Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 37 από 37

Θέμα: Κράνος και μπουφάν για νέο οδηγό

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από guardian Προβολή μηνύματος
    Οκ! Το έπιασα ότι χρειάζομαι και μπότες Για να γίνω πιο συγκεκριμένος (και κουραστικός για εσάς) μεταξύ των 2 (για τα κράνη μιλάω) στο τετράπτυχο ασφάλεια - αεροακουστική - ζελατίνα - εξαερισμός ποιο είναι καλύτερο? Αν υποθέσουμε ότι μου κάνουν στο κεφάλι και τα 2 το ίδιο
    Δεν γινεσαι κουραστικος.Μαθε επο τα λαθη μας.

  2. #32
    Από τα κράνη θα εβαζα το σουμπερθ πρώτο.

  3. #33
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Μπουφάν, παντελόνι, γάντια και μπότες όλα μοτοσυκλετιστικού τύπου με προστατευτικά, είναι όλα απαραίτητα. Αν σας λείπει κάποιο από αυτά, αναλαμβάνετε το ρίσκο. Δεν γίνεται να πέσεις και να μην βρουν κάτω πόδια-γόνατα.

  4. #34
    το παντελόνι λίγο δύσκολο για κάθε μέρα παντού Κώστα.

  5. #35
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    το παντελόνι λίγο δύσκολο για κάθε μέρα παντού Κώστα.
    Μπορείς να βάζεις παντού τζιν με προστασίες. Τώρα αν χρειάζεται να φοράς κοστούμι στη δουλειά, παίρνεις το «πολιτικό» μαζί και αλλάζεις. Όλες οι πτώσεις μου στις οποίες χτύπησα, ήταν καθ οδόν προς τη δουλειά.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Δεν γινεσαι κουραστικος.Μαθε επο τα λαθη μας.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να βάζεις παντού τζιν με προστασίες. Τώρα αν χρειάζεται να φοράς κοστούμι στη δουλειά, παίρνεις το «πολιτικό» μαζί και αλλάζεις. Όλες οι πτώσεις μου στις οποίες χτύπησα, ήταν καθ οδόν προς τη δουλειά.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα μιας και έμαθα από πρώτο χέρι από τα λάθη 2 γνωστών.

    Ο ένας Κατεχάκη με GS 800 φορούσε εξοπλισμό συνολικής αξίας (όπως μου είπε) 3.000€ και μετά από 7 χρόνια είναι με πατερίτσες αφού το πόδι του κρεμόταν στον αέρα σχεδόν και το κρατούσε στην ουσία ο εξοπλισμός.

    Ο άλλος πριν καμιά εβδομάδα άφησε το δέρμα του στην άσφαλτο και μετά από ώρες χειρουργείου αναρρώνει αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι.

    Αυτά τα 2 περιστατικά ήταν αρκετά για εμένα να με κάνουν να αναθεωρήσω πολλά.

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2015
    Μηνύματα
    38
    Δε ξέρω πιο κράνος από τα δύο που παραθέτεις είναι 'καλύτερο' αλλά θα διάλεγα το x-lite. Το άλλο μου φαίνεται υπερτιμημένο, αν και σαν μάρκα είναι γνωστή. Με το κράνος ψάξε το λίγο μη πάρεις κάτι που να μην είναι αυτό που φαντάζεσαι. Αναφέρεις στα κριτήρια τη λέξη αεροακουστική τι εννοείς ? Μήπως ψάχνεις ένα ήσυχο κράνος, ένα κράνος που να ακούς λιγότερο θόρυβο? Συνήθως αυτά τα κράνη είναι τα τουριστικά και είναι φθηνότερα από τα αγωνιστικά των εταιριών.

    Δώσε μεγάλη σημασία και προσοχή ούτως ώστε να πάρεις το σωστό νούμερο. Είναι βασικό γιαυτό μη πάρεις κράνος αν δεν το έχεις δοκιμάσει πρώτα. Υπάρχει βέβαια κάποιος μπούσουλας που σε βοηθάει εφόσον ξέρεις την περίμετρο του κεφαλιού σου αλλά δεν είναι πανάκια. Από εταιρία σε εταιρία υπάρχουν διαφορές, όπως επίσης σημασία έχει και το σχήμα του προσώπου. Το σωστό νούμερο είναι αυτό που σου εφαρμόζει σωστά χωρίς να σε πληγώνει,σφίγγει οπουδήποτε εκτός από τα μάγουλα που εκεί θα ανοίξει με το καιρό. Όταν θα βρείς το σωστό νούμερο επιβάλλεται να δοκιμάσεις και το μικρότερο καθώς και το μεγαλύτερο για να είσαι σίγουρος ότι βρήκες το νούμερο σου. Το κράνος δηλαδή πρέπει να σου μπαίνει δύσκολα αλλά να μη σε σφίγγει στο κεφάλι άμα κάτσει.

    Κανένα κράνος δεν σε σώσει αν, χτύπα ξύλο, πέσεις με πολλά, άτσαλα, και χτυπήσεις σε σταθερό σημείο.
    Κανένα κράνος δε είναι μαγικό και να μπορείς να ταξιδεύεις για ώρα με πάνω από 140 χωρίς να σκύψεις το κορμό σου μπροστά για να προστατευτείς από τον αέρα.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?
    από GiannisZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 21:45
  2. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 21:01
  3. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  4. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF