Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 100

Θέμα: HJC IS-17 vs Shark RSI vs ότι ναναι στα 200 €

  1. #76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Πρεπει να σταματησει να σου πεφτει.Αν σου πεφτει συνεχεια απο τωρα,στο τελος θα ειναι αχρηστο.



    Και το δικο μου 200 εχει και επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να το αλλαζω συνεχεια φροντζιζω να μην μου πεφτει.
    Πίστεψέ με δε το κάνω επίτηδες. Το Nexx όταν το πήρα το πρόσεχα πολύ. Δε τα κατάφερα, έπεσε και αυτό. Ο κουνιάδος μου έχει ένα AGV πανάκριβο το έχει 8 χρόνια και είναι σα καινούργιο! Δε ξέρω πως τα καταφέρνει δε το έχει γρατζουνίσει ποτέ!
    Δεν είναι θέμα αδιαφορίας αλλά ικανότητας.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι θέμα αδιαφορίας αλλά ικανότητας.
    μη σου πω πυρηνικής φυσικής



    https://www.youtube.com/watch?v=F_4fZ8J5A5M

    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    μη σου πω πυρηνικής φυσικής



    https://www.youtube.com/watch?v=F_4fZ8J5A5M



    Κάπως έτσι...
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Πρεπει να σταματησει να σου πεφτει.Αν σου πεφτει συνεχεια απο τωρα,στο τελος θα ειναι αχρηστο.



    Και το δικο μου 200 εχει και επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να το αλλαζω συνεχεια φροντζιζω να μην μου πεφτει.
    Για κράνος, ναι;
    Γιατί και άλλα αν μόνο πέφτουν είναι άχρηστα και δεν αλλάζουν...

  5. #80
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Σύντροφε Μισκιν μην στεναχωρίεσαι . Και γω γενικά δεν είμαι και πολύ προσεκτικός . Εντάξει δεν παίζω και μπάλα με το κράνος αλλά κάτι που το αφήνω να κρέμεται στην πάπια , κάτι που καμιά φορά το κουβαλάω στην μπαγκαζιέρα , δεν μου πάει καρδιά να πάρω ακριβό κράνος . Στο θέμα μας μετά από περίπου 2 εβδομάδες με το FG-17 μόνο καλά έχω να πω . Αν και εγω είχα το ίδιο θέμα με τον Μισκιν , δλδ το medium με στένευε απροσδιόριστα και το large ήταν άνετο , λίγο παραπάνω από όσο πρέπει (και επειδή την είχα ξαναπατήσει πάλι με large hjc ) προτίμησα το medium . Την πρώτη εβδομάδα είχα μια σχετική δυσφορία χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω που οφειλόταν . Ίσως η αλλαγή από ξεχειλωμένο large 5ετίας σε νέο medium να ήταν υπερβολική . Την δεύτερη ήδη έχει αρχισε να παίρνει το σχήμα της κεφάλας μου και το μόνο προβληματικό είναι το βάλε βγάλε . Το double d , όπως περίμενα άλλωστε , είναι άβολο για συχνά βάλε βγάλε ειδικά με γάντια . Τέλος έπαθα πλάκα με το pinlock . Απορώ σε ποια σπηλιά ζούσα . Ενδεχομένως να βάζει μια μικρή παραμόρφωση , ίσως και η ιδέα μου, αλλά θολό τζάμι ποτέ πια . Και το εσωτερικό του HJC σε πολύ καλά επίπεδα , τουλάχιστον με το παλιότερο μου cl-st είναι δύο κλάσεις ανώτερο . Οι αεραγώγοι λειτουργούν ικανοποιητικά , τουλάχιστον οι πάνω , αν και το καλοκαίρι θα φανεί αυτό . Όπως και να έχει , όχι για ευλογήσω τα γένια μου , αλλά στα 199€ νομίζω είναι μια ολοκληρωμένη επιλογή .
    Modenas Kriss 125

  6. #81
    Ο αέρας περνά από το κλείδωμα της ζελατίνας; Κάπου διάβασα παράπονα γι' αυτό σε άλλο μοντέλο της HJC. Έχει λέει κενό και περνά ο αέρας με κλειδωμένη τη ζελατίνα. Σε πίεζε στο κούτελο το medium; Επίσης μου φάνηκε ότι έχει πολύ περιορισμένο πεδίο όρασης, σε σχέση με το Nexx τουλάχιστον.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #82
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Από κάτω φράζει ερμητικά , από πάνω δεν έχω παρατηρήσει κάτι , και ειδικά με τις αστρονομικές ταχύτητες της πάπιας που κινούμαι , δεν προβλέπεται κιόλας .Ειδικά στο κούτελο ενόχληση (δλδ να βρίσκει στο φελιζόλ έντονα) δεν είχα .Αν είχα θα το έβαζα στην άκρη Απλά τα σφουγγάρια ήτανε αρκετά πιεστικά στα μάγουλα αλλά ήλπιζα ότι θα μαλακώσουν όπως και παρατηρώ να γίνεται . Αν δεν επείγεσαι να αγοράσεις και θες να περιμένεις λίγο να το φορέσω προκείμενου να ανοίξει κάπως μπορούμε να βρεθούμε να το δοκιμάσεις φορεμένο πλέον μήπως σε ξεγέλασε καινούριο ...
    Modenas Kriss 125

  8. #83
    Το έβαλα στην άκρη το HJC όχι μόνο λόγω μεγέθους αλλά κυρίως λόγω οπτικού πεδίου και ποιότητας. Στο N86 μου φάνηκε ανώτερη. Πάντως ευχαριστώ για τη προσφορά σου.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #84
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    @MISKIN

    Να εχεις στο νου σου οτι το N86 εχει "polycarbon" κελυφος ενω το FG-17 εχει "Advanced Fiberglass Composite " κελυφος.

    Οχι βεβαια οτι θα σου κανει και καμια τρελη διαφορα για το "καθε μερα"........απλα πληροφοριακα το ειπα.........ισως το Nolan να ειναι και λιγο πιο φτηνο για αυτον τον λογο.

  10. #85
    Δε γνωρίζω ποιο είναι καλύτερο σαν υλικό, απλώς μου φάνηκε ότι το Nolan θα αντέξει περισσότερο (δεν εννοώ τούμπες lol).
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    585
    Φιλε επειδη καταλαβαινω αυτο το μου πεφτει το κρανος.
    Και εγω εχω ενα για μεσα στην πολη ( δουλειες ) που το παραταω στο μηχανακι και δεν με πειραζει τι θα γινει συνηθως ειναι το παλιο μας.
    Αλλα και ενα που το φοραω οταν ειναι να παω εξω απο αυτην το καινουργιο.
    Απο αθηνα εισαι πηγαινε στον τζωρτζωπουλο και δες τα marushin εχει πολυ οικονομικα καλα κρανη πολυκαρβονικα που αξιζουν να τα εχεις για καθε μερα και δεν θα σε πειραξει αμα πεσουν. ΚΑι φτηνες ζελατινες.
    ΠΕρνεις ενα τετοιο με τα μισα λεφτα κανεις σωστα την δουλεια σου και μετα απο λιγο καιρο περνεις και ενα καλο να το εχεις οποτε θες να κανεις το κατι παραπανω.
    Απλα σου δινω μια ιδεα να την σκεφτεις.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  12. #87
    Ναι το έχω σκεφτεί αυτό, αλλά το απέρριψα γιατί αν είναι να τη πάθω θα τη πάθω στο πήγαινε έλα της δουλειάς και όχι σε μια εκδρομή που θα πάω μια φορά το τρίμηνο και αν. Άρα το καλό κράνος το θέλω για κάθε μέρα και το καλό για μένα αυτή την οικονομική συγκυρία είναι τα 200 € πάνω κάτω
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #88
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Επανέρχομαι καθως σημερα προλαβα να πεταχτω να δοκιμασω μερικα ..........

    Λεπον:

    ι) Το HJC FG-17 καθισε με διαφορα καλυτερα στο κεφαλι μου !

    ιι) Airoh T600, Scorpion EXO 710, Scorpion EXO 1200, Shark S700 αποριπτονται διοτι σχεδον ολα πιεζουν κουτελο και πισω μερος και αφηνουν κενο στα πλαινα ....με αποτελεσμα μια πολυ χαλαρη αισθηση!

    ιιι) To HJC φαινεται να εχει μια καλη ποιοτητα κατασκευης.....οχι super, αλλα για τα χρηματα που ζητανε (170€-200€) ειναι μια χαρα.

    ιιιι) To HJC εχει πολυ ελαφρια αισθηση....δεν οδηγησα με αυτο βεβαια αλλα μου φανηκε καλα ζυγισμενο και βολικο στο κουνημα του κεφαλιου με στατικο κορμο χωρις να "τραβαει" ή να νιωθεις το βαρος ψηλα. Επισης μου εδωσε την αισθηση οτι εχει πολυ μικρο κελυφος.

    ιν) To HJC εχει κατα την γνωμη μου μετριο εσωτερικο και διακοπτες...ενω ειναι εμφανες το ενδεχομενο προβλημα στο μπροστινο κουμπωμα της ζελατινας. Επισης εχω μερικους ενδοιασμους στα αν θα κλεινει ικανοποιητικα η ζελατινα μετα απο μερικους μηνες καθως δεν παρατηρησα καποιο μηχανισμο που στην θεση "εντελως κλειστο" να την τραβαει προς τα μεσα. Με διαβεβαιωσαν βεβαια οτι σφραγιζει εντελως κατι που εχει δοκιμαστει και σε αεροσυραγγα κτλ.

    Τελος ο πωλητης ισχυριστικε οτι στα χρηματα αυτα αποτελει την πιο ολοκληρωμενη επιλογη....κατι που μαλλον συμφωνω τελικα.

  14. #89
    Μέλος Το avatar του/της leris2
    Εγγραφή
    09/06/2014
    Μηνύματα
    32
    Σαν χρηστης του fg 17 εδω και 2 μηνες περιπου έχω να πω.
    1.Το εσωτερικό αρχικα με πίεζε αλλά όπως ειναι λογικό στην εβδομαδα "έκατσε" στα μετρα μου.
    2.Το double d είναι λίγο μικρο.
    3.Η ζελατινα σφραγίζει και δεν περνάει τπτ.
    4.Οι αεραγωγοι ικανσσοποιητικοι (αν και δεν είχα πολυ ακριβό κρανος παλιότερα)
    5.Το pinlock ειναι must για όσους κυκλοφορουν χειμωνα.
    Τώρα τα κουμπωματα απο τους αεραγωγους δεν είναι και οτι καλυτερο και ίσως να είναι λίγο θορυβώδες στα πολλά (βλεπε 4)
    αλλά στα 200 γιουρο δεν νομιζω πως υπαρχει πιο τίμια επιλογή ειδικα για καθημερινή χρηση αν βέβαια κάθετε καλά στο κεφάλι σου.
    Αν δεν σε καίει το fiber κελυφος δες και το is 17 με το γυαλί ήλιου.
    Καλες αγορες και αχρειαστο να είναι οτι και να πάρεις φιλέ μου!

    Edit. Με το προηγούμενο κράνος είχα θέμα με τον αυχένα μου. Ως τώρα αυτό δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.

  15. #90
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corki Προβολή μηνύματος

    ιν) To HJC εχει κατα την γνωμη μου μετριο εσωτερικο και διακοπτες...ενω ειναι εμφανες το ενδεχομενο προβλημα στο μπροστινο κουμπωμα της ζελατινας. Επισης εχω μερικους ενδοιασμους στα αν θα κλεινει ικανοποιητικα η ζελατινα μετα απο μερικους μηνες καθως δεν παρατηρησα καποιο μηχανισμο που στην θεση "εντελως κλειστο" να την τραβαει προς τα μεσα. Με διαβεβαιωσαν βεβαια οτι σφραγιζει εντελως κατι που εχει δοκιμαστει και σε αεροσυραγγα κτλ.

    Τελος ο πωλητης ισχυριστικε οτι στα χρηματα αυτα αποτελει την πιο ολοκληρωμενη επιλογη....κατι που μαλλον συμφωνω τελικα.
    Τι εννοείς "εμφανές πρόβλημα στο μπροστινό κούμπωμα" Αν εννοείς στο κλιπ που έχει εμπρός ίσα ίσα που παίρνει όλες τις ανοχές και τα μπόσικα , αν υπάρχουν . Τώρα για το επάνω μέρος , επειδή τετοια κατηγορία κράνη φοράω δεν έχω δει κάποιο να έχει κατι διαφορετικό . Η ζελατίνα πιάνει κόντρα πάνω στο λάστιχο . Τώρα για το άνοιξε κλείσε των αεραγωγών , είναι καλύτεροι από κάθε κράνος που είχα . Ολα αυτά βεβαία θα κριθούν και στο πέρασμα του χρόνου , αλλά επειδή HJC ήταν και το προηγουμενο μου και μάλιστα υποδεέστερης κατηγορίας και μια 5ετία την έβγαλε χώρις παρατράγουδα , δεν περιμένω κάτι διαφορετικό
    Modenas Kriss 125

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. HJC/ IS-17 η Nolan/ N-86
    από Pan (dvs) στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2016, 16:58
  2. NOLAN N85-special vs SHARK 600 vs SCORPION (με βαλβίδα)
    από fonzareli στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2011, 16:31
  3. Shark RSI vs RSR2
    από R0t0ras στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2011, 16:34
  4. Shark S900 vs RSF2i vs RSI
    από adagio στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2009, 13:09
  5. Shark RSI Prime vs AGV S4
    από los_re στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 14:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF