Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: επιλογή μηχανής

  1. #1

    Post επιλογή μηχανής

    γεια σας παίδες.. ειμαι καινούργιος στο φορουμ αλλά σχετικά παλιός στις μοτοσυκλέτες. οδηγώ περι τα 17 χρόνια και εχω αλλάξει πολλες μηχανές (ακόμα τις μετράει η γυναίκα μου)... και καθε μια ειχε τις χάρες της. τελευταία ήταν το θρυλικό vfr 800 vtec αλλά όχι για πόλη. Την πούλησα λόγω οικογενειακών λόγων δηλ. αγορά αυτοκινήτου (προδότη)... Δεν μπορώ όμως άλλο και θέλω πάλι μηχανή. Κινούμαι κυρίως στην Αθήνα με ελάχιστα ταξίδια και υποψηφιες νύφες ειναι οι¨cbf 600s abs, z750 ή μήπως να χτυπησω μια xt660r αφού είναι πιο κατάλληλη λογικά για τη χρήση που τη θέλω??????? (φθηνή συντήρηση, κόστος χρήσης κλπ)... Μήπως οι δυο πρώτες ειναι too much για την πόλη???
    εμπειρίες κανεις???? εμπειρίες απο χτ660 κανείς???? βοηθάτε παιδια έχω πήξει με το τουτου.......
    να'στε καλά καλές βόλτες...

    όχι σκούτερ δεν θέλω....

  2. #2
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αν και δεν μπορω να ειμαι πολυ αντικειμενικος, για μενα προσωπικα το ΧΤ660Χ/R ειναι πολυ πιο βολικο και ξεκουραστο για μεσα στην ΑΘηνα απο τα αλλα. Οσο για εμπειριες και γνωμη δεν εχω γιατι δεν το εχω κυκλοφορησει πολυ. Αλλα εχω ακουσει για καλα κρατηματα (ΧΤ660Χ) , καλο γκαζι και δεν θα εχεις προβλημα σε ενα μικρο/μεσαιο ταξιδακι. Παντος οποιος το εχει παρει ειναι ευχαριστημενος.

  3. #3
    .Με κουράσατε.Πάω βόλτα Το avatar του/της br492
    Εγγραφή
    18/05/2005
    Μηνύματα
    62

    Re: επιλογή μηχανής

    Αρχικά δημιουργήθηκε από skynet
    γεια σας παίδες.. ειμαι καινούργιος στο φορουμ αλλά σχετικά παλιός στις μοτοσυκλέτες. οδηγώ περι τα 17 χρόνια και εχω αλλάξει πολλες μηχανές (ακόμα τις μετράει η γυναίκα μου)... και καθε μια ειχε τις χάρες της. τελευταία ήταν το θρυλικό vfr 800 vtec αλλά όχι για πόλη. Την πούλησα λόγω οικογενειακών λόγων δηλ. αγορά αυτοκινήτου (προδότη)... Δεν μπορώ όμως άλλο και θέλω πάλι μηχανή. Κινούμαι κυρίως στην Αθήνα με ελάχιστα ταξίδια και υποψηφιες νύφες ειναι οι¨cbf 600s abs, z750 ή μήπως να χτυπησω μια xt660r αφού είναι πιο κατάλληλη λογικά για τη χρήση που τη θέλω??????? (φθηνή συντήρηση, κόστος χρήσης κλπ)... Μήπως οι δυο πρώτες ειναι too much για την πόλη???
    εμπειρίες κανεις???? εμπειρίες απο χτ660 κανείς???? βοηθάτε παιδια έχω πήξει με το τουτου.......
    να'στε καλά καλές βόλτες...

    όχι σκούτερ δεν θέλω....
    Εγώ υποκειμενικά θα σου πώ κάτι:Όταν πρωτοοδήγησα το Z750 νόμιζα οτι οδηγούσα παπί με μεγαλύτερο κυβισμό μέσα στην πόλη.Μετά από τρείς μήνες το αγόρασα και κάθε μέρα το επιβεβαιώνει.Ρίξε μια ματια γενικά σε όλο το φόρουμ να πάρεις απόψεις από παντού και κοίτα λιγο περισσότερο για τα Ζ να δεις ότι δεν είμαι ο μόνος που έχω αυτη την άποψη :rotflmao:

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της manos426f
    Εγγραφή
    22/01/2005
    Μηνύματα
    149
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    Αν και δεν μπορω να ειμαι πολυ αντικειμενικος, για μενα προσωπικα το ΧΤ660Χ/R ειναι πολυ πιο βολικο και ξεκουραστο για μεσα στην ΑΘηνα απο τα αλλα. Οσο για εμπειριες και γνωμη δεν εχω γιατι δεν το εχω κυκλοφορησει πολυ. Αλλα εχω ακουσει για καλα κρατηματα (ΧΤ660Χ) , καλο γκαζι και δεν θα εχεις προβλημα σε ενα μικρο/μεσαιο ταξιδακι. Παντος οποιος το εχει παρει ειναι ευχαριστημενος.
    Για προβληματα στον ψεκασμο και σβησιματα στις αλλαγες των ταχυτητων σε πολλα φετινα κομματια μηπως εχεις ακουσει??
    Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova

  5. #5
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f
    Για προβληματα στον ψεκασμο και σβησιματα στις αλλαγες των ταχυτητων σε πολλα φετινα κομματια μηπως εχεις ακουσει??
    Βασικα ειναι πιο πολυ στα μοντελα 2004, λιγοτερο στα 2005. Αν εισαι "τυχερος" και πεσεις σε τετοια περιπτοση πας σε οποιοδιποτε Yamaha και στο φτιαχνει στην εγγυηση

  6. #6
    ειναι γνωστό πρόβλημα δηλαδη στα χτ ο ψεκασμός??
    Σε τρομάζει λίγο όταν ακούς σβησίματα και τέτοια....

  7. #7
    πήγα τις προάλλες και εκανα τεστ στο cbf600s abs στο μπαξεβάνη.
    Μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, πολύ γλυκιά συμπεριφορά παρα πολυ φιλικό, γκάζι απο χαμηλά κλπ. Μου άρεσε πάρα πολύ αλλα για έρωτα δεν θα το έλεγα... πιο πολυ ζήλεψα το τυπο στο φανάρι με ένα ολοκαίνουργιο z750 black σαν την πολυ καλή συζυγο που έχεις αλλά ξαφνικά σκάει διπλα η γκομενάρα της ημέρας ενα τετοιο πράγμα στην υπερβολή του λίγο....
    το χτ θα το έπαιρνα επειδή λένε οτι είναι πολύ καλό και για οικονομικούς λόγους δεν μπορώ να βρω όμως τεστ να κάνω ούτε στο z750 ούτε στο χτ... καμμιά ιδέα??? γνώμη??? ευχαριστώ παιδιά..

  8. #8
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skynet
    πήγα τις προάλλες και εκανα τεστ στο cbf600s abs στο μπαξεβάνη.
    Μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, πολύ γλυκιά συμπεριφορά παρα πολυ φιλικό, γκάζι απο χαμηλά κλπ. Μου άρεσε πάρα πολύ αλλα για έρωτα δεν θα το έλεγα... πιο πολυ ζήλεψα το τυπο στο φανάρι με ένα ολοκαίνουργιο z750 black σαν την πολυ καλή συζυγο που έχεις αλλά ξαφνικά σκάει διπλα η γκομενάρα της ημέρας ενα τετοιο πράγμα στην υπερβολή του λίγο....
    το χτ θα το έπαιρνα επειδή λένε οτι είναι πολύ καλό και για οικονομικούς λόγους δεν μπορώ να βρω όμως τεστ να κάνω ούτε στο z750 ούτε στο χτ... καμμιά ιδέα??? γνώμη??? ευχαριστώ παιδιά..
    test ride z750 καπουτ... αλλα εχουμε καμια 50ρια στο φορουμ... κανενας εθελοντης???

  9. #9
    η απορία μου με το Ζ ειναι με τον αέρα. Εντάξει θα μου πει καποιος υπάρχει και το φεριγκάτο, ωραίο δεν λέω αλλά εμένα δεν μου κάθεται καλά στο μάτι, μου αρέσει περισσότερο το γυμνό (και στις γυναίκες το ιδιο)...
    Δηλαδή η οδήγηση με "πολλά" (πάνω απο 150) είναι αφόρητη???
    Τοση ιπποδύναμη πάει χαμένη???
    Οι ζελατίνες που κυκλοφορούν κάνουν δουλειά???
    Δεν είχα ποτέ γυμνό και γι αυτο οι χαζοερωτήσεις...

  10. #10
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skynet
    ειναι γνωστό πρόβλημα δηλαδη στα χτ ο ψεκασμός??
    Σε τρομάζει λίγο όταν ακούς σβησίματα και τέτοια....
    Ναι, ειναι γνωστο αλλα δεν ειναι ο ψεκασμος, ειναι το TPS (Throtlle Position Sensor) και ειδικα στα XT660 το ECU (Engine Control Unit). Και τα 2 θα στα αλλαξουνε στην εγγυηση αν βρουν οτι εχουν προβλημα.

  11. #11
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skynet
    η απορία μου με το Ζ ειναι με τον αέρα. Εντάξει θα μου πει καποιος υπάρχει και το φεριγκάτο, ωραίο δεν λέω αλλά εμένα δεν μου κάθεται καλά στο μάτι, μου αρέσει περισσότερο το γυμνό (και στις γυναίκες το ιδιο)...
    Δηλαδή η οδήγηση με "πολλά" (πάνω απο 150) είναι αφόρητη???
    Τοση ιπποδύναμη πάει χαμένη???
    Οι ζελατίνες που κυκλοφορούν κάνουν δουλειά???
    Δεν είχα ποτέ γυμνό και γι αυτο οι χαζοερωτήσεις...
    Η "ιπποδύναμη ΔΕ πάει χαμένη"...

    ολα τα αλλα ειναι σχετικα ...

  12. #12
    .Με κουράσατε.Πάω βόλτα Το avatar του/της br492
    Εγγραφή
    18/05/2005
    Μηνύματα
    62
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skynet
    η απορία μου με το Ζ ειναι με τον αέρα. Εντάξει θα μου πει καποιος υπάρχει και το φεριγκάτο, ωραίο δεν λέω αλλά εμένα δεν μου κάθεται καλά στο μάτι, μου αρέσει περισσότερο το γυμνό (και στις γυναίκες το ιδιο)...
    Δηλαδή η οδήγηση με "πολλά" (πάνω απο 150) είναι αφόρητη???
    Τοση ιπποδύναμη πάει χαμένη???
    Οι ζελατίνες που κυκλοφορούν κάνουν δουλειά???
    Δεν είχα ποτέ γυμνό και γι αυτο οι χαζοερωτήσεις...
    Εγώ έβαλα μια ζελατίνα της barracuda και κάτι έγινε.Πάντως γενικά και χωρίς ζελατίνα η κατάσταση τρώγεται μέχρι τα 150-160.Στα 190 πονάει ο λαιμός στο τελείως γυμνό

  13. #13
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    ela pantremenos an8ropos pigene pare kamia harley na ise cool ke rider
    na sou katsi ke kana pipini na anazogoni8i ke o gamos sou
    den ise pia 25 gia XT ke Z ke teties mpourdes..

    prepi na girnas spiti soos...
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2005
    Μηνύματα
    142
    το cbf ειναι ομορφο, αξιοπιστο, λιγο ψοφιο και καιει πολυ.
    Το χτ ειναι για κοντινες διαδρομες, σε πιο μακρινες παθαινεις τα κατωθι:
    - πιανεται ο ποπος
    - τα χερια σου τρεμουν απο τον ωμο απο τους κραδασμους
    Το ζ εχει τον καλυτερο κινητηρα, αποκριση, δυναμη, αισθηση και ειναι πολυ ομορφο το γυμνο. Ομως οπως ειπωθηκε ο αερας μετα τα 140 ειναι ενοχλητικος για να μην πω επικινδυνος.
    Προτεινω ζ με φερινγκ για πασα χρηση.
    καλο ειναι και το tdm 900 για πολη.
    O καλύτερος εξοπλισμός προστασίας είναι το μυαλό, που μπορείς να τον φοράς και πάντα

  15. #15

    Smile

    σωστος ο αφρο, αλλά οχι και harley.... 35άρης είμαι οχι 50άρης...
    συμφωνώ πάντως για το σώος.. όλοι ετσι πρέπει να γυρίζουμε σπίτι μας..
    Πάντως για την ιστορία αν μου επέτρεπε το ύψος μου (1.70) θα σκεφτόμουνα και για africa που πάντα μου άρεσε....

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια στην επιλογή μηχανής 50cc
    από DUKEMNUKEMgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 07:26
  2. Επιλογή μηχανής για κοπέλα. Έμπειροι αναβάτες βοήθεια!!
    από adriana στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 09:44
  3. επιλογή μηχανής
    από airam9797 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2007, 15:33
  4. επιλογη μηχανης?
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 15:19
  5. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF