Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 68

Θέμα: FIAT STILO 1,2 80HP

  1. #1
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010

    FIAT STILO 1,2 80HP

    Eιχα πριν απο χρονια FIAT punto 1,1 55 hp και ημουν πολυ ικαΝοποιημενος.Πριν απο 7 χρονια το πουλησα και εμεινα μονο με μηχανη.Επειδη εχω μεγαλωσει πλεον και δεν τη παλευω με ταξιδια τον χειμωνα λογω κρυου ,λεω να ξαναδωσω εως 2000 χιλιαρικα για κανα αμαξακι(δεν υπαρχουν παραπανω) και εχω βρει διαφορα FIAT STILO 1,2 80 HP ME 120-180 ΧΙΛΙΑΔΕΣ χλμ σ αυτη την τιμη
    Αμα κανενας ξερει η ειναι κατοχος του ιδιου μοντελου ας με κατατοπισει σχετικως για το αυτοκινητο και τις τυχον παραξενιες-βλαβες-ιδιαιτερα χαρακτηριστικα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #2
    Δεν ξερω αν έχει ηλεκτρικό τιμόνι ή υδραυλικό. Αν έχει ηλεκτρικό σαν τα punto να ξέρεις οτι σε κάποια φάση θα τα παίξει θα γινει μηχανικό και θα θέλει κανα 500ρικο να επισκευαστεί. 2 πουντο εχω αλλάξει και τα δυο το ιδιο πρόβλημμα. Ο κινητήρας ειναι αξιόπιστος πάντως.
    Τελευταία τροποποίηση από Vice; 30/09/2015 στις 13:19.

  3. #3
    To θέμα με το ηλεκτρικό τιμόνι, αφορά όλα τα Fiat μάλλον και πάει 600+. Είναι θέμα χρόνου πότε θα το βγάλει, εμένα μου το έβγαλε στα 9.000 χλμ σε Panta 1.2.
    Αντίστοιχα προβληματική σε όλα τα Fiat είναι η τρόμπα βενζίνης που απλά σε αφήνει χωρίς προειδοποίηση.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    Δεν έχουν όλα ηλεκτρικό τιμόνι. Αυτά με υδραυλικό είναι μια χαρά.

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Αυτά με υδραυλικό είναι μια χαρά.
    Κι αυτά με ηλεκτρικό βγήκαν από το εργοστάσιο
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Το τιμόνι και συγκεκριμένα το city το φτιάχνουν κάτι αλάνια με 120 ευρώ. Κάτι αλλάζουν στην πλακέτα. Εμένα μου το έφτιαξαν δούλεψε για δύο μήνες και ξανά χάλασε. Τους το πήγα πάλι και χωρίς χρήματα μου το ξαναφτιαξαν.
    Μπορεί πάντα να μην φταίει ο εγκέφαλος που έχει το μοτέρ στο τιμόνι για το πρόβλημα αλλά οι αισθητήρες.
    Ένας καλός τρόπος να εντοπίσεις αν το πρόβλημα είναι στους αισθητήρες, προσπαθήστε να στρίβετε το τιμόνι δεξιά ή αριστερά την ώρα που το βάζετε μπρος. Άμα δουλέψει το city είναι οι αισθητήρες.

    Το stilο βγάζει και άλλα προβλήματα αλλά και το πουντο δεν πάει πίσω.
    Μετά τα 150000 χιλιόμετρα θα προτιμούσα παλιό γιαπωνέζο

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Δεν έχουν όλα ηλεκτρικό τιμόνι. Αυτά με υδραυλικό είναι μια χαρά.
    Ναι οκ, απλά το δικό μου έχει φάει τρελή κόκκινη κάρτα. Αγοράστηκε καινούργιο έχει μόνο 22-23.000 χλμ στα 8 χρόνια που το έχω, και πρόλαβε να βγάλει κολώνα τιμονιού, τρόμπα βενζίνης, μηχανισμό παραθύρου, και καμένη ECU από νερό μετά από βροχή. Τα τρία πρώτα μέσα σε 2-3 χρόνια (και εκτός εγγύησης με κόστος πάνω από 1000άρικο), η ECU επισκευάστηκε μιας και πάει κοντά στο 1000άρικο καινούργια.

    Αντίστοιχο πρόβλημα με τις ηλεκτρικές κολώνες έχουν και τα Hundai πάντως...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Επίσης ένα πρόβλημα που έχουν τα punto από 2001 και μετά, είναι το τζάμι του συνοδηγού. Κολλάει και καίγεται ο διακόπτης ή θέλει καθάρισμα η φισα από κάτω.
    Αν είναι η φισα, ρίχνεις μια σφαλιάρα στο ταμπλό από την δεξιά πλευρά και είσαι οκ

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Βύρωνα σφαλιάρα του εριξες?

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    Το τιμόνι και συγκεκριμένα το city το φτιάχνουν κάτι αλάνια με 120 ευρώ. Κάτι αλλάζουν στην πλακέτα. Εμένα μου το έφτιαξαν δούλεψε για δύο μήνες και ξανά χάλασε. Τους το πήγα πάλι και χωρίς χρήματα μου το ξαναφτιαξαν.
    Μπορεί πάντα να μην φταίει ο εγκέφαλος που έχει το μοτέρ στο τιμόνι για το πρόβλημα αλλά οι αισθητήρες.
    Ένας καλός τρόπος να εντοπίσεις αν το πρόβλημα είναι στους αισθητήρες, προσπαθήστε να στρίβετε το τιμόνι δεξιά ή αριστερά την ώρα που το βάζετε μπρος. Άμα δουλέψει το city είναι οι αισθητήρες.

    Το stilο βγάζει και άλλα προβλήματα αλλά και το πουντο δεν πάει πίσω.
    Μετά τα 150000 χιλιόμετρα θα προτιμούσα παλιό γιαπωνέζο
    Στο Panda μου, δεν αφορούσε την λειτουργία city. To τιμόνι απέκτησε τζόγους (νεκρή περιοχή) αριστερά δεξια. Απαράδεκτο. Στην δε τρόμπα, δικαιολογήθηκαν πως φταίει η βενζίνη...@@ ,μιας και θα έπρεπε να έχω αλλαξει τρόμπες και σε ότι άλλο οδηγώ. Λάθος σχεδιασμός είναι, μιας και καίγεται ανεξαρτήτως μάρκας τρόμπας και μόνο στα Fiat.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    Βύρωνα σφαλιάρα του εριξες?
    Σφαλιάρα, μπινελίκια, κατάρες...και μόλις άκουσα πόσο έκανε, του ριξα και μια κουτουλιά. Τζίφος...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Εμ αυτά δεν είναι αμάξια, Lego είναι. Japan μηχανάκι πήρες, Ιταλικό αμάξι γιατί;;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εμ αυτά δεν είναι αμάξια, Lego είναι. Japan μηχανάκι πήρες, Ιταλικό αμάξι γιατί;;
    Γιατί βρωμάει ο τόπος από ανταλλακτικά που είναι πολύ φτηνά και στην τελική αυτά που βγάζει δεν είναι σοβαρά αλλά μαλακιες των Ιταλών.
    Εγώ στο πουντο που έχω βρίσκεται τώρα στα 260.000 χλμ και βαράει ακόμα κουπί.
    Βέβαια έχω και ένα subaru m80 που με έχει αφήσει με το στόμα ανοιχτό. Ο Σκύλος!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εμ αυτά δεν είναι αμάξια, Lego είναι. Japan μηχανάκι πήρες, Ιταλικό αμάξι γιατί;;

    Γιατί κλάνει το γατί ρε ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Fiat Dino Coupe 1971 front.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	342099

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    Μετά τα 150000 χιλιόμετρα θα προτιμούσα παλιό γιαπωνέζο
    Μα γιατί ? Δε σε καταλαβαινω ?
    byron ???
    (με τρωει....)

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. opel vs fiat
    από derd στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2007, 09:39
  2. Νέο αγωνιστικό FIAT Abarth μετά από 23 χρόνια...
    από Nik0s στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 20:43
  3. Συμφωνία Fiat-Yamaha
    από alximistis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 15:44
  4. Rossi - Fiat Η ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΗΣ ΧΙΛΕΤΙΑΣ ...
    από nktR στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2007, 16:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF