Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 73

Θέμα: Μπαταρία Yuasa Japan και διάρκεια ζωής.

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    H ζωή της μπαταρίας επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό από την αρχική φόρτιση. Φυσικά μιλάμε για ποιοτικές μπαταρίες και σωστό κύκλωμα φόρτισης σαν προαπαιτούμενα. Τι να σου κάνει η καλύτερη μπαταρία όταν αντί να την φορτίσεις 10 ώρες στο 10% του ρεύματος της, τα μαστόρια στην φορτίζουν 20 λεπτά σε ρεύμα "ότι να ναι" και "μετά, πάνω στη μηχανή";

    Επίσης, λόγω καταναλώσεων (φώτα, συναγερμός, πρόσθετες καταναλώσεις όπως προβόλια κτλ) η μπαταρία στις μηχανές έχει την τάση να διαρκεί λιγότερο. Θεωρώ απαραίτητο τον συντηρητή σε τακτά χρονικά διαστήματα.

    Μου έχουν καταστρέψει 2 μπαταρίες, YUASA & VARTA μέχρι να κινηθώ αυτόνομα και να ετοιμάζω μόνος μου τις μπαταρίες μου. Στην μικρή μου μηχανή που δεν έχει συναγερμό, κοντεύουμε να βγάλουμε τον 7ο χρόνο! Με τρώει να την αλλάξω προληπτικά αλλά είμαι περίεργος να δω που θα φτάσει! Μάρκα MIDAC.

  2. #32
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Ετοιμάζομαι για δεύτερη αλλαγή μπαταρίας. Η πρώτη, χωρίς χρήση οικιακού φορτιστή, κράτησε 3 χρόνια. Στη δεύτερη, επίσης Yuasa YTZ-10s, χρησιμοποιούσα φορτιστή, όταν δεν κινούσα τη μοτοσυκλέτα για περισσότερες από 10 μέρες, με συναγερμό ενεργό. Περίμενα να μου βγάλει 6 χρόνια, αλλά στα 4 χρόνια φαίνεται να χρήζει αντικατάστασης.

    Υποψιάζομαι σαν κύριο αίτιο, αυτό που αναφέρεται πιο πάνω για την αρχική φόρτιση, διότι παρόλο που την είχα παραγγείλει και είχα κανονίσει ραντεβού συγκεκριμένη ώρα για τοποθέτηση, στην αντιπροσωπεία την ξέθαψαν από την αποθήκη τη στιγμή που πήγα. Μάλιστα στο μηχανικό έκανε εντύπωση που δεν θα περίμενα μερικές ώρες για να τη φορτίσουν, όταν του είπα ότι έχω συνεννοηθεί να περάσω και να μπει επί τόπου.

    Πάντως μου φαίνεται παράξενο να αντέχει η ιαπωνικής κατασκευής Yuasa, μόλις τέσσερα χρόνια, με χρήση φορτιστή. Ο Thunder Ace γράφει 12 έτη, το οποίο είναι μάλλον στις εξαιρέσεις, αλλά και τα 3-4 χρόνια μού φαίνονται λίγα για επώνυμη μπαταρία.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ετοιμάζομαι για δεύτερη αλλαγή μπαταρίας. Η πρώτη, χωρίς χρήση οικιακού φορτιστή, κράτησε 3 χρόνια. Στη δεύτερη, επίσης Yuasa YTZ-10s, χρησιμοποιούσα φορτιστή, όταν δεν κινούσα τη μοτοσυκλέτα για περισσότερες από 10 μέρες, με συναγερμό ενεργό. Περίμενα να μου βγάλει 6 χρόνια, αλλά στα 4 χρόνια φαίνεται να χρήζει αντικατάστασης.

    Υποψιάζομαι σαν κύριο αίτιο, αυτό που αναφέρεται πιο πάνω για την αρχική φόρτιση, διότι παρόλο που την είχα παραγγείλει και είχα κανονίσει ραντεβού συγκεκριμένη ώρα για τοποθέτηση, στην αντιπροσωπεία την ξέθαψαν από την αποθήκη τη στιγμή που πήγα. Μάλιστα στο μηχανικό έκανε εντύπωση που δεν θα περίμενα μερικές ώρες για να τη φορτίσουν, όταν του είπα ότι έχω συνεννοηθεί να περάσω και να μπει επί τόπου.

    Πάντως μου φαίνεται παράξενο να αντέχει η ιαπωνικής κατασκευής Yuasa, μόλις τέσσερα χρόνια, με χρήση φορτιστή. Ο Thunder Ace γράφει 12 έτη, το οποίο είναι μάλλον στις εξαιρέσεις, αλλά και τα 3-4 χρόνια μού φαίνονται λίγα για επώνυμη μπαταρία.
    εβαλες οντως yuasa made in japan? 12 δεν θα κραταγε για κανενα λογο. εκατσε στον thunder να κρατησει τοσο. γυρω στα 8 κρατανε αυτες με πολύ καλη συντηρηση. Μονο οι πρωτης τοποθετησης, δεν εχω ακουσει για τις made in japan που ερχονται στο εμποριο να κρατανε τοσο πολύ. Δεν ξερω τι εφταιγε αλλα δεν θα πληρωνα τοσο ακριβη μπαταρια. με τα μισα λεφτα η motobatt βγαζει μια 5ετια. Δεν ξερω αν εχει επιστημονικη βαση αλλα νομιζω οτι οι μεγάλες μπαταρίες κρατάνε παρανάνω. Δεν περιμενω απο 8-9ah να βγαλουν τα χρονια μιας 11-12αρας.

  4. #34
    Η yuasa είναι Taiwan.

    Ιαπωνικής κατασκευής είναι η GS Yuasa & η Furukawa

    Εδιτ:Κάτι θυμάμαι λάθος. Κάποιες μικρές σειρές Furukawa είναι εκτός Japan . Τι ίδιο ίσως ισχύει κ για Yuasa.
    Δες τι γράφει στην δική σου.

    Εγώ είχα παραγγείλει από την αντιπροσωπεία την μπαταρία που φορούσε καινούριο.
    Με συντήρηση -φορτιση λειτουργεί ακόμα, παρόλο που την άφησα σε κάποια φάση να πέσει κάτω από 6v!
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 19/11/2022 στις 14:08.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #35
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Σε εμένα πλέον πέφτει στις 3 μέρες μετά από πλήρη φόρτιση με συναγερμό ενεργό. Δεν με αφήνει τελείως, αλλά το καταλαβαίνω στην εκκίνηση. Μία μιζιά το πρωί, με αίσθηση μέτριας έντασης και μία ψόφια το απόγευμα. Ενώ πριν από ένα μήνα έλεγα ότι θα βγάλει κανένα χρόνο ακόμα, αν τη φορτίζω κάθε εβδομάδα, πλέον νομίζω ότι είναι θέμα εβδομάδων να με αφήσει, ειδικά καθώς θα σφίγγουν τα κρύα.

    Χθες μέτρησα την τάση της, όταν γύρισα στο σπίτι, ήταν στα 12,3 Volt. Μετά από πλήρη φόρτιση, έφθασε τα 12,5 Volt. Αλλά όπως λέει και ο Oldman, τέτοιες μετρήσεις τάσεων δεν είναι ιδιαίτερα ενδεικτικές, διότι δεν είναι υπό φορτίο. Νομίζω ότι η μίζα είναι καλή ένδειξη της ικανότητας της μπαταρίας να δίνει τα απαιτούμενα Ampere. Αλλιώς είναι να παίρνει με μισή μιζιά, αλλιώς με τριπλής διάρκειας.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #36
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Το 2009 ή 2010 που χρειάστηκα μπαταρία, σε Yuasa υπήρχαν η γνήσια(ούτε ρώτησα πόσο κάνει),Taiwan(42 ευρω) και Thailand(37 ευρω).Πήρα την Taiwan και την έχω μέχρι σήμερα.Η μοτοσυκλέτα κινείται καθημερινά(εκτός μικρών εξαιρέσεων),είναι καρμπυρατεράτη και δεν έχει συναγερμό.Η μεγαλύτερη περίοδος που εμεινε ακινητοποιημένη(λόγο επισκευής) ήταν το καλοκαίρι του 2013 για 2-2.5 περίπου μήνες.Μετά την επισκευή πήρε αμέσως μπροστά αλλά δεν θυμάμαι αν είχε φορτιστεί απο τον μηχανικό.
    Φέτος το καλοκαίρι την έβαλα μπροστά μετα απο 17 ημέρες επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Για την ιστορία η μπαταρία (Yuasa Taiwan) δούλευε όπως την πρώτη μέρα μέχρι που πούλησα την μηχανή το 2017,δηλαδή 7-8 χρόνια χωρίς να ασχοληθώ καθόλου με δαύτη .
    Μπορεί να είναι σπάνιο αλλά από την στιγμή που οι ακριβές βγάζουν γύρω στα 4 χρόνια νομίζω δεν υπάρχει λόγος να προτιμούνται έναντι οικονομικότερων που βγάζουν τα ίδια χρόνια..
    RIDE MORE TALK LESS

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ετοιμάζομαι για δεύτερη αλλαγή μπαταρίας. Η πρώτη, χωρίς χρήση οικιακού φορτιστή, κράτησε 3 χρόνια. Στη δεύτερη, επίσης Yuasa YTZ-10s, χρησιμοποιούσα φορτιστή, όταν δεν κινούσα τη μοτοσυκλέτα για περισσότερες από 10 μέρες, με συναγερμό ενεργό. Περίμενα να μου βγάλει 6 χρόνια, αλλά στα 4 χρόνια φαίνεται να χρήζει αντικατάστασης.

    Υποψιάζομαι σαν κύριο αίτιο, αυτό που αναφέρεται πιο πάνω για την αρχική φόρτιση, διότι παρόλο που την είχα παραγγείλει και είχα κανονίσει ραντεβού συγκεκριμένη ώρα για τοποθέτηση, στην αντιπροσωπεία την ξέθαψαν από την αποθήκη τη στιγμή που πήγα. Μάλιστα στο μηχανικό έκανε εντύπωση που δεν θα περίμενα μερικές ώρες για να τη φορτίσουν, όταν του είπα ότι έχω συνεννοηθεί να περάσω και να μπει επί τόπου.

    Πάντως μου φαίνεται παράξενο να αντέχει η ιαπωνικής κατασκευής Yuasa, μόλις τέσσερα χρόνια, με χρήση φορτιστή. Ο Thunder Ace γράφει[/URL] 12 έτη, το οποίο είναι μάλλον στις εξαιρέσεις, αλλά και τα 3-4 χρόνια μού φαίνονται λίγα για επώνυμη μπαταρία.
    true story

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Υποψιάζομαι σαν κύριο αίτιο, αυτό που αναφέρεται πιο πάνω για την αρχική φόρτιση, διότι παρόλο που την είχα παραγγείλει και είχα κανονίσει ραντεβού συγκεκριμένη ώρα για τοποθέτηση, στην αντιπροσωπεία την ξέθαψαν από την αποθήκη τη στιγμή που πήγα. Μάλιστα στο μηχανικό έκανε εντύπωση που δεν θα περίμενα μερικές ώρες για να τη φορτίσουν, όταν του είπα ότι έχω συνεννοηθεί να περάσω και να μπει επί τόπου.
    Με συναγερμό και μη καθημερινή χρήση θα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος με 4 χρόνια.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Με συναγερμό και μη καθημερινή χρήση θα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος με 4 χρόνια.
    οχι αν εχεις δωσει 120ε

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    οχι αν εχεις δωσει 120ε
    Δεν παίζει να έδινα 120 ε για μπαταρία έτσι κι αλλιώς

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ετοιμάζομαι για δεύτερη αλλαγή μπαταρίας. Η πρώτη, χωρίς χρήση οικιακού φορτιστή, κράτησε 3 χρόνια. Στη δεύτερη, επίσης Yuasa YTZ-10s, χρησιμοποιούσα φορτιστή, όταν δεν κινούσα τη μοτοσυκλέτα για περισσότερες από 10 μέρες, με συναγερμό ενεργό. Περίμενα να μου βγάλει 6 χρόνια, αλλά στα 4 χρόνια φαίνεται να χρήζει αντικατάστασης.

    Υποψιάζομαι σαν κύριο αίτιο, αυτό που αναφέρεται πιο πάνω για την αρχική φόρτιση, διότι παρόλο που την είχα παραγγείλει και είχα κανονίσει ραντεβού συγκεκριμένη ώρα για τοποθέτηση, στην αντιπροσωπεία την ξέθαψαν από την αποθήκη τη στιγμή που πήγα. Μάλιστα στο μηχανικό έκανε εντύπωση που δεν θα περίμενα μερικές ώρες για να τη φορτίσουν, όταν του είπα ότι έχω συνεννοηθεί να περάσω και να μπει επί τόπου.

    Πάντως μου φαίνεται παράξενο να αντέχει η ιαπωνικής κατασκευής Yuasa, μόλις τέσσερα χρόνια, με χρήση φορτιστή. Ο Thunder Ace γράφει 12 έτη, το οποίο είναι μάλλον στις εξαιρέσεις, αλλά και τα 3-4 χρόνια μού φαίνονται λίγα για επώνυμη μπαταρία.
    Δοκιμασε και αυτην , ειναι πολυ καλη
    BS-BATTERY BTZ10S SLA 9.1AH
    https://automotobatteries.gr/mpatari...la/ytz10s.html
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #42
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Τοποθετήθηκε για τρίτη φορά Yuasa YTZ-10S 9.1 Ah 12Volt, κατασκευασμένη στην Ιαπωνία. Για να μην έχω το θέμα που είχα στην προηγούμενη αλλαγή, που μου την είχαν τοποθετήσει αφόρτιστη, ενημέρωσα το κατάστημα πότε θα περάσω, ώστε να την έχουν φορτίσει. Είπαν ότι τακτικά φορτίζουν τις μπαταρίες που έχουν στο ράφι.

    Πάω λοιπόν στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο, μου λένε ότι την ξαναφόρτισαν ώστε να είναι έτοιμη για τοποθέτηση και την βάζουν. Κάνω περί τα 75 χιλιόμετρα με τρεις μιζιές στο ενδιάμεσο και τη σταθμεύω. Ελέγχω τάση, διαβάζω 13,06 Volt. Γεμάτη είναι, σκέφτομαι, αλλά ας τη φορτίσω καμιά ώρα να είμαι σίγουρος. Βάζω το φορτιστή της Γιαμάχας (0,8 Ampere) και τον τσεκάρω στις δύο ώρες, όντας βέβαιος ότι θα έχει γεμίσει. Αφού την είχαν φορτίσει στο συνεργείο, έκανα και πόσα χιλιόμετρα. Κι όμως, έπαιρνε ακόμα. Ξανακοιτάζω στις 3 ώρες, ...ακόμα φόρτιζε. Ξανακοιτάζω στις 4 ώρες, ακόμα... Είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι δεν κάτι δεν πήγαινε καλά με το φορτιστή. Ε στις 5 ώρες είχε γεμίσει και η ένδειξη τάσης στα 3,16 Volt.

    Άρα πόσο φορτισμένη την τοποθέτησαν; Κι αν έχει τελικά έχει σημασία η πρώτη φόρτιση, δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να έδιναν περισσότερη προσοχή; Πολλές οι υποθέσεις βέβαια, αν κάποιος ξέρει περισσότερα, ας μας πει.

    Ζήτησα την παλιά μπαταρία για να τη δώσω σε φίλο και μου απάντησαν ότι ο προμηθευτής τους απαιτεί να επιστρέφεται μία μπαταρία για καθεμία που τοποθετούν. Μου έκανε εντύπωση, διότι σε άλλες αντιπροσωπείες έχουν πολιτική να επιστρέφουν τα ανταλλακτικά, εφόσον τα έχεις πληρώσει και δεν είναι αντικατάσταση εντός εγγύησης, ώστε, όπως λένε οι ίδιοι, να αποδεικνύουν έτσι ότι δεν κρατάνε μεταχειρισμένα για να τα βάζουν στους πελάτες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #43
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Δηλαδή αν πάω και ζητήσω 1 μπαταρία θα μου πουν ''φίλε φέρε μια παλιά να την δώσω στον προμηθευτή'' ; Περίεργα πράγματα.
    porca miseria.

  14. #44
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή αν πάω και ζητήσω 1 μπαταρία θα μου πουν ''φίλε φέρε μια παλιά να την δώσω στον προμηθευτή'' ; Περίεργα πράγματα.
    Είναι πράγματι παράξενο. Η παλιά μπαταρία μού ανήκει, δεν καταλαβαίνω γιατί αρνήθηκαν να την επιστρέψουν. Μόνο εάν είναι σε κατάσταση επικίνδυνη, το καταλαβαίνω. Π.χ. σε αντιπροσωπείες κινητών, δεν επιστρέφουν φουσκωμένες μπαταρίες, διότι είναι επικίνδυνες.

    Ακόμα κι αν το κάνουν για λόγους ανακύκλωσης, νομίζω ότι ο πελάτης έχει δικαίωμα να αναλάβει την ευθύνη ανακύκλωσης της μπαταρίας.

    Υποψιάζομαι ότι ενδέχεται να υπάρχει οικονομικό συμφέρον από την παρακράτηση της παλαιάς, αλλά το κακό είναι σου βάζουν την υποψία ότι ενδέχεται να την κρατούν για να την τοποθετήσουν σε άλλον. Αυτός είναι ακριβώς ο λόγος που τα εξουσιοδοτημένα service, επιστρέφουν το ανταλλακτικό για να δείξουν υπευθυνότητα.

    Αποφεύγω να έρχομαι σε ευθεία αντιπαράθεση με κόσμο, ειδικά όταν δεν έχω αρκετά δεδομένα για αξιολόγηση της περίπτωσης, οπότε δεν επέμεινα. Δεν θα σκάσω για μία μπαταρία που δεν είναι χρήσιμη σε εμένα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 23/11/2022 στις 10:59.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Ένα από τα πράγματα που δύσκολα θα κάνει κάποιος καλύτερα από εμάς τους ίδιους είναι η αρχική φόρτιση μπαταρίας. Προσωπικά πάντα ζητάω να μου την στείλουν χωρίς αρχική φόρτιση και με τα υγρά χωριστά.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαρκεια ζωης βαλιτσας.....και restoring...
    από Pardalotzatziki στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2012, 10:02
  2. Μπαταρία Yuasa YTX9-BS
    από sakisvolos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2007, 17:56
  3. κινητηρες και διαρκεια ζωης .......
    από zolotas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2006, 21:36
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF