Σελίδα 17 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 71213141516171819202122 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 398

Θέμα: Aprilia Pegaso cube

  1. #241
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Περαν του πειραγματος και τις πλακας
    το μηχανακι ειναι μια χαρα.

    θελει λιγο TLC και λογικα θα πηγαινει για χρονια....







    Εκτος και εαν βαρεθει τον Αμιρου και αυτοκτονησει για να γλιτωσει!

  2. #242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Πέραν της καλοπροαίρετης πλάκας ,στα 10 χρόνια που πέρασα με τον Πήγασο ,δεν είχε αυτονομηθεί ούτε μία βίδα.
    του Γιάννη βγήκε λίγο Αναρχικούλικο δηλαδης?

    να κατέβει μία ο shooter να το στρώσει?
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #243
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    του Γιάννη βγήκε λίγο Αναρχικούλικο δηλαδης?

    να κατέβει μία ο shooter να το στρώσει?
    Τι να στρωσει..... ασε και μπορει να διαλυθει εις τα εξ ων συνυτεθει..... χωρις εξωτερικη βοηθεια!

  4. #244
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116


    Εχω ήδη καταγράψει τους λόγους που "τσινάει" τ'άλογο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    @ amyroukai: Επειδή μάλλον δεν ξαναείχες Ευρωπαϊκό ,να σε πληροφορήσω οτι όλα αυτά ,έχουν "προσωπικότητα".
    Να γνωρίζεις λοιπόν ότι ,γράφονται αυτόματα (μέσω του εξελιγμένου λογισμικού τους) σε όλα τα μοτοφόρα ,και παρακολουθούν ανελιπώς τα γραφόμενα των ιδιοκτητών τους.
    Οταν οι ιδιοκτήτες τους τα εκθειάζουν ,τότε τους ανταμοίβουν με χαμόγελα αξιοπιστίας.
    Οταν συμβαίνει το αντίθετο ,τότε να ξέρεις ,οτι γνωρίζουν πολύ καλά (μέσω του εξελιγμένου λογισμικού τους) πως να τους το "ξεπληρώσουν".
    Εσένα μέχρι στιγμής για να καταλάβεις ,"σκουντιές" σου ρίχνει ο Πήγασος για να συνέλθεις.
    Δεν θέλεις να τον θυμώσεις ,πίστεψέ με......
    Ο Αμυρού το "καντηλιάζει" συνεχώς το έρμο.
    Τι να κάνει κι αυτό;
    Ψυχή έχει (δεν είναι άψυχο Γιαπανέζικο) και αντιδράει.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  5. #245
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος


    Εχω ήδη καταγράψει τους λόγους που "τσινάει" τ'άλογο.


    Ο Αμυρού το "καντηλιάζει" συνεχώς το έρμο.
    Τι να κάνει κι αυτό;
    Ψυχή έχει (δεν είναι άψυχο Γιαπανέζικο) και αντιδράει.
    Αυτο δεν είναι πηγασος.....


    Γάιδαρος είναι. ......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #246
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αυτο δεν είναι πηγασος.....


    Γάιδαρος είναι. ......
    Το πλας το μλαρι; χαχαχαχχαχαχαχαχα
    https://www.youtube.com/watch?v=c8rtZ5jF2MA

  7. #247
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Το πλας το μλαρι; χαχαχαχχαχαχαχαχα
    https://www.youtube.com/watch?v=c8rtZ5jF2MA
    .....θελω να βγαλω γουστα....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #248
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    .....θελω να βγαλω γουστα....
    Αν γουσταρεις να βγαλεις γουστα, ελα να βοηθησεις με την εξαερωση του πισω φρενου. Μολις δουμε και δεν μετα απο μερικες ωρες, το στηνουμε στα 25 μετρα και βαραμε με ο,τι εχει ο καθεις. Καραμπινες, ημιαυτοματα, ναπαλμ...... χαχαχαχαχαχ

  9. #249
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    ουτε μεχρι τον Πειραια δεν αξιζει να το πας αυτο να το φουνταρεις...

    εγω θα εβρισκα εναν καλο γκρεμο...Παρνηθα π.χ. που εισαι και κοντα...και θα την εκανα κινηματογραφικη την βουτια...
    με δυο καμερουλες να γραφουν και ωραιο μονταζ, θα μαζεψεις τοσα views στο youtube που θα την κανεις την αποσβεση σου...

  10. #250
    Είναι εξαιρετικά πιθανό να μην τις είχα σφίξει όσο έπρεπε (άιντε τώρα να ξέρεις πόσο "πρέπει", δεν θυμάμαι να είχα δει ροπές για αυτές τις βίδες). Στο ρεζερβουάρ λεω μην ξεκολλήσει η φωλιά ή μην γίνει καμμιά ρωγμή στο πλαστικό του. Ειδικά στην ποδιά το γεγονός ότι το πλαστικό της είναι αρκετά πολυκαιρισμένο και δείχνει ψαθυρό δεν μου έδινε εμπιστοσύνη για πολλά. Τέλος πάντων, δεν έγινε τίποτα κακό (ευτυχώς) οπότε όλα καλά.


    Παναγιώτη αν είχε βγάλει "σοβαρή" ζημιά, ήτοι κανένα μοτέρ -χτύπα ξύλο- θα είχα δανειστεί το κόκκινο εργαλείο του GFawkes. Αυτά είναι τα χαζοταλαιπωριακά της αφροντισιάς ή ας πούμε η ντίζα- της παλαιότητας και της κακής στιγμής. Πλάκα-πλάκα στον ενάμιση μήνα έχει προλάβει να γράψει 1400 χιλιόμετρα παρά τις διάφορες αβαρίες και την παρατεταμένη ακινησία. Δεν είναι και άσχημα.

    Μένει ένα "σοβαρό", η ρύθμιση του καρμπιρατέρ. Κάποιος, κάποτε θα το δει και τούτο γιατί απ' ότι καταλαβαίνω είναι σκοτεινή και δύσκολη τέχνη.

  11. #251
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    εφόσον δεν έχεις βάλει χέρι στο μοτερ χοντρό και δεν τρέχει βενζίνα απο την υπερχείληση, απλα λύνεις και καθαρίζεις το καρμπυρατερ και σεταρεις βίδες (pilot screw, κλπ) όπως λέει στο μάνουαλ.

  12. #252
    Είχα ένα προβληματισμό, να το βάλω εδώ αυτό το επεισόδιο, να το βάλω χωριστά...


    Τέλος πάντων, πάμε την ιστορία.


    Μέσα Δεκέμβρη μιά κιουρία με ένα άτος πήγε να με κάνει μυγάκι σπλατ death kill. Το απρίλια όχι μόνο άντεξε την πρόσκρουση αλλά κατέστερψε το άτος (τα κάγκελα της Hepco Becker δηλαδή). Ευτυχώς δεν με έριξε γιατί θα με είχαν κάνει κιμά οι πίσω μας ερχόμενοι, τέλος πάντων... Από το κοπάνημα έχει στραβώσει το τιμόνι και είχαν στρίψει λίγο οι τιμονόπλακες μεταξύ τους. Επειδή θα πάει και συνεργείο αλλά είπα να μην κυκλοφορεί έτσι εντελώς χάλια άλλο, πιάνω σήμερα να το φέρω λίγο.

    Λύνω τιμόνι, λύνω πάνω τιμονόπλακα, ξαναβάζω πάνω τιμονόπλακα κλπ κλπ κλπ. Και πάω να πατήσω φρένο και η μανέτα φτάνει στο γκριπ και το φρένο δεν δουλεύει πιά. Σουγαμήσω πήρε αέρα σκέφτηκα όταν ξεβίδωσα το τιμόνι... Εκείνη την ώρα ήμουν μόνος στο σπίτι οπότε δεν είχε νόημα να σκάω. Έρχεται κάποια στιγμή ο πατήρ, του ζητάω μιά χείρα βοηθείας.
    Παρένθεση: Έχοντας κάνει χίλιες μύριες άλλες εργασίες, δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα φρένα πλην του καθαρίσματος των δαγκανών. Για το εμπρός ειδικά, είχα μιά πρόταση για μεταλλικό την οποία δεν έχω ξεχάσει αλλά ούτε και βρήκα διάθεση όταν είχα χρόνο να το κανονίσω... Μάλλον πρέπει να το κάνω όμως. Κλείνει παρένθεση.

    Λέω κάτσε να ανοίξω το ρεζερβουάρ των υγρών. ΜΟΥ Α ΧΑ ΧΑ ΧΑ. Η μία βίδα, όπως συμβαίνει συχνά, ξεβίδωσε κανονικά. Η άλλη η βρωμιάρα δεν ήθελε. Την σφίγγω λίγο, κάνει ένα τακ και ξεκολλάει, αλλά πάλι δεν. Και κάπου εκεί κλωτσάει και το κατσαβίδι και βγαίνει ένα ρίνισμα από το κεφάλι και νομίζω ότι αν δεν ήταν ο πατέρας μου σπίτι την κραυγή απελπισίας και θυμού θα την είχαν ακούσει όλα τα γύρω χωριά. Πίσω στην εργαλειοθήκη. Βρίσκω ένα πιο μυτερό σταυροκατσάβιδο, πέφτω ολόκληρος επάνω στο τιμόνι, δώσ'του, κι άλλο, ουργκ, τελικά κάνει ένα τακ (έσπασε σκέφτηκα και παραλίγο να τρέξει ένα δάκρυ) αλλά τελικά βγήκε. Το τι σκουριά είχε η φωλιά και οι βόλτες δεν περιγράφεται.

    Να βγάλω το καπάκι. Αμ δε. Τελικά επειδή είχα φορτώσει πολλή χαρά και υπομονή, παίρνω ένα σφυρί και αρχίζω οριζόντιες μαλάξεις στο καπάκι. Στην 10η σφυριά κουνήθηκε λίγο, μετά λίγες ακόμα ξεκόλλησε. Το βγάζω. Και βλέπω αυτό.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160201_182429-1.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	86,5 KB 
ID:	351310


    Ναι, το ότι φρέναρε το μηχανάκι είναι απλώς θαύμα. Το ότι δεν σκοτώθηκα πουθενά, επίσης. Το ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν το άνοιξε από τότε που βγήκε από την γραμμή παραγωγής το θεωρώ δεδομένο με αυτό που είδα. Και η πίστη μου στο ότι οι περισσότεροι μάστορες/συνεργειατζήδες είναι απλά για φυλακή ή για εκτέλεση ενισχύθηκε. Θα μου πεις φυσικά ότι ΕΠΡΕΠΕ να το έχω δει από τότε που το πήρα και ήταν τεράστια αμέλεια το ότι δεν το έκανα. Ναι, έπρεπε. Αυτό το χάλι ούτε το έχω ξαναδεί, ούτε το είχα φανταστεί ότι υπάρχει. Ξαναλέω, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης (και μοναδικός στην ζωή της μοτοσικλέτας) πατέρας δύο παιδιών... 8 ευρώ το μισόλιτρο από το βενζινάδικο της γειτονιάς το γαμημένο το φρενόλαδο και φτάνει για 4 μηχανάκια; Πόσο έξω θα έπεφτε ο προϋπολογισμός του συνεργείου δηλαδή; Αυτά είναι που σε κάνουν χριστιανό κύριοι, λες (από συνήθεια) παναγία μου βόηθα.

    Το μαυροζούμι που βγήκε το κράτησα σε φιαλίδιο έτσι για το γέλιο. Το φρένο είναι μάλλον σφιχτό πιά και με πολύ μικρή διαδρομή, θα δείξει αύριο το πως πιάνει.

    Και αυτό που με έχει εκνευρίσει είναι ότι το επάνω ρουλεμάν είναι στην ίδια καλή κατάσταση που ήταν όπως όταν τα έκλεισα (εμφανισιακά, γυαλιστερά και με το γρασάκι τους καθαρό), παρά το ότι λείπει το επάνω "ροδελάκι" με το λάστιχο που τα κλείνει από σκόνες και νερά γιατί ο αντιπρόσωπος διπρόσωπος εκπρόσωπος απαξιεί να το φέρει, και έχει μόνο ένα ζαβό πλαστικό καπάκι για το οποίο ισχύει ότι και για το ροδελάκι. Αλλά μάλλον από το κοπάνημα στο αυτοκίνητο, ακούγεται πλέον ένα "τακ" όταν στρίβει ο τροχός δεξιά, κάπου στην μέση της διαδρομής του. Άμα δεν σε θέλει γαμώτο... Το έσφιξα λίγο παραπάνω και το "τακ" ακούγεται λιγότερο, αλλά προφανώς είμεθα σε αντίστροφη μέτρηση
    Κάποια στιγμή θα ξαναλύσω τα μπροστινά και θα σκουπίσω το γράσο να δω φωλιές και "βαρελάκια" για σημάδια. Μάλλον. Αν χειροτερέψει δηλαδή. Το οποίο μου θυμίζει ότι πρέπει να πάω σε άλλη αντιπροσωπεία να παραγγείλω τα πρέποντα για την επόμενη αλλαγή ρουλεμάν.

    Και αφού το είχα λυμένο, λέω δεν κάνεις και μιά μόντα το νέο ζουανάκι (αφού δύο παρήγγειλα και ένα έφεραν οι άχρηστοι). Και οι εξατμίσεις πάλι έχουν αρπάξει σκουριά, μάλλον το χρώμα "φωτιάς" δεν ήταν και τόσο πΧιοτικό. Αλλά δεν πειράζει, τον Σεπτέμβρη πάλι. Τουλάχιστον ακούγεται "κανονικά" και όχι σαν διαλυμένο παπί.

    Το κιβώτιο είναι μαλακό ακόμα, αλλά λόγω του ότι παίρνει μόνο 2.2 λίτρα και είναι μονοκύλινδρο το σκέφτομαι να αλλάξω και λάδια σύντομα (κάθε 3000, που καταντήσαμε με τας Ευρώπας). Αλλά με τα στραβά κάγκελα δεν βγαίνει η ποδιά εύκολα (ή και καθόλου, αν είναι να την σπάσω για να βγει να μου λείπει το βύσσινο). Οπότε να βρω χρόνο για συνεργείο, πραγματογνώμονα μπλα μπλα μπλα. Δεν κοπανάει το κιβώτιο, ντάξει.

    Άκη τι λέγαμε, σε δουλειά να βρισκόμαστε...

  13. #253
    Υ.Γ. Με την ευκαιρία, έβαλα και πρίζα τύπου αναπτήρα αυτοκινήτου. Και έχω και ακόμα έναν προβληματισμό, κάποτε φορούσε συναγερμό και υπάρχει ένα ημιδιαλυμένο κόκκινο καλώδιο που αν δεν το ξαναβάλεις στον πόλο δεν παίρνει ρεύμα το μηχανάκι... Έτσι για να υπάρχει δουλειά για κάποια πιο ζεστή μέρα που θα έχω όρεξη να ψάξω/φτιάξω τα ηλεκτρικά από την αρχή. Και λείπει και το καπάκι της θήκης των ασφαλειών, τώρα το πρόσεξα. Μιά χαρά.

  14. #254
    Απολαυστικοτατη περιγραφη!
    χαρας το κουραγιο σου φιλε πραγματικα!
    Ευχομαι συντομα η ιταλιδα να ξαναγινει ντιβα και οχι σωρος απο βιδα
    Lost on purpose..again

  15. #255
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    καλα........
    τι νοημα εχει να καθαρισεις τη δαγκανα αν δεν ανοιξεις και την τρομπα;
    ασε που ειναι πολυ ευκολοτερη δουλεια η δευτερη
    εχω ξαναδει τρομπα σε τετοια κατασταση σε ΝΧ 250 20ετιας το οποιο κυκλοφορουσε και με τακακια χωρις υλικο τριβης πανω
    μαλλον ειναι αυτο που η honda λεει ''συνδυασμενη πεδηση''

Σελίδα 17 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 71213141516171819202122 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso 650i
    από powerphot στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 12:01
  2. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04
  3. Gnwmi gia to APRILIA PEGASO 650EI
    από tsoschr στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 10:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF