Σελίδα 12 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 398

Θέμα: Aprilia Pegaso cube

  1. #166
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος

    ΦΥΓΑΜΕ.
    Βρουμ!
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #167
    Εντύπωση πρώτη.

    ΠΑΤΙΝΙ. Αρνούμαι να το πω μοτοσικλέτα αυτό, όπως όλα τα μονοκύλινδρα τα θεωρώ "αναγκαίο κακό" γιατί πολύ βολικά για μερικές χρήσεις αλλά μοτοσικλέτες ΔΕΝ είναι ακριβώς και συγγνώμη από τώρα σε όλους τους κάτοχους.
    Με τα νέα λάστιχα, το νέο ρουλεμάν στο λαιμό, το μοτέρ να έχει πάρει τ'απάνω του και να μην βήχει σαν φθισικό κάθε φορά που πέφτουν οι στροφές κάτω από τις 3000, το πατίνι κινείται ανάλαφρα και ωραία. Απρόσμενα ευχάριστα. Οι κραδασμοί δεν είναι λιγότεροι μόνο στο ρελαντί τελικά, είναι λιγότεροι σε όλη την γκάμα των στροφών. Φαντάζομαι όταν μπει (αυτές τις μέρες) και καθαρό φίλτρο θα είναι ακόμα καλύτερα. Είναι τόσο ανάλαφρο το πάτημά του που μοιάζει σχεδόν αφύσικα ασταθές. Χαμογελάω.
    Το αυτό και στην εθνική οδό. Οι στροφές ανεβαίνουν γλυκά, κραδασμοί πολύ λιγότεροι. Καλά, η λέξη γκάζι εννοείται παραμένει το πιο σύντομο ανέκδοτο, αλλά κινείται λιγότερο "ζορισμένο". Μ'αρέσει.
    Το εμπρός φρένο πιά έχει και αίσθηση και ικανή διαδρομή και πιο αποτελεσματικό είναι, δεν χρειάζεται πολλή δύναμη τώρα.


    Φτάνω στην μάντρα με τα "υλικά". "Α εσύ είσαι που πήρες με τον πήγασο, ψεκαστός ε;". Όχι καρμπιρατέρ ειναι. Το ξανακοιτάει.
    Έχει αρκετούς αραγμένους, άλλους λίγο πιο "ολόκληρους" άλλους λίγο πιο σκελετωμένους, σαν να είσαι στο "Νησί" όπου οι λεπροί πήγασοι αργοπεθαίνουν. Ο δότης εντοπίζεται, σκύβει, "πιάσε μιά πένσα". ΩΩΩΩΩΠΑΑΑΑΑ μάστορα. Δεν τα λύνεις τα φλασάκια αντί να τα κόψεις, λίγο πιο πάνω είναι οι φίσες. Με κοιτάει. Ντάξει θα μου την κάνει την χάρη (δόξα στον μεγαλοδύναμο). Ταλαιπωρείται λιγάκι για να βγάλει το κωλοφάναρο διότι το ένα βιδάκι είναι "κρυμμένο". Και γιατί είναι ασφαλείας τα παξιμάδια και δεν βολεύουν στο ξεβίδωμα, καλό αυτό για τους κραδασμούς, κακό για το ξήλωμα. Το κατάφερε χωρίς ζημιά όμως. Βγάζει και τα μπροστινά. Έλεγχος. Σακκουλίτσα, χρήματα, ανακούφιση.
    Κοιτάει το πατίνι. "Ψεκαστό είναι τελικά". Βρε, καρμπιρατέρ είναι! "Άι ρε". Ε πάμε να δεις. Βλέπει. "Δεν έχω λύσει τέτοιο στην μάντρα, το τελευταίο δεν είναι, πριν αλλάξει με ψεκασμό;". Άτσα ο μάστορας... Του λέω ότι πιθανώς να ξαναπάω να "ψωνίσω" τρόμπα πίσω φρένου και βαλβίδα, μου λέει ότι όλα τα πήγασα (Sic) είχαν μιά ευαισθησία με το συγκεκριμένο εξάρτημα και μου κάνει την καρδιά περιβόλι, αλλά τέλος πάντων θα το φτιάξω και δαύτο... Και έφυγα χαρούμενος.

    Τα φλας τελικά δεν θα τα βάλω ακόμα επάνω, δεν πάει στο καλό, ας μείνουν μέχρι να σπάσουν τα παλιά που είναι αρχινισμένα.
    Το κωλοφάναρο θα το βάλω και θα έχω τον νου μου μπας και πετύχω κανένα φτηνό κρύσταλλο ακόμα. Θα προσπαθήσω και να επισκευάσω τσάτρα-πάτρα το σπασμένο.

    Το πατίνι λοιπόν οδηγείται ΠΟΛΥ ωραία. Και είναι άνετο. Και καλόβολο. Και δεν θα συνηθίσω ότι θέλω να προσπεράσω και δεν μπορώ, αλλά μου αρέσει πολύ πολύ πολύ σε όλα του τα άλλα. ** Και αν ξεχαστώ και δεν κοιτάω κοντέρ στην είσοδο, στρίβει με τα ίδια χιλιόμετρα με το fazer χωρίς να του φαίνεται, πράγμα που σημαίνει ότι αφ' ενός είμαι τρελός κούλανγκ και δεν πιέζω καθόλου το fazer συνήθως, αφ΄ετέρου ότι θα διασκεδάσουμε πολύ στον επαρχιακό μόλις γνωριστούμε λίγο.

    Καλό χειμώνα να περάσουμε και μακριά από άλλα περίεργα...
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 03/11/2015 στις 18:19.

  3. #168
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    τζων...καλοταξιδο και επισημα μιας και τωρα ξεκινας να το βολταρεις σαν κανονικο μηχανακι..
    καπου μεσα στα διαφορα που αλλαξες, το χασα:τι λαστιχακια εβαλες τελικα;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  4. #169
    Ομορφες βολτες και καλους δρομους ευχομαι φιλαρακι
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  5. #170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    τι λαστιχακια εβαλες τελικα;
    Τα Dunlop K760. Ήταν τα φτηνότερα αλλά και από εταιρία που στα στριτ την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια πλέον. Ήταν προφανής η επιλογή. Αναλόγως τη χρήση και την συμπεριφορά στον βίο τους, βλέπουμε για τα επόμενα τι θα είναι.

  6. #171
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Απολαυστικά τα κείμενά σου φίλε.
    Γέλαγα συνέχεια κ δυνατά ,τόσο που ήρθε η γυναίκα να δεί τι γίνεται.

    Να'σαι καλά και να τον χαρείς τον Πηγασάρα σου.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  7. #172
    Και για να το κλείσουμε για την ώρα... (φαντάζομαι αν δεν "συνεφέρω" την πίσω δαγκάνα εύκολα, ένα κεφαλαιάκι ακόμα θα το γράψω)

    Πολλές ευχαριστίες ξανά:
    Στον Θεόφιλο για το τρέξιμο και τα πρωινά ξυπνήματα για να το πάρω, όπως και για τα πολλά και χρήσιμα που είπε (και ας γελάει η Ελίνα )
    Επίσης στον Αλέκο που ξεπαραδιάστηκε με τα διάφορα πολύτιμα και σπάνια υλικά (πλην χάρτου κουζίνας) και την βοήθεια με το ρουλεμάν.
    Σε όσους τα έπρηξα μέσω π.μ.
    Στον Κώστα el-Gatto για το πρωινό μουχαμπέτι, το ενδιαφέρον, τις κάβες, συμβουλές, τον καλό του λόγο και το κουράγιο...
    Σε όλους όσους προσφερθήκατε να βοηθήσετε, άλλο που τα ωράρια που ασχολούμαι είναι απαγορευτικά για "κανονικούς" εργαζόμενους και η έλλειψη μερικών καίριων ανταλλακτικών σήμαινε μεγάλα κενά από εργασία σε εργασία.
    Για όλες τις ευχές και όλα τα tips που μοιραστήκατε.






    πωπω, για λίγες ώρες διασταγμού και στοχασμών δεν αφορά DR800 αυτό το νήμα... Θα έχω να προσμένω κάτι επόμενο και πιο "βλαμμένο" στην μονοκύλινδρη σταδιοδρομία

  8. #173
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731

    Tα μονοκυλινδρα δεν θα τα ξαναβρισεις...!!!
    Τα μονοκυλινδρα..!!


    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #174
    Ναι ξέρω.

    Το κυλινδρακι μην κατηγορας
    Αυτό σου 'μεινε να οδηγας.

  10. #175
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093

  11. #176
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    άντε και με κάνιον !
    ανανήψαντας

  12. #177
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Τρου σαικολοτζικαλ αντβεντσουρ ο πηγασος

    Καλες βολτες φιλε



  13. #178
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ΟΧΙ ΚΑΡΙΟΛΑΚΙ. ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙ ΓΑΜΗΜΕΝΕ ΜΕΡΦΙ. ΟΧΙ ΒΡΩΜΙΑΡΗ ΚΟΕΛΙΟ.
    Κλαίω...


    Αντε, επιτέλους...καλές βόλτες με το απαύγασμα του αγαπημένου εργοστασίου ρε. Aprilia φορέβα

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #179
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Φιλαι, πουλας το φειζερ? έχει λιγα χιλιόμετρα?
    Άντε καλόβολτο και καλόστριφτο το θεριό
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  15. #180
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Πρωτη φορα πιανεις κανονικη μηχανη στα χερια σου?Χαλαρωσε και απολαυσε την,σε λιγο καιρο δεν θα την αλλαζεις με τιποτε.





    Μιας και ο αντρας ,μεταξυ των αλλων,φαινεται και απο τον τροπο που χειριζεται το κατσαβιδι,θα δεις γρηγορα τις μετοχες σου να ανεβαινουνε στο αντιθετο φυλο.

Σελίδα 12 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso 650i
    από powerphot στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 12:01
  2. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04
  3. Gnwmi gia to APRILIA PEGASO 650EI
    από tsoschr στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 10:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF