Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: Στρίψιμο τιμόνι VS σώμα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    293

    Cool Στρίψιμο τιμόνι VS σώμα

    Χαιρετίζω άλλη μια φορά το φόρουμ και εύχομαι καλή χρονιά σε όλους με υγεία!
    Μετά από πολύ πρόσφατη συζήτηση με φιλαράκια γύρω από το θέμα του πώς στρίβει η μοτοσυκλέτα, καταλήξαμε στο αιώνιο debate με εμένα να υποστηρίζω πως νιώθω ασφαλέστερος όταν χρησιμοποιώ τα χέρια μου με σταθερό αρκετά το σώμα, στη λογική ότι πάνω από 20-25 χλμ/ώρα σπρώχνω το τιμόνι στη μεριά που θέλω να κατευθυνθώ όσο χρειαστεί κάθε φορά, και εκείνους να λένε πως πρώτο και κύριο ρόλο παίζει το σώμα, δηλαδή να φέρεις το βάρος στη μεριά που θες να στρίψεις. Ο ένας από τους 2 μάλιστα έχει περάσει και όλα τα levels γνωστού driving school και γενικά είναι στο χώρο πάνω κατω μιάμιση δεκαετία οπότε όπως καταλαβαίνετε ήταν αρκετά απόλυτο το οτι εγώ δεν ξέρω και οτι είναι λάθος ο τρόπος που οδηγώ, χωρίς προφανώς να αποκλείω οτι μπορεί να είναι όντως..

    Θα ήθελα λοιπόν τη συνδρομή κάθε ενός περισσότερο στο να μοιραστεί τη δική του εμπειρία και τον δικό του τρόπο που οδηγεί και αυτό πιστεύω θα είναι αρκετό για να βγουν κάποια συμπεράσματα.

    Ευχαριστώ πολύ, σφαχτείτε, εχμ , εννοώ ανυπομονώ να λάβω τις απαντήσεις σας!

  2. #2
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Δες το πρώτο βιντεάκι και θα πάρεις σχετικά σύντομα την απάντηση σου.

    https://www.youtube.com/watch?v=STSKRnObr-I


    Δες και το δεύτερο βιντεάκι για επιπλέον πληροφορίες

    https://www.youtube.com/watch?v=QN8IYsk6S30



    Όταν μιλάνε οι ειδικοί εμείς περισσεύουμε, το ζητούμενο είναι να γίνεται κατανοητό κάτι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Και τα δύο ειναι σωστά αν θεωρήσουμε το σπρώξιμο του τιμονιού/κλιπον σαν μεταφορά βάρους. Μπορεί ο συνδιασμός και των δυο να φερει το καλύτερο αποτέλεσμα.Δλδ να στριβουμε μεν με πιεση του κλιπον αλλα σε πολύ μεγάλες ταχύτητες να πρέπει να μεταφερουμε και το βαρος μας ή να χαμηλωσουμε το σώμα μας για να φερουμε το κέντρο βάρους χαμηλότερα.Σαν να θέλουμε να φιλησουμε τον καρπό μας

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Χαιρετίζω άλλη μια φορά το φόρουμ και εύχομαι καλή χρονιά σε όλους με υγεία!
    Μετά από πολύ πρόσφατη συζήτηση με φιλαράκια γύρω από το θέμα του πώς στρίβει η μοτοσυκλέτα, καταλήξαμε στο αιώνιο debate με εμένα να υποστηρίζω πως νιώθω ασφαλέστερος όταν χρησιμοποιώ τα χέρια μου με σταθερό αρκετά το σώμα, στη λογική ότι πάνω από 20-25 χλμ/ώρα σπρώχνω το τιμόνι στη μεριά που θέλω να κατευθυνθώ όσο χρειαστεί κάθε φορά, και εκείνους να λένε πως πρώτο και κύριο ρόλο παίζει το σώμα, δηλαδή να φέρεις το βάρος στη μεριά που θες να στρίψεις. Ο ένας από τους 2 μάλιστα έχει περάσει και όλα τα levels γνωστού driving school και γενικά είναι στο χώρο πάνω κατω μιάμιση δεκαετία οπότε όπως καταλαβαίνετε ήταν αρκετά απόλυτο το οτι εγώ δεν ξέρω και οτι είναι λάθος ο τρόπος που οδηγώ, χωρίς προφανώς να αποκλείω οτι μπορεί να είναι όντως..

    Θα ήθελα λοιπόν τη συνδρομή κάθε ενός περισσότερο στο να μοιραστεί τη δική του εμπειρία και τον δικό του τρόπο που οδηγεί και αυτό πιστεύω θα είναι αρκετό για να βγουν κάποια συμπεράσματα.

    Ευχαριστώ πολύ, σφαχτείτε, εχμ , εννοώ ανυπομονώ να λάβω τις απαντήσεις σας!
    Τι θέλεις να σχολιάσουμε, αυτό που λες εσύ ή αυτό που σου λέει ο άλλος;

    Σε τι αναφέρεστε, τι κάνει την μηχανή να στρίβει σαν αρχή λειτουργίας, ή τι βοηθάει να στρίψεις καλύτερα;

    Οσον αφορά την αρχή λειτουργίας, πες στον φίλο σου, να πάει σε ένα μεγάλο χώρο, να κολλήσει με κάποιο τρόπο το τιμόνι να ΜΗΝ στρίβει καθόλου, και μετά να προσπαθήσει να στρίψει με το βάρος του σώματος. Κι άμα στρίψεις σφύρα μου, πες του.

    Οσον αφορά, την θέση σώματος και τέτοια βοηθητικά, πέραν της αρχής λειτουργίας, ναι βοηθάει το σώμα, αλλά δεν κάνει αυτό το στρίψιμο.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 08/01/2023 στις 21:40. Αιτία: ορθογραφικό
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    όλα είναι εργαλεία τα οποία έχει ο έμπειρος αναβάτης στην διάθεσή του για να τα χρησιμοποιεί κατά περίσταση και σε διάφορες αναλογίες.
    ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να δώσεις κλίση όσο γρηγορότερα/απότομα γίνεται είναι φυσικά το τιμόνι aka το περίφιμο countersteering.
    αν όμως κρατάς φρένα στην είσοδο των στροφών aka το "περιφιμότερο" trail-braking τότε θα χρειαστεί να είσαι πιο ομαλός αφού αφήνεις αναλογικά φρένα όσο περισσότερο κλίση δίνεις. αν κάνεις απότομο countersteering σε συνδυασμό με trail-braking τότε πιθανότατα θα φιλήσεις το οδόστρωμα.

    άρα χωρίζω τις στροφές σε 2 κατηγορίες:

    • αυτές για τις οποίες θα χρειαστεί να φρενάρω
    • αυτές για τις οποίες δεν θα χρειαστεί να φρενάρω
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τι θέλεις να σχολιάσουμε, αυτό που λες εσύ ή αυτό που σου λέει ο άλλος;

    Σε τι αναφέρεστε, τι κάνει την μηχανή να στρίβει σαν αρχή λειτουργίας, ή τι βοηθάει να στρίψεις καλύτερα;

    Οσο αναφορά την αρχή λειτουργίας, πες στον φίλο σου, να πάει σε ένα μεγάλο χώρο, να κολλήσει με κάποιο τρόπο το τιμόνι να ΜΗΝ στρίβει καθόλου, και μετά να προσπαθήσει να στρίψει με το βάρος του σώματος. Κι άμα στρίψεις σφύρα μου, πες του.

    Οσο αναφορά, την θέση σώματος και τέτοια βοηθητικά, πέραν της αρχής λειτουργίας, ναι βοηθάει το σώμα, αλλά δεν κάνει αυτό το στρίψιμο.
    Ηθελα ακριβώς αυτό που απάντησες, πώς στρίβεις εσύ δηλαδή. Ναι σίγουρα όταν πηγαίνουμε λίγο πιο γρήγορα σκύβουμε εμπρός με το κεφάλι να κοιτάζει την έξοδο της στροφής, αλλά το κρατάω το τιμόνι ίσιο και στρίβω με το βάρος που είπε το φιλαράκι και απόλυτα μάλιστα με τερμάτισε...
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 08/01/2023 στις 20:50.
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    φαντάζομαι οτι ιδανικό σενάριο είναι να έχεις φρενάρει όσο χρειάζεται πριν τη στροφή, σωστά?
    είναι ανέφικτο στον δρόμο με αμέτρητους άγνωστους παράγοντες.

    και είναι πιο αργό στην πίστα.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    είναι ανέφικτο στον δρόμο με αμέτρητους άγνωστους παράγοντες.

    και είναι πιο αργό στην πίστα.
    Με τρομάζει φουλ η ιδέα οτι μπαίνω σε στροφή πιο γρήγορα από οτι θα ήθελα οπότε προσπαθώ να μην το πιέζω σε διαδρομές που δεν ξέρω καλά..

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Με τρομάζει φουλ η ιδέα οτι μπαίνω σε στροφή πιο γρήγορα από οτι θα ήθελα οπότε προσπαθώ να μην το πιέζω σε διαδρομές που δεν ξέρω καλά..
    Και πολύ καλά κάνεις.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Με τρομάζει φουλ η ιδέα οτι μπαίνω σε στροφή πιο γρήγορα από οτι θα ήθελα οπότε προσπαθώ να μην το πιέζω σε διαδρομές που δεν ξέρω καλά..
    Και το trail braking είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για να αποφύγουμε τους αναπάντεχους κινδύνους.
    Μιλάμε για "απαλό" trail braking στον δρόμο, μερικές φορές ίσα ίσα να κρατάμε τα τακάκια σε επαφή με τους δίσκους. Έτσι εξαλειφουμε τον χρόνο αντίδρασης,αφού έχουμε ήδη το χέρι στη μανέτα, και οι πιθανότητες να είμαστε ομαλοί αυξάνονται κατακόρυφα,αφού τα τακάκια είναι ήδη σε επαφή με τους δίσκους.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Και το trail braking είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για να αποφύγουμε τους αναπάντεχους κινδύνους.
    Μιλάμε για "απαλό" trail braking στον δρόμο, μερικές φορές ίσα ίσα να κρατάμε τα τακάκια σε επαφή με τους δίσκους. Έτσι εξαλειφουμε τον χρόνο αντίδρασης,αφού έχουμε ήδη το χέρι στη μανέτα, και οι πιθανότητες να είμαστε ομαλοί αυξάνονται κατακόρυφα,αφού τα τακάκια είναι ήδη σε επαφή με τους δίσκους.
    Να πως γίνονται πλούσιοι οι έμποροι αναλωσίμων....

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Οσον αφορά την αρχή λειτουργίας, πες στον φίλο σου, να πάει σε ένα μεγάλο χώρο, να κολλήσει με κάποιο τρόπο το τιμόνι να ΜΗΝ στρίβει καθόλου, και μετά να προσπαθήσει να στρίψει με το βάρος του σώματος. Κι άμα στρίψεις σφύρα μου, πες του.
    Ολόσωστος!!Καπου είχα δει κιόλας πριν πολλά χρόνια αυτό ακριβώς το τεστ για να δείξουν οτι είναι μύθος.Ειχαν βαλει ενα σταθερο τιμόνι και με το σώμα μονο το μηχανάκι δεν έστριβε!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.554
    Η απλά πες στον φίλο να πηγαίνει σιγά σε μια αλάνα να αφήσει τα χέρια και να προσπαθήσει να στρίψει με το σώμα και τα πόδια που λένε.στο τέλος θα πιάσει το τιμόνι και θα καταλάβει τι μαλακίες λέει.τα μηχανάκια στρίβουν μόνο από το τιμόνι.όλα τα υπόλοιπα(σώμα,πάτημα στα μασπιέ,βλέμμα κλπ) είναι πάρα πολύ χρήσιμα για πάμε ταχύτερα και με περισσότερη ασφάλεια!
    ΟΛΟΙ στρίβουμε με countersteering και το κάνουμε τόσο αυτονόητα και φυσικά που δεν το ξερουμε μέχρι να μας το πουν!
    Και πες στον φιλό σου να ψαχτεί λίγο...
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 10/01/2023 στις 10:26.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    [...]
    και εκείνους να λένε πως πρώτο και κύριο ρόλο παίζει το σώμα, δηλαδή να φέρεις το βάρος στη μεριά που θες να στρίψεις. Ο ένας από τους 2 μάλιστα έχει περάσει και όλα τα levels γνωστού driving school και γενικά είναι στο χώρο πάνω κατω μιάμιση δεκαετία οπότε όπως καταλαβαίνετε ήταν αρκετά απόλυτο το οτι εγώ δεν ξέρω και οτι είναι λάθος ο τρόπος που οδηγώ, χωρίς προφανώς να αποκλείω οτι μπορεί να είναι όντως..
    Πιστεύω πως οι φίλοι σου το ίδιο πράγμα λένε με σένα,απλώς τονίζουν το ρόλο που πρέπει να έχει το σώμα για να πάρεις πιο καλά τη στροφή.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Keith Code, Twist of the Wrist I & II και αν βαριέσαι να τα διαβάσεις τα έχει γυρίσει και σε video.
    Oldfarts never die

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 13:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 08:40
  3. Στρίψιμο FZ1 vs FZ6
    από MitsosNaked στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2007, 15:20
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 22:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF