Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: Έξοδος στροφής.V2 vs I4 Ποιός είναι ομαλότερος;

  1. #31
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Παιδάκια, η σύγκριση είναι, προφανώς, θεωρητική και ρωτάει, αν έχω καταλάβει καλά, το εξής (πάντα σε θεωρητικό επίπεδο): ΙΔΙΑ μηχανάκια (στα πάντα, ναι, είπαμε, καθαρά θεωρητικά), το ένα V2, το άλλο Ι4, με το ίδιο γκάζι πάνω στη στροφή, ποιο είναι πιο πιθανό να σε "στείλει";

    Εγώ επιμένω στην αρχική άποψή μου.
    Μα τι ερώτηση είναι αυτή; Τι σημαίνει το ίδιο γκάζι, τι είδους στροφή, με πόσα μπαίνεις - που φρενάρεις κλπ; Μιλάμε για διαφορετικούς χαρακτήρες κινητήρων.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #32
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Ναι, αλλά πρέπει να απομονώσουμε όλες τις υπόλοιπες μεταβλητές, αν θέλουμε να συγκρίνουμε ΜΟΝΟ τη διάταξη του κινητήρα. Αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα.

    Ή αυτό καταλαβαίνω ότι εννοεί. Μπορεί να κάνω λάθος.
    Life begins at 45°.

  3. #33
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, αλλά πρέπει να απομονώσουμε όλες τις υπόλοιπες μεταβλητές, αν θέλουμε να συγκρίνουμε ΜΟΝΟ τη διάταξη του κινητήρα. Αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα.

    Ή αυτό καταλαβαίνω ότι εννοεί. Μπορεί να κάνω λάθος.
    Νομίζω ότι καλά το κατάλαβες (αν κατάλαβα κι εγω σωστά )... απλά νομίζω ότι μόνο με τον κινητήρα σαν μεταβλητή, η ερώτηση είναι άκυρη...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #34
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Στροφή με θετική κλίση.Ταχύτητα εισόδου 120 χλμ.Ισάξια καταρτισμένοι αναβάτες,ίδια κιλά,ίδιο ζώδιο.Τα μηχανάκια είναι το ένα με V2 κινητηρα και το άλλο με I4.Στα χαρτια τα μηχανάκια είναι ίδια αναλογια κιλά ανα ίππο,είναι όμοια.Ειμαστε στη κορυφή της στροφής και κοιτάζουμε την έξοδο.Στο ίδιο σημείο ανοίγουμε παραπάνω το γκάζι για να βγούμε απο τη στροφή.Ποιος απο τους 2 κινητήρες θα βγάλει πιο ομαλά τη δυναμή του στον δρόμο και γιατί.Δεν ξέρω να το γράψω πιο απλά παιδιά.
    Φίου φίου φι φι φίου

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Στροφή με θετική κλίση.Ταχύτητα εισόδου 120 χλμ.Ισάξια καταρτισμένοι αναβάτες,ίδια κιλά,ίδιο ζώδιο.Τα μηχανάκια είναι το ένα με V2 κινητηρα και το άλλο με I4.Στα χαρτια τα μηχανάκια είναι ίδια αναλογια κιλά ανα ίππο,είναι όμοια.Ειμαστε στη κορυφή της στροφής και κοιτάζουμε την έξοδο.Στο ίδιο σημείο ανοίγουμε παραπάνω το γκάζι για να βγούμε απο τη στροφή.Ποιος απο τους 2 κινητήρες θα βγάλει πιο ομαλά τη δυναμή του στον δρόμο και γιατί.Δεν ξέρω να το γράψω πιο απλά παιδιά.
    Η πρόσφυση δεν σπάει από τα άλογα, σπάει από τη ροπή. Τα V2 είναι πιο ξεκούραστα μιας και μπορείς να έχεις μία πάνω και να σε βγάζουν χωρίς περιττά ανεβοκατεβάσματα, αλλά και πιο απότομα μιας και θα σπάσουν πιο εύκολα την πρόσφυση στην μεγάλη κλίση αν το δουλεύεις χαμηλά. Στο Ι4 επειδή θα κρεμάει, αναγκαστικά θα το δουλεύεις λίγο πιο ψηλά προκειμένου να βγεις απ΄τη στροφή.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #36
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Εσυ μιλας για οταν χαθει η προσφυση.Το θεμα ειναι να μη χαθει.

    Το αυτο.
    ΤΟ να σε απασχολει να μην χαθει ειναι εντελως λαθος προσεγγιση στο θεμα. Κανεναν δεν απασχολει το να μην χαθει η προσφυση, το ποσο ελεγχομενη αυτη ειναι και το πως ανακταται ειναι τα ζητουμενα. Σχεδον παντα χανεται η προσφυση οταν πιεζεις σε στροφη βαρβατο μηχανημα.
    Να το πω διαφορετικα, το TC σε ενα Ι4 θα δουλευει υπερωριες, εκει που στον V2 μπορει να μην χρειαστει καν.
    Αν οδηγησεις μονοκυλινδρο στο χωμα θα καταλαβεις.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 16/09/2015 στις 14:26.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Η πρόσφυση δεν σπάει από τα άλογα, σπάει από τη ροπή. Τα V2 είναι πιο ξεκούραστα μιας και μπορείς να έχεις μία πάνω και να σε βγάζουν χωρίς περιττά ανεβοκατεβάσματα, αλλά και πιο απότομα μιας και θα σπάσουν πιο εύκολα την πρόσφυση στην μεγάλη κλίση αν το δουλεύεις χαμηλά. Στο Ι4 επειδή θα κρεμάει, αναγκαστικά θα το δουλεύεις λίγο πιο ψηλά προκειμένου να βγεις απ΄τη στροφή.
    έχοντας στο παρελθόν βε2 μπορώ να πω οτι με τον Ι4 είναι πιο ομαλή η έξοδος....

    βέβαια ο δικός μου Ι4 δεν μπορεί να συγκριθεί στη λειτουργία του με τον αντίστοιχο ενός αράρ....

    ωστόσο, σε νορμάλ χρήση (όχι να στίψεις το γκάζι στην έξοδο) πιστεύω οτι η αισθηση τουλάχιστον, είναι υπέρ του Ι4.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kapnias Προβολή μηνύματος
    Ομαλότερος ειναι ο V2 μετά ο I4 crossplane και μετά ο flatplane Ι4.
    Η παραπάνω σειρα δινει καλύτερη προσφυση στο λάστιχο (απο V2 προς flatplane) διότι το αφήνει χωρίς φορτίο για μεγαλυτερο διάστημα
    Aν ψάξεις αρθρα για τον crossplane θα το καταλάβεις.
    Αυτό πιστεύω κι εγώ. Όποιο V2 οδήγησα σε πίστα, (VTR, Mille, 1098), έβαζε τη δύναμη κάτω πολύ πιο εύκολα από οποιοδήποτε Ι4 έχω οδηγήσει στις ίδιες συνθήκες.
    Think faster than you ride

  9. #39
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Αυτό πιστεύω κι εγώ. Όποιο V2 οδήγησα σε πίστα, (VTR, Mille, 1098), έβαζε τη δύναμη κάτω πολύ πιο εύκολα από οποιοδήποτε Ι4 έχω οδηγήσει στις ίδιες συνθήκες.
    Λέγοντας πιο εύκολα εννοείς πιο διαχειρίσιμα ή μπαμ στα σκάω βγάλε άκρη;
    Φίου φίου φι φι φίου

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Λέγοντας πιο εύκολα εννοείς πιο διαχειρίσιμα ή μπαμ στα σκάω βγάλε άκρη;
    Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς...

    Γλίστραγα ποιο δύσκολα συγκριτικά με ένα τετρακύλινδρο.*

    *Αναφέρομαι σε οδήγηση στην πίστα και άνοιγμα του γκαζιού ενώ το μηχανάκι έχει ακόμα μεγάλη κλίση.
    Think faster than you ride

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Στροφή με θετική κλίση.Ταχύτητα εισόδου 120 χλμ.Ισάξια καταρτισμένοι αναβάτες,ίδια κιλά,ίδιο ζώδιο.Τα μηχανάκια είναι το ένα με V2 κινητηρα και το άλλο με I4.Στα χαρτια τα μηχανάκια είναι ίδια αναλογια κιλά ανα ίππο,είναι όμοια.Ειμαστε στη κορυφή της στροφής και κοιτάζουμε την έξοδο.Στο ίδιο σημείο ανοίγουμε παραπάνω το γκάζι για να βγούμε απο τη στροφή.Ποιος απο τους 2 κινητήρες θα βγάλει πιο ομαλά τη δυναμή του στον δρόμο και γιατί.Δεν ξέρω να το γράψω πιο απλά παιδιά.
    Αναλογα.. Αμα μπεις και με τα δυο μηχανακια με 8000 στροφες με το δυκιλινδρο οσο και να ανοιξεις γκαζι στην εξοδο δεν θα γινει τιποτα με το τετρακιλινδρο θα το κουνισεις το κωλαρακι σου!!!
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  12. #42
    σύμφωνα με τις θεωρητικές μου γνώσεις (τα χαστούκια στο λάστιχο ) η σειρά έχει ως εξής :

    1. V2
    2. I4 Crossplane-και ίσως V4
    3. I4 Flatplane



    πρακτικά δεν ξέρω μιας και δεν τα έχω οδηγήσει back to back σε ίδιες συνθήκες ούτε και γνωρίζω αν το επίπεδό μου θα έφερνε στην επιφάνεια τις όποιες διαφορές......
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #43
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς...

    Γλίστραγα ποιο δύσκολα συγκριτικά με ένα τετρακύλινδρο.*

    *Αναφέρομαι σε οδήγηση στην πίστα και άνοιγμα του γκαζιού ενώ το μηχανάκι έχει ακόμα μεγάλη κλίση.
    Με κάλυψες απόλυτα.Καταλήγω πως,ο V2 ειναι ομαλότερος στην απόδοση της δύναμης στην άσφαλτο.
    Φίου φίου φι φι φίου

  14. #44
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    ΤΟ θεμα δεν ειναι ποσο βαρβατο ειναι το φορτιο, αλλα ποσο χρονο εχει ο τροχος να ανακτησει προσφυση. Με το ν2 εχεις μια ελεχγομενη και συνεχη απωλεια προσφυσης, ενω με το Ι4 η απωλεια της προσφυσης δεν ελεγχεται ευκολα.
    Αρα το ζητουμενο δεν ειναι να μη χαθει η προσφυση, αλλα το ποσο ελεγχομενη ειναι η απωλεια αυτης.

    + 1000

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Με κάλυψες απόλυτα.Καταλήγω πως,ο V2 ειναι ομαλότερος στην απόδοση της δύναμης στην άσφαλτο.

    ντάξει ρε; happy now;

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιός είναι μηχανόβιος?
    από parji στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2007, 13:38
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2005, 20:21
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 13:34
  4. Ποιός είναι αυτός ο Παίδαρος ??
    από swtos στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 15:00
  5. Μα ποιός είναι αυτός ο Σπύρος;
    από frikis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2004, 15:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF