Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 82

Θέμα: TDR 250

  1. #46
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από santorius Προβολή μηνύματος
    Για το διάφανο σωληνάκι ισχύει την πρώτη φορά η όποτε το αδειάζει.
    Απο εκεί και πέρα τίποτα δεν εξασφαλίζει οτι δουλευει η αντλία.
    Οταν παίρνει μπρός κρύο το πρωί θα...... καπνίζει, απο εκεί και πέρα λάδι απευθείας ..... στο τεπόζιτο.
    Ακριβως
    Όσους φίλους είχα παλιά με TZR /TDR μίξη στο τεποζιτο

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    την μανια με την μίξη στο ντεπόζιτο πιστευω την προκαλεσαν οι μάστορες με τις συμβουλές τους.
    για να το εβαλαν απο το εργοστάσιο στο μηχανακι και να πλήρωσαν τοσο κοστος για την τρομπα λαδιου-σωληνακια-δοχεια-ντιζες-γραναζια παει να πει οτι αξιζει και ειναι καλητερο απο την μιξη στο χερι.

    στην μιξη στο ντεπόζιτο εκτος απο την δυσκολία που πρεπει να υπολογιζεις και να βαζεις λαδι σε καθε γεμισμα εχεις και μια σταθερη αναλωγια λαδιου παντου. (πχ 2,5%)
    απο τις 1000 μεχρι τις 12.000 στροφες.
    Η τρομπα μπορει να δωσει 0,5% στο ρελαντι. 2% στις μεσαιες και 2,5% στο τερμα γκαζι. δηλαδη οσο χρειαζεσαι ή το λες και μεταβαλλόμενη παροχή

    ποιο απο αυτα τα 2 ειναι καλητερο για την ομαλη και σωστη λειτουργεια του μοτερ?
    (μπουκώματα,αποδωση,καταλαλωση βενζινης και λαδιου?) (θερμοκρασια μοτερ) το λαδι παιρνει την θεση τις βενζινης. η βενζινη ψυχει ενα 2τ μοτερ.
    αν πας απο τρομπα σε μιξη στο χερι θες και μεγαλύτερα ζιγκλερ συνήθως για να μην κολλήσει απο φτωχο μιγμα καθος στην μιξη το λαδι που μπαινει στο μοτερ ειναι παραπάνω
    οσο ποιο πολυ το λαδι τοσο λιγοτερη η ψυξη.
    οσο ποιο πολυ λαδι τοσο μεγαλητερη η αντισταση στον στροφαλο και η υδραυλική πιεση στον κυλινδρο) επισης περισσοτερες και οι επικαθισεις (βλεπε βουλωμένες εξατμισεις,καπνα στην κεφαλη και αυξηση συμπιεσης με αποτελεσμα προαναφλεξη και καταστροφη του μοτερ)

    με σταθερη αναλόγια (μιξη στο ντεποζιτο) εχεις ποιο πολλες πιθανότητες να σου μπουκώσει καθος στο ρελαντι και χαμηλες rpm θα εχεις 2,5% και οχι 0,5% που χρειαζεσαι.
    αν βαλεις 0,5 στο ντεποζιτο για να μην μπουκώνει τοτε στις υψηλες θα σου κολλήσει
    (μπούκωμα= μικροτερη αποδωση και ζορια στο μοτερ), χειρότερες επιδώσεις,μεγαλύτερη καταναλωση λαδιου. και πιθανον λαθος μιγμα. δλδ φθορες.

    απο την αλλη σε ενα μοτο που η χρηση του ειναι αγωνες τοτε η μιξη στο ντεποζιτο ειναι καλητερη (λογο βαρους και απωλειών hp στον στροφαλο που φέρνει μια τρομπα) και για αρκετους αλλους λογους.

    εχω αλλαξει και κανει χιλιομετρα σε 7 δίχρονα με τρομπα λαδιου (1 aprilia sx50,1 tdr125,3 nsr250,1 dinamik125,1 tdr250)
    επισης 2 φίλοι μου εχουν διχρονα με τρομπες λαδιου εδω και 8 χρονια (τα ιδια μηχανακια εδω και 8 χρονια)

    σε κανενα απο τα παραπανω δεν εγινε servise ή ελενχος τις τρομπας λαδιου ποτε. και ποτε δεν εβγαλαν προβλημα στην τρομπα.
    ειδικα το aprilia sx 50 μου με τα πανω απο 60.000 χιλιομετρα σκληρης χρησης ακομα δεν εχω πειραξει καν την τρομπα ή καποιο εξάρτημα τις.
    (φοραει τα μαμα σωληνακια-ντιζες και δεν εχει ρυθμιστει ποτε εδω και 8 χρονια)
    κανενα απο τα παραπανω οπως ειπα σε διαστημα 8 χρονων δεν παρουσιασε ποτε προβλημα στην τρομπα λαδιου (9 μηχανακια)
    οποτε το να αποσυνδεσω την τρομπα για 'σιγουριά' μου μοιαζει σαν αστειο.

    στο θεμα μας τωρα.
    μετα απο οδηγιση με χαμηλες rpm(2 μερες αστική χρηση) και μερικες μερες στο κρυο (μπορει να επηρεάζει το ιξώδες του λαδιου και την καπνα που βγαζει)
    επιτελους ειδα τον μαγικο καπνο να βγαινει απο τις εξατμισεις σε λογικες ποσοτητες

    ισως να ειχα και ενα μικρο μπουκομα με λαδι λογο τις χρήσης.
    δεν εβγαλε τιποτα σοβαρο αλλα καπνισε σαν ενα normal 2τ.
    εγινε βολτα καλη και καθαρισε πλεον αρκετα, βγαζει ελαχιστο καπνο ξανα

    https://www.youtube.com/watch?v=zPpB8cqizD0 καμερα κοιταει την πισω ροδα
    https://www.youtube.com/watch?v=lywvpDVHWHk η πρωτη δεν παταει
    https://www.youtube.com/watch?v=Gdjp-9taCpU με ανοιγμα γκαζιου σε 1η και 2ρα χανει την πρόσφυση

    με συμπλεκτη παιζει να γραφει και απο τις 4.000. δεν θυμαμαι ακριβος

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    νεα υγρα στο πισω φρενο.
    λίπανση οπου χρειαζονταν (πχ ελατήρια επιστροφής φρενου,σταντ)

    και ενα βιντεο 7 λεπτα με σημερινη βολτα σε ανηφορικό δρομο με στροφες
    https://www.youtube.com/watch?v=Jnx_y7cO2VQ

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    νεα υγρα στο πισω φρενο.
    λίπανση οπου χρειαζονταν (πχ ελατήρια επιστροφής φρενου,σταντ)

    και ενα βιντεο 7 λεπτα με σημερινη βολτα σε ανηφορικό δρομο με στροφες
    https://www.youtube.com/watch?v=Jnx_y7cO2VQ
    Ωραίος kostas , βαλε βρε καμιά κάμερα προς το ψαλίδι πίσω να βλεπουμε και τον δρόμο.
    Η θερμοκρασία σου δεν είναι λίγο ψηλά ? εκτός και με ξεγελαει η γωνία της κάμερας.
    Και για αυτούς που λένε ότι δεν στρίβει ένα video από κατω..
    https://www.youtube.com/watch?v=2l-N5Ml1TZg
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    ξεγελαει η γωνιά..
    βεβαια ηταν και λιγο αυξημένη γιατι το ανοιγα συνεχος σε ανηφορα.

    σε κανονική χρηση δουλευει στο 1/3 του δείκτη σταθερα.

    https://www.youtube.com/watch?v=zPpB8cqizD0
    βιντεο να κοιταει πισω εχω μονο αυτο προς το παρον

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    ξεγελαει η γωνιά..
    βεβαια ηταν και λιγο αυξημένη γιατι το ανοιγα συνεχος σε ανηφορα.

    σε κανονική χρηση δουλευει στο 1/3 του δείκτη σταθερα.

    https://www.youtube.com/watch?v=zPpB8cqizD0
    βιντεο να κοιταει πισω εχω μονο αυτο προς το παρον

    Καλά θυμόμουν τότε για την θερμοκρασία
    Να κάνεις και ένα που να κοιτάζει μπροστά , να δίνεις και σε εμάς χαρά που τα έχουμε ξεχάσει αυτά με τα δίχρονα.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    εδω το 'πατημα' στην πισω ροδα. με λιγη ακομα εξάσκηση πιστευω θα το πατήσει μεχρι τερμα.
    δεν εχω οδηγήσει μαμα tdr αλλα πιστευω οτι ενα με τετειες ροδες-λαστιχα ειναι ποιο ασφαλες και καλητερο σε επιδώσεις(στρίψιμο φρεναρισμα) απο ενα μαμα που εχει ποιο στενες ζαντες και τρακτεροτα λάστιχα
    http://s18.postimg.org/9tljzbtex/20151108_222242.jpg
    image hosting no account

    http://postimg.org/image/45f98fp2d/

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    ο ενας κυλινδρος off.
    αρχιζει το λυσιμο

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    ο ενας κυλινδρος off.
    αρχιζει το λυσιμο
    Κριμα ελπιζω να το κανεις καλυτερο και απο καινουργιο..

  10. #55
    Τι επαθες ? ετσι ξαφνικα ?
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  11. #56

  12. #57
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2005
    Μηνύματα
    11
    Κρίμα,μήπως όμως είναι κ το αποτέλεσμα του ότι όσο κ να το " άνοιγες " δεν κάπνιζε κ είχαν δίκιο τελικά οι συμφορουμίτες οτι ίσως κατι να μην πήγαινε καλά με την αντλία λαδιού κ τη λίπανση του κινητήρα .

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_libero Προβολή μηνύματος
    Κρίμα,μήπως όμως είναι κ το αποτέλεσμα του ότι όσο κ να το " άνοιγες " δεν κάπνιζε κ είχαν δίκιο τελικά οι συμφορουμίτες οτι ίσως κατι να μην πήγαινε καλά με την αντλία λαδιού κ τη λίπανση του κινητήρα .

    ........................................αμα μιλάει ο παλιος........
    θυμάσαι που πόσταρα προσοχή στην αντλία???
    Μάλλον όμως έπρεπε να πω ξήλωσε αντλία και σε ενα τσαντακι λαδάκι και δοσιμετρικό, μέθοδος δοκιμασμενη και σίγουρη.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    λαθος.. το κολλημα δεν εγινε απο λαδι.
    αν ηταν ετσι θα ειχαν και τα 2 κυλινδρα φθορες. ενω τωρα το αλλο κυλινδρο και πιστονι ειναι σε πολυ καλη κατασταση

    το κολλημα εγινε απο φτωχο μιγμα στον εναν κυλινδρο.
    η κορώνα του πιστονιου ηταν σαν να περασε απο αμοβολλη κατι που συμβαινει μονο αν εχεις φτωχο μιγμα και σε καμια περιπτωση απο ελειψη λαδιου.
    η μια κεφαλη του κυλινδρου που χαλασε ειχε ποιο ανοικτο χρωμα απο την αλλη του καλου. σημαδι φτωχου μιγματος.
    μαλλον θα βουλοσε κανα ζιγκλερ και μου φτωχινε το μιγμα
    τα παραπανω φαινονται στις φοτο.
    οπως και η 'σκια' τις φλογας σε κεφαλη και πιστονι που ειχε το προβλημα.
    αν συνέχιζα ετσι θα τρυπουσε πιστονι σιγουρα

    αν δεν ειναι ζιγκλερ θα μπορουσε να ειναι τσιμουχα στροφαλου ή εισαγωγη αερα απο ρογμη στην εισαγωγη ή καπου αλλου στα καρτερ.
    κατι ομως λιγο απιθανο καθος το μηχανακι κρατουσε χαμηλο ρελαντι και κατεβαζε γρηγορα τις στροφες.
    αν μπαζεις αερα κραταει ψηλο ρελαντι και δεν ριχνει γρηγορα τις στροφες.
    οποτε το προβλημα πιστευω οτι προερχεται απο το καρμυρατερ.
    ή ειναι βουλομενο ή εχει λαθος ρυθμισεις

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    θα γινει και μια συνολική βελτιωση μιας και ειναι λυμενο.
    οποιος εχει ανταλλακτικα μου λεει.

    ψαχνω για κυλινδρα-πιστονια, εισαγωγες καλες, ντιζες καρμπ, ντιζα κοντερ,ατερμονα λεβιε ταχυτητων, καλο ρουμπινετο
    με αυτα πιστευω θα φτασει σε αρκετα καλο επιπεδο, μετα θα εχω να φοβαμαι για το μοχλικο και για τον στροφαλο.

    το λυσιμο εγινε στο πεζοδρομιο με δανεικα εργαλεια.
    το καλο με τα διχρονα ειναι οτι τα λυνεις και τα δενεις ευκολα
    εχω βρει και ενα σετ καινουρια πιστονια narita και κυλινδρα απο ρεκτιφιε καινουρια και λεω να παρω αυτα. αλλα ειναι και 200ευρω.
    κανονισα να πουλησω κατι ανταλακτικα που ειχα σχεδον τζαμπα μιας και μου ποιανουν και χωρο και θα μειωθει το κοστος
    θα δω και μηπως παρω κανενα σετ επισκευης καρμπ απο το ebay

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. xreiazomai bohtheia gia tdr 250
    από tools στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 22:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF