Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: κανουργιο-πρωτο παπι βοηθεια

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2015
    Μηνύματα
    12

    κανουργιο-πρωτο παπι βοηθεια

    Καλησπερα σε ολους μαγκες. Ηδη οικογενειακως εχουμε αμαξι και οδηγω χρονια, και ψαχνομαι για το πρωτο μου παπι. Ειμαι λιγο ασχετος απο μηχανακια και θελω βοηθεια, καθως δεν εχω και κανεναν κοντινο φιλο με μηχανακι. Το θελω καθαρα για μεσα στην πολη, κατι πρακτικο. Δεν προκειται να κανω τεραστιες αποστασεις. Γι αυτο κατεληξα σε παπι και οχι μηχανη. Θελω κατι καλουτσικο , αξιοπιστο να μην βγαλει πολλα προβληματα και να ειναι μεχρι 125 κυβικα.
    Το μπατζετ που διαθετω ειναι 1200-1600 ευρω. Στην αρχη ψαχνομουν για μεταχειρησμενο αλλα μετα διαβασα διαφορα θεματα και καταλαβα οτι καλυτερα να δωσω κατι παραπανω και να παρω καινουργιο. (Βλεπω κατι αγγελιες τυπου 800 ευρω παπια του 2004 με ενας θεος ξερει ποσα χιλ. πανω και δεν ψηνομαι να δωσω τοσα λεφτα για κατι τοσων χρονων). Εσεις τι λετε? Με βαση το μπατζετ που διαθετω τι αγορα προτεινετε? Ευχαριστω
    Τελευταία τροποποίηση από giorgos125; 17/09/2015 στις 23:30.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Με το καλό να μπεις στον κόσμο των 2 τροχών. Ένεκα απειρίας κ χρήσης που θέλεις πολύ καλά κάνεις κ πας για καινούργιο. Βέβαια χρειάζονται ακόμη κάνα 2 κατοστάρικα για "μαρκα" αν θες να αποφυγεις τα ντειτονα που ποτέ δεν τα συμπάθησα για δικούς μου λόγους, άλλοι πίνουν νερο στο όνομα τους. Αν κοιτούσα τώρα για παπί θα έμενα μακριά από ινοβα της χοντα κ θα αγόραζα μοντενας

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2015
    Μηνύματα
    12
    Γεια σου φιλε. Να σαι καλα για την απαντηση. Τωρα εβλεπα το daytona το sprinter125i στα 1.545 καινουργιο. Αρκετα καλη τιμη αλλα σιγουρα θα ξερεις παραπανω. To θεμα ειναι δεν θελει ασφαλεια πινακιδες κτλ μετα? περα απο την αγορα? Δεν θελω να ξεφυγει πολυ το κοστος.Το μοντενας τωρα το βλεπω στα 2 χιλιαρικα καινουργιο

    http://www.gorgolis.gr/kriss125_EFI.htm

  4. #4
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Δίπλωμα έχεις; Αν όχι υπολόγιζε κι αυτό στο κόστος. Επίσης υπολόγιζε κι άλλα για κράνος συν μπουφάν και γενικά όσο περισσότερο εξοπλισμό γίνεται.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2015
    Μηνύματα
    12
    Tωρα ξεκιναω για το διπλωμα το 125 αρι.

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos125 Προβολή μηνύματος
    Γεια σου φιλε. Να σαι καλα για την απαντηση. Τωρα εβλεπα το daytona το sprinter125i στα 1.545 καινουργιο. Αρκετα καλη τιμη αλλα σιγουρα θα ξερεις παραπανω. To θεμα ειναι δεν θελει ασφαλεια πινακιδες κτλ μετα? περα απο την αγορα? Δεν θελω να ξεφυγει πολυ το κοστος.Το μοντενας τωρα το βλεπω στα 2 χιλιαρικα καινουργιο

    http://www.gorgolis.gr/kriss125_EFI.htm
    Το sprider είναι άριστο μηχανάκι για τα λεφτά του, όλοι οι ντελιβεράδες το εκθειάζουν, αλλά....μακριά από το 125! είναι ολόιδιο με το αξιοπιστότατο 110 με μόνη διαφορά την μεγαλύτερη διάμετρο πιστονιού από το 110 με αποτέλεσμα να την ακούει το κομβίο της μπιέλας (και ο στρόφαλος, βεβαίως) σε σχετικά ζόρια.

    Για μένα δεν υπάρχει πιο value for money παπί σε αυτά τα λεφτά (μιλώντας πάντα, για κούτα)

    Α, και καλώς ήρθες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2015
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το sprider είναι άριστο μηχανάκι για τα λεφτά του, όλοι οι ντελιβεράδες το εκθειάζουν, αλλά....μακριά από το 125! είναι ολόιδιο με το αξιοπιστότατο 110 με μόνη διαφορά την μεγαλύτερη διάμετρο πιστονιού από το 110 με αποτέλεσμα να την ακούει το κομβίο της μπιέλας (και ο στρόφαλος, βεβαίως) σε σχετικά ζόρια.

    Για μένα δεν υπάρχει πιο value for money παπί σε αυτά τα λεφτά (μιλώντας πάντα, για κούτα)

    Α, και καλώς ήρθες
    Σε ευχαριστω φιλε. Sprinter υπαρχουν και αλλα εκτος απο το 125? Στην αντιπροσωπεια την συγκεκριμενη μονο το 125 i βλεπω και μετα 50-125 λεει αλλα δεν δειχνει αλλα παπια. Καπου διαβασα οτι γενικα τα daytona βγαζουν πολλα προβληματα σε σχεση με αλλα παπια μετα απο 2-3 χρονια και οτι η κατασκευη τους ειναι λιγο δευτεροκλασατη σε σχεση με αλλα παπια. Αλλα με το μπατζετ ποθ διαθετω αυτο ειναι ακριβως μεσα στα λεφτα που θελω να δωσω

  8. #8
    HONDA WAVE ΜΕ 1750 ΕΥΡΩ



    Είναι κρίμα ,βάζεις 200 ευρώ ακόμα στα 1600 που είπες και πας σε ότι καλύτερο στα λεφτά του.
    110 κυβικά,πολύ οικονομικό στα πάντα,σέρβις,κατανάλωση,με πολύ καλό αποθηκευτικό χώρο,
    ψεκασμό και ιδανικό για την πόλη,ξεκινάς με δευτέρα και δεν σου χρειάζεται η πρώτη παρά μόνο
    για μεγάλη ανηφόρα.ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ μέχρι στιγμής στα 11000χλμ . που του έχω κάνει.Δεν τρίζει ,
    πολύ καλή κατασκευή.Χτυπάει και τα 100χλμ. εύκολα. ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ για τα λεφτά του,
    πολύ υψηλά στις πωλήσεις,με πολύ καλή τιμή μεταπώλησης, είναι πολύ δύσκολο
    να το βρεις μεταχειρισμένο...!!!! ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΑΛΛΟΥ, δοκίμασα πολλά.
    Αλλιώς αν δεν θέλεις να δώσεις τόσα, Κύμκο με 1100-1200 ευρώ,το οποίο δεν έχει την ποιότητα
    και την αξιοπιστία του Χόντα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Συμφωνώ και εγώ για wave καθώς και για crypton, kaze R και Joy - R (Φθηνότερο από το Kaze).

    Πχ. κοίτα (αν δεν θεωρείται διαφήμιση) πόσα δώρα τσιμπάς στην τιμή που θέλεις.

    Γενικά, αν και δεν είναι πανάκεια, κοίτα κάτι επώνυμο._

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Εγω επιμενω στο Modenas 125 Που ειχα και παλιοτερο....
    Μεγαλο και αξιοπιστο παπι.....
    €110 ασφαλεια τον χρονο.....
    ειχαμε κανει μαζι πολλα χιλιομετρα !!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2015
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    HONDA WAVE ΜΕ 1750 ΕΥΡΩ



    Είναι κρίμα ,βάζεις 200 ευρώ ακόμα στα 1600 που είπες και πας σε ότι καλύτερο στα λεφτά του.
    110 κυβικά,πολύ οικονομικό στα πάντα,σέρβις,κατανάλωση,με πολύ καλό αποθηκευτικό χώρο,
    ψεκασμό και ιδανικό για την πόλη,ξεκινάς με δευτέρα και δεν σου χρειάζεται η πρώτη παρά μόνο
    για μεγάλη ανηφόρα.ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ μέχρι στιγμής στα 11000χλμ . που του έχω κάνει.Δεν τρίζει ,
    πολύ καλή κατασκευή.Χτυπάει και τα 100χλμ. εύκολα. ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ για τα λεφτά του,
    πολύ υψηλά στις πωλήσεις,με πολύ καλή τιμή μεταπώλησης, είναι πολύ δύσκολο
    να το βρεις μεταχειρισμένο...!!!! ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΑΛΛΟΥ, δοκίμασα πολλά.
    Αλλιώς αν δεν θέλεις να δώσεις τόσα, Κύμκο με 1100-1200 ευρώ,το οποίο δεν έχει την ποιότητα
    και την αξιοπιστία του Χόντα.
    Γεια σου φιλε σ ευχαριστω για την προταση.Δεν ειχα ιδεα για το μηχανακι αυτο. Σιγουρα στα 1.750 που ειπες μου φαινεται καλυτερη περιπτωση ενα παπι κουτι της αναγνωρισμενης honda απο το sprinter 125i της daytona, που οπου ψαχνω βρισκω πολλες διαφορετικες αποψεις. Eσυ το wave το πηρες του κουτιου 1750? Εχεις να προτεινεις καποια αντιπροσωπεια ?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Να μία περίπτωση μτχ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6792641/

    και να καινούριο του '15 με 0km και δώρα στα 1.720 στο Ν. Ηράκλειο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3407992/

  13. #13
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    daytona dy 110 απο μενα και σου μενουν και ρεστα για κρανος, μπουφαν, ασφαλεια κτλ.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos125 Προβολή μηνύματος
    Γεια σου φιλε σ ευχαριστω για την προταση.Δεν ειχα ιδεα για το μηχανακι αυτο. Σιγουρα στα 1.750 που ειπες μου φαινεται καλυτερη περιπτωση ενα παπι κουτι της αναγνωρισμενης honda απο το sprinter 125i της daytona, που οπου ψαχνω βρισκω πολλες διαφορετικες αποψεις. Eσυ το wave το πηρες του κουτιου 1750? Εχεις να προτεινεις καποια αντιπροσωπεια ?

    ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΔΑΒΑΝΟΠΟΥΛΟ


    Δεν ξέρω που ζεις,όμως στην Αθήνα με μετρητά νομίζω ότι
    θα την πάρεις αυτή την τιμή,εγώ για την ακρίβεια το πήρα
    1730+ τα έξοδα της πινακίδας περίπου 25-30 αν θυμάμαι,
    ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ,με 2 χρόνια εγγύηση Χόντα,
    γιατι την έβγαλα μόνος μου και δεν τους έδωσα το γνωστό
    τριαντάρι ..!!
    Όταν βγαίνει πινακίδα ακούς συνήθως και τριάντα ευρώ πάνω
    μην πω πενήντα...!!!Τα παράβολα κοστίζουν πολύ λιγότερο αλλά
    μερικοί θέλουν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι...!!!
    Γιαυτό τα πιστοποιητικά στο χέρι,μια βολτούλα στο συγκοινωνιών,
    βγάζεις την άδεια μόνος σου,
    και κερνάς το βράδυ την παρέα με τα τριάντα που γλύτωσες μπυρίτσα,
    για την αγορά που έκανες...!!!
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 19/09/2015 στις 01:23.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2015
    Μηνύματα
    12
    αθηνα μενω. Αν ξερει κανεις καμια καλη αντιπροσωπεια χοντα ας πει. Μαλλον σε αυτο καταληγω!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια -προτασεις για πρωτο ταξιδι..
    από audioslave στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2014, 14:43
  2. Πρώτο μηχανακι!! Χρειαζομαι βοηθεια
    από Tzatzac στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2012, 19:43
  3. Το πρώτο υπερόπλο της Ducati με βοήθεια της AUDI
    από nikos_abel στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2012, 11:50
  4. αγορά παπί ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    από panagath στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2010, 22:05
  5. Θελω Βοηθεια
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF