Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: συγκριτικό shoei - nxr vs xr1100

  1. #1

    συγκριτικό shoei - nxr vs xr1100

    μιας και χτες δοκίμασα και στο δρόμο το νέο μου κράνος, είπα να γράψω τις εντυπώσεις μου....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC09331.jpg 
Προβολές:	435 
Μέγεθος:	80,9 KB 
ID:	341527


    η πρώτη διαφορά εντοπίζεται με το που πιάνεις τα δύο κράνη.... το nxr είναι πανάλαφρο μπροστά στο 1100.... τα κοιτάς καλύτερα και παρατηρείς και οτι το κέλυφος είναι μικρότερο....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC09335.jpg 
Προβολές:	440 
Μέγεθος:	78,1 KB 
ID:	341534

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC09336.jpg 
Προβολές:	434 
Μέγεθος:	90,3 KB 
ID:	341535



    δεδομένου οτι τόσο το xr1000 όσο και το 1100 κάθισαν στην καρκάλα μου μία χαρά στο ίδιο μέγεθος (s), πήρα το ίδιο μέγεθος και στο nxr... χμ.... μπαίνει πιο δύσκολα από το 1100 και αν είσαι λίγο μυτόγκας ή γιάτσεκ γκμόχ έχεις θέμα με τους χώρους.... σε ότι αφορά στο κρανίο, είναι πιο σφικτό χωρίς να γίνεται ενοχλητικό..... στην περίπτωση όμως που κάποιος έχει μαλλιά (πχ ο bullmont ή ο buckley ()) δεν ξέρω αν θα του κάνει το ίδιο μέγεθος ή θα πρέπει να πάει σε μεγαλύτερο.....
    Πάντως τα γυαλιά μπαίνουν μία χαρά (είτε ηλίου κοκάλινα είτε ορασεως με μεταλλικό σκελετό) και στα αυτιά δεν υπάρχει η παραμικρή ενόχληση από πίεση.... μάλιστα υπάρχει πρόβλεψη και για εσωτερικό ακουστικό....
    Τελευταία τροποποίηση από spyrakos35; 21/09/2015 στις 08:05.
    πουτσ@@@@@@@@@

  2. #2
    εξαερισμός

    μεγαλύτεροι αεραγωγοί μπροστά για το 1100 χωρίς όμως κεντρικό αεραγωγό που μπήκε στο nxr

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC09341.jpg 
Προβολές:	434 
Μέγεθος:	58,1 KB 
ID:	341536

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC09342.jpg 
Προβολές:	433 
Μέγεθος:	70,5 KB 
ID:	341537

    οι δε αεραγωγοί στο σαγόνι είναι διαφορετικής σχεδίασης μεν αλλά επί του πρακτέου σχεδόν ίδιοι

    πίσω είναι η μεγάλη διαφορά οπου το nxr έχει ένα arai-στυλ σύστημα.....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC09344.jpg 
Προβολές:	432 
Μέγεθος:	54,9 KB 
ID:	341539
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #3
    Εσωτερικό

    αναβαθμισμένο στο nxr με δέρμα στο κάτω μέρος για να μην πιάνει μάκα, διαφορετικό υλικό στο κούτελο για καλύτερη συμπεριφορά τις ζεστές μέρες...

    Στις φωτό παρακάτω φαινεται και η γενικότερη διαφορετική σχεδίαση του κελύφους (πιο μικρό του nxr με λιγότερους χώρους)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC09339.jpg 
Προβολές:	433 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	341540

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC09340.jpg 
Προβολές:	434 
Μέγεθος:	97,7 KB 
ID:	341541

    οι δε κόκκινες ταινίες στο nxr είναι για την εύκολη αφαίρεση των πλαινών μαξιλαριών σε περιπτωση ατυχήματος για να βγαίνει το κράνος πιο ευκολα.... (μπρρρρρρρρρρρρ - μακρυά από μας)... ίσως προσθέτοντας αυτή την πατέντα, μπήκαν στη λογική του πιο "σφιχτού" κράνους
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #4
    Ζελατίνα - κούμπωμα

    πολύ καλύτερη φαίνεται να είναι η νέα ζελατίνα, με κούμπωμα πάλι arai-στυλ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC09337.jpg 
Προβολές:	433 
Μέγεθος:	94,7 KB 
ID:	341542

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC09338.jpg 
Προβολές:	436 
Μέγεθος:	72,4 KB 
ID:	341543
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #5
    Στο δρόμο....

    παρά το μικρότερο κελυφος και κατ επέκταση το γεγονός οτι είναι πιο σφιχτό, δεν με κούρασε καθόλου....

    η ζελατίνα είναι όντως καλύτερη αφού σου δίνει μεγαλύτερο πεδίο όρασης στο πλάι...

    σε ό,τι αφορά στην αεροδυναμική, ειδικά εχτές που είχε πολύ αέρα γυρνώντας από το Καρπενήσι, ένα θα πω (συγκριτικά με το 1100): Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η..... σε όλο το ταξίδι δεν έκανε ούτε μία φορά να μου κουνήσει το κεφάλι από όπου και να φύσαγε....

    θόρυβος? χμ... θορυβώδες αλλά όχι τόσο εκνευριστικος όσο του 1100.... στο 1100 ακούς τον αέρα να σφυρίζει στο nxr τον ακούς πιο μπάσο....

    εξαερισμός? νομίζω του 1100 είναι καλύτερος αλλά το νέο υλικό στο κούτελο εξισώνει τη διαφορά καθώς δεν ιδρώνεις τοσο εύκολα πια.... η ζελατίνα πάντως δεν θάμπωσε ποτέ εν στάση και την ώρα της ζέστης....



    εν κατακλείδι....
    η πρώτη εντύπωση είναι οτι είναι καλή αναβάθμιση..... ειδικά το γεγονός οτι δεν κούναγε με τίποτα το κράνος, μόνο θετικό είναι.... μένει να δούμε πώς θα συμπεριφερθεί το καλοκαίρι και σε βάθος χρόνου.....

    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #6
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Θενξ φορ δε ινφο...
    Αγρατσουνιστο να ναι..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  7. #7
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Με γειά και αγρατσούνιστο και αχρείαστο.Τα emergency straps ειναι μεγάλη μαγκιά.
    Φίου φίου φι φι φίου

  8. #8
    Καλορίζικο κι αγρατσούνιστο ρε φίλε...!!!

    Πολύ όμορφο το καινούριο...

    Ωραίο το review σου.. Πάρε και τη photochromic ζελατίνα κι έκλεισες.....

    Στο 1100 είχες ρυθμίσει ποτέ τα base plates της ζελατίνας;
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #9
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Ωραιο review Σπυρακο.

    Και ωραιο κρανος.
    Καλοφορετο κι αγρατζουνιστο


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Με γειά και αγρατσούνιστο και αχρείαστο.Τα emergency straps ειναι μεγάλη μαγκιά.
    Ρε συ Τολη, μπορει να ειναι και ηλιθια μεχρι δακρυων η απορια μου, αλλα ενημερωνεστε για τις καινουριες πατεντες στα κρανη κλπ?
    Θελω να πω, εστω ο Χ εχει ενα ατυχημα, βρισκεται ξαπλα στο δρομο και σκαει τελος παντων το ασθενοφορο.
    Οι πιαθνοτητες να ξερουν οι μαστοροι τί ειναι αυτα τα straps, και τι να τα κανουν για να βγει με ασφαλεια το κρανος, ειναι με το μερος του?

    Αν ναι, μου κανει τρομερη εντυπωση.
    Θετικη εννοειται.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο κι αγρατσούνιστο ρε φίλε...!!!

    Πολύ όμορφο το καινούριο...

    Ωραίο το review σου.. Πάρε και τη photochromic ζελατίνα κι έκλεισες.....

    Στο 1100 είχες ρυθμίσει ποτέ τα base plates της ζελατίνας;
    Οχι, θα το κανω αλλα δεν νομιζω οτι εχει να κανει σχετικα με την αεροδυναμικη....

    Για το θορυβο μπορει
    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Οχι, θα το κανω αλλα δεν νομιζω οτι εχει να κανει σχετικα με την αεροδυναμικη....

    Για το θορυβο μπορει
    Ναι για το θόρυβο λέω... Έτσι έκανε και το x-spirit II και μετά από μικρορυθμίσεις ησύχασε σε εντυπωσιακό βαθμό .... Ακολούθησε τις οδηγίες της shoei , είναι μια δουλειά που απαιτεί υπομονή κι επιμονή
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #12
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Ωραιο review Σπυρακο.

    Και ωραιο κρανος.
    Καλοφορετο κι αγρατζουνιστο




    Ρε συ Τολη, μπορει να ειναι και ηλιθια μεχρι δακρυων η απορια μου, αλλα ενημερωνεστε για τις καινουριες πατεντες στα κρανη κλπ?
    Θελω να πω, εστω ο Χ εχει ενα ατυχημα, βρισκεται ξαπλα στο δρομο και σκαει τελος παντων το ασθενοφορο.
    Οι πιαθνοτητες να ξερουν οι μαστοροι τί ειναι αυτα τα straps, και τι να τα κανουν για να βγει με ασφαλεια το κρανος, ειναι με το μερος του?

    Αν ναι, μου κανει τρομερη εντυπωση.
    Θετικη εννοειται.
    Δεν υπάρχει καμία εκπαιδευση οδηγική και καμία συνεχιζόμενη πρωτοκόλλων αν και το έχουμε αιτηθεί.Οταν υπάρχει κάτι νέο στον χώρο,οι εταιρίες ειναι υπευθυνες για τον δειγματισμό.
    Στο τμήμα που ειμαι εγω και λόγω του ο,τι είμαστε 14 άτομα όλοι και όλοι,ναι είμαστε ενήμεροι για τα emergency straps και συχνά ξεσκονίζουμε τις γνώσεις μας λόγω του υπέυθυνου μας (να ναι καλά ο άνθρωπος) μέσω συγκεντρώσεων.Προσωπικά δεν έχω συναντήσει ακόμη κάτι τέτοιο αλλά, στο δικό μου (πριν το κλέψουν) το δοκίμασα με εμένα και το βρήκα αρκετά χρήσιμο και εύχρηστο.

    Αυτό που δεν ξέρω είναι αν σε όλα τα emergency straps ο μηχανισμός αφαίρεσης είναι ο ίδιος.Τράβηγμα δλδ και όλα καλά.Υπόψιν κάτι τέτοιο θέλει 2 άτομα ωστε ο ένας να κρατάει τον αυχένα σταθερό και ο άλλος να τραβήξει τα straps.

    Σπύρο δοκίμασες φορώντας το κράνος να τραβήξεις τα straps ωστε να δείς αν είναι ευκολο ή δύσκολο;
    Φίου φίου φι φι φίου

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Ωραίο ριβιού Σπυράκο εύγε.
    φαντάζομαι δεν θα έκαναν περικοπές στην ασφάλεια λόγω του μικρότερου κελύφους.
    τι τιμή το βρήκες το κρανάκι;


    ΥΓ. πιο "μεταξένια" αφρώδη μέρη να είχαν αυτά τα shoei...

  14. #14
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει καμία εκπαιδευση οδηγική και καμία συνεχιζόμενη πρωτοκόλλων αν και το έχουμε αιτηθεί.Οταν υπάρχει κάτι νέο στον χώρο,οι εταιρίες ειναι υπευθυνες για τον δειγματισμό.
    Στο τμήμα που ειμαι εγω και λόγω του ο,τι είμαστε 14 άτομα όλοι και όλοι,ναι είμαστε ενήμεροι για τα emergency straps και συχνά ξεσκονίζουμε τις γνώσεις μας λόγω του υπέυθυνου μας (να ναι καλά ο άνθρωπος) μέσω συγκεντρώσεων.Προσωπικά δεν έχω συναντήσει ακόμη κάτι τέτοιο αλλά, στο δικό μου (πριν το κλέψουν) το δοκίμασα με εμένα και το βρήκα αρκετά χρήσιμο και εύχρηστο.

    Αυτό που δεν ξέρω είναι αν σε όλα τα emergency straps ο μηχανισμός αφαίρεσης είναι ο ίδιος.Τράβηγμα δλδ και όλα καλά.Υπόψιν κάτι τέτοιο θέλει 2 άτομα ωστε ο ένας να κρατάει τον αυχένα σταθερό και ο άλλος να τραβήξει τα straps.

    Σπύρο δοκίμασες φορώντας το κράνος να τραβήξεις τα straps ωστε να δείς αν είναι ευκολο ή δύσκολο;

    Α... Μά'στα...
    Πήγε αρχικά ο μυαλός μου ότι μάλλον από προσωπική μελέτη κι ενασχόληση θα είχες την ενημέρωση που έχεις, απλά μου φάνηκε ότι άκουσα κουδούνι κι έλεγα μήπως ήρθε η ελπίδα, ε και είπα να ρωτήσω.

    Οκ, άρα μπορούμε να συνεχίσουμε να νιώθουμε αβοήθητοι και να εναποθέτουμε τις ελπίδες μας καθαρά και μόνο στο φάρδος του κώλου μας σε περίπτωση στραβής.

    Ευχάριστο πάντως το γεγονός ότι κάποιοι ασχολούνται.


    Εμένα το Αράι αν θυμάμαι καλά έχει δύο ζεύγη στραπακίων.
    Το ένα είναι για να βγαίνει το neck-roll και το άλλο για να βγαίνουν τα μάγουλα μετά.
    Δεν τα έχω δοκιμάσει πάντως.

  15. #15
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Α... Μά'στα...
    Πήγε αρχικά ο μυαλός μου ότι μάλλον από προσωπική μελέτη κι ενασχόληση θα είχες την ενημέρωση που έχεις, απλά μου φάνηκε ότι άκουσα κουδούνι κι έλεγα μήπως ήρθε η ελπίδα, ε και είπα να ρωτήσω.

    Οκ, άρα μπορούμε να συνεχίσουμε να νιώθουμε αβοήθητοι και να εναποθέτουμε τις ελπίδες μας καθαρά και μόνο στο φάρδος του κώλου μας σε περίπτωση στραβής.

    Ευχάριστο πάντως το γεγονός ότι κάποιοι ασχολούνται.


    Εμένα το Αράι αν θυμάμαι καλά έχει δύο ζεύγη στραπακίων.
    Το ένα είναι για να βγαίνει το neck-roll και το άλλο για να βγαίνουν τα μάγουλα μετά.
    Δεν τα έχω δοκιμάσει πάντως.
    Μα αυτό δεν σήμαίνει πως δεν υπάρχει ήδη ο τρόπος για να βγεί το κράνος.Απλά τα straps είναι πρόφατο trend.Ακόμη καλύτερο πιστευω ειναι η μπαλακλάβα με τα αυτάκια προς τα κάτω.Ισως ο ασφαλέστερος και ευκολότερος τρόπος για να βγεί ένα κράνος.Αμα βρώ βίνδεο θα το βάλω.
    Φίου φίου φι φι φίου

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei nxr vs rf 1200...τελικα διαφερουν/???
    από 4now στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2015, 23:55
  2. επιλογη κρανους shoei xr1100 vs Arai Viper GT vs Icon Airframe Carbon RR vs Arai Chas
    από motomaniac στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2013, 01:56
  3. Νέο SHOEI NXR/RF1200
    από eBoLaGR στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2013, 11:24
  4. Shoei XR1000 vs Raid II
    από Alki_Viades στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2009, 08:06
  5. SHOEI XR1000 vs KBC VR2 SP
    από R-1nas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2007, 15:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF