Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 100

Θέμα: HJC IS-17 vs Shark RSI vs ότι ναναι στα 200 €

  1. #61
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Εχω και εγω θεμα με το μεγεθος .......ας πουμε οτι το Lazer Fiber d1 (Falcon) που εχω τωρα ενω αρχικα εμφανισε πολυ σφιχτη εφαρμογη ...σε βαθμο να ανησυχω οτι το πηρα μικρο, αφου επρεπε να το βγαλω μετα απο 15 λεπτα γιατι ζαλιζομουνα, μετα απο 6 μηνες καθημερινης χρησης εγινε πολυ χαλαρο.

    Αλλαξα και μαξιλαρακια αλλα δεν ειδα καποια ουσιαστικη αλλαγη.

  2. #62
    Πήγα και δοκίμασα Scorpion Exo 710 Air και Shoei NXR. Καλά το Scorpion το medium δε μου μπαίνει καν! Το large είναι καλούτσικο αλλά έχει αυτό το φοβερό κολπάκι που φουσκώνεις τα μάγουλα! Καταπληκτική ιδέα, μου έκατσε πολύ καλά. Πάντως μου φάνηκε και αυτό κατώτερης ποιότητας από το Ν86. Και πάμε στο Shoei. To medium είναι λες και φτιάχτηκε για το κεφάλι μου... όχι όμως και τα 400 € που κοστίζει...
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #63
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Και πάμε στο Shoei. To medium είναι λες και φτιάχτηκε για το κεφάλι μου... όχι όμως και τα 400 € που κοστίζει...
    Ετοιμαζόμουν για γράψω για το κόστος του κεφαλιού σου σχόλιο αλλα δε θα το κάνω.

    Γιατι δε δοκιμάζεις άλλο μοντέλο σε σε σοεϊ, μιας και έκατσε καλά στο κεφάλι σου? Ή γιατι δε ψάχνεις απο ιντερνετομαγαζο?

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Ετοιμαζόμουν για γράψω για το κόστος του κεφαλιού σου σχόλιο αλλα δε θα το κάνω.

    Γιατι δε δοκιμάζεις άλλο μοντέλο σε σε σοεϊ, μιας και έκατσε καλά στο κεφάλι σου? Ή γιατι δε ψάχνεις απο ιντερνετομαγαζο?
    Δε νομίζω ότι τα 200 € παραπάνω του Shoei έχει να κάνει με την ασφάλεια. Γνώμη μου είναι ότι έχει να κάνει με τα υπόλοιπα που θέλεις από ένα κράνος.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #65
    Μέλος Το avatar του/της describer
    Εγγραφή
    31/07/2015
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω ότι τα 200 € παραπάνω του Shoei έχει να κάνει με την ασφάλεια. Γνώμη μου είναι ότι έχει να κάνει με τα υπόλοιπα που θέλεις από ένα κράνος.
    η shoei ειναι μια απο τις κορυφαιες μαρκες στον πλανητη και δεν ειναι απλως μια "μαρκα με ονομα"...σαν κατοχος του NXR θα σου πω οτι αν εκατσε καλα στο κεφαλι σου και οδηγεις μηχανη σε ορθια θεση, ΚΡΑΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΗ

    ΑΚΡΗ για να το αγορασεις!! Μιας και το κυριο κρητηριο σε επιλογη κρανος ειναι η εφαρμογη, σκεψου οτι εφτασα σε σημειο να περιμενω φιλο μου για 20 λεπτα και να μην βγαζω το κρανος επειδη βαριεμαι.....ΤΟΣΟ ΕΛΑΦΡΥ ΚΑΙ

    ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΔΗΛΑΔΗ

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από describer Προβολή μηνύματος
    η shoei ειναι μια απο τις κορυφαιες μαρκες στον πλανητη και δεν ειναι απλως μια "μαρκα με ονομα"...σαν κατοχος του NXR θα σου πω οτι αν εκατσε καλα στο κεφαλι σου και οδηγεις μηχανη σε ορθια θεση, ΚΡΑΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΗ

    ΑΚΡΗ για να το αγορασεις!! Μιας και το κυριο κρητηριο σε επιλογη κρανος ειναι η εφαρμογη, σκεψου οτι εφτασα σε σημειο να περιμενω φιλο μου για 20 λεπτα και να μην βγαζω το κρανος επειδη βαριεμαι.....ΤΟΣΟ ΕΛΑΦΡΥ ΚΑΙ

    ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΔΗΛΑΔΗ
    Είμαι σίγουρος για τη ποιότητα της Shoei, αλλά ούτε την οικονομική δυνατότητα έχω αυτή τη στιγμή, αλλά και η χρήση που κάνω στο κράνος είναι σκληρή. Το φοράω κάθε μέρα ότι καιρό κι αν κάνει. Είμαι και σαρδανάπαλος, όλα μου τα κράνη στο πρώτο μήνα τα έχω γρατζουνήσει, μου πέφτουν κάτω, γενικώς δεν είμαι για ακριβό κράνος, τζάμπα θα πάει. Τώρα αν παίξει καμιά προσφορά από νετ και τη πάρω χαμπάρι....
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #67
    Ξερεις, τα κρανη δεν ειναι για να πεφτουν.....
    Εκτος και αν εχεις καμια δεκαρια οποτε πεφτει να το αλλαζεις.....

    Το πιασες το υπονοουμενο;
    πουτσ@@@@@@@@@

  8. #68
    Μέλος Το avatar του/της describer
    Εγγραφή
    31/07/2015
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Είμαι σίγουρος για τη ποιότητα της Shoei, αλλά ούτε την οικονομική δυνατότητα έχω αυτή τη στιγμή, αλλά και η χρήση που κάνω στο κράνος είναι σκληρή. Το φοράω κάθε μέρα ότι καιρό κι αν κάνει. Είμαι και σαρδανάπαλος, όλα μου τα κράνη στο πρώτο μήνα τα έχω γρατζουνήσει, μου πέφτουν κάτω, γενικώς δεν είμαι για ακριβό κράνος, τζάμπα θα πάει. Τώρα αν παίξει καμιά προσφορά από νετ και τη πάρω χαμπάρι....
    καθε κρανος που πεφτει απο υψος 1 μετρο,συμφωνα με τις περισσοτερες εταιρειες, πρεπει να πηγαινει για ελεγχο προκειμενου να διαπιστωθει αν εχει μειωθει η αντοχη του σε εφελκυσμο....γενικα οτι κρανος και αν εχεις πρεπει να

    το προσεχεις και να τηρεις καποιους κανονες καθαριοτητας και συντηρησης προκειμενου να διατειρηται η αποτελεσματικοτητα του....ειδικα εσυ κιολας που το χρησιμοποιεις και σε αντιξοες συνθηκες ενας λογος παραπανω να το εχεις

    του κουτιου καθε φορα που το βαζεις...οσο δεν προσεχεις ενα κρανος τοσο δεν θα σε προσεξει και αυτο οταν (......μακαρι ποτε......) χρειαστει

  9. #69
    Παιδιά είμαι απρόσεκτος με τα κράνη, τι να κάνω; Να αγοράζω καινούργιο όποτε μου πέφτει κάτω; Να σταματήσω να καβαλάω μηχανή; Σιγά μην αλλάξω κράνος επειδή έπεσε από τη σέλα κάτω. Θα τρελαθούμε; Τι έχω σπίτι, κοπτήριο και κόβω €€€;; Το πρώτο κράνος που είχα, ένα uvex είχε πέσει 10 φορές κάτω και μια χαρά έκανε τη δουλειά του όταν χρειάστηκε.

    Τεσπα αυτά είναι off topic, καλό το Shoei αν πετύχω κάποια προσφορά όσο θα παλιώνει σα μοντέλο θα το τιμήσω.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Παιδιά είμαι απρόσεκτος με τα κράνη, τι να κάνω; Να αγοράζω καινούργιο όποτε μου πέφτει κάτω; Να σταματήσω να καβαλάω μηχανή; Σιγά μην αλλάξω κράνος επειδή έπεσε από τη σέλα κάτω. Θα τρελαθούμε; Τι έχω σπίτι, κοπτήριο και κόβω €€€;; Το πρώτο κράνος που είχα, ένα uvex είχε πέσει 10 φορές κάτω και μια χαρά έκανε τη δουλειά του όταν χρειάστηκε.

    Τεσπα αυτά είναι off topic, καλό το Shoei αν πετύχω κάποια προσφορά όσο θα παλιώνει σα μοντέλο θα το τιμήσω.
    Ξερω εγω,μηπως να αρχισεις να εισαι πιο προσεχτικος?

    Περα απο πλακα,οπως σου λενε και τα αλλα παλικαρια,το κρανος ΔΕΝ πρεπει να πεφτει,γιατι καθε φορα χανει και καποιες απο τις ιδιοτητες του.Οταν το χρειαστεις (ελπιζω ποτε) δεν θα κανει τη δουλεια του.Αν αυτο δεν σε ενοχλει,συνεχισε να εισαι απροσεχτος.

    Ισως αυτο το βιντεακι σε βοηθησει να καταλαβεις https://www.facebook.com/20527081950...3887165977908/

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Ξερω εγω,μηπως να αρχισεις να εισαι πιο προσεχτικος?

    Περα απο πλακα,οπως σου λενε και τα αλλα παλικαρια,το κρανος ΔΕΝ πρεπει να πεφτει,γιατι καθε φορα χανει και καποιες απο τις ιδιοτητες του.Οταν το χρειαστεις (ελπιζω ποτε) δεν θα κανει τη δουλεια του.Αν αυτο δεν σε ενοχλει,συνεχισε να εισαι απροσεχτος.

    Ισως αυτο το βιντεακι σε βοηθησει να καταλαβεις https://www.facebook.com/20527081950...3887165977908/
    Όπως έγραψα και παραπάνω μια χαρά την έκανε τη δουλειά του. Το κράνος ράγισε, το κεφάλι μου δεν έπαθε τίποτα. Το έχω ακόμα αυτό το Uvex, μου είχε σώσει τη ζωή. Να ρωτήσω και γω κάτι. Εσένα δε σου έχει πέσει ποτέ το κράνος; Αν ναι, τι έκανες; Το πέταξες και πήρες άλλο;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Όπως έγραψα και παραπάνω μια χαρά την έκανε τη δουλειά του. Το κράνος ράγισε, το κεφάλι μου δεν έπαθε τίποτα. Το έχω ακόμα αυτό το Uvex, μου είχε σώσει τη ζωή. Να ρωτήσω και γω κάτι. Εσένα δε σου έχει πέσει ποτέ το κράνος; Αν ναι, τι έκανες; Το πέταξες και πήρες άλλο;
    Ρε μη σε απασχολει τι εκανα εγω η ο κολλητος σου.Αν σου πω οτι μου επεσε 25 φορες και συνεχιζω να το χρησιμοποιω,θα σε ικανοποιησει?

    Δεν με νοιαζει αν εσυ η καποιος αλλος παιζει μπαλλα με το κρανος του.Με ενδιαφερει να ξερεις τις επιπτωσεις και να κρινεις απο μονος σου.Δεν γραφω για να σου κανω τον εξυπνο,ουτε να σου υποδειξω τι να κανεις.Αν ειδες το βιντεακι μου φτανει.

  13. #73
    Τι είναι αυτό που σ' έκανε εσένα και τους υπολοίπους να ποστάρεις τις επιπτώσεις μιας πτώσης ενός κράνους; Έγραψα κάπου ότι τις αγνοώ; Αυτό που έγραψα είναι ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αλλάζω το κράνος όποτε μου πέφτει (που θα μου πέσει, δεν υπάρχει περίπτωση, με ξέρω). Γι' αυτό κοιτάω και "φτηνά" κράνη ώστε να μπορώ να τα αλλάζω καθε 2-3 χρόνια. Και καταλήγουμε εκεί που ξεκινήσαμε. Ότι το Shoei δεν είναι για τη τσέπη μου.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Πρεπει να σταματησει να σου πεφτει.Αν σου πεφτει συνεχεια απο τωρα,στο τελος θα ειναι αχρηστο.



    Και το δικο μου 200 εχει και επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να το αλλαζω συνεχεια φροντζιζω να μην μου πεφτει.

  15. #75
    Παναγιώτη

    ο Μισκιν βρίσκει πιο λογικό να αγοράζει πιο φτηνά κράνη αλλα πιο συχνά από το να προσπαθεί να μην του πέφτουν....

    του είπες την γνώμη σου, τέλος

    πάμε γι αλλα

    πουτσ@@@@@@@@@

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. HJC/ IS-17 η Nolan/ N-86
    από Pan (dvs) στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2016, 17:58
  2. NOLAN N85-special vs SHARK 600 vs SCORPION (με βαλβίδα)
    από fonzareli στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2011, 17:31
  3. Shark RSI vs RSR2
    από R0t0ras στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2011, 17:34
  4. Shark S900 vs RSF2i vs RSI
    από adagio στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2009, 14:09
  5. Shark RSI Prime vs AGV S4
    από los_re στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 15:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF