Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 73

Θέμα: Μπαταρία Yuasa Japan και διάρκεια ζωής.

  1. #46
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Ένα από τα πράγματα που δύσκολα θα κάνει κάποιος καλύτερα από εμάς τους ίδιους είναι η αρχική φόρτιση μπαταρίας. Προσωπικά πάντα ζητάω να μου την στείλουν χωρίς αρχική φόρτιση και με τα υγρά χωριστά.
    Αν δεν απατώμαι, οι Yuasa YTZ10S είναι έτοιμες προς χρήση από το εργοστάσιο. Δεν γίνεται δηλαδή τοποθέτηση υγρών και φόρτιση στο κατάστημα ή στον τελικό πελάτη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    η μπαταρια νεοσσε ειναι δικη σου πληρωμενη. στα @@ σου αν ο προμηθευτης τους θελει την μπαταρια, το τιμονι η την πισω ροδα. κακως την εδωσες. παντως σε μερικες μερες θα δειχνει 13 κατι ψιλα οπως ολες. στον φορτιστη μπορει να δεις κουφα νουμερα, στη χρηση μετα απο μερικες μερες θα ειναι λιγο πανω απο 13 και πολυ συντομα 12,9v.

    edit. το πολύμετρο μου βγαζει αυτα τα νουμερα. νομιζω τα ακριβη νουμερα ειναι 13,5 καινουργια και σιγα σιγα εως 12,7 μετα απο μερικους μηνες αλλα ακομη σε αριστη κατασταση. κατω απο 12,5 ειναι που θεωρεις πως πας για αντικατασταση.

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν δεν απατώμαι, οι Yuasa YTZ10S είναι έτοιμες προς χρήση από το εργοστάσιο. Δεν γίνεται δηλαδή τοποθέτηση υγρών και φόρτιση στο κατάστημα ή στον τελικό πελάτη.
    Η συγκεκριμένη ναι, εγώ γενικά μίλησα, δεν έχω μοτοσυκλέτα που φοράει μπαταρία σαν αυτή.

  4. #49
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η μπαταρια νεοσσε ειναι δικη σου πληρωμενη. στα @@ σου αν ο προμηθευτης τους θελει την μπαταρια, το τιμονι η την πισω ροδα. κακως την εδωσες.
    Δεν την έδωσα. Την παρακράτησαν μέσα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο, χωρίς τη δική μου συναίνεση, ενώ τους είπα ξεκάθαρα ότι τη θέλω.

    Νομίζω ότι αυτό είναι θέμα της αντιπροσωπείας της Yamaha να βάλει όρους στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία και να ελέγξει ενδεχόμενες παρεκτροπές. Αν ο πελάτης ζητάει ρητά την παλαιά μπαταρία πίσω και το κατάστημα αρνείται επικαλούμενο πολιτική του προμηθευτή, δεν μπορεί ο πελάτης να βγάλει το φίδι από την τρύπα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 23/11/2022 στις 12:19.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν την έδωσα. Την παρακράτησαν μέσα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο, χωρίς τη δική μου συναίνεση, ενώ τους είπα ξεκάθαρα ότι τη θέλω.

    Νομίζω ότι αυτό είναι θέμα της αντιπροσωπείας της Yamaha να βάλει όρους στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία και να ελέγξει ενδεχόμενες παρεκτροπές. Αν ο πελάτης ζητάει ρητά την παλαιά μπαταρία πίσω και το κατάστημα αρνείται επικαλούμενο πολιτική του προμηθευτή, δεν μπορεί ο πελάτης να βγάλει το φίδι από την τρύπα, ούτε να τσακωθεί με τον υπεύθυνο του καταστήματος, μήτε να αρχίσει τις καταγγελίες στο Συνήγορο του Καταναλωτή. Αν θέλει η Yamaha, ας τους ελέγξει. Αν δεν θέλει, υπάρχουν κι άλλες εταιρείες.
    την εδινα πισω και επερνα την παλια. τετοιες πολιτικες ειναι για φτυσιμο. αγόρασες μπαταρια, δεν πηγες για ανταλλαγη. η πολιτικη του προμηθευτη ειναι συμβαση με την yamaha, οχι με σενα. αν σε ενημερωσαν πριν την αγορά τοτε εχει επιλογη να πεις οχι, αλλα μετα την αγορά ειναι απλα για φτυσιμο.

  6. #51
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    την εδινα πισω και επερνα την παλια. τετοιες πολιτικες ειναι για φτυσιμο. αγόρασες μπαταρια, δεν πηγες για ανταλλαγη. η πολιτικη του προμηθευτη ειναι συμβαση με την yamaha, οχι με σενα. αν σε ενημερωσαν πριν την αγορά τοτε εχει επιλογη να πεις οχι, αλλα μετα την αγορά ειναι απλα για φτυσιμο.
    Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά στη ζωή σε κάποια πράγματα αποδεχόμαστε συμβιβασμό και σίγουρα να εξετάζουμε πρώτα κατά πόσο έχει έρεισμα ο ισχυρισμός του καταστήματος. Θα έχανα πολύ χρόνο για τη διαδικασία αυτή και την εύρεση άλλου εξουσιοδοτημένου συνεργείου Yamaha. Μάλιστα, εάν είναι ενιαία πολιτική της Yamaha, να μην επιστρέφει στον πελάτη τις μπαταρίες, αφού αναφερόμαστε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, δεν θα είχα κερδίσει κάτι.

    Τι έχασα; Μία μεταχειρισμένη μπαταρία που θα έδινα σε έναν φίλο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 23/11/2022 στις 12:08.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    για μπαταρία χαλασμένη αυτοκινήτου ΞΕΡΩ 100% οτι το μαγαζί που την βάζει κερδίζει 7 με 8 ευρω το τεμάχιο για ανακύκλωση,
    ανάλογα του μεγέθους βέβαια ,πχ για φορτηγό η πούλμαν κλπ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ πιο πολύ ,για να ειμαστε ομως δίκαιοι αν δείτε σε sites που πουλάνε μπαταρίες ΓΡΑΦΟΥΝ οτι η τιμή που φαίνεται στην αναζήτηση μπαταρίας που ψάχνεις π.χ. 85 ευρω δίπλα γράφει οτι η τιμή αυτη ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ αν αφήσεις την παλιά στο μαγαζί αλλιώς πληρώνεις παραπάνω ,μπορείς δηλ. να πάρεις την παλιά αν θέλεις αλλα θα την πληρώσεις παραπάνω απο τα 85 ευρω που εβαλα για παράδειγμα ,το ιδιο φυσικά ισχύει κ για μπαταρίες moto

  8. #53
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Έκανες πατατια νεοσσε.
    Έπρεπε να τους ρίξεις ένα ξεχεσμα μεχρι την Ιαπωνία.
    Στείλε email διαμαρτυρίας στην Yamaha Japan και να είσαι σίγουρος πως θα μιλήσουν με τον εδώ αντιπρόσωπο. Θα αναφέρεις σε ποιον έγινε η δουλειά. Ότι ανταλλακτικό αλλάζεται και δεν είναι υπο εγγυηση είναι του πελάτη ιδιοκτησία.&-
    Μην το αμελήσεις κ στείλε email. Κάποια στιγμή πρέπει αυτά να είναι αυτονόητα.
    Επίσης πάρε την μπαταρία μόνος σου ρε φίλε κ ρωτά ποιος έχει φορτιστή να την βάλουμε απάνω. Πίστεψε κάποιος θα σε έφτιαχνε...
    Εγώ όταν αγόραζα από την Suzuki πάντα την έπαιρνα στο κουτί χωρίς τα υγρά προφανώς εγκατεστημένα κ έκανα την φόρτιση που αναφέρει απάνω.
    Αν θυμάμαι καλά λέει η 5 ώρες στα 2 Ah η 8 στα 1.2Αh.
    Δεν το θυμάμαι ακριβώς τώρα...έβαλα κ λιθίου την τελευταία φορά μετά από 16χρονια με την κλασική (4 μαμά εννοώ made in Japan όλες στα 85€).
    Ride(s) the wind of change...

  9. #54
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Όταν άλλαξα μπαταρία στο αυτοκίνητο ο έμπορος μου είπε ότι έπρεπε να του αφήσω την παλιά. Έτσι όπως το κατάλαβα, για κάθε πώληση μπαταρίας μολύβδου ήταν υποχρεωμένος να επιστρέφει και μία προς ανακύκλωση. Επειδή ήθελα να κρατήσω την παλιά τελικά μου την πούλησε έτσι, ζητώντας μου να του γυρίσω μια οποιαδήποτε (π.χ. από UPS) όποτε μπορέσω. Αν δε μου έλεγε παπαριές και δεδομένης και της εμπειρίας του νεοσσού, πρέπει να έχει αλλάξει κάποιος κανονισμός σχετικά πρόσφατα.

    Νομίζω κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τα λάδια κινητήρων.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Υπάρχει σχετική νομοθεσία για τα ανακυκλώσιμα, οργανισμοί που πιστοποιούν και ελέγχουν και εταιρείες που ανακυκλώνουν και φυσικά αντίστοιχες χρεώσεις για πολλά υλικά όχι μόνο για μπαταρίες.
    Μέχρι και τα μπάζα ανακυκλώνουμε. Βέβαια στα μικρομάγαζα αν χρεωθείς το επιπλέον κόστος στην δίνουν, αλλά παράνομα.

  11. #56
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Το κόστος ανακύκλωσης συσκευών προπληρώνεται κατά την αρχική αγορά από τον πελάτη. Δεν μπορούν να σου ζητήσουν να το ξαναπληρώσεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #57
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Έχει δίκιο ο Ακάκιος και απ' ό,τι φαίνεται το συνεργείο.

    2.2.1.Συσσωρευτές μολύβδου οξέος οχημάτωνα) Οι Συσσωρευτές μολύβδου οξέος που χρησιμοποιούνται για εκκίνηση κινητήρων, πωλούνται στον τελικό καταναλωτή μόνο από τις επιχειρήσεις, οι οποίες, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία διαθέτουν άδεια πώλησης συσσωρευτών και αντικατάστασης των χρησιμοποιημένων. Οι καταναλωτές υποχρεούνται να παραδίδουν τους χρησιμοποιημένους συσσωρευτές μολύβδου οξέος στις προαναφερόμενες επιχειρήσεις.
    Απαγορεύεται η πώληση καινούργιου συσσωρευτή εάν δεν επιστραφεί από τον καταναλωτή ο χρησιμοποιημένος συσσωρευτής ίδιας περίπου χωρητικότητας (ΑΗ) στην επιχείρηση πώλησης των συσσωρευτών και αντικατάστασης των χρησιμοποιημένων, εκτός εάν αποδεικνύεται επαρκώς η καταστροφή του συσσωρευτή ή η για πρώτη φορά τοποθέτησή του.
    https://www.e-nomothesia.gr/kat-peri...-115-2004.html
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχει δίκιο ο Ακάκιος και απ' ό,τι φαίνεται το συνεργείο.



    https://www.e-nomothesia.gr/kat-peri...-115-2004.html
    Εγώ παντος από το κατάστημα που σου είχα γράψει πιο πάνω για την BS μου την δίνει πίσω την χαλασμένη όταν του την ζητάω χωρίς πρόβλημα , το ίδιο και για ΥUASA JAPAN που έχω πάρει από τον ίδιο.
    Αμα μου την κλέψουν ας πούμε δεν θα μπορώ να αγοράσω μπαταριά γιατί δεν θα έχω να επιστρέψω την χαλασμένη πίσω ?
    Τέλος έχε τον νου σου γιατί η Yuasa YTZ10S αν είναι japan είναι GEL και θέλει φορτιστή που να είναι κατάλληλος για GEL μπαταρίες.
    Εγώ ας πούμε έχω έναν OPTIMATE
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Νεοσσέ μήπως φταίει αυτό;

    https://www.youtube.com/watch?v=0wUQLOiCOFQ

    Spam off

    Με την χρήση που κάνω εγώ (συνοπτικά θα έλεγα με τη μηχανή να κινείται τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα στη χειρότερη) οι μπαταρίες μού βγάζουν πέντε χρόνια οπότε και τις αλλάζω από μόνος μου για να μην έχω δυσάρεστες εκπλήξεις. Στάθμευση σε κλειστό γκαράζ και χωρίς φορτιστές - συντηρητές.

    Υ.Γ.

    Κάτι τέτοια αψυχολόγητα από πλευράς αντιπροσωπειών συμβαίνουν πάντως και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

    Θυμάμαι που άλλαξα πίσω καπό αυτοκινήτου, όλα πληρωμένα από την ασφαλιστική, και δεν μου έδιναν το παλιό πίσω.

    Αφού επέμεινα μου το παρέδωσαν ξυσμένο σχεδόν ολόκληρο με τροχό, με σπασμένα φώτα και κομμένο μέχρι και το σήμα!

    Και μου είπαν ότι όλα αυτά έγιναν "κατά λάθος"

  15. #60
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Νεοσσέ μήπως φταίει αυτό;

    https://www.youtube.com/watch?v=0wUQLOiCOFQ

    Spam off

    Με την χρήση που κάνω εγώ (συνοπτικά θα έλεγα με τη μηχανή να κινείται τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα στη χειρότερη) οι μπαταρίες μού βγάζουν πέντε χρόνια οπότε και τις αλλάζω από μόνος μου για να μην έχω δυσάρεστες εκπλήξεις. Στάθμευση σε κλειστό γκαράζ και χωρίς φορτιστές - συντηρητές.

    Υ.Γ.

    Κάτι τέτοια αψυχολόγητα από πλευράς αντιπροσωπειών συμβαίνουν πάντως και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

    Θυμάμαι που άλλαξα πίσω καπό αυτοκινήτου, όλα πληρωμένα από την ασφαλιστική, και δεν μου έδιναν το παλιό πίσω.

    Αφού επέμεινα μου το παρέδωσαν ξυσμένο σχεδόν ολόκληρο με τροχό, με σπασμένα φώτα και κομμένο μέχρι και το σήμα!

    Και μου είπαν ότι όλα αυτά έγιναν "κατά λάθος"
    Βασικά, νομίζω ότι εφόσον έχει πληρωθεί από την ασφαλιστική το νέο καπό, το παλιό ανήκει στην ασφαλιστική (εφόσον το ζητήσει) η κάνω λάθος;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαρκεια ζωης βαλιτσας.....και restoring...
    από Pardalotzatziki στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2012, 10:02
  2. Μπαταρία Yuasa YTX9-BS
    από sakisvolos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2007, 17:56
  3. κινητηρες και διαρκεια ζωης .......
    από zolotas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2006, 21:36
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF