Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 96

Θέμα: Κλήση χωρίς δίπλωμα και δικαστήριο

  1. #46
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2016
    Μηνύματα
    7
    Θα ήθελα σας παρακαλώ οποίος γνωρίζει να με βοηθήσει!
    Είμαι 19 ετών Έχω ένα παπί 105 κυβικά με έγραψαν για δίπλωμα Αλλά η ημερομηνία έκδοσης του διπλώματος μου είναι 9 Αυγούστου Και η κλήση 12 Σεπτέμβρη (Δεν είχα το δίπλωμα στο χέρι Όταν με σταμάτησαν) η αστυνομία μου έδωσε παράταση 1 μήνα να τους φέρω το δίπλωμα προκειμένου να διαγράφτει η κλήση επειδή και οι ίδιοι γνώριζαν ότι ουσιαστικά έχω δίπλωμα Αλλά το δίπλωμα Δεν μου έχει έρθει και η προθεσμία έληξε εντέλει θα αναλάβω τις ευθύνες μου και θα πληρώσω τα 200€ το ερώτημα μου είναι στο δικαστήριο τι γίνεται;θα την γλυτώσω κατευθείαν εφόσον το δίπλωμα μου θα λέει ημερομηνία Πριν την κλήση;

  2. #47
    νομίζω πως ως επιτυχόντας θεωρείσαι κάτοχος από την ημέρα που πέρασες... όχι την ημέρα που το δημόσιο θα δεήσει να τυπώσει καρτελάκι. Αν έχω δίκιο, τότε εσύ έφαγες κλήση για αυτό:

    ΚΟΚ Άρθρο 94, παράγραφος 5

    Όποιος οδηγεί αυτοκίνητο ή τρίτροχο όχημα ή μοτοσικλέτα χωρίς να έχει εκδοθεί νόμιμα στο όνομά του η κατάλληλη άδεια οδήγησης, σύμφωνα με όσα ορίζονται στο παρόν άρθρο, τιμωρείται με φυλάκιση από έναν (1) έως δώδεκα (12) μήνες και με χρηματική ποινή τουλάχιστον διακοσίων (200,00) ευρώ. Με την ίδια ποινή τιμωρείται και όποιος οδηγεί ενώ η άδειά του έχει αφαιρεθεί ή ανακληθεί για οποιονδήποτε λόγο. Για τη σχετική παράβαση που αφορά φορτηγά οχήματα έχουν εφαρμογή οι ειδικές διατάξεις του ν. 3446/2006.


    Ενώ μάλλον πέφτεις εδώ:

    Άρθρo 100
    Έγγραφα τα oπoία πρέπει να φέρει o oδηγός
    1. O oδηγός oδικoύ oχήματoς υπoχρεoύται, όταν oδηγεί, να φέρει τη νό-
    μιμη άδεια oδήγησης, ως και τo τυχόν απαιτoύμενo πιστoπoιητικό επαγγελ-
    ματικής ικανότητας, την άδεια κυκλoφoρίας τoυ oχήματoς τo oπoίo oδηγεί
    και τo απoδεικτικό ασφάλισης, αν από τις κείμενες διατάξεις επιβάλλεται η
    ασφάλιση.
    2. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις της πιο πάνω παραγράφου τιμωρεί-
    ται με διοικητικό πρόστιμο είκοσι (20,00) ευρώ.





    Ξαναλέω με κάθε επιφύλαξη για το αν η ισχύς του διπλώματος είναι από την ημερομηνία επιτυχίας ή από την έκδοση. Περιμένεις μήπως κάποιος ξέρει 100% σίγουρα, αλλά έπρεπε να έχεις μιλήσει τόσον καιρό με τον δάσκαλο οδήγησης που σίγουρα ξέρει και αν έχω δίκιο μάλλον με κάποιον δικηγόρο να σε ξεμπλέξει.

  3. #48
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2016
    Μηνύματα
    7
    Γνωρίζω 100% ότι το δίπλωμα μου θα λέει την ημερομηνία που έδωσα. Πρακτικές εξετάσεις Δηλαδή 9 Αυγούστου Όσο για την σχολή Δεν το συζητάω με έχει γραμμένο Όπως προανέφερα ο αστυνόμος μου έδωσε ένα μήνα διορία που λήγει αυτήν την Τετάρτη και το δίπλωμα ακόμα Δεν το έχω

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stathis1997 Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζω 100% ότι το δίπλωμα μου θα λέει την ημερομηνία που έδωσα. Πρακτικές εξετάσεις Δηλαδή 9 Αυγούστου Όσο για την σχολή Δεν το συζητάω με έχει γραμμένο Όπως προανέφερα ο αστυνόμος μου έδωσε ένα μήνα διορία που λήγει αυτήν την Τετάρτη και το δίπλωμα ακόμα Δεν το έχω
    Δεν λέμε το ίδιο πράγμα.

    Η κλήση που σου έδωσε είναι άκυρη και ψευδής, αφού το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχεις δίπλωμα σε ισχύ κατά τον νόμο, είναι ότι δεν το έφερες κατά την οδήγηση.

    Οπότε αντί για 200 και δικαστήριο, έπρεπε να φας 20 και τίποτα άλλο.

    Να πας στο υπουργείο μόνος σου να πάρεις βεβαίωση/αντίγραφο καρτέλας επιτυχόντα και να απαιτήσεις από τον τροχαίο να διορθώσει το λάθος του; Αν δεν μπορείς μόνος σου, τι στο καλό, έναν φίλο/γνωστό δικηγόρο τον έχουμε όλοι.

  5. #50
    Μέλος Το avatar του/της Rigas.
    Εγγραφή
    09/05/2016
    Μηνύματα
    98
    Δεν πας μία από το αντίστοιχο γραφείο του υπουργείου συγκοινωνιών να ρωτήσεις για το δίπλωμα σου ?

  6. #51
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2016
    Μηνύματα
    7
    Συγγνώμη όντως Εγώ δεν κατάλαβα έχω πάει στο Υπουργείο έχω βγάλει βεβαίωση που δηλώνει ότι είμαι κάτοχος διπλώματος την τάδε ημερομηνία πήγα στην γαδα Αλλά ο κύριος αστυνόμος Δεν την δέχεται

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stathis1997 Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη όντως Εγώ δεν κατάλαβα έχω πάει στο Υπουργείο έχω βγάλει βεβαίωση που δηλώνει ότι είμαι κάτοχος διπλώματος την τάδε ημερομηνία πήγα στην γαδα Αλλά ο κύριος αστυνόμος Δεν την δέχεται
    δικηγόρο και τέλος. ε μα τον μαλάκα δηλαδή.

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2016
    Μηνύματα
    7
    Σας ευχαριστώ θα ξανά στείλω σε κάνα δυο μέρες να σας πω την κατάληξη πραγματικά με βοήθησατε περισσότερο από ότι η σχολή μου!

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2016
    Μηνύματα
    7
    Παιδιά έχει ξεφύγει το θέμα κάνω Μια τελευταία ανακεφαλαίωση φορούσα κράνος πάντα φοράω (το φοράω και για εμένα Αλλά και για την φουκαριάρα την μάνα μου που κάθε φορά πάει η ψυχή της στην κουλουρη)Δεν έκανα καμία παραβίαση η ημερομηνία έκδοσης του διπλώματος μου είναι 9 Αυγούστου ενώ η κλήση 12 Σεπτέμβρη απλά το δημόσιο Δεν μου έχει φέρει το δίπλωμα εδώ και 2 μήνες με αποτέλεσμα να πληρώσω ένα πρόστιμο που το θεωρώ άδικο!

  10. #55
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Καλά κάνεις και το θεωρείς άδικο. Βέβαια, κακώς το αμέλησες και άφησες να περάσει ο μήνας έτσι, απλά περιμένοντας. Τώρα, λογικά, θα πληρώσεις το πρόστιμο, όχι επειδή φταις, αλλά επειδή το κράτος είναι ένα ατελείωτο μπουρδέλο και κακώς βασίστηκες πάνω του. Όταν σου έκοψαν την κλήση, έπρεπε να το ψάξεις και να πιέσεις, τρέχοντας στην αρμόδια υπηρεσία, για να πάρεις το χαρτί σου. Εκεί ήταν το "λάθος" σου.

    Έτσι λειτουργεί το σύστημα εδώ. Το παραπάνω μπουρδέλο, το πληρώνουν οι πολίτες, εκτός αν τρέχουν από δω κι από κει, για πράγματα που δεν είναι καν δική τους δουλειά. ^^
    Life begins at 45°.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stathis1997 Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη όντως Εγώ δεν κατάλαβα έχω πάει στο Υπουργείο έχω βγάλει βεβαίωση που δηλώνει ότι είμαι κάτοχος διπλώματος την τάδε ημερομηνία πήγα στην γαδα Αλλά ο κύριος αστυνόμος Δεν την δέχεται
    Δηλαδή δημόσια υπηρεσία αμφισβητεί μια άλλη;;;
    Είναι μπαγλαμάς

  12. #57
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stathis1997 Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη όντως Εγώ δεν κατάλαβα έχω πάει στο Υπουργείο έχω βγάλει βεβαίωση που δηλώνει ότι είμαι κάτοχος διπλώματος την τάδε ημερομηνία πήγα στην γαδα Αλλά ο κύριος αστυνόμος Δεν την δέχεται
    Να του το καταθέσεις εγγράφως και με αίτημα να διαγραφεί το πρόστιμο.

    Και να του πεις να διαβάσει το άρθρο 10 παρ.4 του Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας που λέει τα εξής:


    1. Οι προθεσμίες για την υποβολή αίτησης, αναφοράς, δήλωσης ή άλλου εγγράφου του ενδιαφερομένου, καθώς και για οποιαδήποτε άλλη ενέργειά του είναι αποκλειστικές, εκτός αν χαρακτηρίζονται ενδεικτικές από τις διατάξεις που τις προβλέπουν.

    2. Ο ενδιαφερόμενος μπορεί, μέσα στην προβλεπόμενη προθεσμία, να υποβάλει την αίτησή του ή άλλο έγγραφο με μηχανικό μέσο εφόσον το μέσο τούτο αφήνει αποτύπωμα που καθιστά αναμφίβολη την αναγνώριση του μηχανήματος αποστολής και παραλαβής, καθώς και της ημερομηνίας και ώρας αποστολής και παραλαβής. Στη συνέχεια όμως οφείλει να υποβάλει, σύμφωνα με τα οριζόμενα στα άρθρα 3 και 11, το αργότερο μέσα σε πέντε (5) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας, έγγραφο, που φέρει την ιδιόχειρη υπογραφή του και έχει όμοιο περιεχόμενο με αυτό το οποίο παρέλαβε, με το μηχανικό μέσο, η υπηρεσία.

    3. Ο ενδιαφερόμενος μπορεί να υποβάλει το έγγραφό του με αποστολή συστημένης επιστολής εφόσον δεν το αποκλείουν οι σχετικές ειδικές διατάξεις. Στις περιπτώσεις αυτές, ως ημερομηνία υποβολής θεωρείται εκείνη της κατάθεσης της επιστολής στην ταχυδρομική υπηρεσία.

    4. Αν οι διατάξεις επιβάλλουν τη συνυποβολή πιστοποιητικών, δικαιολογητικών ή άλλων δημόσιων εγγράφων και αυτά δεν συνυποβάλλονται για λόγους που αφορούν την αρμόδια για την έκδοσή τους διοικητική αρχή, αρκεί η εμπρόθεσμη υποβολή του εγγράφου του ενδιαφερομένου. Στην περίπτωση αυτή, πρέπει στο υποβαλλόμενο από τον ενδιαφερόμενο έγγραφο να γίνεται μνεία του λόγου της μη συνυποβολής των δημόσιων εγγράφων, τα οποία, πάντως, ο ενδιαφερόμενος οφείλει να προσκομίσει όταν εκλείψει η αιτία που κατέστησε αδύνατη τη συνυποβολή τους.


    5. Οι προθεσμίες για τη Διοίκηση είναι ενδεικτικές, εκτός αν από τις διατάξεις που τις προβλέπουν προκύπτει ότι είναι αποκλειστικές. Οι προθεσμίες για την έκδοση ατομικών διοικητικών πράξεων, δυσμενών για το πρόσωπο το οποίο αφορούν αμέσως, είναι αποκλειστικές.

    «6. Υπέρβαση των προθεσμιών συγχωρείται σε περίπτωση ανώτερης βίας, καθώς και όταν ο ενδιαφερόμενος επικαλείται τη συνδρομή γεγονότων γνωστών στην υπηρεσία.»

    7. Για τον υπολογισμό των προθεσμιών, αν ειδικές διατάξεις δεν ορίζουν διαφορετικά, εφαρμόζονται οι διατάξεις των άρθρων 241 - 246 του Αστικού Κώδικα.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Εχεις βεβαίωση η έχεις εγγραφο που λέει οτι "το παρον μπορει να χρησημοποιηθει ως νομιμη αδεια οδηγησης"?

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    κανε εγγραφη ενσταση για την κλήση στο διοικητή με συνημμένο το αποδεικτικό διπλώματος/ημερομηνίας εξετασης. Αν δε τη δεχτει καντους μηνυση για παράβαση καθήκοντος

    εκτος αν εχεις διπλωμα για πενηνταρι και η άδεια κυκλοφορίας απο το μηχανάκι γράφει πάνω απο 50 κ.εκ και μας δουλευεις όλους, οποτε πλέρω το 200αρι και πηγαινε βγαλε δίπλωμα 125 γιατι θα σε παει και δικαστήριο.
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 11/10/2016 στις 16:52.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Λεφτά για χασοδίκη έχει?
    ανανήψαντας

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2010, 04:33
  2. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 16:44
  3. Ασφάλεια Χωρίς Δίπλωμα
    από GodLess στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2008, 23:43
  4. χωρις διπλωμα
    από XRakIa$ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 00:49
  5. Χωρις διπλωμα?
    από zak_18 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 11:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF