Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: συγκριτικό shoei - nxr vs xr1100

  1. #31
    Όσο για τα emergency tabs (αχρείαστα να'ναι) καλό είναι να μην αφαιρούνται τα αυτοκόλλητα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image.jpg 
Προβολές:	319 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	341783
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    ωραίο κρανάκι Σπύρο, κάτι μου θυμίζει... χαχαχα,
    σοβαρά τώρα, χαίρομαι πολύ που σ άφησε ικανοποιημένο η αγορά σου, αν πάρω μηχανή πάλι nxr θα πάρω...

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από k7600 Προβολή μηνύματος
    ωραίο κρανάκι Σπύρο, κάτι μου θυμίζει... χαχαχα,
    σοβαρά τώρα, χαίρομαι πολύ που σ άφησε ικανοποιημένο η αγορά σου, αν πάρω μηχανή πάλι nxr θα πάρω...


    Ξεχνα το το μηχανακι εσυ...... Εχεις σπιτι να φτιαξεις.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    ξεχνιέται αυτός ο έρωτας... με βλέπω να την κάνω την κίνηση απο Γενάρη/Φλεβάρη και ο,τι θέλει ας γίνει...

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    την ζελατίνα της transitions την έχει κανείς? ξέρουμε ποιός την φέρνει και πόσο πάει ?

  6. #36
    Έχω το nxr marqz (569 εβραίους καινούργιο).
    Το έχω κοντά στους δύο μήνες...απίστευτα ελαφρύ και καλόβολο (όταν φορεθεί).
    Συμφωνώ με τον Σπυράκο στην δυσκολία να μπει και να βγει...μετά όλα καλά.
    Πολύ ωραίο review Σπύρο.

  7. #37
    χθεσινή βόλτα με το nxr και σύγκριση με το xr1100 στο κρύο....

    καμμία σχέση.... το nxr λόγω και του μικρότερου κενού στο σαγόνι δεν μπάζει από κει κάτω.... επιπλέον το antifog φαίνεται να είναι πιο μεγάλο σε πάχος με πιο καλά αποτελέσματα.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από k7600 Προβολή μηνύματος
    την ζελατίνα της transitions την έχει κανείς? ξέρουμε ποιός την φέρνει και πόσο πάει ?
    300-350 ευρω απο τζιωρτζοπουλο. δεν αξιζει πανακριβη. με παραγγελια

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    to shoei nxr ειναι ενα κρανος βελτιωμενο σε ολους τους τομεις σε σχεση με 1100 κλπ... το εχω αρκετο καιρο στην εκδοση black ant.

    1. κομπακτ μεγεθος, μικροτερο κελυφος ελαφρυτερο
    2. πολλα καναλια αερισμου (3 εισαγωγες στο μετωπο - 4 εξαγωγες)
    3. Αθορυβο.... η μειωση του θορυβου εχει βελτιωθει πετυχαινοντας τον περιορισμος της αιτιας του θορυβου. Αυτό έχει επιτευχθεί και με τη χρήση μεγαλύτερων μάγουλων και μαξιλαράκια.
    4. Εντελώς νέα ζελατίνα. Το συστημα αυτορυθμισης-σφραγισματος παραμενει αλλα προσθετα τωρα η βαση μπορεί να ρυθμιστεί (εμπρός και πίσω) με περιστροφή του επιλογέα.
    5. επτά (7) μεγέθη (από XXS έως XXL)
    6. Απορρόφηση υγρασίας Quick Dry Fabric Εσωτερικών μαγουλων/μαξιλαρια - Προηγμένο ύφασμα με υψηλή απορρόφηση υγρασίας και γρήγορη ιδιότητες ξήρανσης
    7. Pinlock αντιθαμβωτικός φακός
    8. EQRS (emergency quick releasing system)
    9. ενσωματωμενη θεση για συστημα ενδοεπικοινωνιας

    το ειχα παρει σεπτεμβριο 2014, με την ζελατίνα cwr1 spectra silver.... Επισης αλλαξα ολη την εσωτερικη επενδυση σε 39αρια μαξιλαρια & μ13 κεφαλη απο 35-9 που ερχεται το medium. οσον αφορα την spectra, την είχα και στο xspirit 2 απίθανη αλλά ευαίσθητη σε χαρακιές. επισης μπορεις να βλεπεις το βραδυ πολυ καλα.
    βαρος πολυ καλο και ζυγισμενο κρανος
    http://i1303.photobucket.com/albums/...psens8kwxi.jpg

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    300-350 ευρω απο τζιωρτζοπουλο. δεν αξιζει πανακριβη. με παραγγελια
    πόσο ... ?????????????? δηλαδή όσο κάνει περίπου και το κράνος, δεν πάμε καλά....

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    οσον αφορα την spectra, την είχα και στο xspirit 2 απίθανη αλλά ευαίσθητη σε χαρακιές. επισης μπορεις να βλεπεις το βραδυ πολυ καλα.
    βαρος πολυ καλο και ζυγισμενο κρανος



    αυτό μου είχε κάνει εντύπωση και εμένα, όταν είχα παλαιότερα ένα shoei xr 1000 με φιμέ ζελατίνα ( dark smoke κιόλας ) μπορούσα να δω μια χαρά το βράδυ, δεν λέω ότι δεν έκοβε λίγο ορατότητα αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν επικίνδυνη πράγμα που δεν συμβαίνει με τις φιμε της Arai

  12. #42
    Απ εξω εχει γυρω στα 150 νομιζω
    πουτσ@@@@@@@@@

  13. #43
    To ξεθαβω, μιας και ένα σχόλιο του amyrou για το XR1100, μου θύμισε να γράψω δυο λόγια για το NXR που πρόσφατα αγόρασα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Σε γενικές γραμμές αξίζει. Ένα με χαλάει μόνο, είναι αρκετά μεγάλο το κέλυφός του, σε σχέση με το μέγεθος. Σε σχέση με το παλιό μου arai μοιάζει με το κράνος του Darth Vader.
    Το ίδιο ακριβώς παρατήρησα με το Arai RX-7 που έχω σε σχέση με το NXR. Αν τα δεις από πάνω τα κράνη, είναι αστείο. Είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερο σε κέλυφος το NXR από το Arai.
    Σε ότι αφορά την εικόνα που σχημάτισα, δεν μπορώ να πω τα καλύτερα. Ο λόγος μάλλον είναι η άριστη εικόνα που είχα από το Arai μου, και έχει ανεβάσει τον πήχη ψηλά.
    Το NXR είναι πολύ ποιοτικό, άριστο εσωτερικό, καλός εξαερισμός, μπλα μπλα μπλα...κανένα πρόβλημα. Και κυρίως 40% φθηνότερο από το νέο RX-7 που θα έπαιρνα.

    Ήσυχο ΔΕΝ είναι. Ο spyrakos προφανώς έχει άλλη εικόνα λόγω fairing. Στο γυμνό πάντως, κάνει την ίδια βαβούρα που έκανε και το Arai. Τώρα, αν είναι -10% λιγότερος ο θόρυβος θα σας γελάσω.
    Αυτό που μου λείπει, είναι η απίστευτη εφαρμογή που έχει το Arai στο δικό μου κεφάλι. Όσα χρόνια το είχα, είχε τύχει 2-3 φορές να πηγαίνω με πολλά χλμ και να έχω ξεχάσει να το δέσω. ΔΕΝ το καταλάβαινα, το κράνος δεν κουνιόταν χιλιοστό απ΄το κεφάλι μου, και το έπαιρνα χαμπάρι από το χλαπ χλαπ που χτύπαγε το λουρί.

    Με το NXR δεν το έχω νοιώσει αυτό. Σαν να το νοιώθω υπερβολικά άνετο στο κεφάλι μου. Ίσως να είναι η ιδέα μου, μάλλον είναι γιατί το μέγεθος είναι σωστό ενώ δεν κουνάει ακόμα και στα πολλά.
    Προς το παρόν το έχω χρησιμοποιήσει μόνο για καμμιά βόλτα και μια φορά στην πίστα. Ως καθημερινό, χρησιμοποιώ ακόμα το Arai πάντως.

    Μάλλον το μετάνοιωσα που το πήρα. Δεν νομίζω πως προσφέρει κάτι super γουάου σε σχέση με το RPHA 10+ πχ για να δικαιολογεί τα +150€ της τιμής τους.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #44
    Η shoei έχει αλλάξει αρκετά και το καλούπι του κράνους. Είχα xr1000 & 1100 και το S μου ήταν πάντα κουτί. Tα NXR k Hornet adv έχουν πολύ πιο σφιχτή εφαρμογή πλεόν που με έκανε να πάω σε Αράι. Το ίδιο παρατήρησε και φίλος στο Large. Το gt air έχει λίγο πιο φαρδιά φόρμα απ' οτι μου είπε σε άμεση σύγκριση με το nxr
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    εξαιρετικο κρανος το εχω αγορασει εδω και αρκετο καιρο, το 2014. kompact ελαφρυ τρομερα ζυγισμενο, σε medium με ολα τα optional parts 1300 gr. δεν το λες αθορυβο, ο εξαερισμος θα μπορουσε να ειναι καλυτερος. τα μαξιλαρακια δεν εχουν πεσει καθολου.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei nxr vs rf 1200...τελικα διαφερουν/???
    από 4now στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2015, 23:55
  2. επιλογη κρανους shoei xr1100 vs Arai Viper GT vs Icon Airframe Carbon RR vs Arai Chas
    από motomaniac στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2013, 01:56
  3. Νέο SHOEI NXR/RF1200
    από eBoLaGR στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2013, 11:24
  4. Shoei XR1000 vs Raid II
    από Alki_Viades στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2009, 08:06
  5. SHOEI XR1000 vs KBC VR2 SP
    από R-1nas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2007, 15:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF