Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Κράνος και μπουφάν για νέο οδηγό

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85

    Κράνος και μπουφάν για νέο οδηγό

    Καλησπέρα. Θα είμαι (ούτε καν είμαι δηλαδή) νέος οδηγός σε λίγο διάστημα. Λογικά την άλλη Τρίτη θα δώσω για δίπλωμα. Ήθελα να ρωτήσω για κράνος και μπουφάν. Έχω δει τα παρακάτω http://www.motoexpert.gr/el/krani/kr...r-ultra-carbon και http://www.motoexpert.gr/el/mpoufan/...ainese-rainsun . Αν είναι εύκολο θα ήθελα και γι αυτά μια άποψη και ειδικά για το κράνος. Ευχαριστώ!

  2. #2
    έχεις κάνει λάθος στην αντιγραφή των λινκ και δεν φαίνεται ποιά θέλεις να αγοράσεις.
    Από αυτό το ultra carbon που φαίνεται βγάζει το Xlite 802. Πολύ καλό κράνος. Δεν είναι φτηνό βέβαια, οπότε το βασικό σου μέλημα θα είναι να πας να το δοκιμάσεις και να δεις αν κάθεται σωστά στο κεφάλι σου, να είναι σφιχτό αλλά να μην σε πιέζει πουθενά (αν σε πιέζει στα μάγουλα δεν πειράζει, θα κάτσει). Αν έχεις υπομονή, φόρεσέ το μερικά λεπτά στο μαγαζί και δες αν σου έχει αφήσει σημάδια κόκκινα στο κούτελο. Με τα ίδια χρήματα μπορείς να δεις και SHOEI NXR, πιθανώς και μερικά ARAI, τα ακριβά της HJC είναι αρκετά φτηνότερα, SHARK κλπ.

    Για τα μπουφάν, όλα τα dainese φοράνε τις ίδιες προστασίες. Αν σου ταιριάζει στο σώμα σου και σου αρέσει, δεν έχεις να ρωτήσεις κάτι άλλο

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Έχεις δίκιο. Αυτό είναι το link http://www.motoexpert.gr/el/krani/kr...-replica-checa . Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Επειδή διάβασα σε άλλο post ότι υπάρχει πιθανότητα αυτό το κράνος http://motofashion.gr/for-the-rider-...th-stealth-red να υπάρχει σε προσφορά, μεταξύ των 2 ποιο μου προτείνετε?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Φιλε μου εαν επαιρνα διπλωμα αυτοκινητου το πρωτο αυτοκινητο που θα επαιρνα δεν θα ητανε Ferrari.

    Αποψη μου.Παρε κατι στα 200 ευρω και σε λιγο καιρο πας σε ακριβοτερο.

  6. #6
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από guardian Προβολή μηνύματος
    μεταξύ των 2 ποιο μου προτείνετε?
    Και τα 2 είναι κορυφαία κράνη, όποιο σου αρέσει πιο πολύ και όποιο σε βολεύει καλύτερα.

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου εαν επαιρνα διπλωμα αυτοκινητου το πρωτο αυτοκινητο που θα επαιρνα δεν θα ητανε Ferrari.

    Αποψη μου.Παρε κατι στα 200 ευρω και σε λιγο καιρο πας σε ακριβοτερο.
    Θα διαφωνήσω μαζί σου.

    Δεν υπάρχει όμως σωστό και λάθος εδώ, ώστε να σου πω ότι έχεις άδικο. Είναι απλά θέμα οπτικής γωνίας.

    Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι μια αστεία, στατική πτώση, που ειναι αρκετά πιο πιθανή σε έναν καινούριο οδηγό αλλά μπορεί να συμβεί στον καθένα, μπορεί να καταστρέψει το πανάκριβο κράνος μας, τότε ένα ακριβό κράνος δεν είναι υπερβολή. Εξ' άλλου όπως ένας νέος οδηγός έχει περισσότερες πιθανότητες για στατικές πτώσεις, έτσι έχει περισσότερες πιθανότητες και για πιο σοβαρά ατυχήματα.
    Sent from me using a computer.

  8. #8
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Το παλικάρι λέει νέος οδηγός και τώρα παίρνει δίπλωμα άρα δε σκεφτόμαστε οτι θα βουτήξει μια 1000άρα και θα οργώσει την Ευρώπη κάνοντας και 2 στάσεις σε Misano και Assen να ξύσει.
    Επομένως ένα κράνος στα 200-250ευρώ για αστική ημιαστική χρήση είναι υπερ-αρκετό. Περισσότερο χρήσιμα θα γίνουν τα έξτρα 300ευρώ που μένουν ρέστα, αν πάνε σε καλές μπότες και γάντια και παντελόνι με προστασίες.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της describer
    Εγγραφή
    31/07/2015
    Μηνύματα
    33
    το x-lite 802: carbon-kevlar - αριστη ποιοτητα κατασκευης, d-ring κουμπωμα - το πιο ασφαλες μεχρι στιγμης, 1240 gr - παναλαφρο που δεν θα σε κουρασει σε μεγαλες διαδρομες, πληρως αφερουμενο εσωτερικο - για θεμα καθαριοτητας και υγειας

    γενικα ειναι αριστη επιλογη (κατα την αποψη μου) για εναν οδηγο ανεξαιρετου ηληκιας. Εγω προσωπικα αυριο (σαν καινουργιος στο αθλημα) θα παω για το NXR μαζι με μπουφαν dainese city guard jacket και μιας και το εχω κοιταξει πολυ το θεμα ασφαλειας, αν δεν σου κατσει στο νουμερο το x-lite δοκιμασε το nxr μιας και ειναι στα ιδια χρηματα

  10. #10
    το πιο ακριβό κράνος δεν είναι και απαραίτητα πιο ασφαλές.... μπορεί να είναι πιο ελαφρύ,πιο αεροδυναμικό κτλ κι όλα αυτά αντικατοπτρίζονται στην τιμή.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της describer
    Εγγραφή
    31/07/2015
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    το πιο ακριβό κράνος δεν είναι και απαραίτητα πιο ασφαλές.... μπορεί να είναι πιο ελαφρύ,πιο αεροδυναμικό κτλ κι όλα αυτά αντικατοπτρίζονται στην τιμή.
    κανεις δεν ειπε το αντιθετο

    αναλογως με το οικονομικη ανεση που εχεις διαλεγεις το κρανος που θα σου παρεχει την υψηλοτερη ασφαλεια και μετα ολα τα αλλα

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Αν ειναι καλυτερο ενα ακριβο κρανος απο ενα πιο χαμηλης αξιας δεν το συζηταμε...τωρα αν θα κανει τις χρησεις κ θα εκμεταλλευτει αυτα που το κανουν πιο ακριβο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο!!
    Τωρα αν θελει να κανει κ κανα τσιγαρακι φορωντας το κρανακι(aka σπαστο) ας παει πιο χαμηλα($$$).
    Αν μπορεις παρε καλο κρανος ασχετα ανκαβαλας 1000 η 250.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Θα διαφωνήσω μαζί σου.

    Δεν υπάρχει όμως σωστό και λάθος εδώ, ώστε να σου πω ότι έχεις άδικο. Είναι απλά θέμα οπτικής γωνίας.

    Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι μια αστεία, στατική πτώση, που ειναι αρκετά πιο πιθανή σε έναν καινούριο οδηγό αλλά μπορεί να συμβεί στον καθένα, μπορεί να καταστρέψει το πανάκριβο κράνος μας, τότε ένα ακριβό κράνος δεν είναι υπερβολή. Εξ' άλλου όπως ένας νέος οδηγός έχει περισσότερες πιθανότητες για στατικές πτώσεις, έτσι έχει περισσότερες πιθανότητες και για πιο σοβαρά ατυχήματα.
    Μωρε καλα κανεις και διαφωνεις,αλλα ...

    Ενας νεος οδηγος δεν ξερει να αγορασει κρανος ,ουτε να το συντηρησει.Δεν θα του πεσει και καναδυο φορες???Οποτε θα παρει κατι που ισως και να παει συντομα στα αζητητα.
    Με αυτο το σκεπτικο ποσα θα δωσει για μπουφαν και μποτες?Οταν δινεις τοσα για κρανος,δεν θα δωσεις αλλα 500-600 για τα υπολοιπα?

    Αν τα εχει φυσικα και του περισευουνε παω πασο.Οτι καλυτερο,τοσο το καλυτερο.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85
    Βασικά θεωρώ ότι το κράνος είναι το πιο βασικό αξεσουάρ και θεωρώ ότι αξίζει όσα κι αν δώσεις. Επίσης, θεωρητικά μπορείς να το έχεις για πολλά χρόνια. Άσχετο: όσο για μηχανή μ' αρέσει πολύ η multistrada 620.. Δηλαδή, από πλευράς ασφάλειας (που είναι το σημαντικότερο) είναι το ίδιο? Τώρα για μπουφάν σκέφτομαι αυτό που έγραψα και πιστευώ ότι είναι καλή επιλογή και από τιμή και από το γεγονός ότι μπορείς να το έχει χειμώνα-καλοκαίρι

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από guardian Προβολή μηνύματος
    Βασικά θεωρώ ότι το κράνος είναι το πιο βασικό αξεσουάρ και θεωρώ ότι αξίζει όσα κι αν δώσεις. Επίσης, θεωρητικά μπορείς να το έχεις για πολλά χρόνια. Άσχετο: όσο για μηχανή μ' αρέσει πολύ η multistrada 620.. Δηλαδή, από πλευράς ασφάλειας (που είναι το σημαντικότερο) είναι το ίδιο? Τώρα για μπουφάν σκέφτομαι αυτό που έγραψα και πιστευώ ότι είναι καλή επιλογή και από τιμή και από το γεγονός ότι μπορείς να το έχει χειμώνα-καλοκαίρι
    θεωρητικά όχι πάνω από 5 χρόνια.....
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?
    από GiannisZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 22:45
  2. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 22:01
  3. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2007, 00:18
  4. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 06:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF