Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Κράνος και μπουφάν για νέο οδηγό

  1. #16
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Μωρε καλα κανεις και διαφωνεις,αλλα ...

    Ενας νεος οδηγος δεν ξερει να αγορασει κρανος ,ουτε να το συντηρησει.Δεν θα του πεσει και καναδυο φορες???Οποτε θα παρει κατι που ισως και να παει συντομα στα αζητητα.
    Με αυτο το σκεπτικο ποσα θα δωσει για μπουφαν και μποτες?Οταν δινεις τοσα για κρανος,δεν θα δωσεις αλλα 500-600 για τα υπολοιπα?

    Αν τα εχει φυσικα και του περισευουνε παω πασο.Οτι καλυτερο,τοσο το καλυτερο.
    Tα δικά μου είναι γρατζουνισμένα και τα δύο. To shoei δε μου έχει πέσει ποτέ αλλά κανά δυο γρατζουνιές τις απέκτησε. Μπουφάν έχω 3 και αυτό που είναι στη χειρότερη κατάσταση απ' όλα, είναι το ακριβότερο.

    Μα όλα αυτά ειναι εξοπλισμός ασφαλείας που είναι ωραία όταν γυαλίζουν αλλά και να μη γυαλίζουν τη δουλειά τους θα την κάνουν.
    Sent from me using a computer.

  2. #17
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    θεωρητικά όχι πάνω από 5 χρόνια.....
    Νομίζω εξαρτάται και από το υλικό και είναι έως 7 χρόνια απ' την στιγμή που εγκατέλειψαν το κουτί τους . Μα ίσως κάνω και λάθος.

    Πάντως σε ένα φθηνό κράνος το εσωτερικό θα έχει διαλυθεί σε πολύ λιγότερο από 5 χρόνια κάτι που σε συνδυασμό με τη ζελατίνα θα επιβάλει αντικατάσταση.
    Αν κάτι συντροφεύει καθημερινά την κεφάλα μου επί 5 χρόνια σε όλες τις συνθήκες χωρίς να χρειαστεί ούτε ένα ευρώ, και δεν καταντήσει κουρέλι ώστε να επιβάλει άμεση αντικατάσταση εγώ είμαι ευχαριστημένος.

    Μακάρι να συνεχίσουμε να αντικαθιστούμε τα κράνη μας και να είναι ακόμα σαν καινούρια.
    Sent from me using a computer.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Νομίζω εξαρτάται και από το υλικό και είναι έως 7 χρόνια απ' την στιγμή που εγκατέλειψαν το κουτί τους . Μα ίσως κάνω και λάθος.

    Πάντως σε ένα φθηνό κράνος το εσωτερικό θα έχει διαλυθεί σε πολύ λιγότερο από 5 χρόνια κάτι που σε συνδυασμό με τη ζελατίνα θα επιβάλει αντικατάσταση.
    Αν κάτι συντροφεύει καθημερινά την κεφάλα μου επί 5 χρόνια σε όλες τις συνθήκες χωρίς να χρειαστεί ούτε ένα ευρώ, και δεν καταντήσει κουρέλι ώστε να επιβάλει άμεση αντικατάσταση εγώ είμαι ευχαριστημένος.

    Μακάρι να συνεχίσουμε να αντικαθιστούμε τα κράνη μας και να είναι ακόμα σαν καινούρια.
    7 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής ή 5 χρόνια από την ημερομηνία αγοράς,όποιο έρθει πρώτο..... τουλάχιστον για τις arai-shoei
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    7 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής ή 5 χρόνια από την ημερομηνία αγοράς,όποιο έρθει πρώτο..... τουλάχιστον για τις arai-shoei
    οκ.. έτσι θα είναι τότε!
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Οπότε ένας νέος οδηγός ας πάρει μαλακία μηχανάκι γιατί θα το ρίξει, ας πάρει φτηνιάρικο κράνος γιατί θα το σπάσει και ότινάναι μπουφάν γιατί θα το γρατσουνίσει... Και αν επιβιώσει από τις σαβούρες που ψώνισε παίρνει κάτι καλό;

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2015
    Μηνύματα
    38
    Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά κι ένα αγωνιστικό κράνος δεν θα σε κάνει Ρόση. Πάρε ένα επώνυμο τουριστικό κράνος 200-300 ευρώ κι είσαι καλυμμένος. Αγόρασε κι ένα μπουφάν που θα σε καλύψει από το κρύο και τις βροχές τώρα το χειμώνα και μη σκέφτεσαι για το καλοκαίρι. Επίσης απαραίτητο είναι κι ένα ζευγάρι αδιάβροχες, επώνυμες, τουριστικές μπότες (200-250 ευρώ). Αν σου μείνουν χρήματα πάρε κι ένα παντελόνι κορτούρα όμοιο με το μπουφάν..στο πολύ κρύο ή με πολύ βροχή θα με θυμηθείς.
    Τι μηχανάκι θα πάρεις έχεις αποφασίσει?

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Γενικά το κράνος δεν θέλω να το πάρω για να γίνω Ρόσι Θεωρώ ότι έχω το μυαλό μου μέσα στο κεφάλι μου (33 χρονων) και ειδικά τον πρώτο καιρό θα είμαι πολύ "κότα" στην οδήγηση. Απλά αυτό που θέλω να πάρω θέλω να μου αρέσει και να είναι ασφαλές. Τις μπότες και το παντελόνι έλεγα να τις αφήσω πιο μετά. Για αρχή έλεγα να πάρω κράνος, μπουφάν και γάντια. Γενικά είμαι από επαρχία και θα κινούμαι μέσα στην πόλη μου και θα πηγαίνω και στη δουλειά μου που είναι κανένα 20άρι χλμ σε εθνική οδό. Η μηχανή που μάλλον καταλήγω είναι η ducati multistrada 620. Ως αουτσάιντερ παίζει η BMW f 650s. Προφανώς μεταχειρισμένες και μοντέλα 2005 ή 2006.

  8. #23
    Για τις μπότες θα πω ότι, πέρα από την ασφάλεια, τα ζεστά σου πόδια τώρα τον χειμώνα που έρχεται (winter is coming γατάκιαααα) θα σε ευγνωμονούν που προτίμησες να τα καλύψεις

  9. #24
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    ενα κρανος απο 200 ευρω και πανω θα σε καλυψει σιγουρα. πηγαινε σε ενα καταστημα να δοκιμασεις λιγα και παρε αυτο που σου καθεται καλυτερσ στο κεφαλι (απο μαρκες σε αυτη την τιμη ολα καλα ειναι). επισης να υπολογιζεις γυρω στα 250 ευρω για ενα καλο μπουφαν. ενα vfm μπουφαν ειναι http://www.motoexpert.gr/el/mpoufan/...ge-pelle-black αν δε θελεις δερματινο επισης μια καλη επιλογη ειναι αυτο: http://www.motoexpert.gr/el/mpoufan/...ck&manuf_id=11 οπωςδηποτε να πας να τα δοκιμασεις αν σου ταιριαζουν σωστα.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  10. #25
    Απλά να πω ότι και τα δύο που προτείνεις είναι κοντά, άρα θα πρέπει να φοράει και ζώνη για να μην παγώνει η μέση του το χειμώνα, το δε δερμάτινα δεν κρατάνε το κρύο όσο αποτελεσματικά το κρατάνε τα συνθετικά και για την βροχή άχρηστα.

  11. #26
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.708
    Σωστος ο αποπανω...
    Πηγαινε απο το/σε ενα μαγαζι κ θα σε βοηθησουν να καταλαβεις τι θελεις, για την χρηση που το θελεις!!
    Ride(s) the wind of change...

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2015
    Μηνύματα
    38
    ok αρχικά νόμιζα ότι είσαι μικρότερος και θα έβγαζες το μικρό δίπλωμα πρώτα. ¨Ομως το να πάρεις αγωνιστικό κράνος 600+ ευρώ εξακολουθώ να το θεωρώ υπερβολή. Μπορείς να πας σε επώνυμη μάρκα πχ shoei, arai και να πάρεις κάποιο τουριστικό μοντέλο. Για τις μπότες θα σου επιμείνω γιατί την έχω πατήσει φορώντας πολιτικά μποτάκια 'αδιάβροχα' και καλά και μετά πήγα ξεπαπούτσωτος κι αγόρασα μπότες μηχανής αδιάβροχες τουριστικές. Εσύ ειδικά αν μπαίνεις εθνική, σε βροχερές μέρες το νερό που πετάγεται στα πόδια σου είναι πάρα πολύ.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Οι μπότες είναι ΠΟΛΥ σημαντικές και όχι μόνο για το κρύο..

    Φαντάσου να γλιστρήσεις με τη μηχανή (έστω και με λίγα χλμ), να μην προλάβεις να τραβήξεις το πόδι σου, να σου εγκλωβιστεί μεταξύ μηχανής και δρόμου και να σέρνεσαι, έχοντας σαν προστασία στον αστράγαλο μόνο την κάλτσα..
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Οκ! Το έπιασα ότι χρειάζομαι και μπότες Για να γίνω πιο συγκεκριμένος (και κουραστικός για εσάς) μεταξύ των 2 (για τα κράνη μιλάω) στο τετράπτυχο ασφάλεια - αεροακουστική - ζελατίνα - εξαερισμός ποιο είναι καλύτερο? Αν υποθέσουμε ότι μου κάνουν στο κεφάλι και τα 2 το ίδιο

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Το εχω ξαναγραψει.


    Σταματημενος εγω και καβαλα επανω στη μηχανη.Φιλαρακι ,που μαλλον τον στραβωσε ο ηλιος και δεν με ειδε,πεφτει επανω μου.Με χτυπαει στον λεβιε των ταχυτητων και τον κανει φιογκο.Το ποδι μου αναμεσα στη ροδα του και τον λεβιε δεν επαθε τιποτε.Φορουσα τις μποτουλες μου ομως.Αν φορουσα τις γοβες,πιθανοτατα,θα μου ειχε διαλυσει τον αστραγαλο.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?
    από GiannisZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 21:45
  2. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 21:01
  3. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  4. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF