Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Περι ΔΕΗ και tip για ελαφρυνση λογ/σμου

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163

    Περι ΔΕΗ και tip για ελαφρυνση λογ/σμου

    Διαβασα στο ιντερνετ το παρακατω κειμενο. Ειναι δυνατον να ισχυει?

    Μετά από τη δυσάρεστη εμπειρία να πληρώσω 472 ευρώ σε έναν λογαριασμό της ΔΕΗ που το ρεύμα ήταν 172 ευρώ και... από τα υπόλοιπα 300 ευρώ, τα 100 ευρώ ΦΠΑ, ΕΡΤ, Δήμος και 200 ευρώ ρυθμιζόμενες χρεώσεις, και αφού στη ΔΕΗ που πήγα σε έξαλλη κατάσταση δεν μπόρεσε να με κατατοπίσει κανείς, μου είπαν απλά, αυτό είναι, τόσο καταναλώσατε, αποφάσισα να το ψάξω μόνη μου.

    Βρήκα λοιπόν το εξής:
    Οι λογαριασμοί έρχονται: ένας έναντι στο δίμηνο και ένας εκκαθαριστικός στο τετράμηνο.
    Σε κάθε λογαριασμό θα βρείτε πάνω δεξιά την ένδειξη "ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ".
    Αυτό που έχετε να κάνετε για την επόμενη καταμέτρηση μετά τον εκκαθαριστικό, δηλαδή τον λογαριασμό έναντι που θα είναι ο επόμενος και βάζουν κατά προσέγγιση ότι θεωρούν σωστό, είναι να πάρετε τα νούμερα εσείς ο ίδιος από το ρολόι της ΔΕΗ και να τα δώσετε στο 10410 ή στο deddie.gr.
    Θα βρείτε το παραπάνω νούμερο και την ιστοσελίδα στην πίσω σελίδα του εκκαθαριστικού λογαριασμού σας.
    Αν έχετε και νυχτερινό, οι ενδείξεις είναι δύο.
    Γιατί όλο αυτό;
    Για έναν πολύ απλό λόγο.
    Θα έχετε εκκαθαριστικό λογαριασμό ανά δίμηνο.
    Μέχρι έναν ορισμένο αριθμό kwh η τιμή είναι πολύ μικρότερη από ότι αν ξεπεράσετε το όριο.
    Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις αυξάνονται τραγικά πολύ με την αύξηση των kwh.
    Με το να δίνετε τις μετρήσεις μόνοι σας, παίρνετε εκκαθαριστικό λογαριασμό στο δίμηνο, με τις μισές kwh από ότι στο τετράμηνο, που το θεωρούν έναν ενιαίο λογαριασμό αθροίζοντας την κατανάλωση και των τεσσάρων μηνών!
    Έτσι:
    1. Έχετε έναν πολλαπλασιαστή Χ kwh πολύ μικρότερο που σημαίνει οικονομία στα χρήματα που πληρώνετε για ρεύμα, αφού δεν ξεπερνάτε το όριο του ρεύματος γιατί ο λογαριασμός σπάζει σε δύο δίμηνα.
    2. Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις πέφτουν κατακόρυφα γιατί ο αριθμός των kwh είναι πολύ μικρότερος στο εκκαθαριστικό του διμήνου από ότι στο εκκαθαριστικό του τετραμήνου.

    Ας είμαστε συνειδητοποιημένοι και ενεργοί σε ότι μας αφορά.
    Είναι προτιμότερο να ψάχνουμε να βρούμε λύσεις παρά να καταναλώνουμε την ενέργειά μας κλαίγοντας τη μοίρα μας.

    Για πειτε ρε παιδια εχει δοκιμασει κανεις να στελνει τις μετρησεις μεσω του site τις ΔΕΗ? Εχει γλυτωσει χρηματα οπως λεει παραπανω?

    Εγω παντως που το εψαξα λιγο καταλαβα οτι ο χρηστης μπορει να περασει την καταναλωση του στην δεδδηε, αλλα η τιμολογιακη κατηγορια υπολογιζεται με αναγωγη στο τετραμηνο, ΑΛΛΑ στο τετραμηνο περναει υπαλληλος και παιρνει τη μετρηση, οποτε εκδιδεται λογαριασμος με ΚΑΝΟΝΙΚΗ εκκαθαριση, οπως και στην περιπτωση που χρησιμοποιουνται εναντι λογαριασμοι ενδιαμεσα.

    Το τραγικο παντως ειναι οτι τους περνεις τηλ. και ουτε οι ιδιοι γνωριζουν για να ενημερωσουν.

    Το site που διαβασα το παραπανω κειμενο: http://www.insomnia.gr/topic/494806-...4%CE%B5%CE%B7/

    και το site της ΔΕΗ: http://www.deddie.gr/el/upiresies/ka...ikseon-metriti

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    βαλε παντου λαμπες led, koyzina με γκάζι, αλλαξε τις παλιες συσκευες με χαμηλή κατανάλωση και ειδικα την τηλεόραση, καιγε όσο μπορείς λιγότερο ενεργοβόρες συσκευές (θερμοσίφωνας, κουζίνα, θερμαστρες αερόθερμα, κλπ, βγαζε απο την πρίζα τις συσκευες που δεν χρησιμοποιείς.

    Η ΔΕΗ είναι γτπ, έχεις δίκιο.

  3. #3
    Εγώ δίνω τις μετρήσεις μου ηλεκτρονικά και μάλιστα όταν έρχεται ο έναντι γράφει το δελτίο ότι η μέτρηση απο εμένα (ένδειξη πελάτη).ετσι εχω δυο εκκαθαριστικούς λογαριασμούς .πιστευω ότι κάνω λίγο οικονομία!!!

  4. #4
    Το κάνω εδώ και 2-3 χρόνια, καταχωρίζοντας στα διαστήματα που αναγράφονται στον λογαριασμό, τόσο τις ενδείξεις του κανονικού μετρητή όσο και του νυκτερινού.

    Επίσης, αλλαξα με led όλα τα spot αλογόνου (περίπου 40) που είχα στο σπίτι.

    Εβαλα και ένα ρελέ όταν έρχεται το νυκτερινό να ανάβει για 20 λεπτά το θερμοσύφωνο.

    Εβαλα χρονοδιακόπτη για τα φώτα που μένουν ανοικτά όλη την νύκτα ώστε να σβήνουν το ξημέρωμα.

    Το αποτέλεσμα ήταν πέσει κατά 50% η κατνάλωση ρεύματος

  5. #5
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παιδιά αν έχετε κανονικό τιμολόγιο, η χρέωση για τις πρώτες 2000 κιλοβατώρες είναι ενιαία
    Λογικά, δεν τις ξεπερνάτε, 2000 κιλοβατώρες είναι πολλές.
    Άρα δεν υπάρχει κάποια διαφορά.
    Αν έχετε κοινωνικό, όντως υπάρχει διαφορά, αλλά δε ξέρω πως χρεώνει η ΔΕΗ.
    Προσοχή στο κοινωνικό με συνδυασμό νυχτερινού, η κιλοβατώρα την ημέρα είναι πιο φτηνή από ότι το βράδυ...

    Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι την διαφορά την κάνουν πράγματι οι καινούριες συσκευές, τώρα βέβαια δε ξέρω κατά πόσο συμφέρει να δώσει κάποιος π.χ. 400 ευρώ για ένα πλυντήριο ΑΑ ενεργειακής κλάσης για να γλιτώσει 5~10 ευρώ το τετράμηνο...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα....

    Πιέζει η γυναίκα να "μετακομίσουμε" από την ΔΕΗ στην ΗΡΩΝ (η άλλη ανάλογη ) μετά από προτροπή φίλης της.
    Ο λόγος, φυσικά, το κόστος. Αξίζει τέτοια κίνηση η μπα;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Εγώ τις προάλλες που έψαχνα όλες τις εναλλακτικές μέσω site που κάνουν σύγκριση μεταξύ των παρόχων, δεν έβγαλα άκρη. Στο ένα site η Ελπέντισον ήταν 500 ευρώ πιο φθηνή το χρόνο, στο άλλο, με τα ίδια στοιχεία προφανώς, 150 πιο ακριβή....
    The mountain is you

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα....

    Πιέζει η γυναίκα να "μετακομίσουμε" από την ΔΕΗ στην ΗΡΩΝ (η άλλη ανάλογη ) μετά από προτροπή φίλης της.
    Ο λόγος, φυσικά, το κόστος. Αξίζει τέτοια κίνηση η μπα;
    Πριν λίγα χρόνια ένας φίλος έγινε συνεργάτης μιας από αυτές τις εταιρίες. Μου είχε φάει τα αυτιά να φύγω από ΔΕΗ. Επειδή είμαι τρομερά δύσπιστος έβρισκα προφάσεις να το αποφεύγω.

    Τώρα που μιλάμε κάνει ενέργειες να επιστρέψει στη ΔΕΗ. Βάσει λογικής, όλα λίγο πολύ τα ίδια είναι. Το κέρδος είναι συγκεκριμένο, ο ανταγωνισμός επίσης, δεν νομίζω να γίνονται θαύματα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Για Φλεβάρη, η ΔΕΗ είναι μάλλον η πιο χαμηλή από όλες αν έχεις νυχτερινό (και το χρησιμοποιείς), αν δεν έχεις η πιο φτηνή είναι η Elpedison

    Ο Ήρωνας ήταν 3-4 μήνες ο πιο φτηνός, μάζεψε κόσμο, και τώρα τσίμπησε τιμές προς τα πάνω...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα....

    Πιέζει η γυναίκα να "μετακομίσουμε" από την ΔΕΗ στην ΗΡΩΝ (η άλλη ανάλογη ) μετά από προτροπή φίλης της.
    Ο λόγος, φυσικά, το κόστος. Αξίζει τέτοια κίνηση η μπα;
    Οσο υπαρχουν επιδοτησεις στο ρευμα οι διαφορες αν υπαρχουν ειναι της ταξης του 1-2€ τον μηνα. Και δεν ειναι παντα σταθερες

    Οταν σταματησουν αυτες ομως στην ΔΕΗ θα πληρωνεις λιγοτερα.

    Α, οσους ηξερα που αλλαξαν παροχο και δεν ειχαν τρελες καταναλωσεις με την ρητρα αναπροσαρμογης πονενσαν πολυ και γυρισαν ολοι στην ΔΕΗ.

  11. #11
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Οσο υπαρχουν επιδοτησεις στο ρευμα οι διαφορες αν υπαρχουν ειναι της ταξης του 1-2€ τον μηνα. Και δεν ειναι παντα σταθερες

    Οταν σταματησουν αυτες ομως στην ΔΕΗ θα πληρωνεις λιγοτερα.

    Α, οσους ηξερα που αλλαξαν παροχο και δεν ειχαν τρελες καταναλωσεις με την ρητρα αναπροσαρμογης πονενσαν πολυ και γυρισαν ολοι στην ΔΕΗ.
    Οι διαφορές είναι αρκετά παραπάνω, αλλά κατά τα άλλα, σαν παθών (περίπου, γιατί μέσω ΡΑΕ και ΣΤΚ τα πήρα τελικά πίσω), συμφωνώ ότι μακροπρόθεσμα η ΔΕΗ είναι η καλύτερη επιλογή

    Τώρα αν κάποιος έχει το κουράγιο να αλλάζει πάροχο κάθε μήνα, θα έχει όφελος, π.χ. υπήρχε μήνας που στον Ήρωνα η kWh ήταν 3 λεπτά !!!

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #12
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Στις χαμηλές/οικιακές καταναλώσεις η διαφορά είναι αμελητέα γιατί μπορεί σαν ρεύμα μια ιδιωτική να σου έρχεται λίγα € πιο κάτω αλλά τα υπόλοιπα κερατιλίκια παραμένουν ίδια.
    Εκεί που συμφέρει κάργα είναι σε επαγγελματικό χώρο με μεγάλες καταναλώσεις,στο μαγαζί που έχω καταψύκτες και παίζω στις 100 kW/ώρες την ημέρα (!) είδα όντως διαφορά εκατοντάδων ευρώ.

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα....

    Πιέζει η γυναίκα να "μετακομίσουμε" από την ΔΕΗ στην ΗΡΩΝ (η άλλη ανάλογη ) μετά από προτροπή φίλης της.
    Ο λόγος, φυσικά, το κόστος. Αξίζει τέτοια κίνηση η μπα;
    ΑΝ η δεη ειναι μια φορα απατεωνας οι υπολοιπες ειναι στο τριπλασιο.Κατσε εκει που εισαι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα....

    Πιέζει η γυναίκα να "μετακομίσουμε" από την ΔΕΗ στην ΗΡΩΝ (η άλλη ανάλογη ) μετά από προτροπή φίλης της.
    Ο λόγος, φυσικά, το κόστος. Αξίζει τέτοια κίνηση η μπα;
    "οικονομια" θα κανεις αν εχεις αεριο και ρευμα στον ιδιο παροχο.

    Αν οχι τοτε χοντρικα ειναι το ιδιο. Μικροδιαφορες στις χρεωσεις υπαρχουν αναμεσα στους παροχους (και στο αεριο και στο ρευμα) αλλα δεν ειναι τεραστιες και δεν θα δεις δραματικη διαφορα στον λογαριασμο σου.

    Ειδικα οπως ειναι τωρα η αγορα που ουσιαστικα ανακοινωνουν τα τιμολογια για το επομενο διαστημα καθε μηνα, μπορει σημερα να εισαι στον "οικονομικοτερο" παροχο και τον επομενο μηνα οχι. Σαφως και υπαρχει προβλεψη να μπορεις να αλλαξεις παροχο οποτε θελεις αλλα κανενας δεν θα ασχοληθει καθε μηνα να αλλαζει παροχο για να παει στον πιο φθηνο.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/12/2022
    Μηνύματα
    12
    πλέον λίγο πολύ τα ίδια εινια σε χρεώσεις, εγώ πήγα protergia γιατί με την εξοικονόμηση ενέργειας σου δίνει δώρο κιλοβατόρες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Packing Light. Tips για φώρτωμα και camping gear.
    από QSpec στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2010, 09:01
  2. Γνωμες και tips για virago xv 1100
    από satman2002gr στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2009, 23:46
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF