Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 109

Θέμα: Fail Trip 2015 ή αλλιώς Διπολικός Μοτοκυνισμός

  1. #31
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Τα μετά.

    6 χώρες, 2500 χιλιόμετρα, 3,4 l/100 μέση κατανάλωση. 5 νύχτες εκτός συνόρων, κάτω από 200 ευρώ έξοδα. Τις μέρες που έκατσα Θεσσαλονίκη δεν τις μετράω στο ταξίδι ούτε στα έξοδα. Το budget μου ήταν 30 ευρώ/ημέρα. 10 βενζίνη, 10 στέγη, 10 τροφή. Με κάτι δωράκια, τσιγάρα και αλκοόλ έφτασα τα 180-190 για το 5ήμερο.

    Πρέπει να ευχαριστήσω τα συνεργεία του Χελιώτη (Worskbike) στην Αθήνα, του Ράπτη (MOTO RAPTIS) στην Λαμία και του Κουλουκάτση (X MOTO KOULOUKATSIS) στην Θεσ/νίκη για την βοήθεια τους.

    Το ταξίδι με μικρό μηχανάκι είναι άλλη φάση. Έχοντας ταξιδέψει και με το Versys Βαλκάνια μπορώ να πω πως προτιμώ το Volty για αυτά τα μέρη. Σερβία, Βοσνία και Αλβανία είχε παντού μπλόκα. Με την Minnie δεν τα πέρναγα κατά πολύ, με άλλη μηχανή σίγουρα θα έτρεχα περισσότερο. Επίσης δεν τραβάει την προσοχή και αυτό είναι κάτι που μπορεί να βοηθήσει μερικές φορές. Σε μπλόκο στην Σερβία που με σταμάτησαν, μου ρίχνουν μια ματιά πατόκορφα και μου λένε «Go, go» απαξιωτικά. Το κυρίως θέμα όμως είναι η κατανάλωση. 3,4 μέση είναι ελάχιστα. Στο Durmitor που ήταν μόνο στενός επαρχιακός η κατανάλωση ήταν 3. Με το 12άρι ντεπόζιτο είχα 400 χλμ αυτονομία. Μεγάλη υπόθεση. Οδηγικά, είναι ιδιαίτερα διασκεδαστικό στο στροφιλίκι, τηρουμένων των αναλογιών φυσικά. Σε εθνική βέβαια δεν είναι ωραία τα πράγματα, ταξίδι με 110 αφού άλλαξα εξάτμιση και ανέπνευσε λίγο. Ένα κίνητρο ακόμα για να βγαίνει κανείς από αυτοκινητόδρομους και να χάνεται σε επαρχιακούς. Τα περισσότερα χιλιόμετρα που έκανα ήταν 650, από Kotor προς Θεσσαλονίκη, και είχαν επαρχιακό, πόλη, αυτοκινητόδρομους. Δεν κουράστηκα καθόλου και ίσα ίσα ήταν απολαυστικά.

    Θέλω να σταθώ πάλι στην χρήση GPS. Μην τα χρησιμοποιείτε. Δεν είναι θέμα ευκολίας/ταλαιπωρίας, είναι θέμα εμπειριών. Λόγω του χάρτη γνώρισα τον Klauss και λόγω του χάρτη είχα γνωρίσει τον Adam το 09. Με έναν καλό χάρτη υπολογίζεις αποστάσεις, βλέπεις αν η διαδρομή αξίζει και στην τελική έχει και τον ρομαντισμό του. Ο χάρτης σου είναι κάτι προσωπικό. Βλέπεις τα τσακίσματα που έχεις κάνει για να χωρέσει στο tank bag, τις σημειώσεις που έχεις κρατήσει επάνω, ακόμα και οι τρύπες που κάνει στις διασταυρώσεις των τσακισμάτων έχουν μια ομορφιά. Όταν είχαμε απλώσει τους χάρτες μας με τον Klauss στο σαλέ στο Μαυροβούνιο κατάλαβα πως αυτό το κομμάτι χαρτί μπορεί να το δει κανείς σαν αποτύπωση του ταξιδιού του. Να βλέπει τους δρόμους που πέρασε και να μπορεί να βάλει εικόνες στις σχεδιασμένες γραμμές. Να κοιτάει παραπάνω και να προσπαθεί να φανταστεί πως μπορεί να μοιάζει στην πραγματικότητα αυτή η μικρή άσπρη γραμμούλα. Τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ.

    Το Μαυροβούνιο γαμάει. Τα βουνά υπέροχα, τα παράλια ιδιαίτερα, οι άνθρωποι φιλικοί, τα πάντα μισές τιμές από εδώ. Είδα βέβαια μια εκτέλεση μαφίας (5’ αφού έγινε, το πτώμα ήταν εκεί, οι μπάτσοι όχι) αλλά αυτό μπορείς να το δεις όπου υπάρχουν άνθρωποι. Σίγουρα θα ξαναπάω. Ειδικά εσείς οι Βόρειοι να πάτε. Είναι μια μέρα δρόμος και είναι καταπληκτικά.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  2. #32
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Το ταξίδι αυτό δεν το ευχαριστήθηκα Τουλάχιστον όχι όσο ήλπιζα. Τα κυριότερα προβλήματα μου ήταν τα λεφτά, η έλλειψη σκηνής και η ζέστη.

    Το γεγονός ότι ήμουν μόνο με τα μετρητά που είχα επάνω μου και ότι έπρεπε να υπολογίζω να βρίσκω συνάλλαγμα, να μην αλλάζω παραπάνω από όσο χρειάζομαι και γενικά να το έχω στο μυαλό μου ήταν κάτι που με χάλασε. Γύρισα πίσω με καμιά 40άρα ευρώ σε διάφορα συναλλάγματα τα οποία δεν μπορούσα να αλλάξω έξω. Ευρώ θα σου αλλάξουν παντού, αλλά νόμισμα γειτονικής τους χώρας μόνο στην Σερβία κατάφερα να αλλάξω.

    Η Minnie είναι μικρό μηχανάκι. Πριν φύγω δεν έβρισκα με τίποτα τα σαμάρια μου οπότε είχα μόνο τον Louis σάκο μου, το tank bag και την backpack που μου κλέψανε. Με αυτά τα δεδομένα αποφάσισα πως δεν θα πάρω σκηνή γιατί όλο και κάτι θα βρίσκω. Έβρισκα, δεν λέω, αλλά είδα διάφορα μέρη που θα ήθελα να στήσω, ειδικά στα βουνά του Μαυροβουνίου. Στην τελική και πουθενά να μην στήσω μόνο και μόνο η γνώση ότι έχω ένα καταφύγιο αν χρειαστεί βγάζει από πάνω μου μια έννοια και σε ένα ταξίδι το όλο θέμα είναι να μην έχεις έννοιες.

    Τέλος η γαμημένη ζέστη. Είχε πολύ ζέστη ρε φίλε. Τις μέρες που ήμουν έξω μου είπαν μετά ότι στην Ljubljana βάρεσε 46. Ειδικά την πρώτη μέρα η διάθεση μου ήταν χάλια. Κάθε μια ώρα έπρεπε να σταματάω για νερό. Ο πονοκέφαλος ήταν μόνιμος και η οδήγηση ταλαιπωρία. Όταν έφαγα το άκυρο από το Κόσοβο και καθόμουν στους 42 βαθμούς υπολογίζοντας ότι είμαι αρκετές ώρες μακριά από κάποιου είδους ξεκούραση μου πέρασε από το μυαλό να γυρίσω πίσω...

    Όλη η εμπειρία μου ήταν πάνω-κάτω. Πέρναγα καλά, γινόταν μαλακία, τσαντιζόμουν, πέρναγα πάλι καλά. Όπως και παλιά, δεν ήθελα να φύγω από ένα μέρος αλλά μόλις έφτανα στο επόμενο, χαιρόμουν που είχα φύγει. Από το άκυρο στο Κόσοβο αναγκάστηκα να πάω μία μέρα μετά στο Μαυροβούνιο κι έτσι γνώρισα τον Klauss. Η απόφαση μου να φύγω από το Σαράγεβο και να μην συνεχίσω βόρεια οδήγησε στο να γνωρίσω την Γιοβάννα. Γι αυτό μ’ αρέσει να ταξιδεύω χωρίς συγκεκριμένο πλάνο.

    Δεν λέω ότι το ταξίδι δεν μου άρεσε, σίγουρα θα το ξανάκανα, όπως ακριβώς έγινε. Δεν μου έδωσε όμως αυτό που μου έδωσε το προηγούμενο. Ήμουν συνέχεια στην τσίτα εκτός από τις μέρες στο Μαυροβούνιο. Εκεί μόνο ένιωσα να ταξιδεύω. Ίσως ήταν η μικρή του διάρκεια οπότε δεν πρόλαβα να ξεχάσω τα προβλήματα της καθημερινότητας μου στην Αθήνα. Για μένα θέλει το λιγότερο 2 βδομάδες. Ίσως έλειπε απλά ο ενθουσιασμός της πρώτης φοράς. Ισως ήταν οι παραπάνω 3 λόγοι ή απλά η όλη μαλακία που ζούμε τα τελευταία χρόνια με έχει επηρεάσει περισσότερο απ’ όσο νόμιζα. Σε κάθε περίπτωση μου θύμισε πόσο μ’ αρέσει να βολτάρω. Δεν θα ξαναπεράσουν 6 χρόνια για την επόμενη φορά...

    Κλείνω με αυτήν για να μην έχει παράπονο ο road spirit. (αν και δεν μετράει )
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	selfie.jpg 
Προβολές:	353 
Μέγεθος:	82,1 KB 
ID:	341859

    Ευχαριστώ για την ανάγνωση,
    Βασίλης.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από QSpec Προβολή μηνύματος
    [B] Δεν γαμιέται, πάω Βαλκάνια και βλέπω που θα φτάσω...
    χωρις πολλα λογια,απο τα καλυτερα ταξιδιωτικα...

    bill......
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 27/09/2015 στις 21:26.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Τετοια ταξιδιωτικα γουσταρω να διαβαζω..
    Ειχες ατυχιες πολλες,αλλα μαζεψες περισσοτερες εμπειριες μεχρι το επομενο

    250 κυβικα...μαλιστα..


  5. #35
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    ωραίος

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #36
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Υποκλίνομαι !

    Θα σου έγραφα ότι η περιγραφή σου μου θύμισε περιγραφή Uriah Heep και στο τέλος διαβάζω ότι ήπιατε και καφέ μαζί !


    Συναρπαστική περιγραφή ! Συναρπαστικό ταξίδι, παρά τις όλες κακοτυχίες ! Με συνεπήρε !

    Φύγαμε...

  7. #37
    Τρου αντβέντΣουρ ρε φίλε. ....!!!!

    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Μπράβο φίλε μου

  9. #39
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ευχαριστώ όλους!
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 27/09/2015 στις 21:34.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  10. #40
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Απλά Respect!!!!

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Το ταξίδι έξω και ειδικά στα βαλκάνια είναι πάντα "διαφορετικό". Οσο και να το προγραμματίζεις, κάτι θα πάει στραβά, κάτι θα προκύψει, κάτι θα αλλάξεις εεε και τι εγινε; Εύχομαι το επόμενο ταξίδι να ρθει πιο γρήγορα.

    Ωραία το γραψες, το ρούφηξα μονοκοπανιά...




    Εχω να σε δω από εκείνο τον περίπατο στην Αλβανία τότε στο Γράμμο. Τι μου θύμισες ρε Βασίλη, ωραία πράματα. Εκείνα τα τσιπουρα μετά την νυχτερινή βόλτα στην Αετομηλίτσα με έχουν στοιχειώσει

  12. #42
    Ωραίος. Ζηλεψα. Σκέφτομαι τώρα, γιατί τόσο καιρό δεν... Τέλος πάντων.

    Μακάρι την επόμενη να είναι λιγότερη ταλαιπωρία, περισσότερα "ωραία απρόοπτα".

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Εσύ τελικά είσαι γεννημένος μόνο για best seller.

    Άλλο ένα μοναδικό ταξιδιωτικό!

    1000+1 μέχρι το επόμενο.
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Γεια σου ρε Βασίλη...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  15. #45
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Θα μπορούσε να έχει τίτλο <The "F" word>. Ανατρεπτικό, περιπετειώδες, σκληρό και "ασαλιωτο". Μου πέρασες την αγωνία, την απογοήτευση και την κούραση, αλλά παράλληλα με πήρες μαζί σου σε κάθε σου λέξη με ενθουσιασμό. Να είσαι γερός να ταξιδεύεις. Δεν έχει σημασία τι πέρασες. Το θέμα είναι ότι γύρισες πίσω γεμάτος και σοφότερος. Και στο επόμενο φίλε μου!!!
    I search, therefore I travel...

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. adjust trip master
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2013, 14:34
  2. Ζητείται χαλασμένο TRIP MASTER
    από Stergios69 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2005, 14:08
  3. Κολλημένο trip master
    από lefteris777 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 07:11
  4. moto trips foto album by mm
    από monstermind στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 10:33
  5. Πως λέμε αλλίως την κλαρωτή την φούστα......
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2004, 15:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF