Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 90

Θέμα: Trail Braking

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Προφανώς μιλάς για μεγάλες κλίσεις στο όριο κλπ.
    Εγώ αναφερόμουν απλά σε μια πιο vanilla κατάσταση που αν φρενάρουμε μπορεί να μας ανοίξει απλά η τροχιά. Όχι να μπούμε σε τροχιά


    δεν παιζει ρολο τοσο η κλιση, οσο το ποσο μπορει να διαχειριστει το φρενο μας το οδοστρωμα, το λαστιχο και η αναρτηση...

    αν υποθεσουμε οτι εχεις καλα λαστιχα και σωστα σεταρισμενη αναρτηση και πας σ'εναν σκατοδρομο, εστω και πολυ μικρη κλιση να εχεις, αν πατησεις φρενο μεχρι το apex (καρδια της στροφης) ενδεχεται να φας low γιατι συμπιεζεις το μπροστινο και δεν υπαρχει προσφυση για να το κρατησει στον δρομο...

    οι περισσοτεροι νιουμπηδες με ss, φευγουν καπως ετσι, στην πολη, απο φρενα ή στην ευθεια τσαρουχωνουν και ακριβως επειδη το μηχανακι "ακουει" και η ασφαλτος ειναι π0υτανα διπλωνει το τιμονι και σαβουριαζονται...

  2. #17
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Οχι. Στην μία περίπτωση κρατάς και αφήνεις προοδευτικά τα φρένα μέχρι το apex κρατώντας την ανάρτηση συμπιεσμένη, στην δεύτερη περίπτωση φρενάρεις υπο κλίση (συμπιέζοντας εκ νεου την ανάρτηση) και βάζοντας (ξαφνικά) στο παιχνίδι τις δυνάμεις που ασκει το φρένο.

    ΟΚ, got it.

    Ας μιλήσουμε λοιπόν αρχικά για το πρώτο.

    @Υπόλοιποι : Αφήστε τα είμαι σε warp 2 και μου πετάγεται Jedi fighter και αν ο δρόμος είναι γλυστερός ή μη. Μιλάμε για την τεχνική κατ' αρχάς του πράγματος.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    ΟΚ, got it.

    Ας μιλήσουμε λοιπόν αρχικά για το πρώτο.

    @Υπόλοιποι : Αφήστε τα είμαι σε warp 2 και μου πετάγεται Jedi fighter και αν ο δρόμος είναι γλυστερός ή μη. Μιλάμε για την τεχνική κατ' αρχάς του πράγματος.
    Ε, η τεχνική είναι πάνω κάτω αυτή που έγραψα εγώ, o Kostas777 και στο δια ταύτα ο devils.

    Ουσιαστικά είναι το προοδευτικο "αμόλημα" του φρένου μέχρι το ανοιγμα γκαζιου. Μετά το δυνατό φρενάρισμα που γίνεται όσο είσαι όρθιος, αρχίζει το πλάγιασμα και όσο μεγαλύτερη είναι η κλίση που παίρνεις τόσο περισσότερο αφήνεις το φρένο. Προσπαθείς δηλαδή να μειώσεις τον "νεκρό χρόνο" από το δυνατό φρένο στο άνοιγμα γκαζιού στην έξοδο.
    Μπαίνεις με περισσότερα χλμ (καθώς έχεις περισσότερο χρόνο να φρενάρεις για αυτά μέσα στη στροφή), μειώνεις το trail της μοτοσυκλέτας και γίνεται πιο εύκολη η μετάβαση από όρθια θέση σε κλίση, ενώ αποφεύγεις τις έντονες μετατοπίσεις του βάρους καθώς δεν αδειάζεις το πίσω μέρος απότομα.

    Αυτά για τα πλεονεκτήματα....το μειονέκτημα είναι πως μπορεί να έρθει το low εύκολα, αν και σε πίστα μπορείς να πειραματιστείς πιο εύκολα και με μεγαλύτερη ασφάλεια καθώς τα όρια όλου του συστήματος ανεβαίνουν πολύ.

    Αν ξέχασα κάτι, ας με διορθώσει κάποιος.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2013
    Μηνύματα
    66
    νομίζω έχει να κάνει και με το στιλ οδήγησης
    προσωπικά δεν περνώ στροφή χωρίς φρένο ποτε έως το τέλος αλλα όταν λέω φρένο εννοώ πίσω φρένο μέσα στην στοφη έως την έξοδο

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από modoxx Προβολή μηνύματος
    νομίζω έχει να κάνει και με το στιλ οδήγησης
    προσωπικά δεν περνώ στροφή χωρίς φρένο ποτε έως το τέλος αλλα όταν λέω φρένο εννοώ πίσω φρένο μέσα στην στοφη έως την έξοδο
    Και γιατί το κάνεις αυτό?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2013
    Μηνύματα
    66
    αυτό είναι μια συνήθεια που μου έχει μινει από το motocross
    περιορίζω-ελέγχω πάντα τον πίσω τροχό με αυτόν τον τρόπο

  7. #22
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ε, η τεχνική είναι πάνω κάτω αυτή που έγραψα εγώ, o Kostas777 και στο δια ταύτα ο devils.

    Ουσιαστικά είναι το προοδευτικο "αμόλημα" του φρένου μέχρι το ανοιγμα γκαζιου. Μετά το δυνατό φρενάρισμα που γίνεται όσο είσαι όρθιος, αρχίζει το πλάγιασμα και όσο μεγαλύτερη είναι η κλίση που παίρνεις τόσο περισσότερο αφήνεις το φρένο. Προσπαθείς δηλαδή να μειώσεις τον "νεκρό χρόνο" από το δυνατό φρένο στο άνοιγμα γκαζιού στην έξοδο.
    Μπαίνεις με περισσότερα χλμ (καθώς έχεις περισσότερο χρόνο να φρενάρεις για αυτά μέσα στη στροφή), μειώνεις το trail της μοτοσυκλέτας και γίνεται πιο εύκολη η μετάβαση από όρθια θέση σε κλίση, ενώ αποφεύγεις τις έντονες μετατοπίσεις του βάρους καθώς δεν αδειάζεις το πίσω μέρος απότομα.

    Αυτά για τα πλεονεκτήματα....το μειονέκτημα είναι πως μπορεί να έρθει το low εύκολα, αν και σε πίστα μπορείς να πειραματιστείς πιο εύκολα και με μεγαλύτερη ασφάλεια καθώς τα όρια όλου του συστήματος ανεβαίνουν πολύ.

    Αν ξέχασα κάτι, ας με διορθώσει κάποιος.
    Οπότε, είμαστε στην ευθεία, φρενάρουμε, counter steer ενώ δεν έχουμε αφήσει τα φρένα και έχοντας φτάσει στην κλίση που θέλουμε και συνεχίζουμε να φρενάρουμε αφήνοντας προοδευτικά τα φρένα.. Το μπροστινό όταν στρίβουμε συμπεριφέρεται το ίδιο "όμορφα" με όταν δεν πατάμε φρένα; Έχω την εντύπωση ότι αρνείται να πλαγιάσει η μηχανή όσο εύκολα το κάνει χωρίς φρένα..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Οπότε, είμαστε στην ευθεία, φρενάρουμε, counter steer ενώ δεν έχουμε αφήσει τα φρένα και έχοντας φτάσει στην κλίση που θέλουμε και συνεχίζουμε να φρενάρουμε αφήνοντας προοδευτικά τα φρένα.. Το μπροστινό όταν στρίβουμε συμπεριφέρεται το ίδιο "όμορφα" με όταν δεν πατάμε φρένα; Έχω την εντύπωση ότι αρνείται να πλαγιάσει η μηχανή όσο εύκολα το κάνει χωρίς φρένα..

    Eχω την εντυπωση οτι κανεις μεγαλυτερο αναποδο τιμονι ή/και πλαγιολισθαινεις
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  9. #24
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε για την τεχνική κατ' αρχάς του πράγματος.
    Good.

    Γι'αυτό και ρώτησα και πριν.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από modoxx Προβολή μηνύματος
    αυτό είναι μια συνήθεια που μου έχει μινει από το motocross
    περιορίζω-ελέγχω πάντα τον πίσω τροχό με αυτόν τον τρόπο
    Στο motocross (νομίζω) πως το brake-drifting οι αναβάτες το χρησιμοποιούν για πλασάρισμα σε κλειστές στροφές. Στον δρόμο τι πλεονέκτημα σου προσφέρει, λαμβάνοντας υπ΄όψη πως με πάτημα πίσω φρένου κλεινεις την γραμμή σου?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Κι εγώ που νόμιζα ότι είμαι κουλάδι και φρενάρω μέσα στην στροφή.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/08/2013
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Στο motocross (νομίζω) πως το brake-drifting οι αναβάτες το χρησιμοποιούν για πλασάρισμα σε κλειστές στροφές. Στον δρόμο τι πλεονέκτημα σου προσφέρει, λαμβάνοντας υπ΄όψη πως με πάτημα πίσω φρένου κλεινεις την γραμμή σου?
    αυτή νομίζω είναι η απάντηση
    την είπες μονος σου
    έχεις ένα απίστευτο πλεονέκτημα να κλίνης την γραμμή σου εσωτερικά
    και πολλά αλλα συν όπως περισσότερη φορα και αλλα
    αλλα ας μην επεκταθούμε και φύγουμε από το θέμα

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Οπότε, είμαστε στην ευθεία, φρενάρουμε, counter steer ενώ δεν έχουμε αφήσει τα φρένα και έχοντας φτάσει στην κλίση που θέλουμε και συνεχίζουμε να φρενάρουμε αφήνοντας προοδευτικά τα φρένα.. Το μπροστινό όταν στρίβουμε συμπεριφέρεται το ίδιο "όμορφα" με όταν δεν πατάμε φρένα; Έχω την εντύπωση ότι αρνείται να πλαγιάσει η μηχανή όσο εύκολα το κάνει χωρίς φρένα..
    Δν μπορώ να πω κάτι τέτοιο απόλυτα, γιατί η αίσθηση που έχω στο δικό μου μηχανάκι είναι πως δεν αλλάζει η συμπεριφορά του, δηλαδή που πατάει εκείνη τη στιγμή. Ακόμα και κάποιες φορές που το έχω παρακάνει από μαλακία μου, δεν ένοιωσα οτι το χάνω. Το πιθανότερο ήταν να χάσω το apex, να φρενάρω εκτός γραμμής και να ανοίξω γραμμή για να μείνω μέσα.
    Αυτό είναι λάθος δικό μου βέβαια, και έχει να κάνει με εξάσκηση.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #29
    Και απ΄ότι φαίνεται, υπάρχει αντίλογος στην θεωρία των CSS και του Code.

    https://www.n2td.org/trail-braking/
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #30
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Φυσικά και υπάρχει αντίλογος, ο Code δεν αναφέρεται πουθενά στο trail braking στα μαθήματα. Μάλιστα έχω δει άλλες σχολές από αμερική που ορκίζονται στο tb και μάλιστα λένε ότι δεν πρέπει να μάθεις να στρίβεις αλλιώς γιατί είναι επικίνδυνο(!)

    Όχι απλά στρίβεις όμορφα, αλλά πιο όμορφα και ασφαλέστερα. Εγώ το κάνω συχνά όταν οδηγώ γρήγορα, στη χαλαρή βόλτα σε στροφιλίκια βέβαια, που οι ταχύτητες είναι χαμηλές και το φρενάρισμα από χαλαρό έως ανύπαρκτο, δεν υπάρχει λόγος. Το έχω κάνει και στα μέγαρα τις λίγες φορές που έχω πάει, ενώ φρενάρω ακόμη και σχετικά δυνατά μέσα στη στροφή χωρίς να κλείσω γκάζι και χωρίς να σηκωθεί το μηχανάκι και να με πετάξει έξω, με το CB-1 (καλά με αυτό και να θες να πέσεις δεν μπορείς...). Αν το μάθεις, η αυτοπεποίθηση που έχεις μετά είναι πολύ αυξημένη. Πρέπει να έχεις πολύ καλή αίσθηση της μηχανής και των φρένων της, να ξέρεις δηλαδή πόση πίεση θα χρειαστεί ανά πάσα στιγμή.

    Το παρακάτω link λέει αυτά που είπαμε και έχει και videos, δείτε τα:
    http://www.ridinginthezone.com/10-th...-trailbraking/
    Τελευταία τροποποίηση από kostas777; 21/09/2015 στις 19:06.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. trail braking ???
    από McTalas στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2010, 18:21
  2. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 16:20
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:31
  4. Ηρθαμε από το TRAIL!!! Φωτογραφικό υλικό:
    από Adventure-R στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:43
  5. TRAIL RIDE, θα ερθει τελικα κανεις για παρέα?
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 18:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF