Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 90

Θέμα: Trail Braking

  1. #61
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Λοιπόν, δύσκολο το trail braking που λέτε.

    Αφού πάω σχετικά καλά, έχω μπει στα Σερρας και στο Μέγαρο, έχω κάνει κι ένα ωραίο σχολειάκι ασφαλούς οδήγησης, φρενάρω οκ, γέρνω χαλαρός, δεν πετάω κωλομαγουλα απ' έξω σαν την μαϊμού αλλά δίνω βάση στο βλέμμα/ κεφάλι / πάνω μέρος του σώματος, εξακολουθω να νιώθω αρκετά άβολα σε άγνωστη διαδρομή.

    Δοκιμάζω λοιπόν το trail braking. Βλέπω άπειρα βίντεο για αυτό. Δίνω βάση. Δεν τσαρουχωνω τα φρένα αλλά τα πιέζω λιγο και σταδιακά χαλαρώνω μέχρι βαθιά και με το που δω έξοδο ανοιγω γκάζι σταδιακά πάλι κι όμορφα.

    Σήμερα το πέτυχα πρώτη φορά. Όντως νιώθεις ότι έχεις τον έλεγχο σε μια άγνωστη στροφή της οποίας την έξοδο δεν βλέπεις, όντως τελικά μπαίνεις και βγαίνεις γρηγορότερα και ομαλότερα.

    Αλλά παιδιά , θέλει τρελή εξάσκηση, και πολύ συντονισμό. Μου φαίνεται απίστευτα δύσκολο και δεν το περίμενα.

    Είχα συνηθίσει να προσαρμόζω την ταχύτητα μου, να παίρνω τη στροφή χαλαρός και να ανοίγω. Τώρα η τρομερά συντονισμένη αλληλουχία κινήσεων είναι σαν χειρουργική επέμβαση.

    Καινούργια πίστα το trail braking. Απαραίτητη τεχνική ασφαλούς οδήγησης (και όχι απαραίτητα γρήγορης).

  2. #62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, δύσκολο το trail braking που λέτε.

    Αφού πάω σχετικά καλά, έχω μπει στα Σερρας και στο Μέγαρο, έχω κάνει κι ένα ωραίο σχολειάκι ασφαλούς οδήγησης, φρενάρω οκ, γέρνω χαλαρός, δεν πετάω κωλομαγουλα απ' έξω σαν την μαϊμού αλλά δίνω βάση στο βλέμμα/ κεφάλι / πάνω μέρος του σώματος, εξακολουθω να νιώθω αρκετά άβολα σε άγνωστη διαδρομή.

    Δοκιμάζω λοιπόν το trail braking. Βλέπω άπειρα βίντεο για αυτό. Δίνω βάση. Δεν τσαρουχωνω τα φρένα αλλά τα πιέζω λιγο και σταδιακά χαλαρώνω μέχρι βαθιά και με το που δω έξοδο ανοιγω γκάζι σταδιακά πάλι κι όμορφα.

    Σήμερα το πέτυχα πρώτη φορά. Όντως νιώθεις ότι έχεις τον έλεγχο σε μια άγνωστη στροφή της οποίας την έξοδο δεν βλέπεις, όντως τελικά μπαίνεις και βγαίνεις γρηγορότερα και ομαλότερα.

    Αλλά παιδιά , θέλει τρελή εξάσκηση, και πολύ συντονισμό. Μου φαίνεται απίστευτα δύσκολο και δεν το περίμενα.

    Είχα συνηθίσει να προσαρμόζω την ταχύτητα μου, να παίρνω τη στροφή χαλαρός και να ανοίγω. Τώρα η τρομερά συντονισμένη αλληλουχία κινήσεων είναι σαν χειρουργική επέμβαση.

    Καινούργια πίστα το trail braking. Απαραίτητη τεχνική ασφαλούς οδήγησης (και όχι απαραίτητα γρήγορης).
    το περιγράφεις πολύ ωραία.

    προσαρμοστικότητα στις συνθήκες , άψογος.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #63
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    το περιγράφεις πολύ ωραία.

    προσαρμοστικότητα στις συνθήκες , άψογος.
    Μπαίνω στον πειρασμό να εγκαταλείψω την προσπάθεια. Σκέφτομαι ότι η καλύτερη τεχνική οδήγησης είναι τελικά αυτή που μας βολεύει. Αλλά δεν θα επαναπαυθώ. Όπως το καθετί, θέλει χρόνο και πολλή εξάσκηση.

    Και σε αντίθεση με πράγματα που διάβασα παραπάνω (ή άλλου δεν θυμάμαι) , νομίζω ότι στην Ελλάδα είναι ακόμα πιο απαραίτητη η κατάκτηση του trail braking.

    Και το θυμάμαι από το σχολείο οδήγησης.
    Στόχος δε είναι να πας γρήγορα. Στόχος είναι να πας με ασφάλεια. Και αν πας με ασφάλεια θα πας και γρήγορα, και με ασφάλεια, και με απόλυτο έλεγχο της μοτοσυκλέτας μέσα σε κάθε στροφή (γνωστή ή άγνωστη), με trail braking!!

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, δύσκολο το trail braking που λέτε.

    Αφού πάω σχετικά καλά, έχω μπει στα Σερρας και στο Μέγαρο, έχω κάνει κι ένα ωραίο σχολειάκι ασφαλούς οδήγησης, φρενάρω οκ, γέρνω χαλαρός, δεν πετάω κωλομαγουλα απ' έξω σαν την μαϊμού αλλά δίνω βάση στο βλέμμα/ κεφάλι / πάνω μέρος του σώματος, εξακολουθω να νιώθω αρκετά άβολα σε άγνωστη διαδρομή.

    Δοκιμάζω λοιπόν το trail braking. Βλέπω άπειρα βίντεο για αυτό. Δίνω βάση. Δεν τσαρουχωνω τα φρένα αλλά τα πιέζω λιγο και σταδιακά χαλαρώνω μέχρι βαθιά και με το που δω έξοδο ανοιγω γκάζι σταδιακά πάλι κι όμορφα.

    Σήμερα το πέτυχα πρώτη φορά. Όντως νιώθεις ότι έχεις τον έλεγχο σε μια άγνωστη στροφή της οποίας την έξοδο δεν βλέπεις, όντως τελικά μπαίνεις και βγαίνεις γρηγορότερα και ομαλότερα.

    Αλλά παιδιά , θέλει τρελή εξάσκηση, και πολύ συντονισμό. Μου φαίνεται απίστευτα δύσκολο και δεν το περίμενα.

    Είχα συνηθίσει να προσαρμόζω την ταχύτητα μου, να παίρνω τη στροφή χαλαρός και να ανοίγω. Τώρα η τρομερά συντονισμένη αλληλουχία κινήσεων είναι σαν χειρουργική επέμβαση.

    Καινούργια πίστα το trail braking. Απαραίτητη τεχνική ασφαλούς οδήγησης (και όχι απαραίτητα γρήγορης).
    Κατσε γιατί κάπου μπερδεύτηκα.

    Το trail braking δεν είναι η τεχνική να κρατας τα φρένα μέσα στην στροφη σταδιακά αφήνοντας τα όσο πλησιάζεις στην κορυφή με αποτέλεσμα να έχεις μικρότερο brake zone ας πούμε στην ευθεία και επιπλέον να αποφύγεις το φαινόμενο να κρατας σταθερό γκάζι γιατί χάνεις χρόνο;

    Αν ναι, πως το κανεις σε μια άγνωστη στροφη;
    Εκτός και αν έχω καταλαβει κάτι λάθος…
    Τελευταία τροποποίηση από giorgos.boun; 22/06/2021 στις 01:56.

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Κατσε γιατί κάπου μπερδεύτηκα.

    Το trail braking δεν είναι η τεχνική να κρατας τα φρένα μέσα στην στροφη σταδιακά αφήνοντας τα όσο πλησιάζεις στην κορυφή με αποτέλεσμα να έχεις μικρότερο brake zone ας πούμε στην ευθεία και επιπλέον να αποφύγεις το φαινόμενο να κρατας σταθερό γκάζι γιατί χάνεις χρόνο;

    Αν ναι, πως το κανεις σε μια άγνωστη στροφη;
    Εκτός και αν έχω καταλαβει κάτι λάθος…
    Σε μια άγνωστη στροφή ελέγχεις καλύτερα την γραμμή σου μένοντας ,έστω κι ανεπαίσθητα, στα φρένα καθώς δίνεις κλίση.

    Η ενέργεια είναι η ίδια απλά στην πίστα γίνεται σε υπερθετικό βαθμό και με άλλο σκοπό (να έχεις το μηχανάκι όσο το δυνατόν γρηγορότερα έτοιμο για επιτάχυνση)
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #66
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Κατσε γιατί κάπου μπερδεύτηκα.

    Το trail braking δεν είναι η τεχνική να κρατας τα φρένα μέσα στην στροφη σταδιακά αφήνοντας τα όσο πλησιάζεις στην κορυφή με αποτέλεσμα να έχεις μικρότερο brake zone ας πούμε στην ευθεία και επιπλέον να αποφύγεις το φαινόμενο να κρατας σταθερό γκάζι γιατί χάνεις χρόνο;

    Αν ναι, πως το κανεις σε μια άγνωστη στροφη;
    Εκτός και αν έχω καταλαβει κάτι λάθος…
    Δεν είμαι και ο καταλληλότερος για να σου απαντήσω μιας και δοκιμάζω ακόμα.
    Προσωπικά, καταλαβαίνω ότι με trail braking αυξάνεις το χρόνο που βρίσκεσαι στα φρένα αλλά έχεις και σημαντικα μικρότερη πίεση σε αυτά ειδικά όσο πλησιάζεις στο απεξ.

    Σε άγνωστη διαδρομή όπου απλά δεν ξέρεις που είναι το απεξ, κρατάς λίγο έξω (δεν κλείνεις γραμμή) και κοιτώντας όσο πιο μακριά γίνεται, με το που δεις έξοδο αφήνεις φρένο και ανοίγεις ομαλά γκάζι.

    Έχω δει canyon chasers, Moto jitsu και πολλούς άλλους στο YouTube και έχω αρχίσει την εξάσκηση ώστε να μάθουν τα χέρια και το μυαλό.

    Αν πετύχει, το καταλαβαίνεις από μια σχετικά σβέλτη αίσθηση ασφάλειας που είχες σε μια τυφλή στροφή.

  7. #67
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Αυτό που με έκανε εξαρχής να σκεφτώ πως να έχω παραπάνω πρόσφυση απο αυτήν με κλειστό γκάζι
    είναι οι κατηφορικές στροφές με βροχή ή με εμφανές γλιστερό οδόστρωμα.

    Δεν μπορούσα να διατηρήσω και να ανοίξω προοδευτικά όπως θα έπρεπε γιατί δεν ήξερα τι μπορεί να βρώ στην έξοδο και γιατί "έβλεπα" απώλεια πρόσφυσης.
    Δεν μπορούσα να αφήσω την μοτό να στρίψει με το βάρος της μόνο, (κλειστό γκάζι) γιατί πάλι είχα την αίσθηση ότι θα παρασυρθεί ακολουθώντας κάποια
    εφαπτόμενη της τροχιάς μας.

    Εφάρμοσα ελάχιστα φρένα σταθερά, περισσότερο για να αποφύγω αλλαγή στην γεωμετρία αν χρειαζόμουν παραπάνω και είδα
    ότι πετυχαίνω ένα ποσοστό πρόσφυσης που με κράτησε ασφαλή.
    Στην έξοδο, ανοίγω λιγο το γκάζι και η κίνηση συνεχίζει με την χαλάρωση του μπροστινού ενώ παράλληλα ανοίγω το γκάζι.
    Ο πίσω δεν έχει νόημα να τον προσέξω ιδιαίτερα γιατί και "λίγο" φρένο είχε εξαρχής και με το λίγο γκάζι αποκτά την δύναμη που
    θέλω στο οδόστρωμα.

    Κάνε το προπόνηση μόνο με φρένο και θα δεις ότι συμβαίνει ανακλαστικά όταν μειώνεται η κλίση της μοτό.
    Πολύ σύντομα θα έχεις άνεση να κρατάς παράλληλα και λίγο σταθερό γκάζι εξαρχής αν κρίνεις ότι χρειάζεται.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    1)EVERYTHING You Need To Know About Trail Braking

    https://www.youtube.com/watch?v=C_xJ2pkH-lA&t=665s


    2)Why You Need to Be Trail Braking | Motorcycle Trail Braking Explained

    https://www.youtube.com/watch?v=gPE67XqGsV4

    στο 2:30'' εξηγεί πως το μπροστά φρένο αλλάζει την γεωμετρία της μοτό!
    Live to ride, ride to live

  9. #69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    οι περισσοτερες στροφες μιας πιστας ειναι παρατεταμενες που σημαινει οτι θα τραξηξουν τα φρενα αρκετα μεχρι το απεξ.Εκει ναι ισχυει.Δες ομως και στο Donιngton τις 2 τελευταιες στροφες πχ που πρεπει να αφησεις νωρις το τρειλ και να στριψεις γιατι οι στροφες ειναι πιο μικρες σε διαρκεια(σφιχτα hairpin).Εκει αν τραβηξεις το τρειλ και δωσεις κλιση αργα τοτε θα εχεις προβλημα ή θα την παρεις αργα ή αν το ζορισεις θα βγεις παραλια.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Πολύ σωστή παρατήρηση!
    Όσο πιο σφιχτή/με μικρή ακτίνα είναι μια στροφή (για την οποία θα χρησιμοποιήσουμε φρένα, πάντα) , τόσο γρηγορότερο το turn-in rate (σε σχέση με μια πιο ανοιχτή για την οποία θα χρησιμοποιήσουμε φρένα, πάλι). Κι αυτό σημαίνει ότι θα αφήσουμε νωρίτερα τα φρένα.
    αυτό που λέγαμε τότε Xlite, οπτικοποιημένο από τον Mike Edwards
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #70
    επειδή στο "τιμόνο vs σώμα" έπεσε σκούπα σε όσα δεν άρεσαν στους κλειδοκράτορες, βάζω εδώ το βίντεο της συζήτησης για riding techniques των fast Freddie Spencer & Nick Ienatsch. Μεγάλο μέρος της κουβέντας είναι το trail-braking και οι λόγοι για τους οποίους έχει εφαρμογή παντού, στην πίστα για να πας γρήγορα,στο δρόμο για να κινηθείς με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ασφάλεια, ότι μηχανή κι αν οδηγείς,σε όποιο ρυθμό κι αν θες να κινηθείς, όσο έμπειρος ή άπειρος κι αν είσαι.οπότε πιστεύω ταιριάζει γάντι στο θρεντ.
    πραγματικά αξίζει να το παρακολουθήσει όποιος καβαλάει μηχανή.

    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #71
    επίσης αυτό το βίντεο, το οποίο επίσης διαγράφηκε και είναι η οπτικοποίηση του "το tb δουλεύει σε όποιο ρυθμό κι αν αποφασίσεις να κινηθείς".



    κι ένα μικρό σχόλιο για το τέλος προς όποιον το κάνει: είναι ξεφτίλα να σβήνεις ποστ επειδή δεν σου εξυπηρετούν το αφήγημα
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #72
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    επίσης αυτό το βίντεο, το οποίο επίσης διαγράφηκε και είναι η οπτικοποίηση του "το tb δουλεύει σε όποιο ρυθμό κι αν αποφασίσεις να κινηθείς".



    κι ένα μικρό σχόλιο για το τέλος προς όποιον το κάνει: είναι ξεφτίλα να σβήνεις ποστ επειδή δεν σου εξυπηρετούν το αφήγημα
    Ε δε θα μας πεις και ποιο είναι το αφήγημα;

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.555
    Θα συμφωνήσω σε πολλά μαζί σου αλλά είδα το τελευταίο βιντεακι που κάνει επίδειξη του tb και να πω πως στον ρυθμό που κινείται δεν χρειάζεται πουθενά φρένα, και λίγο πιο γρήγορα να πάει πάλι δεν τα χρειάζεται.
    Και κάτι που έχει ακουστεί, ακόμα και το engine breaking είναι μια μορφή tb και ναι μπορείς πλέον να το ελέγξεις και να το ρυθμίσεις!
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Ε δε θα μας πεις και ποιο είναι το αφήγημα;
    Αυτό καλό θα είναι να το εξηγήσει αυτός που έσβησε τα μηνύματα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #75
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Αυτό καλό θα είναι να το εξηγήσει αυτός που έσβησε τα μηνύματα.
    Όχι φίλε, θα πρέπει να μας το εξηγήσεις εσύ που το έπιασες.

    Και άμεσα γιατί αυτοί οι χαρακτηρισμοί προς την ομάδα συντονισμού δεν πρέπει να μένουν στον αέρα.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. trail braking ???
    από McTalas στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2010, 18:21
  2. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 16:20
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:31
  4. Ηρθαμε από το TRAIL!!! Φωτογραφικό υλικό:
    από Adventure-R στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:43
  5. TRAIL RIDE, θα ερθει τελικα κανεις για παρέα?
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 18:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF