Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Ιστορικές πινακίδες...πάλι!!!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192

    Ιστορικές πινακίδες...πάλι!!!

    Καταρχάς θα ήθελα να καλημερίσω όλο το υπέροχο αυτό φόρουμ στο οποίο πρόσφατα έγινα μέλος. Θα σας παρακαλούσα να δείξετε λίγο κατανόηση και υπομονή μιας και είναι το πρώτο μου ποστ... Το θέμα είναι γνωστό και πολυσηζητημένο εδώ αλλά και σε πολλά άλλα φόρουμ
    και ιστοσελίδες και δεν αφορά τίποτα περισσότερο από την έκδοση ιστορικών πινακίδων. Η ίδια η έκδοση δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη διαδικασία όμως τα χαρτιά και οι άδειες που απαιτούνται δυστυχώς είναι. Πόσες φόρες δεν βλέπουμε ένα παλιό μηχανάκι να πωλείται σε χαμηλή τιμή και μπαίνουμε στον πειρασμό μέχρι να δούμε το πλέον χαρακτηριστικό ''χωρίς χαρτιά'' με ότι αυτό συνεπάγεται? Είναι πλέον γνωστό πως για να εκδοθούν ιστορικές πινακίδες για ένα όχημα θα πρέπει να έχει άδεια κυκλοφορίας και να μην έχει οφειλές ενώ ο κινητήρας του πρέπει να έχει κάποιο παραστατικό αγοράς σωστά? Αυτό φυσικά γίνεται επειδή ο νόμος δεν μπορεί να ξεχωρίσει τα διασωθέντα από τα κλεμμένα. Υπάρχουν όμως κάποιες λίγες περιπτώσεις στις οποίες δεν έχει γίνει κατάθεση-καταστροφή πινακίδων και οριστική διαγραφή και η άδεια υπάρχει χωρίς να έχει ανανεωθεί για πολλά χρονιά μέχρι και δεκαετίες!!! Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Μπορεί να γίνει μεταβίβαση αν το μηχανάκι δεν προορίζεται για κυκλοφορία? Μπορούν να εκδοθούν ιστορικές πινακίδες για το συγκεκριμένο όχημα?

    Σας Ευχαριστώ πολύ!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Καταρχάς θα ήθελα να καλημερίσω όλο το υπέροχο αυτό φόρουμ στο οποίο πρόσφατα έγινα μέλος. Θα σας παρακαλούσα να δείξετε λίγο κατανόηση και υπομονή μιας και είναι το πρώτο μου ποστ... Το θέμα είναι γνωστό και πολυσηζητημένο εδώ αλλά και σε πολλά άλλα φόρουμ
    και ιστοσελίδες και δεν αφορά τίποτα περισσότερο από την έκδοση ιστορικών πινακίδων. Η ίδια η έκδοση δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη διαδικασία όμως τα χαρτιά και οι άδειες που απαιτούνται δυστυχώς είναι. Πόσες φόρες δεν βλέπουμε ένα παλιό μηχανάκι να πωλείται σε χαμηλή τιμή και μπαίνουμε στον πειρασμό μέχρι να δούμε το πλέον χαρακτηριστικό ''χωρίς χαρτιά'' με ότι αυτό συνεπάγεται? Είναι πλέον γνωστό πως για να εκδοθούν ιστορικές πινακίδες για ένα όχημα θα πρέπει να έχει άδεια κυκλοφορίας και να μην έχει οφειλές ενώ ο κινητήρας του πρέπει να έχει κάποιο παραστατικό αγοράς σωστά? Αυτό φυσικά γίνεται επειδή ο νόμος δεν μπορεί να ξεχωρίσει τα διασωθέντα από τα κλεμμένα. Υπάρχουν όμως κάποιες λίγες περιπτώσεις στις οποίες δεν έχει γίνει κατάθεση-καταστροφή πινακίδων και οριστική διαγραφή και η άδεια υπάρχει χωρίς να έχει ανανεωθεί για πολλά χρονιά μέχρι και δεκαετίες!!! Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Μπορεί να γίνει μεταβίβαση αν το μηχανάκι δεν προορίζεται για κυκλοφορία? Μπορούν να εκδοθούν ιστορικές πινακίδες για το συγκεκριμένο όχημα?

    Σας Ευχαριστώ πολύ!!!
    Το θέμα εχει ξανασυζητηθεί αρκετες φορές.
    Για τις προυποθέσεις και τα δικαιολογητικά έκδοσης ιστορικών πινακίδων μπορείς να απευθυνθείς στην Ελληνική Λέσχη Φίλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας.
    Ομως να ξέρεις οτι εκτός των δικαιολογητικών, θα πρέπει να γίνεις πρώτα μέλος και επίσης οι πινακίδες αυτές δεν ειναι για να κυκλοφορείς όποτε θέλεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Σε ευχαριστώ πολύ το ξέρω πως οι πινακίδες δεν είναι για κυκλοφορία, απλά πιστεύω πως άμα ξοδέψεις χρόνο και χρήμα σε μια ανακατασκευή δεν αξίζει να το έχεις σαν ''κλεμμένο''. Θα επανέλθω με την απάντηση τους για να υπάρχει και εδώ. Στο μεταξύ αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες θα του ήμουν ευγνώμων.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ το ξέρω πως οι πινακίδες δεν είναι για κυκλοφορία, απλά πιστεύω πως άμα ξοδέψεις χρόνο και χρήμα σε μια ανακατασκευή δεν αξίζει να το έχεις σαν ''κλεμμένο''. Θα επανέλθω με την απάντηση τους για να υπάρχει και εδώ. Στο μεταξύ αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες θα του ήμουν ευγνώμων.
    Αν εχεις ενα τιμολογιο αγοράς ωστε να φαίνεται οτι ειναι δικό σου το μηχανάκι τότε μπορείς να βγαλεις πινακίδα. Παλιότερα γινόταν και με μια υπευθυνη δηλωση, αλλά οχι πια.
    Τα εχω ξαναγραψει...

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2494924

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2432310

    Αν ψαξεις το φορουμ θα βρεις κι αλλα.

    Αν εισαι Αθηνα περνα απο την Λεσχη στο Θησείο Δευτερα η Πεμπτη που ειναι ανοιχτα να σου τα πουν κι απο εκεί.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Έστειλα μήνυμα Λέσχη Φίλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας με τις απορίες μου και περιμένω απάντηση.Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και για τη διευκόλυνση που μου προσφέρεις παραθέτοντας τα κατάλληλα ποστ. Άρα άμα έχω το τιμολόγιο αγοράς του δεν χρειάζεται να ασχοληθώ καθόλου με την άδεια και τα χρωστούμενα?
    Αν είναι έτσι πως γίνεται η πώληση? Δε χρειάζεται ΚΕΠ, παράβολα κτλ? Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός άλλα είναι πολλά που δεν ξέρω...

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Οπως είπα και πριν καλύτερα να πας αυτοπροσώπως.
    Αν εχει αδεια που χρωσταει τελη κλπ, αυτα ειναι ευθύνη του τωρινού ιδιοκτήτη. Κανονικά πρέπει να παει αυτός να καταθεσει πινακιδες και μετα να σου το πουλήσει με μια υπευθυνη δηλώση και το καταθετηριο των πινακιδων ανα χείρας.
    Τιμολόγιο αγοράς δεν μπορεί να σου δωσει ιδιωτης.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Θα προσπαθήσω να πάω αυτοπροσώπως άλλα δεν ξέρω πότε θα μπορέσω... Για να καταθέσει τις πινακίδες πρέπει να πληρώσει ότι χρωστάει? Με το χαρτί κατάθεσης πινακίδων από τον τωρινό ιδιόκτητη και με την υπεύθυνη δήλωση ότι στο πούλησε μπορεί κανείς να βγάλει ιστορικές πινακίδες?
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Θα προσπαθήσω να πάω αυτοπροσώπως άλλα δεν ξέρω πότε θα μπορέσω...
    Για να καταθέσει τις πινακίδες πρέπει να πληρώσει ότι χρωστάει?

    Με το χαρτί κατάθεσης πινακίδων από τον τωρινό ιδιόκτητη και με την υπεύθυνη δήλωση ότι στο πούλησε μπορεί κανείς να βγάλει ιστορικές πινακίδες?
    Για το 1ο.
    http://www.iefimerida.gr/news/182789...1-dekemvrioy-i

    Για το 2ο ερωτημα η απαντηση ειναι ναι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Σε ευχαριστώ πολύ, τα περισσότερα μάλλον υπάρχουν αλλά το "Αποδεικτικό καταβολής των Τελών Κυκλοφορίας" σημαίνει πως πρέπει να πληρωθούν όλα τα τέλη που χρωστάει σωστά?Μιλάμε για σχεδόν 25 χρονιά άρα και τεράστιο πόσο έτσι? Το οποίο θα προστεθεί στην τιμή της μηχανής καθιστώντας την αγορά της ασύμφορη...
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ, τα περισσότερα μάλλον υπάρχουν αλλά το "Αποδεικτικό καταβολής των Τελών Κυκλοφορίας" σημαίνει πως πρέπει να πληρωθούν όλα τα τέλη που χρωστάει σωστά?Μιλάμε για σχεδόν 25 χρονιά άρα και τεράστιο πόσο έτσι? Το οποίο θα προστεθεί στην τιμή της μηχανής καθιστώντας την αγορά της ασύμφορη...
    Να ξέρεις οτι σε μια αγορα οχηματος τα παντα ειναι διαπραγματευσιμα! Αυτος που φαινεται ως ιδιοκτητης της μοτοσυκλετας, αυτος οφειλει στην εφορια για οσο η μοτοσυκλετα φερει πινακιδες. Αυτο σημαινει οτι καποια στιγμη οσο και αν θελει να το ξεχασει, θα του ερθει το κουστουμι και θα ειναι Boss και βαλε! Οποτε διαπραγματευσου και εσυ αναλογως! Εγω οταν εκανα μια αντιστοιχη αγορα, τα αφαιρεσαμε απο την αξια της μοτοσυκλετας και τελικα στο χερι πηρε σχεδον 500 Ευρω αλλα καθαρισε με εφορια!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Χαχαχαχα έχεις δίκιο αλλά δυστυχώς δεν πρόκειται για κάτι ακριβό οπότε δεν με συμφέρει να του τα πληρώσω όποτε μάλλον το ξεχνάω προς το παρών... Αυτά που διάβασα και έμαθα όμως δεν χάνονται όποτε θα επανέλθω κάποια στιγμή για μια ανακατασκευή!!! Και μια ερώτηση προς όλους τους γνώστες του αθλήματος... που και πως βρίσκουμε παλιά μηχανάκια σχετικά φθηνά και με χαρτιά? Γιατί στο internet που κοιτάω όλα τα χρέπια χωρίς καθόλου χαρτιά έχουν φτάσει να κοστίζουν τρελά λεφτά!!! Χωρίς να μιλάω για κάτι σπάνιο έτσι? Από το βγάζω από την αποθήκη μετά από 30+χρόνια και το δίνω ίσα ίσα για να μην το πάρει ο παλιατζής στο το ανακυρήσω μουσειο και ζητάω ότι θέλω... όμως εσείς εδώ φαίνεστε να ξέρετε άλλα μονοπάτια...
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  12. #12
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    ... όμως εσείς εδώ φαίνεστε να ξέρετε άλλα μονοπάτια...


    Yes, yes, yeeeeeeees!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images02S3S7GG.jpg 
Προβολές:	414 
Μέγεθος:	10,9 KB 
ID:	342005




    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Ε ναι.... Μια καλή πρόικα... ανοίγει πολλές πόρτες !

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11081465_853928807979179_1660201220603114340_n.jpg 
Προβολές:	415 
Μέγεθος:	26,9 KB 
ID:	342009

    ανανήψαντας

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Εεε δεν ενοουσα κάτι τέτοιο ούτε ήθελα να προσβάλω κάποιον άλλα βλέπω ανακατασκευες στις οποίες σκέτη η μότο χωρίς ανταλλακτικά η εργασία θα άξιζε με τιμές νετ μια μικρή περιουσία μονή της (με τα χαρτιά της πάντα). Για αυτό αναρωτιέμαι αν ξέρω γω υπάρχουν μάντρες που συμφέρουν,αν πχ οι ιδιώτες τις πουλάνε σχετικά φθηνά ή αν ψάξεις εκεί κάτι θα βρεις... ή απλως είναι όλοι πολυ τυχεροί!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    βρε Δημητρη

    δεν μας λες εσυ καλυτερα τι μοτο βρηκες και ποσο να σου πουμε αμα αξιζει τον κοπο Η οχι...να μην το κουραζουμε πολυ....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ιστορικές Πινακίδες για Κλασσική Μοτοσυκλέτα
    από Johnny_Nik στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2013, 10:31
  2. ευρωπαϊκές πινακίδες
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 14:06
  3. Να Μαι Παλι!!!!!!!!
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 08:55
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 16:38
  5. πάλι μ@λ@κί@ έκανα!!!
    από DIT στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF