Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: Αδιαβροχα ερωτηση

  1. #31
    Πριν ενα χρονο πηρα παντελονι http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=403 και μποτες http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=553.
    Μεχρι στιγμης ειμαι υπερεφχαριστημενος και εφαγα ουκ ολιγες βροχες .Μεχρι και σε ποταμι μπηκα,οταν μου επεσε μεσα το κινητο,και βγηκα εξω....κυριος.
    (Δεν θελω να κανω διαφημιση στο καταστημα,απλα να σου δειξω τον τυπο των προιοντων)

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    έχεις κανένα λινκ? δεν βρίσκω αυτό που λες στο σαιτ
    Καλιρροης 43-45. Το συγκεκριμενο αδιαβροχο μου το προτεινε ο μαγαζατορας, το πηρα 2 νουμερα μεγαλυτερο ωστε το παντελονι να ειναι μακρυ και ειναι κυριολεκτικα λιρα 100..με εξτρα ενισχυμενο καβαλο. στα 35 ευρω. παρε τηλεφωνο κσι ρωτα..

  3. #33
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Oπότε ή μουσκεμα απο τη βροχή ή μούσκεμα απο τον ιδρώτα;
    Μεγάλη κουβέντα είπες νίκο και είναι ακριβώς έτσι!
    Μισώ τα αδιάβροχα όπως ο διάολος το λιβάνι και ένας απ' τους λόγους είναι αυτός.

    Από την άλλη πάλι όταν το μπουφάν φάει καλό νερό δε στεγνώνει εύκολα, ειδικά σε ταχύτητες πόλης και είναι ικανό να σουρώνει για ώρες. Το να μπούμε σε μια υπηρεσία και να είμαστε σα βρεγμένα γατιά που όπου σταθούν το νερό λιμνάζει, δεν είναι και ότι καλύτερο. Εκτός και αν μιλάμε για απλή μετάβαση στον χώρο εργασίας και επιστροφή το μεσ/ρι.

    Όσο οι απαιτήσεις αυξάνονται τόσο τα υλικά θα πρέπει να γίνονται πιο εξειδικευμένα, αλλιώς είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε εκπτώσεις στην άνεση και αλλού.

    Στην προκειμένη αντί για έχτρα λεφτά σε ένα καλό τζάκετ, θα πρότεινα τα έχτρα λεφτά να πάνε σε ένα ζευγάρι αδιάβροχα gortex. Τα τινάζω τα ρίχνω μέσα στο σκούτερ, ή στη βαλιτσούλα σχάρας και είμαι μοντελάκι χωρίς να έχω και τη μισή βρώμα του δρόμου επάνω μου.

    Άλλη καλή λύση και λίγο φθηνότερη αναλόγως το υλικό, είναι αδιάβροχα ποδηλάτη, όχι μπότζο φυσικά. Αυτά και υγρασία να βάλουν θα φάει πόρτα από οποιοδήποτε τζάκετ ακόμα και αν είναι water resistant. (Αρκεί να μην έχουν κουκούλα ή τουλάχιστον να μαζεύει).
    Sent from me using a computer.

  4. #34
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Ακόμα και ένα τέτοιο (σε μέγεθος που να μπαίνει άνετα επάνω απ' το μπουφάν), θα το προτιμούσα από το απλό ναιλον ή το σκέτο τζάκετ. Για καθημερινά μέσα στην πόλη θα το προτιμούσα ακόμα και για να μη φθείρω ένα πανάκριβο αδιάβροχο gortex.
    Ένα παρόμοιο που είχα βρει ήταν εξαιρετικά λεπτό, από καλύτερο υλικό και φυσικά ακριβότερο. Του έριξα πόρτα λόγο τιμής.

    Το αν θα βάλει υγρασία μετά από ώρα με ταχύτητες που ο ποδηλάτης δεν βλέπει μου είναι αδιάφορο γιατί το ζητούμενο είναι να μην παπαριάζει το τζάκετ μου.




    Edit ξέχασα το λινκ..

    http://podilata.net/antianemika-adia...1A7lone_FAqrJP
    Sent from me using a computer.

  5. #35
    Banned
    Εγγραφή
    04/06/2015
    Μηνύματα
    115
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zygos30 Προβολή μηνύματος
    Πριν ενα χρονο πηρα παντελονι http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=403 και μποτες http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=553.
    Μεχρι στιγμης ειμαι υπερεφχαριστημενος και εφαγα ουκ ολιγες βροχες .Μεχρι και σε ποταμι μπηκα,οταν μου επεσε μεσα το κινητο,και βγηκα εξω....κυριος.
    (Δεν θελω να κανω διαφημιση στο καταστημα,απλα να σου δειξω τον τυπο των προιοντων)
    Πέρασα από το μαγαζί (πρωτού δω το μήνυμα σου) και εγώ αυτό το παντελόνι πήρα και μάλλων θα καταλήξω και σε αυτά τα παππούτσια επειδή μου άρεσαν, και τα 2 gore-tex είναι

  6. #36
    Μέλος Το avatar του/της describer
    Εγγραφή
    31/07/2015
    Μηνύματα
    33
    και εγω, χωρις να ειμαι κατοχος καποιου αδιαβραχου ρουχου, πιστευω οτι οποιαδηποτε μπουφαν ή παντελονι να παρεις αργα ή γρηγορα θα σου βαλει νερα ή θα νιωσεις την υγρασια. Οποτε η καλυτερη και πιο οικονομικη λυση ειναι να αγορασεις μια ολοσωμη αδιαβροχη φορμα, οπως προτειναν και τα παιδια παραπανω, που θα σου βγαλει ανετα ολο το χειμωνα και δεν θα παρεις χαμπαρι ουτε σταλα βροχης μεσα απο αυτη

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Εγω θα προτεινα αδιαβροχο παντελονι - σακακι και οχι ολοσωμη φορμα. Ναι μεν η ολοσωμη φορμα παρεχει καλυτερη αδιαβροχοποιηση αλλά δεν ειναι καθολου πρακτικη. Εχει δυσκολια στο βαλε - βγαλε, δεν εχεις προσβαση στις τσεπες του παντελονιου που φορας μεσα απο το αδιαβροχο κι αν θες να κατουρησεις ή σου ερθει οτιδηποτε άλλο εκτακτο.. ειναι ολοκληρη διαδικασια . Κατα τη γνωμη μου κανει μονο για πολυωρα ταξιδια· σε σχετικα μικρες διαδρομες δεν βολευει. Εχω φαει απιστευτες βροχες μονο και μονο επειδη βαριομουνα τη διαδικασια βαλε - βγαλε (βλεπε Μαυρο Λιθαρι που ενω την ειχα μαζι μου δεν την εβαλα κι εγινα μουσκεμα ). Τελικα την παροπλησα και πηρα παντελονι - σακακι (που κι αυτα βαριεμαι να τα βαλω αλλά τελοσπαντων μπαινοβγαινουν πιο ευκολα απο την ολοσωμη φορμα). Και γκετες οπωσδηποτε.


  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από describer Προβολή μηνύματος
    και εγω, χωρις να ειμαι κατοχος καποιου αδιαβραχου ρουχου, πιστευω οτι οποιαδηποτε μπουφαν ή παντελονι να παρεις αργα ή γρηγορα θα σου βαλει νερα ή θα νιωσεις την υγρασια. Οποτε η καλυτερη και πιο οικονομικη λυση ειναι να αγορασεις μια ολοσωμη αδιαβροχη φορμα, οπως προτειναν και τα παιδια παραπανω, που θα σου βγαλει ανετα ολο το χειμωνα και δεν θα παρεις χαμπαρι ουτε σταλα βροχης μεσα απο αυτη
    Εγώ πάντως δεν εννοούσα ότι θα μπάσει νερό αλλά ότι θα παπαριάσει τουλάχιστον μέχρι την αδιάβροχη επένδυση. Το τζάκετ μου σε συνεχή, έντονη βροχή επί 2 ώρες σε ταχύτητες ταξιδιού δεν έμπασε και δεν είναι ούτε καινούριο, ούτε καν γκόρτεξ. Αν δε σταματούσε όμως η βροχή καμιά 20αριά χλμ πριν φτάσω Αθήνα θα σούρωνα ακομα. Στα τελευταία διόδια δεν το άνοιγα για να βγάλω λεφτά απ' την μεσαία τσέπη που να χτύπαγε ο υπάλληλος τον κώλο του κάτω. Είχα κέρματα στην πλαινή αλλά το γάντι είχε παπαριάσει τόσο πολύ που δεν έβρισκα τίποτα.

    Μέσα σε πόλη θεωρώ πως είναι πιο εύκολο να γίνεις μούσκεμα σε μια καλή μπόρα επί αρκετή ώρα, ακόμα και αν μιλάμε για τον ίδιο δοκιμασμένο εξοπλισμό. Και ας είναι οι ταχύτητες μικρότερες.

    Και μη λες οποιοδήποτε μπουφάν μπορεί να μπάσει αργά ή γρήγορα, γιατί κάποια μπουφάν δε θα μπάσουν ακόμα και αν τα υποβάλεις σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες που είναι επικίνδυνες και για σένα, συν το γεγονός ότι δε θα παπαριάσουν καν. Η βροχή θα τα ακουμπάει και θα ρέει!

    Η τιμή τους όμως μπορείς να πεις ότι ξεφεύγει κομματάκι παραπάνω.
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Σε τουλούμια, απαγορευτικά για κίνηση είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο, όπως αυτά που έριξε στις περσυνές πλημμύρες στην Αθήνα, ακόμη και τα goretex πήραν νερό. Το αδιάβροχο Nordcap όμως που έχω, παρά την ενίσχυση στο καβάλο, παίρνει και με λιγότερο νερό. Επίσης το παντζάκι ανεβαίνει ακόμη και πάνω από τη ψηλή μπότα, όσο και να το σφίξω. Μόνο στο αριστερό πόδι. Για σκούτερ καλό θα είναι. Επίσης τα goretex γάντια της Dainese μπάζουν.

  10. #40
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Για να μη συζητάμε πάλι για πράγματα που έχουν γραφτεί δείτε λίγο αυτή τη συζήτηση απ' το ποστ 37 και κάτω. Θα δείτε γιατί έγραψε ο sniper αυτό που έγραψε και πόσες επιλογές υπάρχουν. Δεν αρκεί μόνο το μπουφάν μας να είναι αδιάβροχο. Όχι πάντα τουλάχιστον ή όχι για όλους.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2570046




    Edit. Θα βρείτε και μια πρόταση απ' τον αμυρουκάι που μπορεί να είναι και η λύση που ψάχνετε εδώ μέσα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/09/2015 στις 19:58.
    Sent from me using a computer.

  11. #41
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    Σε τουλούμια, απαγορευτικά για κίνηση είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο, όπως αυτά που έριξε στις περσυνές πλημμύρες στην Αθήνα, ακόμη και τα goretex πήραν νερό. Το αδιάβροχο Nordcap όμως που έχω, παρά την ενίσχυση στο καβάλο, παίρνει και με λιγότερο νερό. Επίσης το παντζάκι ανεβαίνει ακόμη και πάνω από τη ψηλή μπότα, όσο και να το σφίξω. Μόνο στο αριστερό πόδι. Για σκούτερ καλό θα είναι. Επίσης τα goretex γάντια της Dainese μπάζουν.
    Τα γάντια μόνο ή και το τζάκετ ήταν gortex και έβαλε νερό? Από που πήρε?

    Ρωτάω γιατί σε πολύ βρόχα και με μερικά τουλούμια σε μέρη που δεν μπορούσα να σταματήσω αλλιώς θα το έκανα, δεν είχα πρόβλημα. Γάντια gortex μπουφάν revit όχι gortex, παντελόνι revit (δεν άντεξε), μπότες με γκέτες.

    Όταν η αδιάβροχη επένδυση δεν αντέχει άλλο αποκτά ροή από ένα σημειο. Αποκτά ροή όμως. Κάποιος εδώ μέσα (npat νομιζω) είχε περιγράψει πολύ ωραία τι ακριβώς συμβαίνει στο υλικό και επιτρέπει στο νερό να περάσει.


    Υγ. Φυσικά επάνω στη μηχανή ήμουν σαν βαλσαμωμένος όταν έτρωγα τα βαριά νερά, δεν έκανα διατάσεις ούτε έβαζα έβγαζα, άνοιγα έκλεινα το μπουφάν.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/09/2015 στις 22:17.
    Sent from me using a computer.

  12. #42
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα γάντια μόνο ή και το τζάκετ ήταν gortex και έβαλε νερό? Από που πήρε?
    Τα γάντια είναι goretex x-trafit και μπάζουν στα δάχτυλα από τις ραφές, ακόμη και με λιγότερο νερό, σε μερικά λεπτά. Για απλή βροχή είναι OK, δεν μπάζουν. Οι μπότες και αυτές σε δυνατή βροχή είναι γενικώς εντάξει, αλλά στη βροχή αυτή, ίσως από τις πιο δυνατές που μου έχουν τύχει ποτέ στον δρόμο, άρχισαν να μπάζουν από τα δάχτυλα και ηταν μούσκεμα στο μπροστινό μέρος. Το αδιάβροχο παντελόνι πήρε κλασσικά στο καβάλο και από πάνω είχα d-dry της Dainese και το πάνω του Nordcap, το οποίο έμπασε λίγο νερό, αλλά σταμάτησε στο d-dry. Βέβαια θα μπορούσα να φορούσα και το goretex παντελόνι και να τη γλύτωνα, αλλά δεν περίμενα τόσο νερό.
    Βέβαια αυτά δεν είναι τίποτα, έχω φάει και βροχές παλιότερα με απλό τζιν, μπότες και φανελάκι, που όταν έφτανα σπίτι ήμουν λες και είχα πέσει στη θάλασσα

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Κώστα έχω ένα ζευγάρι με x-trafit της bikers που δεν έχει βάλει ποτέ του νερό. Και είναι το γάντι με το οποίο έχω φάει τις περισσότερες βροχές. Τα δευτερα, πιο χοντρά που έχω συνήθως τα κρατάω στεγνά για το κρύο (με εξαίρεση τον περσινό χειμώνα)

    Οι μπότες μου στην υποψία βροχής γίνονται μούσκεμα. Η2out και οι δικές μου, μάλλον είναι ίδιες με του sniper.
    Και τις γκέτες παίζει να τις μισώ περισσότερο και απ' τα αδιάβροχα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/09/2015 στις 21:20.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 10:20
  2. Ερωτηση Για Ολους...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 12:43
  3. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 16:58
  4. Ερώτηση
    από cityfly στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 16:46
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF