Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 68

Θέμα: FIAT STILO 1,2 80HP

  1. #16
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.064
    αν χαλασει το τιμονι ,δεν εχει καθολου τιμονι η απλως δεν εχει υποβοηθηση ηλεκτρικη αλλα εχει υδραυλικη??μΠΟΡΕΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΙς ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ η νεκρωνεται τελειως?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αν χαλασει το τιμονι ,δεν εχει καθολου τιμονι η απλως δεν εχει υποβοηθηση ηλεκτρικη αλλα εχει υδραυλικη??μΠΟΡΕΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΙς ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ η νεκρωνεται τελειως?
    Σκέψου ότι την υποβοήθηση στα τιμόνια την έκαναν από υδραυλική ηλεκτρική για λόγους οικονομίας...
    Δυστυχώς δεν έχω συναντήσει νεκρωμένο ηλεκτρικό για να σου πω εντυπώσεις.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    το τιμονι δουλευει κανονικα απλα βαραινει πογω ελλειψης υποβοηθησης
    το προβλημα με τα ηλεκτρικα τιμονια στα hyundai το επιβεβαιωνω κι εγω αλλα ειναι το μονο που εχεις να αντιμετωπισεις
    ποτε δεν καταλαβα αυτους που εχουν η θελουν να παρουν fiat μεγαλυτερο απο seicento

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Εχοντας 90 χιλιαδες χιλιομετρα με ενα stilo 1,2 μοντελο 2001 ,η μονη ουσιαστικη βλαβη που εχει βγαλει το αυτοκινητο ηταν οι πολλαπλασιαστες( 230 ευρω και οι τεσσερις)...τιποτα αλλες βλαβες απο τη φυση του..το αυτοκινητο πιανει τα 180 ανετα αλλα μην περιμενεις ποιοτητας κυλισης και ηχομονησης σε σχεση π.χ με ενα φορντ ή γκολφ.

    εννοειται βεβαια οτι θα συνηθισεις και τις μαμα -σουμιε αναρτησεις που απο οτι καταλαβαινω δεν μπορεις να τις αλλαξεις...

    Εκεινο ομως που σε συμφερει ειναι να το κανεις φυσικο αεριο, 50% καταναλωση κατω...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    παλι πατε να μπλεξετε με ιταλικα...
    αν αυτο δεν ειναι μαζοχισμος, τοτε δεν ξερω τι...

  6. #21
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.064
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Εχοντας 90 χιλιαδες χιλιομετρα με ενα stilo 1,2 μοντελο 2001 ,η μονη ουσιαστικη βλαβη που εχει βγαλει το αυτοκινητο ηταν οι πολλαπλασιαστες( 230 ευρω και οι τεσσερις)...τιποτα αλλες βλαβες απο τη φυση του..το αυτοκινητο πιανει τα 180 ανετα αλλα μην περιμενεις ποιοτητας κυλισης και ηχομονησης σε σχεση π.χ με ενα φορντ ή γκολφ.

    εννοειται βεβαια οτι θα συνηθισεις και τις μαμα -σουμιε αναρτησεις που απο οτι καταλαβαινω δεν μπορεις να τις αλλαξεις...

    Εκεινο ομως που σε συμφερει ειναι να το κανεις φυσικο αεριο, 50% καταναλωση κατω...
    τι εννοεις δεν μπορεις να τις αλλαξεις?αλλα αμορτισερ δεν μπορεις να βαλεις
    ?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αν χαλασει το τιμονι ,δεν εχει καθολου τιμονι η απλως δεν εχει υποβοηθηση ηλεκτρικη αλλα εχει υδραυλικη??μΠΟΡΕΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΕΙς ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ η νεκρωνεται τελειως?
    Δεν υπάρχει υδραυλική υποβοήθηση, μόνο ηλεκτρική. Η αίσθηση δεν μοιάζει με αυτοκινήτου χωρίς υδραυλικό, είναι πολύ βαρύ για να το κυκλοφορήσεις έτσι. Και με τους τζόγους που εμφάνισε πολύ γρήγορα από την στιγμή που κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά, θεωρώ πως θα είναι επικίνδυνο να μην αλλάχθεί άμεσα.

    Για τα Japan προσυπογράφω, αλλά όχι για όλα...sorry. Εχω και ένα Honda που δεν έχει κάνει κιχ, έχω όμως και τον κουμπάρο μου που είχε Mitsubishi outlander 2.0 4WD με τρελές ζημιές, και έχω και κολλητό φίλο που πήρε Subaru Forester 2.5 Turbo το 2008-2009 και στα 110.000 χλμ το αμάξι βάρεσε στρόφαλο (εννοείται με service και λάδια κανονικά...).
    Η απάντηση είναι πως λυπάμαι χάσατε, μιας και είναι πολύ συνηθισμένη βλάβη στα μοτέρ αυτά. Να πάρει μεταχειρισμένο δεν παίζει μιας και είναι πιθανόν να είναι και αυτό βαρεμένο. Καινούργιο μοτέρ δεν το συζητάμε, επισκευή πολλά λεφτά...κατέθεσε πινακίδες και του έμεινε το subaru να το κοιτάει.

    Οκ, Japan Japan...αλλά να τα λέμε και τα στραβά.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Εννουσα οτι αφου δινει μεχρι 2000 ευρω, δεν θα μπορει να αλλαξει και αναρτησεις..ομως το αμαξι τις χρειαζεται, οι μαμα αναρτησεις το κανουν ψιλοβαρκα..

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Οκ, Japan Japan...αλλά να τα λέμε και τα στραβά.
    Οντως.
    Η αληθεια ειναι πως η καραμελα Japan=Αξιοπιστια εχει να κανει με κατασκευες μεχρι το 1998 περιπου.
    Απο κει και περα το χαος.
    Μονος γνωμονας αξιοπιστιας ειναι τα reviews αλλων κατοχων.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Είχα ενα fiat stilo 1.6 για μερικούς μήνες κ κάνω τον σταυρό μου που κατάφερα κ το ξεφορτώθηκα.

    Ήταν ένα μεταχειρισμένο στην πένα, άνετο κ ομορφο κτλ κτλ, το έκανα μεγάλη βόλτα κ το πήγα σε μηχανικό για τσεκ απ, ολα τέλεια.
    Το αγόρασα εννοειται γιατι ειχε χαμηλη τιμη. Μετα απο μερικές μέρες άρχισε το προβλημα. Στα καλα καθουμενα εκει που οδηγουσες εκανε εναν μπιπ μπιπ απο το καντραν κ εσβηνε το μοτερ!

    Εσβηνε οποτε γουσταρε, στην εθνικη με 140, στην πολη με 50, ακρως επικινδυνο. Δοκιμασα να το δωσω πισω στον μαντρα, ακομα κ με δικηγορο απείλησα κ με εγραφε κανονικα. Μετα δοκιμασα να το φτιαξω, το πηγα στην επισημη φιατ, μου λενε ολα τελεια, το συνδεσαν με τα μηχανηματα για τσεκ, ολα τελεια. Δινω 200ε κ φευγω. Μετα απο λιγο παλι τα ιδια. Το τραβηξα σε βιντεο για να μην με πουν ψεύτη.

    Μετα το πηγα στην επισημη bosch για να τσεκαρει τον εγκεφαλο, μου λεει κ απο εκει ολα κομπλε.

    Μετα απο λιγο παλι τα σβησιματα. Τελικα το έδωσα στην τογιοτα κ πηρα εκπτωση σε ενα auris.

    ΥΣ. Υποψιάζομαι οτι εγκέφαλος ηταν, αλλα ειναι πανακριβος για να τον αλλάξεις. Αυτόν τον ευαίσθητο ηλεκτρονικό υπολογιστη, οι ιταλοι είχαν την καταπληκτική ιδεα να τον μονταρουν επάνω στον κινητήρα (που φτανει υψηλες θερμοκρασίες) κ μάλιστα κατω απο το καπάκι του κινητηρα.

    Αυτα απο εμενα. Απο εκει κ περα, ο καθένας κανει τις επιλογες του

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Οντως.
    Η αληθεια ειναι πως η καραμελα Japan=Αξιοπιστια εχει να κανει με κατασκευες μεχρι το 1998 περιπου.
    Απο κει και περα το χαος.
    Μονος γνωμονας αξιοπιστιας ειναι τα reviews αλλων κατοχων.
    Έχει να κάνει και πως θα σου κάτσει. Ο αδελφός μου πχ είχε ένα Punto από το 1995 και ήταν σκύλος. Εγώ το Panda, άνετα το διαολόστελνα αν δεν ήταν αυτοκίνητο της συζύγου και θα έτρωγα μουρμούρα μετά που της πούλησα το αυτοκινητάκι της...
    Αν ρωτούσε ο panavour τον αδελφό μου...τα καλύτερα θα του έλεγε για τα Fiat.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Έχει να κάνει και πως θα σου κάτσει. Ο αδελφός μου πχ είχε ένα Punto από το 1995 και ήταν σκύλος. Εγώ το Panda, άνετα το διαολόστελνα αν δεν ήταν αυτοκίνητο της συζύγου και θα έτρωγα μουρμούρα μετά που της πούλησα το αυτοκινητάκι της...
    Αν ρωτούσε ο panavour τον αδελφό μου...τα καλύτερα θα του έλεγε για τα Fiat.
    Οποτε καταλήγουμε στο σίγουρο κριτηριο των γηραιότερων.
    Μην κοιτας την αξιοπιστια , κοιτα ποια εταιρεια εχει τα φθηνότερα ανταλλακτικα.

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DeusEx Προβολή μηνύματος
    ΥΣ. Υποψιάζομαι οτι εγκέφαλος ηταν, αλλα ειναι πανακριβος για να τον αλλάξεις. Αυτόν τον ευαίσθητο ηλεκτρονικό υπολογιστη, οι ιταλοι είχαν την καταπληκτική ιδεα να τον μονταρουν επάνω στον κινητήρα (που φτανει υψηλες θερμοκρασίες) κ μάλιστα κατω απο το καπάκι του κινητηρα.
    E, στο Panda, αυτόν τον "ευαίσθητο ηλεκτρονικό υπολογιστη", τον έβαλαν ψηλά δίπλα στο καπάκι για να μην ζεσταίνεται. Το θέμα είναι πως στο δικό μου πνίγηκε από την βροχή σταματημένο !!!!
    Δεν έχω ιδέα πως έγινε, το σίγουρο είναι πως μετά από μια πολύ δυνατή βροχή το αμάξι δεν έπαιρνε μπροστά. Στην αρχή λέω immobilizer γιατί έβγαζε το κλειδί στο καντράν. Οδική, συνεργείο, ο μάστορας κουφάθηκε...ενυδρείο η ECU και είχε λιώσει τις επαφές.

    Ενα χιλιάρικο λέει θέλει η Fiat..., 600€ μεταχειρισμένη, 250€ επισκευασμένη μέσω του συνεργείου.
    Την επισκεύασα σε ενα παλληκάρι στα Πετράλωνα που τις ανοίγει και τις φτιάχνει με 80€...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    τα εχουμε ξαναπει..........
    η αξια ενος αυτοκινητου φαινεται στην τιμη του ως μεταχειρισμενο
    συγκρινετε τιμες μεταχειρισμενων που καινουρια ηταν Χ2 και θα εκπλαγειτε

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα εχουμε ξαναπει..........
    η αξια ενος αυτοκινητου φαινεται στην τιμη του ως μεταχειρισμενο
    συγκρινετε τιμες μεταχειρισμενων που καινουρια ηταν Χ2 και θα εκπλαγειτε
    Ακυρο επιχείρημα. Ενα Toyota Land Cruiser πχ μπορείς να το βρεις με κανένα 10άρικο και είχε 70φεύγα και ένα Toyota Yaris ίδιας χρονολογίας να κρατάει τιμή. Κυβικά και μέγεθος παίζουν ρόλο, όχι τόσο η μάρκα τους.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. opel vs fiat
    από derd στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2007, 08:39
  2. Νέο αγωνιστικό FIAT Abarth μετά από 23 χρόνια...
    από Nik0s στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 19:43
  3. Συμφωνία Fiat-Yamaha
    από alximistis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 14:44
  4. Rossi - Fiat Η ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΗΣ ΧΙΛΕΤΙΑΣ ...
    από nktR στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2007, 15:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF