Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 105

Θέμα: Kawasaki ZX-10R 2016

  1. #76
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    http://www.sportrider.com/image-gall...src=SOC&dom=fb

    Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι πως τα ηλεκτρονικά αποφασίζουν για την κλίση σε σχέση όχι με τη θεωρητική οριζόντιο επιφάνεια μα με την πραγματική (πχ στροφή με ανάποδη κλίση) πως;

    The traction control system varies tire slip to optimize traction, and looks at front and rear wheel speed (to determine slip), engine rpm, throttle postiion, acceleration, and the chassis' orientation relative to the track surface rather than the horizontal plane. The system can adjust for camber or gradient, tire wear, profile, compound, and numerous other factors.
    Αν εχει σενσορα στροφης τιμονιου, τοτε γνωριζοντας αυτην, την ταχυτητα και την κλιση ως προς το οριζοντιο επιπεδο θα μπορει να καταλαβει την κλιση του οδοστρωματος.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #77
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    από specs τούμπανο δεν το συζητάμε, αλλά απο εμφάνιση? δεν λέω ότι δεν είναι όμορφο , απλά έιναι ένα facelift του προηγούμενου, δεν είναι εννοω κάτι το επαναστατικό όπως έκανε η Yamaha με το R1, ειδικά μετα το Η2 περίμενα κάτι πιο ενδιαφέρον απο θέμα εμφάνισης... κρίμα γιατί θα το παιρνα...

  4. #79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Σε μαύρο είναι υπέροχο. Μου αρέσει που συγκρίνετε αυτή την κούκλα με την γκαμούτσα το H2...που είναι σαν DN-01 που έχει πάρει αναβολικά από κοντά.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Σε μαύρο είναι υπέροχο. Μου αρέσει που συγκρίνετε αυτή την κούκλα με την γκαμούτσα το H2...που είναι σαν DN-01 που έχει πάρει αναβολικά από κοντά.
    δεν μιλάω για ομορφία, ούτε εμένα μ αρέσει το Η2 αλλά όπως και να το κάνεις έφερε έναν νέο σχεδιασμό ... το R1 2015 για παράδειγμα μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει αλλά κανένας δεν μπορεί να πει ότι μοιάζει με το προηγούμενο... κάτι τέτοιο περίμενα απ την Κawasaki, κάτι καινούριο, κάτι που να μην το βλέπες και να λες ΑΑΑΑΑ να το νέο zx10r...και δεν αναφέρομαι καθόλου στα specs του, μιλάω καθαρά για θέμα εμφάνισης...

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    H kawasaki σχεδον καθε αλλαγη που κανει στο χιλιαρι της ειναι απο το 0. Δεν ειναι κακο εν μεσω κρισης να βγαλει και ενα απλα face lift. Aυτο που μου αρεσε ειναι οτι οπτικα το βελτιωσε εκει ακριβως που πονουσε (ουρα κ μπροστινη ζελετινα). Τι να πει και η σουζουκι που απο το κ9 ειναι σχεδον ιδιο και παρουσιασε μετα απο τοσο χρονια αυτο το εκτρωμα (οκ προσωπικη αποψη).

  7. #82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foler Προβολή μηνύματος
    H kawasaki σχεδον καθε αλλαγη που κανει στο χιλιαρι της ειναι απο το 0. Δεν ειναι κακο εν μεσω κρισης να βγαλει και ενα απλα face lift. Aυτο που μου αρεσε ειναι οτι οπτικα το βελτιωσε εκει ακριβως που πονουσε (ουρα κ μπροστινη ζελετινα). Τι να πει και η σουζουκι που απο το κ9 ειναι σχεδον ιδιο και παρουσιασε μετα απο τοσο χρονια αυτο το εκτρωμα (οκ προσωπικη αποψη).

    μα δεν έχει κάνει απλά ενα φεις λιφτ
    πουτσ@@@@@@@@@

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Ενταξει εχει αλλαξει πολλα στο μηχανακι αλλα εμφανισιακα τουλαχιστον ειναι πολυ κοντα με το προηγουμενο. Για μενα παντως θεωρειται τοπ επιλογη στα φετινα χιλιαρια αν φυσικα ειχα τα φραγκα. Και μην κοιτατε το αβαταρ μου, δεν με πληρωνει καμια kawa, οτι θεωρω καλυτερο για μενα επιλεγω...τωρα π.χ εχω vstrom

  9. #84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foler Προβολή μηνύματος
    Ενταξει εχει αλλαξει πολλα στο μηχανακι αλλα εμφανισιακα τουλαχιστον ειναι πολυ κοντα με το προηγουμενο. Για μενα παντως θεωρειται τοπ επιλογη στα φετινα χιλιαρια αν φυσικα ειχα τα φραγκα. Και μην κοιτατε το αβαταρ μου, δεν με πληρωνει καμια kawa, οτι θεωρω καλυτερο για μενα επιλεγω...τωρα π.χ εχω vstrom
    Σίγουρα είναι καλό,όλες οι αλλαγές γίνανε υπό τις υποδείξεις τις ομάδας sbk. Σε μια τόσο ανταγωνιστική κατηγορία όμως μήπως βιάζεσαι λίγο να το κατατάξεις στην κορυφή; Κοινώς,ακόμη δεν τον είδαμε...

    Ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος όλα αυτά βεβαίως...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #85
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #86
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το μπροστινο του ειναι ονειρο

  12. #87
    Μπιστόλι....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image.jpg 
Προβολές:	256 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	350521
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #88
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #89
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Εχω την αισθηση οτι το φαγε το ρ1....
    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #90
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Εχω την αισθηση οτι το φαγε το ρ1....
    Μπα, το ρ1 πουλάει περισσότερο



    Επίσης οι τεχνικοί της Καβασάκι δεν διαβάζουν τον δικό μας Ωμ...

    Lighter crank has 20% less inertia, meaning the rev pick-up is faster. Most importantly, it aids handling, making the bike far more 'flickable' with the lower gyroscopic effect from the high revving engine.

    Lighter pistons, lighter balancer and lighter primary gear all aid the lower inertia too.

    Did you know that the wheels, although 'only' aluminium alloy, are 400g lighter than the R1's magnesium wheels?

    Γατάκια ιάπωνες, μια τρύπα στο νερό κάνατε
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 26/01/2016 στις 21:23.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki ZX-10R MotoGP Replica
    από idi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2007, 09:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF