Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ασφάλιση-Αξια Οχήματος

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467

    Ασφάλιση-Αξια Οχήματος

    Ερώτηση προς ασφαλιστες (ή γνωριζοντες)

    Μπορει κάποιος να ασφαλίσει το οχημα του (moto/car)
    βάση κάποιου ποσου ?

    Δλδ. θέλω π.χ. να ασφαλισω ενα αυτοκινητο για 2500 ευρω κιας κοστιζει αυτη τη στιγμή 10.000.
    Γινετε κατι τετοιο ?
    Αν ναι,υπάρχει όριο στο ποσο ?


  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    ναι γινεται να το ασφαλίσεις όσο θέλεις μέχρι την τιμή που έχει καινούργιο, μειωμένο κατά εν συντελεστή λόγω παλαιότητας. Αλλα δεν θα προτεινα να το κάνεις μιας και οι ασφαλιστικές πληρώνουν λιγότερο συνήθως. Αν θες να γλυτώσεις ασφάλιστρα, κάνε έρευνα αγοράς για να δεις πια είναι η φτηνότερη. Αλλα να ξέρεις οτι όσο πιο φτηνή τοσο λιγότερο πληρώνει.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    114
    Ναί γίνεται, απλώς σκεψου το σενάριο, σε τρακάρουν και η ζημιά για να φτιαχτεί είναι πάνω απο το ποσό ασφάλισης π.χ. 1500 ευρω , τοτε στο βγάζει ασύμφορο για επισκευη σου δίνει το 1500 και εσυ μένεις χωρίς αμάξι που αξίζει 5000 παράδειγμα.

    Συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω ψάξε πιο φθηνή εταιρία υπάρχουν εκπτώσεις αυτη την εποχή.
    HONDA CBR 600 F4i 2001

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Επειδη έχω ακουσει 100δες περιπτωσεις που κοσμος δεν πηρε τελικα ουτε τα μισα της τρεχουσας αξιας,
    καλλιο 5 και στο χερι παρα δεκα και καρτερι.
    Δεν μιλαω για καμια BMW Μ5...ενα getzaki του '07 εχω , οποτε και σμπαραλια να γινει 2-2.5 χιλιαρικα
    να παρω,ευχαριστημενος θα ειμαι.
    Το θεμα ειναι οτι σε κανενα site δεν σε αφηνει να βαλεις π.χ. 2000 ευρω ασφαλιζομενη αξια.
    Γιαυτο λεω,μηπως υπάρχει οριο ? (προς τα κατω)

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Ναι. Το όριο είναι η αντικειμενική αξία του οχήματος, όπως την ορίζουν οι ασφαλιστικές. Είναι πάντα χαμηλότερη από αυτή που έχεις εσύ στο μυαλό σου :P
    Life begins at 45°.

  6. #6
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Να δωσω μια αντικειμενικη απαντηση μιας και ειμαι του επαγγελματος?

    Ασφαλιζεται ενα οχημα εως την εμπορικη αξια του. Δλδ ποσο πουλιεται κατα μεσο ορο αυτη τη στιγμη. Η τιμη αυτη μπορει να ειναι +- πολυ λιγα ευρω μιας και οταν π.χ. το ασφαλισεις Φεβρουαριο με 5000 και η ζημια γινει Ιουλιο υπαρχει και η περιπτωση να εχει πεσει η αξια του 500.... Η αξια ασφαλισης ειναι παντα προσεγγιστικη και παντα παει παραλληλα με την εμπορικη.

    Εαν το ασφαλισεις σε μικροτερο ποσο γινεσαι συνασφαλιστης δηλαδη στην ουσια το υπασφαλιζεις. Τι εννοω συνασφαλιστης? Σε καλυψεις ( ιδιες ζημιες, φυσικα φαινομενα ) τις οποιες θα αποζημειωθεις απο την ασφαλιστικη σου χωρις τριτο εμπλεκομενο θα παρεις το ποσοστο του ποσου που εχεις ασφαλισει. Δηλαδη αν κανει 10.000 ευρω το οχημα και το ασφαλισεις για 5000 θα παρεις το 50% της ζημιας και το υπολοιπο ποσο θα το καλυψεις εσυ.

    Η αξια καινουριου ισχυει εως και 6μηνες απο την αγορα του αναλογα την ασφαλιστικη εταιρεια.

    Ο ορος αντικειμενικη αξια σε οχηματα δεν υπαρχει παρα μονον σε ακινητη περιουσια.

    Ποσοστο παλαιοτητας δεν υπαρχει.

    Δεν συμβουλευονται οι ασφαλιστικες εταιρειες το auto triti κλπ εχουν δικο τους προγραμμα το οποιο καθοριζει την αξια αυτοκινητου αναλογα με την αγορα την κατασταση του αυτοκινητου και ειναι εργαλειο των πραγματογνωμονων οι οποιοι θα καθορισουν το τελικο ποσο αποζημειωσης.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από killbill Προβολή μηνύματος
    Ναί γίνεται, απλώς σκεψου το σενάριο, σε τρακάρουν και η ζημιά για να φτιαχτεί είναι πάνω απο το ποσό ασφάλισης π.χ. 1500 ευρω , τοτε στο βγάζει ασύμφορο για επισκευη σου δίνει το 1500 και εσυ μένεις χωρίς αμάξι που αξίζει 5000 παράδειγμα.

    Συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω ψάξε πιο φθηνή εταιρία υπάρχουν εκπτώσεις αυτη την εποχή.
    Για 1500 δε το ασφαλισες? 1500 θα παρεις, αν το ασφαλιζες στην εμπορικη αξια και η επισκευη δεν ξεπερνουσε την αξια αυτη θα επισκευαζοταν το αμαξι κανονικα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Επειδη έχω ακουσει 100δες περιπτωσεις που κοσμος δεν πηρε τελικα ουτε τα μισα της τρεχουσας αξιας,
    καλλιο 5 και στο χερι παρα δεκα και καρτερι.
    Εγω δεν ξερω ΚΑΜΙΑ περιπτωση τετοια.... μιας και γνωριζεις εκατονταδες μπορεις να μου αναφερεις μια και πως ειχε η περιπτωση αυτη αναλυτικα?

    Θα σου απαντησω τεκμηριωμένα.
    Τελευταία τροποποίηση από WiSe; 30/09/2015 στις 12:53.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Sorry , αλλα δεν καταλαβα και πολλα.

    Απλα πραγματα θελω...με τρακαρουν και γινεται σμπαραλια το αμαξι.
    Εγω θέλω να παρω 2.5 με 3 χιλιαρικα...ας ηταν να επαιρνα και 5 αν αν αν....δε με νοιαζει
    ή
    με τρακαρουν, το αμαξι επισκευαζεται,στοιχιζει 4000 χιλιαρικα η επισκευη, αλλα η ασφαλεια θα μου δωσει
    μονο τα 2 χιλιαρικα γιατι για τοσο το ειχα ασφαλισει (ή το 50% αυτου το ποσου οπως με ενημερωσαν πριν λιγο).

    Αυτό γίνεται ?
    Τελευταία τροποποίηση από PortisHead; 30/09/2015 στις 14:08.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Εγω δεν ξερω ΚΑΜΙΑ περιπτωση τετοια.... μιας και γνωριζεις εκατονταδες μπορεις να μου αναφερεις μια και πως ειχε η περιπτωση αυτη αναλυτικα?
    Θα σου απαντησω τεκμηριωμένα.
    Πρωην συναδελφος,αγοραζει αμαξι 20 χιλιαρικα.
    Ιδια μερα , παει σπιτι, παραβιαζει μια κοπελιτσα στοπ με 80+χλμ. και
    του το βγαζει αχρηστο.

    Αποζημιωθηκε και πηρε 13.000 ευρω στο χερι.
    Μιλαμε για 7000 ευρω ζημια μεσα σε 3-4 ωρες.

    Διακιολογιες/Αιτιολογιες της ασφαλιστικης : η αξια των 20.000 δεν ισχυε γιατι το αμαξι πωλουνταν με 3000 ευρω εκπτωση, και βγαινοντας απο την αντιπροσωπεια εχασε ηδη το (30% - τυχαιο νουμερο) της αξιας του, αρα μουμπλε-μουμπλε...παρε 13.000 και εισαι ενταξει.

    Δεν λεω οτι δεν ειχε νομικο πατημα η ασφαλιστικη...αλλα καλυτερα να το ειχε ασφαλισμενο σε μια τιμη που γουσταρε να παρει αυτος σε περιπτωση στραβης,για να δινει και λιγοτερα ασφαλιστρα.

    Δεν επιμενω...διαφωτισε με αν κανω λαθος.
    Δε γνωριζω πως δουλευουν.

  9. #9
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Πρωην συναδελφος,αγοραζει αμαξι 20 χιλιαρικα.
    Ιδια μερα , παει σπιτι, παραβιαζει μια κοπελιτσα στοπ με 80+χλμ. και
    του το βγαζει αχρηστο.

    Αποζημιωθηκε και πηρε 13.000 ευρω στο χερι.
    Μιλαμε για 7000 ευρω ζημια μεσα σε 3-4 ωρες.

    Διακιολογιες/Αιτιολογιες της ασφαλιστικης : η αξια των 20.000 δεν ισχυε γιατι το αμαξι πωλουνταν με 3000 ευρω εκπτωση, και βγαινοντας απο την αντιπροσωπεια εχασε ηδη το (30% - τυχαιο νουμερο) της αξιας του, αρα μουμπλε-μουμπλε...παρε 13.000 και εισαι ενταξει.

    Δεν λεω οτι δεν ειχε νομικο πατημα η ασφαλιστικη...αλλα καλυτερα να το ειχε ασφαλισμενο σε μια τιμη που γουσταρε να παρει αυτος σε περιπτωση στραβης,για να δινει και λιγοτερα ασφαλιστρα.

    Δεν επιμενω...διαφωτισε με αν κανω λαθος.
    Δε γνωριζω πως δουλευουν.
    Παραλογο.

    Οταν υπαρχει τιμολογιο αγορας 20.000 ευρω αποζημειωνεσαι το ποσο ολοκληρο.... ποσο μαλλον οταν γινεται λιγες ωρες απο την αγορα.... Δεν υπαρχει δικαιολογια. Εαν παρελπιδα (που δεν γινεται αυτο στο υπογραφο με επιστολοχαρτο του γραφειου μου) υπηρξε μια τοσο ανευθηνη ασφαλιστικη εταιρεια που απαντησε ετσι κανεις αγωγη και τα παιρνεις εξωδικα γιατι δε τη συμφερει να παει δικαστικα να χασει, γιατι θα χασει, και να πληρωσει και δικαστικα εξοδα. Και πες οτι παει δικαστικα δεν υπαρχει περιπτωση να δικαιωθει η ασφαλιστικη στον αιωνα τον απαντα και με δικηγορο το Θεο τον ιδιο.

    ΔΕΝ τα χανεις τα λεφτα σου ΠΟΤΕ (αυτα που δικαιουσαι)! Τωρα εαν δε το κυνηγησε και το αφησε ετσι φταιει ο ιδιος. Συνεργαζομαι με παρα πολλες ασφαλιστικες και τετοιο πραγμα στα 20 χρονια γραφειο δεν μου εχει τυχει γιατι δεν μπορει να τυχει.

    Μπορω να σου δωσω αν θες τηλεφωνο δικηγορου που ασχολειται αποκλειστικα με αυτα να σου πει τα ιδια.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Sorry , αλλα δεν καταλαβα και πολλα.

    Απλα πραγματα θελω...με τρακαρουν και γινεται σμπαραλια το αμαξι.
    Εγω θέλω να παρω 2.5 με 3 χιλιαρικα...ας ηταν να επαιρνα και 5 αν αν αν....δε με νοιαζει
    ή
    με τρακαρουν, το αμαξι επισκευαζεται,στοιχιζει 4000 χιλιαρικα η επισκευη, αλλα η ασφαλεια θα μου δωσει
    μονο τα 2 χιλιαρικα γιατι για τοσο το ειχα ασφαλισει.

    Αυτό γίνεται ?
    Μα εγω απλα στα ειπα παραπανω... αν διαβασεις με προσοχη τι σου εγραψα σου απανταω για ολα. Τι δεν καταλαβες?

    Παιρνεις το ανωτατο ποσο που το εχεις ασφαλισμενο αν το εχεις ασφαλισει πιο κατω απο την εμπορικη αξια του.

    Δεν μπορεις να το ασφαλισεις για 3000 να στοιχιζει 10000 το αυτοκινητο και να παρεις 10000 γιατι δεν πληρωνεις ασφαλεια για τοσα και δεν στεκει στη λογικη.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος

    Παιρνεις το ανωτατο ποσο που το εχεις ασφαλισμενο αν το εχεις ασφαλισει πιο κατω απο την εμπορικη αξια του.

    Δεν μπορεις να το ασφαλισεις για 3000 να στοιχιζει 10000 το αυτοκινητο και να παρεις 10000 γιατι δεν πληρωνεις ασφαλεια για τοσα και δεν στεκει στη λογικη.
    Σ'ευχαριστώ.

    Μολις πριν λιγο πηρα e-mail απο γνωστο ασφαλιστικο γραφειο για τις ιδιες αποριες
    και μου απάντησε τα ιδια με σενα με τη διαφορα....οτι παιρνεις το 50% της (μειωμενης) αξιας
    που το ειχες ασφαλισει.

    Δλδ. κοστιζε 10.000 ?
    Το ασφαλισες για 5.000.
    Επαθες ζημια 4.000 ?
    Θα παρεις 2.000 ευρω.

    Τωρα τι ισχυει τελικα ? ΑΚΥΡΟ ΑΚΥΡΟ (δεν εχει strikethrough γμτ)

    Ξαναδιαβασα αυτο που μου εγραψες πιο πανω....το 50% ισχυει για ιδία ζημια ή φυσικα φαινομενα σωστα ?
    Αν στην κανει ο αλλος αποζημιωνεσαι στο 100% για το ποσο που το ειχες (υπ-)ασφαλισει.
    Τελευταία τροποποίηση από PortisHead; 30/09/2015 στις 14:47.

  11. #11
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Σ'ευχαριστώ.

    Μολις πριν λιγο πηρα e-mail απο γνωστο ασφαλιστικο γραφειο για τις ιδιες αποριες
    και μου απάντησε τα ιδια με σενα με τη διαφορα....οτι παιρνεις το 50% της (μειωμενης) αξιας
    που το ειχες ασφαλισει.

    Δλδ. κοστιζε 10.000 ?
    Το ασφαλισες για 5.000.
    Επαθες ζημια 4.000 ?
    Θα παρεις 2.000 ευρω.

    Τωρα τι ισχυει τελικα ? ΑΚΥΡΟ ΑΚΥΡΟ (δεν εχει strikethrough γμτ)

    Ξαναδιαβασα αυτο που μου εγραψες πιο πανω....το 50% ισχυει για ιδία ζημια ή φυσικα φαινομενα σωστα ?
    Αν στην κανει ο αλλος αποζημιωνεσαι στο 100% για το ποσο που το ειχες (υπ-)ασφαλισει.
    Η αξια που το ασφαλιζεις μετραει μονο για τις καλυψεις που αποζημειωνεσαι απο τη δικη σου.

    Χαιρομαι που πηρες και αλλη αποψη και το διασταυρωσες! Ετσι χτιζεται η ασφαλιστικη συνειδηση και οχι με κουβεντες καφενειου και μη σχετικους με το επαγγελμα. Καλως ή κακως ζουμε στο 2015 και τα πραγματα ειναι "ακριβως" και οχι "περιπου"!

    Να σαι καλα φιλε μου και χαιρομαι που ηταν επικοδομητική η κουβεντα, οτιδηποτε αλλη απορια εχεις θα χαρω να στην λυσω.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Να σαι καλα φιλε μου και χαιρομαι που ηταν επικοδομητική η κουβεντα, οτιδηποτε αλλη απορια εχεις θα χαρω να στην λυσω.
    Τωρα που βρηκαμε παππα , να θάψουμε 5-6.

    Οποτε συνεχίζω...το 50% αποζημιωσης για ιδίαν ζημιά ή φυσικα φαινόμενα το παιρνεις σαν "τιμωρια" επειδη υπ-ασφάλισες το όχημα,
    ή και στην τωρινη του αξια να το ειχες ασφαλισμενο,πάλι το 50% θα επαιρνες ?

    Με την ιδια λογικη, η αλλη ασφαλιστικη εταιρεια,του εμπλεκόμενου,σε αποζημιωνει βασει τρεχουσας αξιας του οχηματος σου? ή κανει χρήση
    του γεγονοτος οτι το ειχες υπ-ασφαλισμενο , οποτε κιαυτη θα σε αποζημιωσει με λιγοτερα χρήματα σε δεδομενη στραβη ?

  13. #13
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Τωρα που βρηκαμε παππα , να θάψουμε 5-6.

    Οποτε συνεχίζω...το 50% αποζημιωσης για ιδίαν ζημιά ή φυσικα φαινόμενα το παιρνεις σαν "τιμωρια" επειδη υπ-ασφάλισες το όχημα,
    ή και στην τωρινη του αξια να το ειχες ασφαλισμενο,πάλι το 50% θα επαιρνες ?

    Με την ιδια λογικη, η αλλη ασφαλιστικη εταιρεια,του εμπλεκόμενου,σε αποζημιωνει βασει τρεχουσας αξιας του οχηματος σου? ή κανει χρήση
    του γεγονοτος οτι το ειχες υπ-ασφαλισμενο , οποτε κιαυτη θα σε αποζημιωσει με λιγοτερα χρήματα σε δεδομενη στραβη ?
    Δεν ειναι τιμωρια ειναι αναλογικη αποζημειωση. Αν το ειχες ασφαλισμενο στην σωστη του αξια θα επαιρνες ολο το ποσο της ζημιας.

    Αλλη λογικη η μια αλλη η αλλη και δεν εχουν ουδεμια σχεση μεταξυ τους.

    Οταν εμπλακεις σε ατυχημα και φταιει ο αλλος αποζημειωνεσαι την ζημια σου ολοκληρη και εως το ποσο της εμπορικης αξιας το οχηματος τη μερα του ατυχηματος.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι τιμωρια ειναι αναλογικη αποζημειωση. Αν το ειχες ασφαλισμενο στην σωστη του αξια θα επαιρνες ολο το ποσο της ζημιας.

    Αλλη λογικη η μια αλλη η αλλη και δεν εχουν ουδεμια σχεση μεταξυ τους.

    Οταν εμπλακεις σε ατυχημα και φταιει ο αλλος αποζημειωνεσαι την ζημια σου ολοκληρη και εως το ποσο της εμπορικης αξιας το οχηματος τη μερα του ατυχηματος.

Παρόμοια θέματα

  1. Αξία......ανεκτίμητη
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:40
  2. Ασφάλιση μότο
    από athandim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 15:45
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 21:14
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2004, 20:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF