Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Καινούριο κράνος για μεγάλο On-Off: Dual sport ή street;

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    έχω 6-7 χρόνια το hornet ds. το ξαναπήρα καινούργιο. το κράνος είναι απλα οτι καλύτερο έχω φορέσει αλλα δυστυχως το δευτερο ειναι ευρωπαικο και δεν έχω τα καλα αμερικάνικα μαξιλαρακια. μεχρι 170 ειναι άψογο. παραπανω δεν εχω μηχανη να παω. οποιος το έχει με gs δεν του κουνάει παντως.

  2. #17
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Προτίμησε Full face και ένα enduro αν θες για βόλτες στο χώμα.

  3. #18
    oldog Το avatar του/της bleach
    Εγγραφή
    23/01/2014
    Μηνύματα
    125
    Επανέρχομαι γιατί πήγα και δοκίμασα μερικά κράνη!

    Λοιπόν, έχω καταλήξει ότι θα πάρω ένα fullface και θα χρησιμοποιώ το MXάδικο για χωμάτινες εκδρομές. Έτσι θα έχω την "ησυχία" μου και την άνεσή μου στα καθαρά ασφάλτινα (που, συνήθως, θα είναι και μεγαλύτερα σε απόσταση) και τον αέρα μου στα χωμάτινα!

    Στο ζουμί, δοκίμασα:
    α) Arai Axcess ii: δεν έχει αφαιρούμενο εσωτερικό και είναι κάπως χοντροκομμένο. Θυμίζει παλιότερες εποχές! Επίσης, δεν καθόταν καλά στην κεφάλα μου!
    β) HJC RPHA 10 Plus: Πολύ καλοφτιαγμένο κράνος. Με έξτρας φιμέ ζελατίνα και πινλοκ. Καλή αίσθηση στο κεφάλι, ελαφρύ και ο μηχανισμός της ζελατίνας αρκετά "στιβαρός" (καμία σχέση με την ψευτιά της AGV!). Στα λεφτά του εκπληκτικό κράνος! Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να το δοκιμάσω και στο δρόμο!
    γ) Shoei NXR: Αποκάλυψη! Ελαφρύ κράνος με μοντέρνο και συμμαζεμένο "τσόφλι"! Πολύ καλή αίσθηση στο κεφάλι. Γενικά, φαίνεται πολύ καλοσχεδιασμένο και με πολύ καλή κατασκευή (σε σημείο που, δίπλα στο HJC, έκανε το RPHA να μοιάζει κάπως "πρόχειρο"! Βέβαια για το συγκεκριμένο μπορεί να φταίει το ότι το RPHA ήταν ζωγραφισμένο ενώ το άλλο απλό μαύρο matt). Το μόνο μείον ότι σε μονόχρωμο βγαίνει γύρω στα 410 ευρώ, ενώ με χρώμα ~490 ευρώ, δηλαδή ξεφεύγει κάπως!

    Θέλω να δοκιμάσω και τα:
    - Shoei GT Air
    - HJC RPHA ST
    - Κάποιο Schuberth κοντά στο 400αρι (δεν ξέρω πιο μοντέλο θα βγαίνει εκεί γύρω)

    που, αν κάνω λάθος διορθώστε με, είναι οι πιο touring εκδόσεις και ίσως είναι καλύτερα σε όρθια στάση οδήγησης. Σωστά; Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία με τα παραπάνω;

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Αν εισαι από σαλονικη μερια και φορας L να σου δωσω να δοκιμασεις το rpha 10 plus για να βγαλεις συμπερασμα

  5. #20
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Για το GT-AIR εχω γράψει 2 αράδες μιας και το έχω. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141517
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  6. #21
    oldog Το avatar του/της bleach
    Εγγραφή
    23/01/2014
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Αν εισαι από σαλονικη μερια και φορας L να σου δωσω να δοκιμασεις το rpha 10 plus για να βγαλεις συμπερασμα
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά είμαι Αθήνα! Το εκτιμώ πάντως!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Για το GT-AIR εχω γράψει 2 αράδες μιας και το έχω. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141517
    Ωραίο το review! Δεν το χα βρει στο search... Παίρνει πόντο το GT-Air! Μήπως όμως είναι λίγο βαρύ λόγω της εσωτερικής ζελατίνας; Αναρωτιέμαι μήπως το Qwest είναι καλύτερο λόγω "απλότητας"...

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Δεν το δειχνει καθολου το βαρος του το GT-Air..... μην κοιταζεις απολυτα νουμερα, μεγαλη σημασια εχει το ζυγισμα που εχουν κανει.... αν δεν ειχε τα διπλα λεφτα από ότι εδωσα για το rpha θα ειχα παρει το gt-Air

  8. #23
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tycho Moon Προβολή μηνύματος
    Πέρυσι πήρα το Tour X4 και θεωρώ ότι έκανα μεγάλη μαλακία. Εντάξει, σαν κράνος είναι καλό όσον αφορά την ποιότητα κλπ αλλά η ζελατίνα λόγω του σχήματός της παραμορφώνει το οπτικό πεδίο στο κέντρο της όρασης και από τη μέση και προς τα κάτω. Το θεωρώ απαράδεκτο και επικίνδυνο. Νομίζω όμως πως όλα τα κράνη του στυλ αυτού θα έχουν το ίδιο πρόβλημα γιατί όλα λίγο ή πολύ το ίδιο σχήμα ζελατίνας έχουν.
    σε ευχαριστουμε για το tip. δεν το είχα ξανακούσει. το συγκερκιμένο κράνος ήταν στα υπόψην απο εμένα για όταν κάνω τη μετάβαση

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της describer
    Εγγραφή
    31/07/2015
    Μηνύματα
    33
    που, αν κάνω λάθος διορθώστε με, είναι οι πιο touring εκδόσεις και ίσως είναι καλύτερα σε όρθια στάση οδήγησης. Σωστά; Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία με τα παραπάνω;[/QUOTE]

    μαλλον δεν διαβασες τα προηγουμενα σχολια στο ξαναπαραθετω λοιπον και οτι παραπανω ερωτηση εχεις ρωτα με σε p.m

    Κατοχος του NXR εδω και 1 βδομαδα και θα σου πω 2 απο τα χαρακτηριστικα του που θα σε ενδιαφερουν

    - ειναι το κρανος "της πολης" για την shoei αλλα πιστευω οτι ανταγωνιζεται ανετα το XR1100 (το εχω φορεσει) που ειναι sport touring και μπορει να σου βγαλει ευκολα ενα μεγαλο ταξιδι χωρις να σε κουρασει
    - εχει προσθαφαιρουμενα μαξιλαρακια για τα αυτια που προσφερουν πολυ καλη ηχομονωση χωρις να σε ενοχλουν (φιλος μου που ανεβηκε πισω, μου επισημανε οτι η εξατμιση ακουγεται πολυ (οντως εχω ακουσει πως κανει χωρις να φοραω κρανος) και εγω δεν ειχα καμια ενοχληση λογο κρανους



    Υ.Σ: μπες και εδω http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...archString=nxr να δεις τιμες για το nxr

  10. #25
    oldog Το avatar του/της bleach
    Εγγραφή
    23/01/2014
    Μηνύματα
    125
    Για την ιστορία, πήρα τελικά ένα Shoei NXR Pearl Grey (γκρι που λένε και οι γιαπωνέζοι)!
    Εντυπώσεις εν καιρώ γιατί το μηχανάκι είναι για σέρβις αναρτήσεων και θα μείνει "μέσα" το Σ/Κ!

    Ευχαριστώ για τις γνώμες!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 15:26
  2. Ζητείται μεγάλο on-off για να με πάρει δικάβαλο
    από Λεωνίδας στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2006, 18:34
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 09:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF