Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 100 από 100

Θέμα: HJC IS-17 vs Shark RSI vs ότι ναναι στα 200 €

  1. #91
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    "...ενω ειναι εμφανες το ενδεχομενο προβλημα στο μπροστινο κουμπωμα της ζελατινας."

    Μιλάω παντα για το κενο που αφηνει/εχει το κουμπωμα σαν κατασκευη και πολλοι ισχυριζονται οτι κατα την οδηγηση ο αερας βρισκει "ανοιγμα" και σε χτυπαει κατευθυαν στο προσωπο συνεχως δημιουργωντας μια αβολη κατασταση.

    Παρολα ταυτα το κρανος μου αρεσε πολυ και το θεωρω πολυ καλη και τιμια προταση....και υπαρχει πολυ σοβαρο ενδεχομενο να ειναι το επομενο μου.

  2. #92
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corki Προβολή μηνύματος
    "...ενω ειναι εμφανες το ενδεχομενο προβλημα στο μπροστινο κουμπωμα της ζελατινας."

    Μιλάω παντα για το κενο που αφηνει/εχει το κουμπωμα σαν κατασκευη και πολλοι ισχυριζονται οτι κατα την οδηγηση ο αερας βρισκει "ανοιγμα" και σε χτυπαει κατευθυαν στο προσωπο συνεχως δημιουργωντας μια αβολη κατασταση.

    Παρολα ταυτα το κρανος μου αρεσε πολυ και το θεωρω πολυ καλη και τιμια προταση....και υπαρχει πολυ σοβαρο ενδεχομενο να ειναι το επομενο μου.
    Δεν πρόσεξα κάτι μέχρι στιγμής αλλά ούτε και είχα υποψίες . Τώρα που λες με την πρώτη ευκαιρία θα το κοιτάξω , από περιέργεια κυρίως . Γιατί από χρήση δεν είδα κάτι . Τώρα βεβαία και με παπί τώρα που έκανε και καλό καιρό σπάνια την έκλεινα . Πάντως επειδή το έψαξα αρκετά από άποψη σχεδίων δεν πολύ λενε τα HJC . Τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα και στο FG-17 . Ασε που και στην κολόρι να πας λίγα σχέδια θα βρεις και αυτά σε ενδεχομένως όχι σε όλα τα νούμερα . Αν βρήκες κάτι που να σου αρέσει σε ζηλεύω.
    Γενικά πάντως στο FG-17 το μόνο αρνητικό που εντόπισα μέχρι στιγμής , είναι πως όπως βάζω τα γυαλιά ηλίου (σπορ γυαλιά τύπου arnette) αυτά όπως τερματίζουν πίσω ακολουθούν το σχήμα του καβουκιού και τα πλαινά πάνε προς τα κάτω με αποτέλεσμα να σηκώνονται τα γυαλιά οριακά πάνω από την μύτη μου . Με άλλα γυαλιά ίσως να μην είναι πρόβλημα , με άλλα ίσως να είναι ακόμα χειρότερα . Εγω βεβαία πήρα medium , σε μεγαλύτερο καβούκι δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αφου θα έχει μεγαλύτερο βάθος...
    Modenas Kriss 125

  3. #93
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Βρηκα το σουλουπι που μου κανει...σε σχεση με τα αλλα που δοκιμασα...αλλα εχεις δικιο οτι απο γραφικα δεν βρηκα κατι πουνα με ενθουσιασε!!!

    Θελω να δοκιμασω και το FG-ST......να δω πως καθετε.....αν και δεν θελω ενσωματωμενη αντιηλιακη μασκα.

    Αν ειναι και τα δυο το ιδιο στο κεφαλι μου.......θα δω ποιο μου αρεσει καλυτερα και θα αποφασισω.

    .
    .
    .
    .
    Να πω εδω οι μετα απο 2 χρονια απουσιας ...αρχιζουν και ερχονται στην Ελλαδα τα BELL......απο εργοστασιο της Αμερικης οπως μου ειπαν στο MotoMarket.......ισως να αξιζουν λιγη αναμονη ακόμα........

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Κάτι παρόμοιο μου είχαν πει κι εμένα για τα Bell όταν έψαχνα πριν από 2 χρόνια. Τους είχαν μείνει μάλιστα σε στοκ κάποια τελευταία κρανάκια σε σπασμένα νούμερα.
    Οπότε ΙΣΩΣ μετά από 2 χρόνια να είναι πιο κοντά στην επίτευξη της συμφωνίας με τους Αμερικάνους. (Μακάρι)

  5. #95
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corki Προβολή μηνύματος
    Βρηκα το σουλουπι που μου κανει...σε σχεση με τα αλλα που δοκιμασα...αλλα εχεις δικιο οτι απο γραφικα δεν βρηκα κατι πουνα με ενθουσιασε!!!

    Θελω να δοκιμασω και το FG-ST......να δω πως καθετε.....αν και δεν θελω ενσωματωμενη αντιηλιακη μασκα.

    Αν ειναι και τα δυο το ιδιο στο κεφαλι μου.......θα δω ποιο μου αρεσει καλυτερα και θα αποφασισω.

    .
    .
    .
    .
    Να πω εδω οι μετα απο 2 χρονια απουσιας ...αρχιζουν και ερχονται στην Ελλαδα τα BELL......απο εργοστασιο της Αμερικης οπως μου ειπαν στο MotoMarket.......ισως να αξιζουν λιγη αναμονη ακόμα........
    Βασικά το FG-ST από ότι θυμάμαι είναι το 17 με γυαλί , που προσωπικά δεν ήθελα . Σαν καλούπι ίδιο θα είναι . Δεν νομίζω να δεις κάποια διαφορά . Τωρα πρίν κάνα δυο μήνες που ειχα πάει μοτομάρκετ , μπελ είχε , αλλά άπω αυτά που λες μαλλον θα ήταν στοκ
    Modenas Kriss 125

  6. #96
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Oxi den einai stock........τουλαχιστον οχι ολα!

    Μου ειπαν οτι πλεον καταφεραν μετα απο δυο χρονια να φερουν απο Αμερικη καποια μοντελα και θα συνεχισουν να ερχονται ακομα περισσοτερα.

    Μετα το κλεισιμο του εργοστασιου σε ιταλια....υπηρξε μια προσπαθεια να φερνουν απο Γαλια αλλα δεν απεδωσε καρπους......και ετσι δθο χρονια στην ουσια δεν υπηρχε παρουσια στην Ελλαδα.

    Το ακουσα σε δυο καταστηματα.........

  7. #97
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corki Προβολή μηνύματος
    "...ενω ειναι εμφανες το ενδεχομενο προβλημα στο μπροστινο κουμπωμα της ζελατινας."

    Μιλάω παντα για το κενο που αφηνει/εχει το κουμπωμα σαν κατασκευη και πολλοι ισχυριζονται οτι κατα την οδηγηση ο αερας βρισκει "ανοιγμα" και σε χτυπαει κατευθυαν στο προσωπο συνεχως δημιουργωντας μια αβολη κατασταση.

    Παρόλα ταυτα το κρανος μου αρεσε πολυ και το θεωρω πολυ καλη και τιμια προταση....και υπαρχει πολυ σοβαρο ενδεχομενο να ειναι το επομενο μου.
    Μετά απο 6μήνο δοκιμής εχω να σου πω τα εξής αν και λογικά θα έχεις ψωνίσει . Βασικά έκανα πολύ καλά που το πήρα σχεδόν ενοχλητικά "εφαρμοστό". Πλέον έχουν κάτσει τα σφουγγάρια και κάθεται γάντι . Τώρα στα άσχημα . Το δικό μου παρουσιάζει μια απριοσδιόριστη ροή αέρα στο πρόσωπο στο ύψος του κουμπώματος .Τίποτα το φοβερό , σαν να σε φυσάει κάποιος με καλάμακι στο 1 με 1,5 μέτρο . Η ροή αυτή γίνεται γίνεται αντιληπτή κυρίως τις πολύ κρύες μέρες .Ευτυχώς στην Ελλάδα και εδικά στην Αθήνα αυτές είναι πολύ λίγες. Όσο και να το κοίταξα γενικά η ζελατίνα κουμπώνει πολύ καλά επάνω στο λάστιχο .Το αποκλείω να είναι από εκεί . Οπότε μένει μόνο το κούμπωμα ή να έχει κάποια διαρροή ο μπροστινός αεραγωγός που δεν έχει και την καλύτερη αίσθηση όσο αφορά το άνοιξε κλείσε τουλάχιστον . Φυσικά μπορεί να είναι μεμονωμένη περίπτωση αλλά αν υπάρχουν σχετικές αναφορές ίσως είναι αστοχία σχεδιασμού . Επίσης να ξαναπώ πως το πιν λοκ είναι απίστευτο στα κρύα και την βροχή και απορώ πως τόσα χρόνια έκανα χωρίς αυτό .

    Τι έχω να προτείνω λοιπόν στους υποψήφιους αγοραστές . Αν το θέλετε για μέσα στην πόλη με αστικές ταχύτητες και δεν έχετε πάνω απο 200€ για carbon κράνος πάρτε το άφοβα . Αν έχετε μηχανή μεγάλου κυβισμού , βγαίνετε εκτός αλλά δεν έχετε παραπάνω από 200€ για ένα κράνος με Pin Lock στην τιμή και πιστοποίηση ECE 22.05 https://ultimatemotorcycling.com/201...e-22-05-snell/ το προτιμάτε , ελπίζετε οτι το δικό σας δεν θα φυσάει αλλά και αν φυσάει όλο και κάποια Ελληνοπρεπέστατη πατέντα θα βρεθεί για να μπλοκάρετε το ερ κοντίσιον . Αυτά και καλές αγορές ...
    Modenas Kriss 125

  8. #98
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Oxi....δεν εχω παρει ακομα κράνος....γιατι στο 200€ υπήρχε/υπαρχει προσφορα το RPHA10+ απο Αγγλια......και σκεφτηκα να επιλεξω αυτο.

    Δοκιμαζοντας ομως σε ενα καταστημα....τα FG-17, rpha10+, rpha 11..........κατέληξα στο rpha 11 και ας κοστιζει 150€ παραπανω. Πιστευω αξιζει .....και μαλλον μεσα στο Μαιο θα το αγορασω.

    Επισης μπηκανσ το παιχνιδι τα Scorpion (exo r2000, exo r710)...........τα οποια επισης αποτελουν πολυ καλη προταση στα 200€

    Νομιζω αυτο το θεμα με το κουμπωμα και την ροη αερα εχει λυθει με τις καινουργιες ζελατινες.......αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος

  9. #99
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corki Προβολή μηνύματος
    Oxi....δεν εχω παρει ακομα κράνος....γιατι στο 200€ υπήρχε/υπαρχει προσφορα το RPHA10+ απο Αγγλια......και σκεφτηκα να επιλεξω αυτο.

    Δοκιμαζοντας ομως σε ενα καταστημα....τα FG-17, rpha10+, rpha 11..........κατέληξα στο rpha 11 και ας κοστιζει 150€ παραπανω. Πιστευω αξιζει .....και μαλλον μεσα στο Μαιο θα το αγορασω.
    Αναμφίβολα συνολικά καλύτερα κράνη . Αν δεν ήμουνα παπιόβιος θα τα κοίταζα και εγώ. . Τώρα για τις ζελατίνες που λες , το δικό μου ειναι κατασκευή του 2014 ασχετά με το αν το πήρα τέλη του 15 . Ίσως για αυτό φύσαει λίγο !
    Modenas Kriss 125

  10. #100
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Να πώ κι εγώ τη γνώμη μου για το FG-17 του οποίου είμαι κάτοχος εδώ και ένα μήνα.
    Το χρησιμοποίησα για την διαδρομή Καβάλα - Κοζάνη και πίσω, τώρα για το Πάσχα.
    Τόσο το ζύγισμα του, όσο και το βάρος του δεν με κούρασαν καθόλου στη διαδρομή. Ήρθε και εφάρμοσε καλά στο κεφάλι μου (Medium), αλλά όπως προαναφέρθηκε τείνει σε πιο σφαιρικό μέγεθος το σουλούπι του.
    Μόνος προβληματισμός ότι δεν νιώθω τα σφουγγάρια του ιδιαίτερα σφιχτά, και φοβάμαι μην αρχίσει να "κολυμπάει" όταν ανοίξουν.

    Όσον αφορά τον αέρα, νιώθω για κάποιο ανεξήγητο λόγο ένα ελαφρύ ρεύμα στην κορυφή του κεφαλιού μου, χωρίς να έχω κάποιο αεραγωγό ανοιχτό.
    Πάντως η ροή αέρα και από πάνω και από μπροστά είναι εξαιρετικές και είναι, μάλλον, αρκετά ήσυχο για τα λεφτά μου, αλλά δεν έχω και ιδιαίτερο μέτρο σύγκρισης, ερχόμενος από MT Revenge.
    Το κλείσιμο της ζελατίνας είναι άψογο και μου αρέσει πολύ ο μηχανισμός της, ενώ δεν ένιωσα να μπαίνει αέρας από το κούμπωμα.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. HJC/ IS-17 η Nolan/ N-86
    από Pan (dvs) στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2016, 17:58
  2. NOLAN N85-special vs SHARK 600 vs SCORPION (με βαλβίδα)
    από fonzareli στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2011, 17:31
  3. Shark RSI vs RSR2
    από R0t0ras στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2011, 17:34
  4. Shark S900 vs RSF2i vs RSI
    από adagio στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2009, 14:09
  5. Shark RSI Prime vs AGV S4
    από los_re στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 15:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF