Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 82

Θέμα: TDR 250

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    το ypvs δουλευει. ακουγεται και οταν γυρνας τον διακοπτη.
    αλυσιδογραναζα εχει καινουρια σχεδον.

    το μοχλικο ηταν ενα 'θεμα' αρκετα συχνο σε αυτα τα μοτο και εκει θελει προσοχη. οσο μπορουσα το ελενξα και μοιάζει καλο.
    την τρομπα λαδιου δεν την φοβαμαι. αυτοι οι μηχανισμοι εχουν σχεδιαστει να αντεχουν. ενας ελενχος τις ντιζας και ελενχος αν ειναι ρυθμισμενη καλα πιστευω οτι θελει μονο

    λαδιλα στις πρωτες βολτες δεν μύρισα.. αν παρεις δευτερο ατομο ισως μυρισει, ειδικα αν εχει αερα που φυσάει απο πισω σου.και αυτο γιατι τα τελικα ειναι πολυ κοντα στην σελα
    αλλα εχω σκεφτει μια λυση αν υπαρξει προβλημα

  2. #32
    Σεξουαλικός μετανάστης Το avatar του/της Flinis
    Εγγραφή
    05/08/2013
    Μηνύματα
    31
    Καλορίζικο Κώστα. Για την αντλία λαδιού μην παίρνεις όρκο ότι δουλεύει τέλεια,εάν δεν βγάλεις τις παροχές λαδιού προς τα καρμπυρατέρ ενώ δουλεύει το μοτέρ και δεις να βγάζουν λάδι. Το να μη βγάζει λαδίλα το συγκεκριμένο μοτέρ, είναι μάλλον ύποπτο. Στο Dt μου οι τσιμούχες της αντλίας είχαν γίνει χάλια. Κρύο κάτι έστελνε στο μοτέρ. Μόλις ζεσταινόταν τίποτα.
    Ξύπνησες και σε μένα υπέροχες μνήμες (το είχε φίλος μου). 50 άλογα, φοβερή γεωμετρία, φοβερά φρένα, πρωτοποριακός σχεδιασμός για την εποχή του. Τα μόνα μειονεκτήματα ότι έπινε και κάπνιζε σαν Αμερικάνος ναύτης.
    Ευτυχισμένος είσαι,όχι όταν έχεις ό,τι θέλεις, αλλά όταν θέλεις αυτό που έχεις.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    το ypvs δουλευει. ακουγεται και οταν γυρνας τον διακοπτη.
    αλυσιδογραναζα εχει καινουρια σχεδον.

    το μοχλικο ηταν ενα 'θεμα' αρκετα συχνο σε αυτα τα μοτο και εκει θελει προσοχη. οσο μπορουσα το ελενξα και μοιάζει καλο.
    την τρομπα λαδιου δεν την φοβαμαι. αυτοι οι μηχανισμοι εχουν σχεδιαστει να αντεχουν. ενας ελενχος τις ντιζας και ελενχος αν ειναι ρυθμισμενη καλα πιστευω οτι θελει μονο

    λαδιλα στις πρωτες βολτες δεν μύρισα.. αν παρεις δευτερο ατομο ισως μυρισει, ειδικα αν εχει αερα που φυσάει απο πισω σου.και αυτο γιατι τα τελικα ειναι πολυ κοντα στην σελα
    αλλα εχω σκεφτει μια λυση αν υπαρξει προβλημα

    Και ούτε θα μυρίσεις.
    Εγώ απ όλα τα δίχρονα που είχα αυτό ήταν το πιο κυριλέ από άποψη λαδίλας. Αν το πάς πολύ ώρα σιγά και μετά το ανοίξεις, θα βγάλει ένα ντουμάνι, αλλά δεν έρχεται πάνω σου. Γενικότερα αν δουλεύει σωστά, το δουλεύεις και συ σωστά και βάζεις και ένα καλούτσικο λαδάκι (Προσωπικά δεν συνιστώ πανάκριβα λάδια) δεν θα έχεις θέμα με το λάδι.

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    λαδιλα στις πρωτες βολτες δεν μύρισα.. αν παρεις δευτερο ατομο ισως μυρισει, ειδικα αν εχει αερα που φυσάει απο πισω σου.και αυτο γιατι τα τελικα ειναι πολυ κοντα στην σελα
    αλλα εχω σκεφτει μια λυση αν υπαρξει προβλημα
    Μόνο μη μου πεις οτι θα βάλεις κανά δεκάποντο κίτρινο λάστιχο ποτίσματος πιασμένα με σφιγκτήρες σε κάθε εξάτμιση......

    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #35
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Στις απολήξεις των μαμά εξατμίσεων ,σφηνώνουν επακριβώς ,απλές χάλκινες υδραυλικές γωνιές εμπορίου (δεν θυμάμαι το Φ)
    Χωρίς κόλλα ,χωρίς σφικτήρες ,χωρίς τίποτα.
    Κόβεις το ένα μέρος τους φάλτσα για να μετριάσεις τον στροβιλισμό.
    Ρίχνεις κ δυό φσίτ μ'ένα μαύρο σπρέϋ
    και το οπτικό αποτέλεσμα είναι "εργοστασιακό"
    και τα καυσαέρια βγαίνουν λίγο πιό πίσω και προς τα κάτω.

    Οσο για την λαδίλα.
    Η αντλία του ΤDR είναι ρυθμισμένη να δουλεύει πλούσια ,ωστε να καλύπτεται η λίπανση του απο ένα απλό φτηνό λάδι βενζινάδικου.
    Αν επιλέξεις ένα καλό "άκαπνο" επώνυμο προϊόν ,ακολουθείς την προτεινόμενη αναλογία του κατασκευαστή λαδιού (πχ 1%) ,ρυθμίζοντας σταδιακά κ' ανάλογα την αντλία.
    Και ντουμάνι τέλος.

    Δεν θυμάμαι πόσο επι τις % ήταν ρυθμισμένη η αντλία να δίνει απο μαμά.
    Νομίζω αναγραφόταν στο μανιουαΛ.
    Αυτό που θυμάμαι είναι ότι ,έβαζα λάδια KVAS ,και είχα μειώσει σταδιακά την ρύθμιση στο μισό.
    Ανοιξα κυλινδροκεφαλές στα 50,000 χμ ,και διαπίστωσα οτι αδίκως είχα αγοράσει καινούργια σετ πύρους-πιστόνια-ελατήρια.
    Τα πάντα όλα ήταν σε άψογη κατάσταση κ πολύ πάνω απο τις προδιαγραφές φθοράς.
    Να σημειώσω οτι οι κύλινδροι έχουν επίστρωση NICASIL ,με όλα όσα θετικά για την φθορά αυτό συνεπάγεται.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  6. #36
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ενταξει, διχρονο ειναι, ας βγαζει και λιγο ντουμανι να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι!
    Αλλωστε δεν το πηρες για παπι.. Βολτες που και που δεν θες να κανεις;;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    τελικα για εναν περιεργο τροπο το δικο μου tdr ειναι ακαπνο.
    https://www.youtube.com/watch?v=qN5hezXREdg
    ακομα και με 2-3.000 στροφες να το πηγαινω για ωρα και μετα να το ανοιξω δεν βγαζει ντουμανια
    https://www.youtube.com/watch?v=cQfvZqPYpnQ
    εδω μερικα ανοιγματα.. θελω να βρω κανα μονοκυλινδρο 600αρι να δοκιμασω τις επιδώσεις του.
    140 κιλα και 45-50 αλογα πιστευω ειναι καλο νουμερο ακομα για για τα σημερινα δεδομενα

    ανοιξα φιλτροκουτι και για φιλτρο ειχαν μεσα ενα λεπτο πανι.
    ανοιξα ενα φιλτροκουτι απο aprilia rs 250 και εβγαλα ενα καλο φιλτρο απο μεσα.
    με λιγο κοψιμο ταιριαξε στο φιλτροκουτι του tdr και ολα καλα απο εκει χωρις κοστος.

    μπηκε νεος άξονας στον πισω τροχο καθος ο παλιος ηταν κοντος με αποτελεσμα να ξεσφιξει και να μου σπασει το πλακακι ρυθμισης τις αλυσιδας οταν το ζόρισα σε 'μπαντιες'
    επίσης αλλαχτικαν οι τσιμουχες στις μπουκαλες και μπηκαν νεα λαδια εκει. (με βαση το manual)
    καποια ντιζα γκαζιου 'γρατζουναει' λιγο οποτε θα πρεπει να αγορασω καινουριες για παν ενδεχομενο.
    τα φρενα ρυθμιστικαν και ειναι πολυ δυνατα.. δεν πιστευα οτι ενα μηχανακι του 1988 μπορει να εχει τοσο καλα φρενα.
    το εμπομενο ειναι να φτιαχτει το κοντερ.
    λειπει η ντιζα και ο ατερμονας. επισης η ζαντα δεν εχει 'stop' για το σιδερακι του ατερμονα οποτε να πρεπει να γινει πατεντα
    και μερικες φοτο απο σημερινη βολτα
    http://postimg.org/image/dnrrciq7n/
    http://postimg.org/image/3t0m6am9f/
    http://postimg.org/image/8k0hobf3n/
    http://postimg.org/image/d76jq32gj/

  8. #38
    Σεξουαλικός μετανάστης Το avatar του/της Flinis
    Εγγραφή
    05/08/2013
    Μηνύματα
    31
    τελικα για εναν περιεργο τροπο το δικο μου tdr ειναι ακαπνο.
    https://www.youtube.com/watch?v=qN5hezXREdg
    ακομα και με 2-3.000 στροφες να το πηγαινω για ωρα και μετα να το ανοιξω δεν βγαζει ντουμανια
    https://www.youtube.com/watch?v=cQfvZqPYpnQ

    Η διακοπή του καπνίσματος μόνο τον άνθρωπο μπορεί να ωφελήσει, όχι ένα δίχρονο υψηλών επιδόσεων σαν το TDR. Ψάξε στο YouTube για βιντεάκια με TDR και TZR και θα δεις ότι τα περισσότερα καπνίζουν σαν τρελά. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν καπνίζει και αφού το ανοίξεις μετά από βόλτα σε χαμηλές στροφές. Ακόμη και οι επικαθήσεις του λαδιού μέσα στην εξάτμιση όταν ζεσταθούν καίγονται και ντουμανιάζουν.
    Εγώ την πάτησα έτσι. Ήμουν και χαρούμενος-περήφανος που οι φίλοι μου με ζήλευαν γιατί δεν μυρίζει το DT. Όταν πήρα την μπιέλα στο χέρι,κατάλαβα. Δεν είναι επίσης τυχαίο ότι πολλοί καταργούν την τρόμπα λαδιού και βάζουν λάδι στο τεπόζιτο για σιγουριά.
    Άνοιξε το καπάκι της τρόμπας και έλεγξε για διαρροή λαδιού από το εμπρός μέρος της αντλίας. Εάν στάζει λάδι πίσω από την ροδέλα που πιάνει η ντίζα έχεις σίγουρα φθαρμένη τσιμούχα και εισροή αέρα στο κύκλωμα.
    Εάν όχι κάνε προληπτικά εξαέρωση στην αντλία,ξεβιδώνοντας την βίδα που έχει στο πλάι. Θα είναι κρίμα να πάθεις ζημιά,χωρίς λόγο.
    Ευτυχισμένος είσαι,όχι όταν έχεις ό,τι θέλεις, αλλά όταν θέλεις αυτό που έχεις.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    μαλλον θα μου την ειχε ρυθμισει ο προηγούμενος να δινει ποιο λιγο λαδι.
    κατι οχι απαραίτητα κακο αν χρησιμοποιουνται καλα λαδια (τα καλα λιπαίνουν αριστα και με κατω απο 2%)
    θα ανοιξω ομως να κοιταξω για διαρροές

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    νομιζω εχει σημασια στην παροχή της αντλίας λαδιου και πόσο καλά εξαερωμένη είναι...

  11. #41
    Φίλε μου ότι είπαν από πάνω δες την τρόμπα σου.
    ΟΚ από τότε θα έχουν βγει καλύτερα λαδιά άλλα να μην καπνίζει καθόλου περίεργο..
    Αν θες δες άδω στο manual
    http://tdr250.co.uk/downloads/TDR250ManualEN.pdf
    Στην σελίδα 60 έχει για την τρόμπα , έτσι όπως λέει ήταν μαμά και ευθυγραμμιζόταν η βίδα με την ντιζα .
    Εμείς που τα γαργαλεύαμε την ανοίγαμε λίγο την τρόμπα να δίνει λίγο περισσότερο λάδι.
    Το αξονική έπρεπε να πάει λίγο ποιο δεξιά , τότε η τρόμπα έδινε περισσότερο λάδι.
    Ακόμα στο φιλτροκουτι είχε έναν λαστιχένιο οδηγό + σφουγγάρι , όταν άλλαζες και έβαζες εξατμίσεις έβαζες και μια θέση κάτω τις βελόνες και βγάζαμε την λαστιχένια εισαγωγή και βάζαμε το σφουγγάρι χωρίς λάδι + read boyesen.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων tdr 250 1.jpg‎   tdr 252 2jpg.jpg‎  
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #42
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Στις απολήξεις των μαμά εξατμίσεων ,σφηνώνουν επακριβώς ,απλές χάλκινες υδραυλικές γωνιές εμπορίου (δεν θυμάμαι το Φ)
    Χωρίς κόλλα ,χωρίς σφικτήρες ,χωρίς τίποτα.
    Κόβεις το ένα μέρος τους φάλτσα για να μετριάσεις τον στροβιλισμό.
    Ρίχνεις κ δυό φσίτ μ'ένα μαύρο σπρέϋ
    και το οπτικό αποτέλεσμα είναι "εργοστασιακό"
    και τα καυσαέρια βγαίνουν λίγο πιό πίσω και προς τα κάτω.

    Οσο για την λαδίλα.
    Η αντλία του ΤDR είναι ρυθμισμένη να δουλεύει πλούσια ,ωστε να καλύπτεται η λίπανση του απο ένα απλό φτηνό λάδι βενζινάδικου.
    Αν επιλέξεις ένα καλό "άκαπνο" επώνυμο προϊόν ,ακολουθείς την προτεινόμενη αναλογία του κατασκευαστή λαδιού (πχ 1%) ,ρυθμίζοντας σταδιακά κ' ανάλογα την αντλία.
    Και ντουμάνι τέλος.

    Δεν θυμάμαι πόσο επι τις % ήταν ρυθμισμένη η αντλία να δίνει απο μαμά.
    Νομίζω αναγραφόταν στο μανιουαΛ.
    Αυτό που θυμάμαι είναι ότι ,έβαζα λάδια KVAS ,και είχα μειώσει σταδιακά την ρύθμιση στο μισό.
    Ανοιξα κυλινδροκεφαλές στα 50,000 χμ ,και διαπίστωσα οτι αδίκως είχα αγοράσει καινούργια σετ πύρους-πιστόνια-ελατήρια.
    Τα πάντα όλα ήταν σε άψογη κατάσταση κ πολύ πάνω απο τις προδιαγραφές φθοράς.
    Να σημειώσω οτι οι κύλινδροι έχουν επίστρωση NICASIL ,με όλα όσα θετικά για την φθορά αυτό συνεπάγεται.
    ωπα... νικασιλ ειχε μονο το 2χτ.. οχι το το τδρ...

  13. #43
    Ευτυχώς που δεν είναι nicasil, δεν θα έβρισκε ανταλλακτικά ούτε στην Ιαπωνία.

    Αλλαξε τα σωληνάκια απο την τρόμπα ως τους κυλίνδρους με διαφανή, ώστε να βλέπεις αν στέλνει λάδι η αντλία.
    Σιγούρεψε ότι στο ρελαντί το αξονάκι της αντλίας κινείται έστω και λίγο πάνω-κάτω, έτσι καταλαβαίνεις οτι λειτουργεί, όσο ανοίγεις γκάζι η κίνηση γίνεται πιο γρήγορη και με μεγαλύτερη διαδρομή.
    Δεν πειράζει αν η αντλία στάζει λίγο λάδι μετά απο τόσα χρόνια ζωής.
    Χρησιμοποίησε άκαπνο λάδι, και έχε υπόψη οτι η ποιότητα του λαδιού τα τελευταία 25 χρόνια έχει αλλάξει προς το καλύτερο,
    οπότε μπορείς να κλείσεις λίγο την αντλία.
    Καλές βόλτες.

  14. #44
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από santorius Προβολή μηνύματος
    Ευτυχώς που δεν είναι nicasil, δεν θα έβρισκε ανταλλακτικά ούτε στην Ιαπωνία.

    Αλλαξε τα σωληνάκια απο την τρόμπα ως τους κυλίνδρους με διαφανή, ώστε να βλέπεις αν στέλνει λάδι η αντλία.
    Σιγούρεψε ότι στο ρελαντί το αξονάκι της αντλίας κινείται έστω και λίγο πάνω-κάτω, έτσι καταλαβαίνεις οτι λειτουργεί, όσο ανοίγεις γκάζι η κίνηση γίνεται πιο γρήγορη και με μεγαλύτερη διαδρομή.
    Δεν πειράζει αν η αντλία στάζει λίγο λάδι μετά απο τόσα χρόνια ζωής.
    Χρησιμοποίησε άκαπνο λάδι, και έχε υπόψη οτι η ποιότητα του λαδιού τα τελευταία 25 χρόνια έχει αλλάξει προς το καλύτερο,
    οπότε μπορείς να κλείσεις λίγο την αντλία.
    Καλές βόλτες.
    μωρε και για τα τοτε λαδια πολυ εστελνε.. απλα εχουν παντα υποψιν τους το χειροτερο λαδι του κοσμου. αυτο για το σωληνακι δεν ισχυει. αν καπου κολησει η αντλια το σωληνακι παραμενει γεματο λαδι και φαινεται να στελνει ενω δεν .. παθων πολυ προσφατα.... και μολις γιναναε ολα πουτ@ν@ ξαναρχισε να δουλευει την ιταλια του μεσα... νικασιλ εχουν τα κδχ μας και δνε βρισκουμε τι να κανουμε με τους χαλασμενους κυλινδρους.. μακαρι να ειχαν χιτωνιο..

  15. #45
    Για το διάφανο σωληνάκι ισχύει την πρώτη φορά η όποτε το αδειάζει.
    Απο εκεί και πέρα τίποτα δεν εξασφαλίζει οτι δουλευει η αντλία.
    Οταν παίρνει μπρός κρύο το πρωί θα...... καπνίζει, απο εκεί και πέρα λάδι απευθείας ..... στο τεπόζιτο.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. xreiazomai bohtheia gia tdr 250
    από tools στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 23:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF