Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 63

Θέμα: Χειμερινά μποτάκια Gaerne ή κάτι άλλο; :)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246

    Χειμερινά μποτάκια Gaerne ή κάτι άλλο; :)

    Καλό φθινόπωρο σε όλους!
    Το λοιπόν...έχω τις alpinestars ridge για καθημερινή χρήση αλλά σκέφτομαι να πάρω και ένα ακόμα αδιάβροχο ζευγάρι για να φοράω.Αυτό που κυρίως θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανείς κατάστημα εντός Αττικής να πουλάει Gaerne.Η εταιρεία αυτή διαθέτει καλής ποιότητας μποτάκια,έχει ωραία σχέδια και μέχρι πριν 2-3 χρόνια έφερνε το moto-market στην Καλλιρρόης αλλά σταμάτησε τη συνεργασία εξαιτίας κάποιου θέματος με παράπονα Ελλήνων πελατών για κάποια μποτάκια.Θα ήθελα να δοκιμάσω Impulse,Duke ή Flow και να αγοράσω κάποια από αυτές...έχω την αίσθηση ότι έχουν κάπως περίεργο καλούπι οι μπότες της και φοβάμαι να παραγγείλω απ'έξω χωρίς δοκιμή.Ξέρετε τέτοιο κατάστημα ή έστω κάποιο άλλο κατάστημα εκτός Αττικής ώστε να μιλήσω τηλεφωνικά μήπως και βρούμε άκρη για κάποιο από τα παραπάνω μοντέλα;

    Αν δε βρω άκρη με την Gaerne,μάλλον θα κινηθώ για κάποιο εκ των

    Forma Cooper ,

    Falco Liberty

    Falco Pepper 2

    TCX X-Rap

    Dainese Street rocker

    Forma Latino

    Και τα Falco Trek μου αρέσουν αλλά φοβάμαι πως από προστασίες δε θα με καλύψουν.

    Βασικά θα ήθελα να ξεφύγω λίγο από αυτό το κλασικό σχέδιο για μπότα μηχανής του Ridge οπότε αν μου εμπνεύσουν εμπιστοσύνη τα x-rap,τα cooper ή ακόμα πιο πολύ τα street rocker,μάλλον για εκεί θα κινηθώ.Αν κάποιος έχει άποψη για κάποιο από τα παραπάνω,δεκτή

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Έχω μπότα TCX για καλοκαίρι και Gaerne χειμωνιάτικη. Η TCX άξιζε μέχρι και το τελευταίο ευρώ. Η Gaerne στα σημεία που τσακίζει ξέφτισε το υλικό τον πρώτο μήνα και παρότι θέλησα να την επιστρέψω λόγω ελαττώματος το κατάστημα που την είδε από κοντά, μου το παιζε δυσκοίλιο και έδωσα τόπο στην οργή γιατί¨
    α) το ξέφτισμα είναι επιφανειακό και παρότι φαίνεται το αδιάβροχο υλικό από μέσα δεν έχει χάσει στεγανότητα
    β) τις είχα πάρει μισοτιμής σαν out of stock νούμερο και δε παίζει να ξανάβρισκα νούμερο και δεν είχα δυνατότητα να βάλω άλλα χρήματα για ακριβότερο μοντέλο σε στοκ.
    γ) είχα καλή εξυπηρέτηση σε άλλα προιόντα αγοράς και δεν ήθελα να κοντραριστώ με το κατάστημα.

    Γνώμη μου είναι πάντως οτι όσα ημι-μποτάκια βάζεις στις επιλογές σου είναι ανεπαρκούς προστασίας και τσάμπα τα λεφτά. Καλύτερα ψάξε μοντέλα που να καλύπτουν μέχρι ψηλά το καλάμι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Ευχαριστώ για την απάντηση!Έχω τις Dainese fulcrum οι οποίες δεν μπορούν να φορεθούν σε καθημερινή βάση και τις Alpinestars Ridge με τις οποίες είμαι ικανοποιημένος...ψάχνω φυσικά κάτι ποιοτικό που θα προστατεύει αλλά αν είναι και κάπως πιο υποφερτό αισθητικά από τις ridge,δε θα πω όχι!
    Από που αγόρασες τις Gaerne;;

  4. #4
    Τις fulcrum φοραω καθημερινά τον χειμώνα πεντε η έξι χρόνια. Είναι πολύ μαλακές και άνετες στο βάδισμα. Απορω τι δεν σε βολεψε.

    Δες και τα alpinestars joey.

  5. #5
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση!Έχω τις Dainese fulcrum οι οποίες δεν μπορούν να φορεθούν σε καθημερινή βάση και τις Alpinestars Ridge με τις οποίες είμαι ικανοποιημένος...ψάχνω φυσικά κάτι ποιοτικό που θα προστατεύει αλλά αν είναι και κάπως πιο υποφερτό αισθητικά από τις ridge,δε θα πω όχι!
    Από που αγόρασες τις Gaerne;;
    Μια χαρά μπότες είναι οι fulcrum. τις είχα δοκιμάσει πριν καταλήξω στις gaerne και δεν τις πήρα λόγω τιμής. σίγουρα φαίνονται λίγο βαριές στην αίσθηση αλλά όλα είναι μια συνήθεια.
    τις Gaerne τις είχα πάρει από motomarket περυσι τέτοια εποχή. ελπίζω να με βγάλουν ασπροπρόσωπο και φέτος.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Αmyroukai,δε γίνεται να φοράω καθημερινά τόσο ψηλές μπότες μ'αυτή την αίσθηση και να δουλεύω,νιώθω σαν το Robocop...για τα δικά μου γούστα είναι τουλάχιστον άβολες σε τόσο συχνή χρήση παρόλο που όντως το δέρμα τους είναι ποιοτικό και μαλακό συγκριτικά με άλλες παρόμοιες.
    Τα joey μου φαίνονται πολύ light,κάτι σαν all star...ψάχνω κάτι ενδιάμεσο,όπως αυτά που έχω postάρει...κάτι που να γεφυρώνει-όσο είναι εφικτό-το χάσμα μεταξύ ''άνετου'' καθημερινού παπουτσιού και ασφαλούς μοτοσυκλετιστικής μπότας.
    George το motomarket δυστυχώς δεν τις φέρνει πια...αν υπήρχαν,θα είχα τσιμπήσει ήδη ένα ζευγάρι

  7. #7
    Έχοντας φάει πλαστικό προφυλακτήρα αυτοκινήτου στο πόδι γερά με dainese (που δεν θυμάμαι πιά ποιά ήταν) που ήταν πιο μαλακά από τα Joey, φαντάσου με ζούληξε τόσο που αποκολλήθηκε το επάνω από την σόλα και το μηχανάκι κατέληξε αλλού και εγώ αλλού, το πόδι ήταν μελανιασμένο στην περιοχή αστραγάλου μεν, χωρίς ζημιά δε. Τα Joey είναι πιο στιβαρά από εκείνα, οπότε δεν ανησυχώ τόσο πολύ.

    Για την fulcrum μιά συνήθεια είναι. Εμένα μου άρεσε από την αρχή και δεν με δυσκόλεψε πουθενά, οπότε τα χαμηλά τα πήρα μόνο για καλοκαίρι.
    Και η fulcrum σε κρούση&συμπίεση (όπως όλες οι τουριστικές) προστασία μηδέν. Αν πέσει τόσο ζόρι επάνω που να σπάσει κάτι, μόνο με σκληρές αγωνιστικές που έχουν σχετικό κλωβό θα την γλιτώσεις.

  8. #8
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Χωρις να τα εχω δοκιμασει τα TCX X-Rap φαινονται μια χαρα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Αγορασα απο Παπασταυρου καλιρροης χειμερινα μποτακια Dainese goretex, στα 160 ευρω προσφορα και ομολογω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος..Λογω δουλειας τα φοραω 8 ωρες συνεχεια πανω στο παπι και στις κατακλυσμιαιες βροχοπτωσεις των ημερων, τα συγκεκριμενα αποδεικτηκαν λιρα εκατο..Απολυτα αδιαβροχα, αναπνεοντα, αντιολισθητικα, ζεστα με θαυμασια εφαρμογη και πανευκολο βαλε βγαλε...τα συνιστω ανεπιφυλακτα σε οποιον εχει να διαθεσει ..

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Εγω θα σε βοηθησω μονο για τα Dainese Street Rocker.
    Tα εχω απο περισυ το χειμωνα κ μεχρι να τελειωσουν βροχες/κρυα τα φορουσα καθημερινα.
    Αθλητικο παπουτσι δεν ειναι αλλα εγω τα βαζω απο τις 830 μεχρι τις 1830 κ δεν μπορω να πω πως εχω καποιο θεμα.
    Στα κρυα κ στις βροχες αποδειχθηκαν οτι τελικα δεν καταλαβαινουν τιποτα(κ εχω φαει καλες βροχες).
    Σημειωτεον πως παω δουλεια καθε μερα/ολο το χρονο με σκουτερ(εκτος απο καποιες φορες που περνουμε κ το μεγαλο να φορτιζει ).
    Η προσωπικη μου αποψη ειναι πως αξιζε η αγορα τους + οτι ειναι καπως πιο εμφανισημο παπουτσι για καποιες δουλειες, σιγουρα αλλες μποτες/μποτακια μπορει να ειναι καλυτερα αλλα μπορει να μην φοριουνται τοσο ανετα ολη μερα κ να σε νοιαζει κ η εμφανιση οταν εισαι στην δουλεια.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Κύριοι ευχαριστώ θερμά για τις χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες
    Amyroukai,ακουγεται ενδιαφέρον αυτό που λες.Τα joey δεν τα έχω δοκιμάσει,από τη φωτο μου φαίνονται light αλλά δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω αυτό που λες καθώς,αν καταλαβαίνω καλά,τα φοράς πολύ συχνά.Σήμερα με τη βροχή φόρεσα μετά από αρκετό καιρό τις fulcrum!
    Zannisvel,ωραία είναι τα x-rap...τα είχα δοκιμάσει παλιότερα αλλά θέλω να τα ξαναδώ στο πόδι μου.Θυμάμαι ότι ήταν αρκετά λεπτοκαμωμένα για μποτάκια μηχανής,''μακρόστενα'' και όχι χοντροκομμένα...έντονη η διαφορά τους με τα ridge που φορούσα!
    Zopas,ποια απ'όλα τα Dainese με την goretex μεμβράνη εννοείς;;
    Δόκτορ,ωραίο ακούγεται...ξέρω με σιγουριά ότι ένα από αυτά που μου αρέσει πιο πολύ είναι άνετο,πλήρως αδιάβροχο και vfm συνολικά...αν με εμπνεύσει και από κοντά,θέτει σοβαρή υποψηφιότητα
    Σήμερα χάζευα τα μοντέλα της Falco...εκτός από το Pepper 2 και το Liberty που αναφέρω στο πρώτο post,μου αρέσουν και τα

    Logo 2
    Axis 2
    Hoot .

  12. #12
    Το κακό με τα περισσότερα είναι ότι πχ 47 που θέλω εγώ δεν έχουν. H dainese σταματάει στο 46 σχεδόν σε όλα


    @λεωνίδα σε γενικές γραμμές μηχανή δεν παίρνω με κανονικό παπούτσι. Ή την fulcrum αν έχει κρύο/νερό ή τα Joey αν είναι ζέστη/στεγνά/κοντινή απόσταση χειμώνα. Και αυτό που μου άρεσε ήταν ότι δεν μοιάζουν με παπούτσια μηχανής και μοιάζουν με all star ή άλλο αθλητικό πάνινο. Στην fulcrum πλέον έχει αρχίσει και σβήνει η σόλα, έχει τριφτεί αρκετά το δέρμα αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν βάζει νερά ακόμα... Και να βάλει δηλαδή φέτος, μιλάμε για 170 ευρώ αγορά και καθημερινή χρήση, έχει κάνει απόσβεση.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της leris2
    Εγγραφή
    09/06/2014
    Μηνύματα
    32
    Link με 47 νουμερο γιατί και εγώ το ίδιο θέμα έχω.

  14. #14
    Η fulcrum ας πούμε βγαίνει 47, όπως και όλη η γκάμα της Alpinestars (ή τουλάχιστον όσα έχω δει).

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλό φθινόπωρο σε όλους!
    Το λοιπόν...έχω τις alpinestars ridge για καθημερινή χρήση αλλά σκέφτομαι να πάρω και ένα ακόμα αδιάβροχο ζευγάρι για να φοράω.Αυτό που κυρίως θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρει κανείς κατάστημα εντός Αττικής να πουλάει Gaerne.Η εταιρεία αυτή διαθέτει καλής ποιότητας μποτάκια,έχει ωραία σχέδια και μέχρι πριν 2-3 χρόνια έφερνε το moto-market στην Καλλιρρόης αλλά σταμάτησε τη συνεργασία εξαιτίας κάποιου θέματος με παράπονα Ελλήνων πελατών για κάποια μποτάκια.Θα ήθελα να δοκιμάσω Impulse,Duke ή Flow και να αγοράσω κάποια από αυτές...έχω την αίσθηση ότι έχουν κάπως περίεργο καλούπι οι μπότες της και φοβάμαι να παραγγείλω απ'έξω χωρίς δοκιμή.Ξέρετε τέτοιο κατάστημα ή έστω κάποιο άλλο κατάστημα εκτός Αττικής ώστε να μιλήσω τηλεφωνικά μήπως και βρούμε άκρη για κάποιο από τα παραπάνω μοντέλα;

    Αν δε βρω άκρη με την Gaerne,μάλλον θα κινηθώ για κάποιο εκ των

    Forma Cooper ,

    Falco Liberty

    Falco Pepper 2

    TCX X-Rap

    Dainese Street rocker

    Forma Latino

    Και τα Falco Trek μου αρέσουν αλλά φοβάμαι πως από προστασίες δε θα με καλύψουν.

    Βασικά θα ήθελα να ξεφύγω λίγο από αυτό το κλασικό σχέδιο για μπότα μηχανής του Ridge οπότε αν μου εμπνεύσουν εμπιστοσύνη τα x-rap,τα cooper ή ακόμα πιο πολύ τα street rocker,μάλλον για εκεί θα κινηθώ.Αν κάποιος έχει άποψη για κάποιο από τα παραπάνω,δεκτή
    Gaerne με κλειστά μάτια,το έχω γράψει πολλές φορές λες και παίρνω μετοχές,με έσωσαν από τροχαία "αρκετές" φορές ή χτυπήματα και από χειμώνα δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Τι νούμερο φοράς;

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Mαρκαδόρος η κάτι άλλο?
    από mihalis81 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2006, 21:23
  2. photoshop ή κατι αλλο
    από tools στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 11:53
  3. Αυτο ειναι το κατι αλλο !!
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 14:48
  4. Τιράντες ή κάτι άλλο;
    από Reignman στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 21:31
  5. money for nothing η κατι αλλο
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 19:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF