποθετω λοιπον οτι εφτασε η ωρα για αντικατασταση του εσωτερικου του, αλλα...
    Δεν γνωριζω το ακριβες κοστος αντικαταστασης ολου του εσωτερικου ομως υποθετω οτι κατω απο 100 ευρω δεν θα ειναι με τιποτα.
    Η ερωτηση ειναι: αξιζει να δωσω τοσα λεφτα για ενα κρανος 5ετιας ή να παω σε αγορα καινουργιου;
    Ευχαριστω.

  2. #2
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Πας στον αντιπρόσωπο.
    Λες ο,τι έγραψες εδω.
    Στο στέλνει έξω και σου αλλάζουν τα πάντα όλα απο μέσα.
    Κόστος περίπου 160 ευρώ.
    Παίρνεις και επέκταση εγγύησης καλής λειτουργίας.
    Φίου φίου φι φι φίου

  3. #3
    Η Shoei δίνει εγγύηση 7 ετών από την ημερομηνία παραγωγής ή 5 ετών από την ημερομηνία αγοράς. Όποιο έρθει πρώτο.

    Οπότε στην περίπτωσή σου από άποψη ασφαλείας προτείνεται η αγορά καινούργιου.
    Think faster than you ride

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Η Shoei δίνει εγγύηση 7 ετών από την ημερομηνία παραγωγής ή 5 ετών από την ημερομηνία αγοράς. Όποιο έρθει πρώτο.

    Οπότε στην περίπτωσή σου από άποψη ασφαλείας προτείνεται η αγορά καινούργιου.
    +1.

    μετά από 5 χρόνια καθημερινής χρήσης πας για άλλο. αυτό τα έβγαλε τα λεφτά του.

  5. #5
    Ότι είπαν οι αποπάνω...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από P70 Προβολή μηνύματος
    κακως επι 5 χρονια εχω για καθημερινη χρηση
    Γιατί "κακώς";

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Γιατί θα μπορούσε να χρησιμοποιεί ένα από τα Lidl και τώρα να'χει το Shoei άψογο.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    γκουχ γκουχ....

    πριν από όλα, δεν πλένεις μία τα εσωτερικά μήπως και γίνει κάτι?

    εγώ αντι να δώσω 160 σε κράνος πενταετίας για να αλλάξω τα εσωτερικά, επέλεξα να πάρω άλλο και να το κρατήσω αποκλειστικά για εντός αθηνών (αφού το επλυνα )
    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    το καλο κρανος το παιρνης για σωζεις το κεφαλι μας...δεν πληρωνουμε για την ντουλαπα η για μια βολτα τον χρονο..οταν περασουν 5-6 χρονια εβγαλε πια τα λεφτα του .παρε αλλο το κεφαλι μας αξιζει πιο πολυ
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    πριν από όλα, δεν πλένεις μία τα εσωτερικά μήπως και γίνει κάτι?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από P70 Προβολή μηνύματος
    εχει μια ασχημη οσμη ενω το εχω πεθανει στο πλυσιμο ποσες φορες..
    Γράφει ότι το έπλυνε, αλλά τώρα μου έβαλες ιδέες.

    Ρ70, πως πλένεις το κράνος σου;

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Γράφει ότι το έπλυνε, αλλά τώρα μου έβαλες ιδέες.

    Ρ70, πως πλένεις το κράνος σου;
    Μόνο απ' έξω, με πανάκι μάλλον.

    Και το δικό μου κλείνει καθημερινής χρήσης 5ετία φέτος, οπότε θα πάρει την άγουσα... Αλλά δεν βρωμάει γιατί το πλένω στ'αλήθεια.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Αυτό φοβάμαι και εγώ. Είναι απίθανο να μείνει μυρωδιά, εάν το κράνος πλυθεί σωστά.

  13. #13
    Οταν λεω πλενω, εννοω βγαζω ολο το εσωτερικο, τριβω με ενα μαλακο σαπουνι και χλιαρο νερο και το αφηνω 1 ημερα να στεγνωσει. Το εχω πλυνει 3 φορες σε ενα μηνα αλλα η μυρωδια μενει. Το κριμα το ειπα, γιατι προφανως με ενα κρανος των 150 ευρω μπορουσα να το εχω μια χαρα αυτη τη στιγμη και οχι λιωμενο. Επισης θεωρω απιθανο να μου αλλαξουν δωρεαν τα εσωτερικα του κρανους για λογους εγγυησης.

  14. #14
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από P70 Προβολή μηνύματος
    Οταν λεω πλενω, εννοω βγαζω ολο το εσωτερικο, τριβω με ενα μαλακο σαπουνι και χλιαρο νερο και το αφηνω 1 ημερα να στεγνωσει. Το εχω πλυνει 3 φορες σε ενα μηνα αλλα η μυρωδια μενει. Το κριμα το ειπα, γιατι προφανως με ενα κρανος των 150 ευρω μπορουσα να το εχω μια χαρα αυτη τη στιγμη και οχι λιωμενο. Επισης θεωρω απιθανο να μου αλλαξουν δωρεαν τα εσωτερικα του κρανους για λογους εγγυησης.
    Δοκίμασε να βγάλεις μάγουλα,εσωτερικό και τα καλύματα από τα λουράκια.Όλα μαζί σε μία μαξιλαροθήκη και πλύσιμο 30λεπτά με κρύο νερό,απορυπαντικό ρούχων λίγο όσο είναι για μισή πλύση και εννοείται χωρίς μαλακτικό γιατί θα καταστραφούν...

    Επίσης τα σημεία που δεν βγαίνουν στα μάγουλα,πίσω στον αυχένα και τα λουράκια με βρεγμένο σφουγγάρι και απορυπαντικό μέχρι να καθαρίσουν καλά και άσε το κράνος μαζί με τα πράγματα από το πλυντήριο σε σκιερό μέρος να στεγνώσουν,αν περνάει και ρευματάκι αέρα στο σημείο θα στεγνώσουν σε λιγότερο από μέρα.
    Keep spamming!!!:a13:

  15. #15
    Μην τσιγκουνεύεσαι και πάρε ένα καινούριο.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF