Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 169

Θέμα: Royal Enfield Himalayan

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Δεν ξέρω πόσοι φίλοι πραγματικά ενδιαφέρονται για το μοντέλο αλλά αφήνω 2 φωτό εδώ να υπάρχουν


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	enfield 1.JPG 
Προβολές:	537 
Μέγεθος:	57,3 KB 
ID:	427793


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	enfield 2.JPG 
Προβολές:	541 
Μέγεθος:	76,4 KB 
ID:	427794



    Το 2ο μηχανάκι ήταν με περίπου 18,000km αν θυμάμαι καλά ευτυχώς όμως εντός εγγύησης όπως αναφέρει.Νομίζω οτι οι Ινδοί έχουν πολύ δρόμο ακόμα για να κατασκευάσουν κάτι στοιχειωδώς αξιόπιστο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #107
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Αυτά είχα διαβάσει και εγώ και έστριψα.

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Παρακολουθώ εδώ και δύο χρόνια τις περιπέτειες της Norally Schoenmaker στο κανάλι της Itchy Boots και προσωπικά το θεωρούσα άσπαστο μηχανάκι....εκτός βέβαια και άν κρύβει βλάβες γιατί πραγματικά της έχει βγάλει μηδαμινές βλάβες...και μιλάμε για ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΗ χρήση στα 2 πρώτα ταξίδια.....
    Βέβαια μετά άλλαξε σε HONDA
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    5.390€ για το μονόχρωμo και 5.490€ για το δίχρωμο είναι η τιμή του νέου Royal Enfield Himalayan (Euro 5).

  5. #110
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2010
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω πόσοι φίλοι πραγματικά ενδιαφέρονται για το μοντέλο αλλά αφήνω 2 φωτό εδώ να υπάρχουν


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	enfield 1.JPG 
Προβολές:	537 
Μέγεθος:	57,3 KB 
ID:	427793


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	enfield 2.JPG 
Προβολές:	541 
Μέγεθος:	76,4 KB 
ID:	427794



    Το 2ο μηχανάκι ήταν με περίπου 18,000km αν θυμάμαι καλά ευτυχώς όμως εντός εγγύησης όπως αναφέρει.Νομίζω οτι οι Ινδοί έχουν πολύ δρόμο ακόμα για να κατασκευάσουν κάτι στοιχειωδώς αξιόπιστο.
    Καλησπέρα, το δικό μου ήταν (και είναι) αυτό που έβγαλέ πρόβλημα στην κεφαλή.
    Αντικατστάθηκε στην εγγύηση στα 17000 χλμ περίπου και αυτή την στιγμή έχουμε κάνει μαζί 25000 και κάτι ψηλά ...
    Εχουμε πάει μαζί δικάβαλο Τουρκία-Καππαδοκία.
    Τριγυρίσαμε και τριγυρνάμε στην Ελλάδα ...

    αν εξαιρέσεις το πρόβλημα με την κεφαλή το μόνο που χρειάστηκε ήταν ρουλεμαν τιμονιού ...

    είναι ιδιέταιρο μηχανάκι, απλό και ευχάριστο στην οδήγηση και δεν έχει καμία σχέση με τα παλι;v

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pskoul Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, το δικό μου ήταν (και είναι) αυτό που έβγαλέ πρόβλημα στην κεφαλή.
    Αντικατστάθηκε στην εγγύηση στα 17000 χλμ περίπου και αυτή την στιγμή έχουμε κάνει μαζί 25000 και κάτι ψηλά ...
    Εχουμε πάει μαζί δικάβαλο Τουρκία-Καππαδοκία.
    Τριγυρίσαμε και τριγυρνάμε στην Ελλάδα ...

    αν εξαιρέσεις το πρόβλημα με την κεφαλή το μόνο που χρειάστηκε ήταν ρουλεμαν τιμονιού ...

    είναι ιδιέταιρο μηχανάκι, απλό και ευχάριστο στην οδήγηση και δεν έχει καμία σχέση με τα παλι;v


    Καλησπέρα φίλε και εύχομαι να ήταν το μοναδικό θέμα που θα παρουσιάσει!Σε κάθε περίπτωση τα km που έχεις κάνει είναι λίγα οπότε υπομονή να κριθεί αργότερα συνολικά.Είναι ένα μηχανάκι που ενδιαφέρει κάθε λάτρη των χωμάτινων διαδρομών αναμφίβολα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #112
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2010
    Μηνύματα
    8
    Σε ευχαριστώ, ότι βγάλει θα το αντιμετωπίσουμε μέχρι τότε θα μου χαρίζει χαμόγελα ...

    Παναγιώτης

  8. #113
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Κανένα update από κατόχους σχετικά με το μηχανάκι? Θα το ξαναγοράζατε?

    Το σκέφτομαι σοβαρά για αγορά καινούργιο μετά το καλοκαίρι...

  9. #114
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stako Προβολή μηνύματος
    Κανένα update από κατόχους σχετικά με το μηχανάκι? Θα το ξαναγοράζατε?

    Το σκέφτομαι σοβαρά για αγορά καινούργιο μετά το καλοκαίρι...
    Γιατί; Έχεις τάσεις μαζοχισμού;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #115
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Γιατί; Έχεις τάσεις μαζοχισμού;
    Το πακέτο του Himalayan μου ταιριάζει πάρα πολύ σε αυτό που θέλω από ένα μηχανάκι σε αυτή τη φάση της ζωής μου.

    Επίσης ότι έχει βγει τα τελευταία 10 χρόνια είναι ή πολύ πλαστικό ή πολύ ακριβό ή πολύ για παγκόσμιους. Και δεν θέλω τίποτα από τα τρία.

    Θέλω κάτι αργό, χαλαρό, με δυνατότητα για φόρτωμα, ταξίδια από δρόμους χωρίς διόδια, πέρασμα με 20χλμ από δασικούς εντελώς πατημένους χωματόδρομους και καθημερινή μετακίνηση (χωρίς ούτε ένα μέτρο σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας).

    Θα μου έκανε και κάτι παλιό γιαπωνέζικο αλλά αυτά που ζητάνε για όχι χρέπια DRZ400 πχ είναι εκτός πραγματικότητας. Άσε που το Himalayan (αν δεν αποσυντίθεται σιγά σιγά) είναι καλύτερο από ένα DRZ ή κάτι ανάλογο για την χρήση που θέλω.

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stako Προβολή μηνύματος
    Το πακέτο του Himalayan μου ταιριάζει πάρα πολύ σε αυτό που θέλω από ένα μηχανάκι σε αυτή τη φάση της ζωής μου.

    Επίσης ότι έχει βγει τα τελευταία 10 χρόνια είναι ή πολύ πλαστικό ή πολύ ακριβό ή πολύ για παγκόσμιους. Και δεν θέλω τίποτα από τα τρία.

    Θέλω κάτι αργό, χαλαρό, με δυνατότητα για φόρτωμα, ταξίδια από δρόμους χωρίς διόδια, πέρασμα με 20χλμ από δασικούς εντελώς πατημένους χωματόδρομους και καθημερινή μετακίνηση (χωρίς ούτε ένα μέτρο σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας).

    Θα μου έκανε και κάτι παλιό γιαπωνέζικο αλλά αυτά που ζητάνε για όχι χρέπια DRZ400 πχ είναι εκτός πραγματικότητας. Άσε που το Himalayan (αν δεν αποσυντίθεται σιγά σιγά) είναι καλύτερο από ένα DRZ ή κάτι ανάλογο για την χρήση που θέλω.
    Ισως αξιζει να δεις τοτε Voge Rally, honda CRF rally και το Versys 300 με αλλα λαστιχα.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    ΑΚΥΡΟ

  13. #118
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stako Προβολή μηνύματος
    Το πακέτο του Himalayan μου ταιριάζει πάρα πολύ σε αυτό που θέλω από ένα μηχανάκι σε αυτή τη φάση της ζωής μου.

    Επίσης ότι έχει βγει τα τελευταία 10 χρόνια είναι ή πολύ πλαστικό ή πολύ ακριβό ή πολύ για παγκόσμιους. Και δεν θέλω τίποτα από τα τρία.

    Θέλω κάτι αργό, χαλαρό, με δυνατότητα για φόρτωμα, ταξίδια από δρόμους χωρίς διόδια, πέρασμα με 20χλμ από δασικούς εντελώς πατημένους χωματόδρομους και καθημερινή μετακίνηση (χωρίς ούτε ένα μέτρο σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας).

    Θα μου έκανε και κάτι παλιό γιαπωνέζικο αλλά αυτά που ζητάνε για όχι χρέπια DRZ400 πχ είναι εκτός πραγματικότητας. Άσε που το Himalayan (αν δεν αποσυντίθεται σιγά σιγά) είναι καλύτερο από ένα DRZ ή κάτι ανάλογο για την χρήση που θέλω.

    Το πρόβλημα είναι ακριβώς η τελευταία παράγραφος...
    Το μηχανάκι αποσυντίθεται και όχι σιγά σιγά αλλά από καινούργιο κιόλας.
    Σε αυτή την φάση της ζωής σου, εκτός αυτών που αναφέρεις, δεν θες και προβλήματα και μάλιστα καταμεσής του δρόμου σου.
    Είναι όμορφο, το δέχομαι. Είναι όμως και άχρηστο.
    Δες το voge rally που είπε ο Νοστράδαμος πιο πάνω, μιας και θέλεις να πατάς σε χωματόδρομους.
    Εγώ έχω το ac 300 και με έχει ξαφνιάσει ευχάριστα η ποιότητα κατασκευής του αναλογικά με την τιμή του.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #119
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stako Προβολή μηνύματος
    Το πακέτο του Himalayan μου ταιριάζει πάρα πολύ σε αυτό που θέλω από ένα μηχανάκι σε αυτή τη φάση της ζωής μου.

    Επίσης ότι έχει βγει τα τελευταία 10 χρόνια είναι ή πολύ πλαστικό ή πολύ ακριβό ή πολύ για παγκόσμιους. Και δεν θέλω τίποτα από τα τρία.

    Θέλω κάτι αργό, χαλαρό, με δυνατότητα για φόρτωμα, ταξίδια από δρόμους χωρίς διόδια, πέρασμα με 20χλμ από δασικούς εντελώς πατημένους χωματόδρομους και καθημερινή μετακίνηση (χωρίς ούτε ένα μέτρο σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας).

    Θα μου έκανε και κάτι παλιό γιαπωνέζικο αλλά αυτά που ζητάνε για όχι χρέπια DRZ400 πχ είναι εκτός πραγματικότητας. Άσε που το Himalayan (αν δεν αποσυντίθεται σιγά σιγά) είναι καλύτερο από ένα DRZ ή κάτι ανάλογο για την χρήση που θέλω.
    Βρες ένα W650 ή 800. Νομίζω πως θα χαρείς για κάθε ευρώ που θα δώσεις.

  15. #120
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2010
    Μηνύματα
    8
    Έχω κάνει 30.000 χλμ με το δικό μου και δεν έχει αποσυντεθεί.
    Αν εξαιρέσεις την ζημιά στην κεφαλή που μου έβγαλε και τα ρουλεμάν τιμονιού που αλλάχτηκαν δεν μου έχει βγάλει κάτι άλλο.

    σκουριές δεν έχει βγάλει και δεν το έχω σε γκαράζ οπότε το τρώει ο ήλιος και η βροχή συνέχεια.

    Σίγουρα υπάρχουν άλλα πολύ καλύτερα να αγοράσεις,
    αλλά
    Μονοκύλινδρο αερόψυκτο με ελάχιστα πλαστικά, εύκολο στην συντήρηση, οικονομικό στην χρήση, που να μπορεί να φορτωθεί σαν μουλαράκι και με δυνατότητα να ταξιδεύει σε χαλαρούς ρυθμούς σε κάθε δρόμο δεν θα βρεις άλλο σαν αυτό.

    Ετοιμάζετε να κάνει ένα δικάβαλο ταξίδι στο εξωτερικό (το δεύτερο του)

    Αν ξέρεις τι θες και γιατί το παίρνεις θα μείνεις ευχαριστημένος πιστεύω.

Σελίδα 8 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Royal Enfield Custom My Life
    από Alkis στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2018, 10:24
  2. Royal enfield
    από graceland στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2008, 10:11
  3. Royal enfield... Οι λυσσάρες (για σπαμ)
    από Nik0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2008, 20:48
  4. Royal Enfield Woodsman
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2007, 23:35
  5. The Greek Royal Enfield Expirience
    από tndk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2007, 00:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF