Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 169

Θέμα: Royal Enfield Himalayan

  1. #151
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Πάντως αρχές του '23 λένε ότι θα έρθει 390 με ακτίνες.. Δεν λένε κάτι για τιμή

    https://www.bikeit.gr/nea-montela-kt...perimename?m=1

    Συνημμένο 441345

    Είναι το πρώτο banner στο κεντρικό site της ΚΤΜ:
    https://www.ktm.com/en-gr/models/travel.html

  2. #152
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Δεν έχουν άμεση σύγκριση τα CRF300 Rally με το KTM Adventure 390. Από όλες τις απόψεις, διαφορετικές μοτοσυκλέτες με διαφορετικούς στόχους.
    Κατανομή ροπής, ιπποδύναμη, απόσταση από το έδαφος, διαδρομή αναρτήσεων, κατανάλωση, ύψος σέλας, κ.α.

    Μεταξύ των 2 για πολλούς λόγους θα πήγαινα στο Rally εύκολα.

  3. #153
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stako Προβολή μηνύματος

    Το 390 από ότι διάβασα δεν είναι και τόσο για χώμα (διόρθωσε με αν κάνω λάθος καθώς σέβομαι πολύ την άποψη σου, σε διαβάζω καιρό εδώ μέσα). Κυρίως από άποψη εργονομίας, δεν κάνει. Το Χοντάκι είναι ιδανικό για χαλαρές βολτούλες αλλά και εύκολα μονοπάτια.

    Και όντως είναι γμτ πολύ όμορφο, όσο διάβαζα για αυτό και έβλεπα βίντεο έλεγα οκ αλλά 7,5 χιλιάρικα??? Ε και μετά το είδα από κοντά και το καβάλησα και τελείωσε η φάση. Είναι πανέμορφο...
    Το 390 στο χώμα είναι ένα κανονικό adventure με όλα τα καλούδια, της μικρομεσαίας όμως κατηγορίας.

    Αναρτήσεις πολύ καλές για άσφαλτο και ορεινό επαρχιακό. Και με αρκετές ρυθμίσεις για να σεταριστει για χώμα (με τις απαραίτητες μειώσεις πιέσεων ελαστικων).
    Ενώ είναι ελαφρύ (για άντβε) και θα μπορούσε να ανεβάσει ρυθμούς στο χώμα οι σχετικά μικρές αναρτήσεις δεν θα το αφήσουν

    Όμως είναι μια ικανή μοτοσυκλέτα για να διασχίσεις με άνεση όλους τους δασικούς χωματόδρομους και ακόμη πιο ικανή στην άσφαλτο

    Το crf300 από την άλλη είναι dual sport η αυτό που λεγαμε καλύτερα παλιά, «ψευτοεντουρο», πέραν από χωματόδρομους που κάνει το 390 επιπλέον θα μπει ευκολα σε όλα μονοπάτια χαρτογραφημένα η μη (εκεί που το 390 θα βρίσκει η ποδια του κατω) και θα ανεβεί παντού, ΑΛΛΑ, σε ρυθμό μοτοαλπισμου, εξερεύνησης και χωρίς να βιάζεσαι.

    Αν βιάζεσαι και βάζεις χρονουσ στις βολτες, το φρένο ως γνωστό το βάζουν οι αναρτήσεις με πρωτο από όλα το αμορτισέρ.


    Στο κτμ παίρνεις ένα πακέτο εξοπλισμού που μέχρι 500cc δεν υφίσταται σε καμία κατηγορία βάζοντας και τους κινέζους μέσα που προσπαθούν να γίνουν ελκυστικοί (με τον εξοπλισμό). Έχει τόσα μπλιμπλικια που διαθέτουν μηχανάκια των 12k και πάνω ενώ από την άλλη το crf παιρνεις αυτό που βλέπεις.

    Προσωπικά θεωρώ πως θα αγόραζα το κτμ για γούστα αλλά θα το πουλούσα κάποια στιγμή για το επόμενο, ενώ το crf θα το αγόραζα για να το παντρευτώ να το παραδώσω κληρονομιά, αφού με τα χρόνια έκανα ότι αναβάθμιση θεωρούσα απαραίτητη για τα γούστα μου

    Μπορεί να μη ταιριάζουν ακριβώς σαν κατηγορίες αλλά για μένα είναι στα ίδια λεφτά και το δίλημμα θα έμπαινε μεταξύ των δυο.


    Για το Himalayan ικανό πακέτο λόγω της ροπής του αργόστροφου μοτερ που βοηθάει σε αναρρίχηση, αλλά περνάει το όριο των 200kg και με την αναλογία ανα ίππο θα αισθανόμουν λίγο περίεργα για την επιλογή μου έναντι των άλλων. Βέβαια έχει την φάση του και αυτό στην βόλτα

  4. #154
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Το 390 στο χώμα είναι ένα κανονικό adventure με όλα τα καλούδια, της μικρομεσαίας όμως κατηγορίας.

    Αναρτήσεις πολύ καλές για άσφαλτο και ορεινό επαρχιακό. Και με αρκετές ρυθμίσεις για να σεταριστει για χώμα (με τις απαραίτητες μειώσεις πιέσεων ελαστικων).
    Ενώ είναι ελαφρύ (για άντβε) και θα μπορούσε να ανεβάσει ρυθμούς στο χώμα οι σχετικά μικρές αναρτήσεις δεν θα το αφήσουν

    Όμως είναι μια ικανή μοτοσυκλέτα για να διασχίσεις με άνεση όλους τους δασικούς χωματόδρομους και ακόμη πιο ικανή στην άσφαλτο

    Το crf300 από την άλλη είναι dual sport η αυτό που λεγαμε καλύτερα παλιά, «ψευτοεντουρο», πέραν από χωματόδρομους που κάνει το 390 επιπλέον θα μπει ευκολα σε όλα μονοπάτια χαρτογραφημένα η μη (εκεί που το 390 θα βρίσκει η ποδια του κατω) και θα ανεβεί παντού, ΑΛΛΑ, σε ρυθμό μοτοαλπισμου, εξερεύνησης και χωρίς να βιάζεσαι.

    Αν βιάζεσαι και βάζεις χρονουσ στις βολτες, το φρένο ως γνωστό το βάζουν οι αναρτήσεις με πρωτο από όλα το αμορτισέρ.


    Στο κτμ παίρνεις ένα πακέτο εξοπλισμού που μέχρι 500cc δεν υφίσταται σε καμία κατηγορία βάζοντας και τους κινέζους μέσα που προσπαθούν να γίνουν ελκυστικοί (με τον εξοπλισμό). Έχει τόσα μπλιμπλικια που διαθέτουν μηχανάκια των 12k και πάνω ενώ από την άλλη το crf παιρνεις αυτό που βλέπεις.

    Προσωπικά θεωρώ πως θα αγόραζα το κτμ για γούστα αλλά θα το πουλούσα κάποια στιγμή για το επόμενο, ενώ το crf θα το αγόραζα για να το παντρευτώ να το παραδώσω κληρονομιά, αφού με τα χρόνια έκανα ότι αναβάθμιση θεωρούσα απαραίτητη για τα γούστα μου

    Μπορεί να μη ταιριάζουν ακριβώς σαν κατηγορίες αλλά για μένα είναι στα ίδια λεφτά και το δίλημμα θα έμπαινε μεταξύ των δυο.


    Για το Himalayan ικανό πακέτο λόγω της ροπής του αργόστροφου μοτερ που βοηθάει σε αναρρίχηση, αλλά περνάει το όριο των 200kg και με την αναλογία ανα ίππο θα αισθανόμουν λίγο περίεργα για την επιλογή μου έναντι των άλλων. Βέβαια έχει την φάση του και αυτό στην βόλτα

    Ένα σχόλιο μόνο για το βάρος. Το 390 (ως το 2022 που έχουμε στοιχεία) χωρίς κανένα υγρό και extra πάνω του είναι στα 163 και γεμάτο μαζί με κανένα κάγκελο κτλ φτάνει χαλαρά τα 180+
    Ελαφρύ δεν το λες.

    Μαμά το CRF300 Rally είναι γεμάτο 153 κι αυτό με βαρύτερους τροχούς με ακτίνες και μεγαλύτερες διαδρομές στις αναρτήσεις.
    Εκεί που θέλει άμεση αλλαγή δυστυχώς είναι το πίσω αμορτισέρ, αν ο αναβάτης είναι πάνω από 70 κιλά fully dressed. Κόστος από 400-600 περίπου.

  5. #155
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    @doctoras το έχεις οδηγήσει κιόλας το Himalayan; (Επειδή το σκέφτομαι, για αυτό το λέω, αλλά δεν ξέρω κι εγώ κατά πόσο τα 200kg είναι αποτρεπτικά για έναν αναβάτη 1.68 με 72kg)

  6. #156
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    @doctoras το έχεις οδηγήσει κιόλας το Himalayan; (Επειδή το σκέφτομαι, για αυτό το λέω, αλλά δεν ξέρω κι εγώ κατά πόσο τα 200kg είναι αποτρεπτικά για έναν αναβάτη 1.68 με 72kg)
    Αν θες πες εμπειρία και την χρήση που θα καλύψει η μοτοσυκλέτα.

  7. #157
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Η εμπειρία είναι σε σκούτερ περίπου 10 χρόνια, και τώρα το θέλω για επαρχιακές εκδρομες κυρίως μονοκάβαλος και καμιά διέλευση σε χώμα, ότι κάτι σκληρό. Για αυτό σκεφτόμουν και το voge 300ds που είναι σχεδόν 45kg ελαφρύτερο και με ένα πιο χωμάτινο ελαστικό ίσως με καλύψει.

    Edit: το ΚΤΜ δεν το φτάνω σε ύψος, το δοκίμασα, ούτε το Voge rally. Απλώς δε μπορώ να βρω το Himalayan πουθενά για δοκιμή (μάλλον μόνο Κερατέα θα υπάρχει)

  8. #158
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Πρέπει να υπάρχει στην αντιπροσωπεία ναι.
    Αν σου αρέσουν τα RE θα κοιτούσα περισσότερο το Scram για την χρήση που περιγράφεις. Ή ακόμη πιο οικονομικά το νέο Hunter.

    To Himalayan προσωπικά δεν με βόλεψε καθόλου, αλλά είμαστε στα 2 άκρα στο ύψος! Και μου φάνηκε βαρύ, πολύ βαρύτερο από μοτοσυκλέτες με περισσότερα κιλά (υποθέτω και λόγω γεωμετρίας).

  9. #159
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Ένα σχόλιο μόνο για το βάρος. Το 390 (ως το 2022 που έχουμε στοιχεία) χωρίς κανένα υγρό και extra πάνω του είναι στα 163 και γεμάτο μαζί με κανένα κάγκελο κτλ φτάνει χαλαρά τα 180+
    Ελαφρύ δεν το λες.

    Μαμά το CRF300 Rally είναι γεμάτο 153 κι αυτό με βαρύτερους τροχούς με ακτίνες και μεγαλύτερες διαδρομές στις αναρτήσεις.
    Εκεί που θέλει άμεση αλλαγή δυστυχώς είναι το πίσω αμορτισέρ, αν ο αναβάτης είναι πάνω από 70 κιλά fully dressed. Κόστος από 400-600 περίπου.
    Ειπαμε φίλε το 390 είναι adve, δεν είναι ψευτοεντούρο όπως το 300, λογική η διαφορά των 25 κιλών περίπου
    Το ενα θα το πάρεις για άλλες προοπτικές το άλλο για άλλες και κάπου στην μέση τέμνονται για λίγο αλλά με διαφορετικές προσεγγίσεις και δυνατοτητες.. όλα όμως εξαρτώνται και απο τους υποψήφιους ιδιοκτήτες και πως το έχουν στο μυαλό τους.

    πάντως τα γεμάτα κιλά του 390 είναι 177 (ακριβώς όσο και του 250cc adve).
    κατευθείαν απο την πηγή
    Το επόμενο τέτοιο λουκ(ασ πουμε) στη κατηγορία είναι το cb500x με 198kg
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #160
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    @doctoras το έχεις οδηγήσει κιόλας το Himalayan; (Επειδή το σκέφτομαι, για αυτό το λέω, αλλά δεν ξέρω κι εγώ κατά πόσο τα 200kg είναι αποτρεπτικά για έναν αναβάτη 1.68 με 72kg)
    δεν έχω οδηγήσει το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά έχω οδηγήσει τέτοιο μοτερ, 400ρι υποτετράγωνο με 20 αλογα.

    Δεν θα έχεις πρόβλημα με το ύψος γιατι το Himalayan έχει χαμηλή σέλα. Τα κιλά είναι οκ δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Αυτή η κατασκευή είναι για κατασταλλαγμένους, να ξέρεις τι θέλεις και κυρίως οδηγικά να μη βιάζεσαι. Οχι στυλ, κοιτα το έμαθα, βαρέθηκα τα γκάζια του, ας παμε για άλλο.

    Εχει αποκτήσει μεγάλο κοινό στους ταξιδευτές ηπέιρων λόγω την υπερ-απλοικότητας του στην συντήρηση και επισκευή και στην οικονομική χρήση του.
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #161
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Το γκάζι ναι δε νομίζω να με ενοχλήσει..όντως υπάρχει πολύ μεγάλη κοινότητα χρηστών με λύσεις για τα πάντα. Μόνο το βάρος του δεν ξέρω αν θα μου κάνει, και δεύτερον το πώς θα γεράσει μακροπρόθεσμα (τα ίδια αφορά και για το voge)

  12. #162
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ειπαμε φίλε το 390 είναι adve, δεν είναι ψευτοεντούρο όπως το 300, λογική η διαφορά των 25 κιλών περίπου
    Το ενα θα το πάρεις για άλλες προοπτικές το άλλο για άλλες και κάπου στην μέση τέμνονται για λίγο αλλά με διαφορετικές προσεγγίσεις και δυνατοτητες.. όλα όμως εξαρτώνται και απο τους υποψήφιους ιδιοκτήτες και πως το έχουν στο μυαλό τους.

    πάντως τα γεμάτα κιλά του 390 είναι 177 (ακριβώς όσο και του 250cc adve).
    κατευθείαν απο την πηγή
    Το επόμενο τέτοιο λουκ(ασ πουμε) στη κατηγορία είναι το cb500x με 198kg
    To ζυγίζουν δίχως τα κάγκελα (που κάποτε) δίνουν μαζί. Περνάει τα 180 ζυγισμένο Ελλάδα, ευρωπαϊκό μοντέλο πριν την Covid εποχή.

    Η δική μου απορία είναι όμως από που δικαιολογούνται τα +25 κιλά; Το μόνο εμφανώς πιο βαρύ πάνω του είναι το όργανο και προφανώς το πλαίσιο. Τα υπόλοιπα από που;
    Καθότι και KTM και Ready to race slogan.

  13. #163
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    To ζυγίζουν δίχως τα κάγκελα (που κάποτε) δίνουν μαζί. Περνάει τα 180 ζυγισμένο Ελλάδα, ευρωπαϊκό μοντέλο πριν την Covid εποχή.

    Η δική μου απορία είναι όμως από που δικαιολογούνται τα +25 κιλά; Το μόνο εμφανώς πιο βαρύ πάνω του είναι το όργανο και προφανώς το πλαίσιο. Τα υπόλοιπα από που;
    Καθότι και KTM και Ready to race slogan.
    ναι αλλά αυτό δεν ανήκει στα ready to race, αλλά στα travel
    Αν το δεις απο κοντά θα καταλάβεις, όλο το κομμάτι περιφερειακών είναι λίγο "γαιδουρινό" για την κατηγορία, το πλαισιο και υποπλαίσιο σηκώνει φόρτωμα αρκετο. Μετά το πιρούνι είναι 43ρι με κλειστο cartridge δεν είναι μονο με ελατήριο μέσα.
    Το αμορτισερ έχει μεγάλο μήκος γιατι δεν εχει μοχλικό και επίσης τα λάστιχα είναι ονοφαδικα με υψηλά προφίλ.
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #164
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Καλώς ή κακώς το slogan το έχει σε όλες τις μοτοσυκλέτες της, κάτι που θεωρώ σημαντικό για την ινδική αγορά αλλά όχι την Ευρωπαϊκή.
    Το θεωρώ εντελώς παράταιρο γενικά, για οτιδήποτε πλην των αγωνιστικών της. Αλλά.... marketing!

  15. #165
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Το crf300 από την άλλη είναι dual sport η αυτό που λεγαμε καλύτερα παλιά, «ψευτοεντουρο»
    Ίσως επειδή εκείνη την "παλιά" εποχή μεγάλωσα κι εγώ και τότε βλέπαμε τα ψευδοεντούρο και μας έτρεχαν τα σάλια (τότε με παπί εγώ, λίγο αργότερα κατάφερα και πήρα την πρώτη μου μηχανή) μου αρέσει τώρα τόσο πολύ το CRF.

    Κατά τα άλλα, περιέγραψες ακριβέστατα την κατάσταση με αυτά τα 3 μοντέλα, δεν έχω τίποτα να προσθέσω. Μόνο με ότι έγραψες μπορεί κάποιος, αν όχι να καταλήξει σε ένα, σίγουρα να πάρει μια σωστή κατεύθυνση για το ποιο να πάρει.

    Κι εγώ για παντρειά θα το πάρω, ποτέ μη λες ποτέ αλλά δεν μπορώ να με φανταστώ να θέλω κάτι περισσότερο (ή λιγότερο). Τα χρόνια του γκαζιού ή των μεγάλων ταξιδιών έχουν τελειώσει για μένα με τις μηχανές.

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Royal Enfield Custom My Life
    από Alkis στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2018, 09:24
  2. Royal enfield
    από graceland στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2008, 09:11
  3. Royal enfield... Οι λυσσάρες (για σπαμ)
    από Nik0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2008, 19:48
  4. Royal Enfield Woodsman
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2007, 22:35
  5. The Greek Royal Enfield Expirience
    από tndk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF