Σελίδα 16 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 227 από 227

Θέμα: New Ducati 2016

  1. #226

  2. #227
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.203
    καλησπέρες


    Multistrada 1200 s


    μετα από τόσα χρόνια που το έβλεπα στο δρόμο, μόλις εχθές κατάφερα να το οδηγήσω.

    Από τη πρώτη στιγμή που το είχα δει στο δρόμο μ' άρεσε εμφανισιακά αλλά πότε δε με φαντάστηκα πραγματικά πάνω του. κάτι η εξωπραγματική τιμή, ....... κάτι που το Ιταλικό όνομα, ........ κάτι που που οι Ιταλοί προσπαθούσαν να πλασάρουν έναν χαρακτήρα On-off σε ένα μηχανάκι καθαρά street, .............. κάτι οι άσχημες εμπειρίες που είχα για αρκετό καιρό με όρθιο μηχανάκι και 17άρες ζάντες (βλ. Tiger 1050) όσον αφορά τη γεωμετρία τους, ............... κάτι που θεωρούσα τα 1200 κυβικά σε μοτοσυκλέτα γελοία έννοια, ........ κάτι το ένα, κάτι το άλλο, ... δεν ....

    έλα όμως που το έφερε η τύχη τελικά και το πήρα στα χέρια.

    με λίγα λόγια απλά εκπληκτικό μηχανάκι.

    το δοκίμασα με TC στη θέση touring

    καταρχήν με κέρδισε από τη πρώτη στιγμή που ανέβηκα. στα χέρια μου είχα ένα street μηχανάκι που με είχε πολύ κοντά στο μπροστινό αλλά δεν κατηφόριζε να μου σπάει τα ... νεύρα.
    οκ γνωστό, πολύ γκάζι, ωραία φρένα, μπλα μπλα μπλα. Δεν ήταν αυτά που με έκαναν να το ερωτευτώ. απεναντίας αυτά που με έκαναν να το ερωτευτώ ήταν:

    - οι Ιταλοί έχουν κάνει φοβερή δουλειά στη χαρτογράφηση. Νόμιζα ότι οδηγούσα μηχανάκι με καρμπυρατέρ. Να μου πεις τα έχουν φιμωμένα τα 150 άλογα. Όχι ακριβώς. Φιμωμένα τα έχουν οι Αυστριακοί τα 150 άλογα στο 1190 και 1290 αντίστοιχα που όταν είχα οδηγήσει κάτω από τις 4.000 θύμιζαν 600αρι εν σειρά τετρακιλυνδρο. Το Ducati πραγματικά με εντυπωσίασε ο τρόπος με τον οποίο με άφηνε να χειριστώ το γκάζι από τη πρώτη κιόλας βόλτα μου.
    - πολύ ωραίο κιβώτιο / συμπλέκτη. σίγουρες και ξεκάθαρες αλλαγές χωρίς να κουράζουν
    - υπερ-ξεκούραστο, τεμπέλικο ίσως θα έλεγε κάποιος όσον αφορά τη θέση οδήγησης αλλά παράλληλα πολεμικό. δεν πίστευα ότι μπορούσε να επιτευχθεί αυτός ο συνδυασμός
    - ομοιογενές όσον αφορά τη σχέση του μπροστινού με το πίσω
    - το οδήγησα με ένα κράνος φτυνιάρικο με γείσο και στα 170 δεν ειχα κανενα περίεργο αέρα να αντιμετωπίσω
    - κορυφαίες αναρτήσεις οι οποίες όμως δουλεύουν αρμονικά με το μοτέρ και όλα τα λοιπά στοιχεία της γεωμετρίας του. προσωπικά πιστεύω ότι οι αναρτήσεις δεν είναι απλά θέμα μοντέλου ... άντε πήρες τη καλή σειρά της Ohlins τις πέταξες πάνω και πήγαινε στο καλό .... για παράδειγμα κορυφαίες αναρτήσεις έχει και το super duke 1290 αλλά όταν το οδήγησα δε ξετρελάθηκα από τη συμπεριφορά του. Απεναντίας μου έδειχνε την εντύπωση ότι το μπροστινό ήταν αλλού και αλλού το πίσω.

    θα ήθελα λίγο περισσότερο χρόνο μαζί του σε κανά κλειστό κομμάτι γιατί ίσως να έπαιξαν ρόλο και οι ιδανικές συνθήκες αλλά νομίζω ότι ούτε και εκεί θα έχω πρόβλημα

    τέλως πάντων να μη μακρηγορώ για ένα μηχανάκι που κυκλοφορεί πολλά χρόνια πια.

    on a final note, νομίζω οτι το συγκεκριμένο μηχανάκι και η χθεσινή βόλτα εκθρόνισε την all time favorite εμπειρία που είχα ποτέ στο δρόμο, η οποία ήταν πριν χρόνια με ένα ktm 950 sm

Σελίδα 16 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516

Παρόμοια θέματα

  1. new ducati ??
    από faraway στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2010, 10:50
  2. New Ducati Mega-Monster kai ta myala sta kagkela!!
    από Xrider στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2010, 09:55
  3. New 2008 Ducati Monster-επισημη παρουσιαση
    από nakedorange στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 22:58
  4. The new Ducati 1098
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2007, 14:36
  5. new ducati 1200 ??????
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2006, 20:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF