Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: ψήλωμα τιμονιού yamaha fz6

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της std
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    28

    ψήλωμα τιμονιού yamaha fz6

    Καλησπέρα,

    Έχω 1 fz6 yamaha (το γυμνό fazer) του 06. Θέλω να ψηλώσω το τιμόνι 6-7 εκ. σε σχέση με την μανίσια θέση γιατί η σχετικά σκυφτή θέση με κουράζει αρκετά στα ταξίδια άνω των 100χμ.
    Δεν έχω βρει αποστάτες ή καβαλέτα που να ταιριάζουν στο δικό μου μηχανάκι ή τουλάχιστον δεν ξέρω που να ψάξω. Το τιμόνι είναι το μανίσιο.

    Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια ή κάπου που θα βρω και αν κάποιος το'χει κάνει, πως του φάνηκε.

    Ευχαριστώ,
    Στέριος
    Yamaha FZ6n

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Μεχρι 4 εκ ειναι καλα,οχι παραπανω.

    Υπαρχουνε αρκετοι,πιστευω οτι κατι θα βρεις.
    https://www.google.gr/search?q=%CE%B...FUi4FAodl0sNKw

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    6-7 εκ. είναι πάρα πολύ. Πιθανόν (σχεδόν σίγουρα) να έχεις πρόβλημα με το μήκος των ντιζών και των μαρκουτσιών.

    Δες εδώ : http://www.motoraid.eu/accessories/barisers-endweights

    Αλλιώς (από εξωτερικό), ψάχνεις για motorcycle bar raisers.
    Εχε υπ' όψιν ότι υπάρχουν κάποιοι που φέρνουν το τιμόνι πιο κοντά στον αναβάτη, εκτός από πιο ψηλά.

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της std
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    28
    Μάλλον θα πάω για αυτούς: http://www.motoraid.eu/accessories/b...rs-30mm-silver

    30χιλ για 22 διάμετρο. Έλεγξα καλώδια και ντίζες, νομίζω πως παίρνει ανέβασμα 30 χιλ.
    Αν και νομίζω πως θα δω διαφορά με 50χιλ και πάνω δεν θα το δοκιμάσω γιατί δεν βλέπω μεγάλα περιθώρια για τις ντίζες.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα επανέλθω με εντυπώσεις.
    Yamaha FZ6n

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Πρίν αγοράσεις κάνε πείραμα.
    Ξεβίδωσε τα καβαλέτα σου και σήκωσε το τιμόνι πρόχειρα με κάποιο τακάκι από κάτω (πχ 3εκ. ή όσο νομίζεις).
    Στρίψε τέρμα αριστερά και δεξιά, μαζί τιμόνι και μπροστινό σύστημα, και έλεγξε τι περιθώρια έχεις στα πάντα. Και αποστάσεις από φαίριγκ κλπ.

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikos_f3n
    Εγγραφή
    26/11/2014
    Μηνύματα
    9
    Εγω εβαλα απο ebay (Αγγλια) αποστατες που σηκωνουν μεχρι 4 ποντους. Τιμη περιπου 28€. Εγω τους ρυθμισα στους 3cm. Ειναι κομματια και βαζεις οσα θελεις αναλογα με το ποσο θελεις να ψηλωσει. Ποιο πανω δεν παει λογο του σωληνα του φρενου.

    Παντως ΔΕΝ εκανε 100% την δουλεια που ηθελα, ναι μεν ψηλωσε αλλα και παλι ειναι το ιδιο περιεργο στενο τιμονι. Ακομα κουραζει κυριως λογο συντονισμων.
    Η μονη σωστη λυση ειναι αλλαγη με renthal medium η high. Ετσι θα αλλαξη η σταση οδηγησης εντελως. Δε το εκανα γιατι θελει τρυπες για τα χειριστηρια και φοβηθηκα να βγαλω το γκαζι.

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της std
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    28
    Έχω δοκιμάσει renthal medium αλλά δεν μπαίνει δυστυχώς. Είναι πιο μακρύ το τιμόνι και δεν φτάνει το μήκος της ντίζας.

    Για τον συντονισμό δοκίμασε να βάλεις βαριά αντίβαρα, σιδερένια όχι αλουμινένια.
    Έβαλα αλουμινένια after market και ανακάλυψα τους κραδασμούς ενώ πριν δεν ήξερα ότι υπήρχαν καν.
    Yamaha FZ6n

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikos_f3n
    Εγγραφή
    26/11/2014
    Μηνύματα
    9
    Για τους συντονισμους εχω τα μαμα αντιβαρα, νομιζω ειναι σιδερενια και βαρια. Δε νομιζω να γινεται κατι καλυτερο στο συγκεκριμενο τομεα.
    Το renthal medium εχω δει να το φορανε σε Ευρωπαικα φορουμ, αλλα κοβουν 2 ποντους απο τις ακρες του τιμονιου για να κονταινει. Αλλιως δε μπαινει.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_f3n Προβολή μηνύματος
    Για τους συντονισμους εχω τα μαμα αντιβαρα, νομιζω ειναι σιδερενια και βαρια. Δε νομιζω να γινεται κατι καλυτερο στο συγκεκριμενο τομεα.
    Το renthal medium εχω δει να το φορανε σε Ευρωπαικα φορουμ, αλλα κοβουν 2 ποντους απο τις ακρες του τιμονιου για να κονταινει. Αλλιως δε μπαινει.
    Σωστος... αυτο θα εγραφα και εγω που το φοραω στο CB. Και εγω το εκοψα 2cm αλλα ηθελε πιστευω 1+1 ακομα απο καθε μερια.

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της std
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    28
    Κοίτα να δεις που δεν το είχα σκεφτεί. Το έχω ακόμα το τιμόνι, θα το δοκιμάσω
    Yamaha FZ6n

Παρόμοια θέματα

  1. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 10:18
  2. Πωλειται Yamaha Fz6 Αριστο
    από gsastrea στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 10:51
  3. Yamaha Fz6 Fazer Vs Honda Civic Type R
    από kostasfazer στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2004, 01:01
  4. Yamaha FZ6 Fazer
    από Νεκταριος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2004, 22:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF