Σελίδα 18 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 81314151617181920212223 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 398

Θέμα: Aprilia Pegaso cube

  1. #256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    καλα........
    τι νοημα εχει να καθαρισεις τη δαγκανα αν δεν ανοιξεις και την τρομπα;
    ασε που ειναι πολυ ευκολοτερη δουλεια η δευτερη
    εχω ξαναδει τρομπα σε τετοια κατασταση σε ΝΧ 250 20ετιας το οποιο κυκλοφορουσε και με τακακια χωρις υλικο τριβης πανω
    μαλλον ειναι αυτο που η honda λεει ''συνδυασμενη πεδηση''
    Αυτό που περιγράφεις είναι το 100% μεταλλικό τακάκι μπρε.

    Την τρόμπα δεν την άνοιξα από βλακεία. Επειδή σκεφτόμουν ότι "θα πάρω τηλέφωνο για το σωληνάκι, θα αλλάξω και υγρά μαζί και όλα καλά" και με το καθάρισμα της δαγκάνας και των εμβόλων (δεν τα έβγαλα, απλά τα έτριψα καλά) ξεκίνησε να φρενάρει σωστά (λέμε τώρα, διπίστονη με γλίστρα), είχα στο μυαλό μου μιά άλλη κατάσταση. Το δε τζαμάκι δεν είναι διάφανο πιά, οπότε δεν διακρίνεται το περιεχόμενο. Και δεν ξέρω αν αλλάζεται κιόλας, θα το ψάξω και τούτο. Για να ανοίξω την τρόμπα (και τις δαγκάνες εδώ που τα λέμε) διστάζω διότι σκέφτομαι πως αν τα σωθικά τους είναι λειτουργικά προφανώς αλλά σε μέτρια κατάσταση και θέλουν αλλαγή τσιμουχάΛια κλπ, πάμε για κανένα 100ρικάκι ακόμα πιθανώς, όποτε δεήσει η αντιπροσωπεία; Δεν ξέρω αν θέλω να τα δώσω.

  2. #257
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Εισαι τυχερος-ατυχος...

    επρεπε βεβαια να ειχε αλλαξει υγρα νωρίτερα...

    επειδη της γλυκομιλάς και δεν την αποπαίρνεις την Ιταλιδα, σου εκανε την χαρη να ανοιξει τις....βιδες της...

    ειδες τι καλο κοριτσι...αν αρχισεις τα "γαλλικα" να ξερεις τα πραγματα θα αλλάξουν προς το χειροτερο- Christine και ετσι....

    Αν θες βοηθεια ή εναν ωμο να κλαψεις....εδω ήμαστε!!!!

  3. #258
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αυτό που περιγράφεις είναι το 100% μεταλλικό τακάκι μπρε.

    Την τρόμπα δεν την άνοιξα από βλακεία. Επειδή σκεφτόμουν ότι "θα πάρω τηλέφωνο για το σωληνάκι, θα αλλάξω και υγρά μαζί και όλα καλά" και με το καθάρισμα της δαγκάνας και των εμβόλων (δεν τα έβγαλα, απλά τα έτριψα καλά) ξεκίνησε να φρενάρει σωστά (λέμε τώρα, διπίστονη με γλίστρα), είχα στο μυαλό μου μιά άλλη κατάσταση. Το δε τζαμάκι δεν είναι διάφανο πιά, οπότε δεν διακρίνεται το περιεχόμενο. Και δεν ξέρω αν αλλάζεται κιόλας, θα το ψάξω και τούτο. Για να ανοίξω την τρόμπα (και τις δαγκάνες εδώ που τα λέμε) διστάζω διότι σκέφτομαι πως αν τα σωθικά τους είναι λειτουργικά προφανώς αλλά σε μέτρια κατάσταση και θέλουν αλλαγή τσιμουχάΛια κλπ, πάμε για κανένα 100ρικάκι ακόμα πιθανώς, όποτε δεήσει η αντιπροσωπεία; Δεν ξέρω αν θέλω να τα δώσω.
    Γιατι κατοσταρικο?
    Εκανα την ιδια ακριβως δουλεια στο ΧΤ, το μονο που χρειαζεται ειναι τα τσιμουχακια για της δαγκανας.

  4. #259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Γιατι κατοσταρικο?
    Εκανα την ιδια ακριβως δουλεια στο ΧΤ, το μονο που χρειαζεται ειναι τα τσιμουχακια για της δαγκανας.
    Τιμουλα Γιαμάχα θυμάσαι, έτσι για να έχω μια ιδέα; Είχα την εντύπωση ότι πάει κανένα 20ρικο το έμβολο και με είχε πιάσει ένα τρέμουλο. Πάντως δεν καίγομαι για rebuild ακόμα, μια χαρά η μπροστινή. Ή πίσω... Θα δείξει μετά τα φρέσκα υγρά/εξαέρωση.

  5. #260
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Ηταν στα 7 € για το καθε κυλινδρακι απο το Νικολακοπουλο στη Βουλιαγμενης. και στα 6€ απο το Σπηλιωτη στο Περιστερι.
    Ηταν τη βδομαδα των γιορτων και λογω απογραφης δε θα εφερναν μεχρι τις 10 Ιανουαριου και γι'αυτο πηρα ενα απο τον καθενα.

    Τα κυλινδρακια τα καθαρισα με υγρο φρενων και σφουγκαρακι για τα πιατα. Τη δαγκανα με σπρει και τη γλυτσα που ειχε πιασει εκει που μπαινουν τα τσιμουχακια με ενα πολυ λεπτο κατσαβιδακι παρα πολυ προσεκτικα για να μην κανω καμια ζημια. Αν δεν καθαρισεις το αυλακι πολυ καλα, δε μπαινει το πιστονακι με τιποτα μεσα στη δαγκανα, αφου καθαριστηκε μπηκαν με τη σκεψη. Επισης καθαρισα και τα λαστιχακια και εβαλα και καινουριο γρασο.

  6. #261
    Αναβιώνω το epic χρέπι thread...


    Έχουμε και λέμε: Πλαστικά ουράς, έξω. Εξατμίσεις, έξω. Αμορτισέρ, έξω.

    Νέο αμορτισέρ, μέσα. Βρίσκει στο κύριο σώμα των εξατμίσεων το banjo bolt (δεν έχω ιδέα πως το λένε στα γκρίκ) του ρεζερβουάρ λαδιού και το σωληνάκι του...

    Να το βάλω "ανάποδα" λοιπόν, με τα banjo παπαράκια να κοιτάνε την πίσω ρόδα.

    Χώρος εργασίας ανθυποαστείος...

    Λέω να χαλαρώσω τις κάτω βίδες του υποπλαισίου, να ξεκουμπώσω τις εισαγωγές των καρμπιρατέρ και στην συνέχεια αφαίρεση άνω βιδών υποπλαισίου και χαμήλωμα αυτού (αντί για ολική αφαίρεση, βαριέμαι με πόσα καλώδια) για να έχω χώρο να βάλω χέρι.

    Μιά που αναγκαστικά θα γίνει αυτή η μαλακία για να δω αν τελικά χωράει το αμορτισέρ ή όχι...

    Δεν είναι ευκαιρία να βγάλω τα γαμημένα καρμπιρατέρ να δω τι έχουν μέσα κλπ; Ξέρω, ναι, τζιζ κακό. Από την άλλη, τελευταίως όταν ανοίγει το γκάζι τέρμα δείχνει να "λαχανιάζει" και θέλει λίγο κλείσιμο για να δώσει επιτάχυνση. Αυτό δεν είναι σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά 'κει μέσα; Το φίλτρο αέρα είναι καθαρό.

    Εδώ που φτάσαμε, το να ξεβιδώσω άλλα λίγα λεπτά της ώρας όλο το μούτρο κλπ για να βγει το ντεπόζιτο και να πιάσω και τα καρμπιρατέρ δεν είναι ζήτημα. Εναλλακτικά, μπορώ να τα αφήσω μέχρι να διαλύσουν εντελώς και να μην επιταχύνει υπό καμμία συνθήκη


    υ.γ. Ο γαμημενος ο μάστορας που άλλαξε αλυσιδογράναζα τελευταία φορά, μάντεψε... έβαλε το εμπρος γρανάζι ανάποδα. Εύγε μάστορα...

  7. #262
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.853
    Ανοιξες δουλειες..
    Αλλα μια και εισαι σε αυτη τη φαση..
    Προχωρα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αρχείο λήψης.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	8,7 KB 
ID:	361087

  8. #263
    Dalton εισαι γατακι
    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #264
    Εγω φανταζομαι καναν Ηρακλη να σου κατουραει τις βιδες και γελαω σαν μοναχικος γερος στο θεωρειο.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  10. #265
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrEvil Προβολή μηνύματος
    Εγω φανταζομαι καναν Ηρακλη να σου κατουραει τις βιδες και γελαω σαν μοναχικος γερος στο θεωρειο.
    έχει τόση ζέστη που ούτε ουρά δεν κουνάει. απλά τέζα.

  11. #266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    έχει τόση ζέστη που ούτε ουρά δεν κουνάει. απλά τέζα.
    Θα ερθει το απογευμα, θα ερθει το βραδακι.... μπλεχεχεχεχε


    Κουραγια φιλαρακι.
    Που θα παει, θα το μαζεψεις κι αυτο και θα κανεις ζουπερ βολτες.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  12. #267
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Kανε διαλειμμα για γιογκα και αυτοσυγκεντρωση....


    γμστα!!!

    Κουραγιο...

  13. #268
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Περνας ωραια εις τας εξοχας!!!!!!

  14. #269
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος

    Λέω να χαλαρώσω τις κάτω βίδες του υποπλαισίου, να ξεκουμπώσω τις εισαγωγές των καρμπιρατέρ και στην συνέχεια αφαίρεση άνω βιδών υποπλαισίου και χαμήλωμα αυτού (αντί για ολική αφαίρεση, βαριέμαι με πόσα καλώδια) για να έχω χώρο να βάλω χέρι.
    το εγραψες στις τρεις... ειναι τεσσερις και τεταρτο τωρα..... ισως και να σε προλαβω

    μην αφησεις το υποπλαισιο να κατσει πανω στην ροδα δεν θυμαμαι αν φτανουν τα καλωδια για να ανοιξει τοσο πολυ.
    Γιαννης

  15. #270
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    το εγραψες στις τρεις... ειναι τεσσερις και τεταρτο τωρα..... ισως και να σε προλαβω

    μην αφησεις το υποπλαισιο να κατσει πανω στην ροδα δεν θυμαμαι αν φτανουν τα καλωδια για να ανοιξει τοσο πολυ.
    Το αυτο προσεχε {βρες κανα θυμα} να κρατα το υποπλαισιο μεχρι να βγαλεις τα καρμπ, στο εμπα να σε δω που πρεπει να τα εευθυγραμμισεις ολα (φιλτροκουτι καρμπ κλπ) και να κουμποσεις ανεβαζοντας το υποπλαισιο
    Sekundu s`agapune n`agapisi

Σελίδα 18 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 81314151617181920212223 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso 650i
    από powerphot στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 12:01
  2. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04
  3. Gnwmi gia to APRILIA PEGASO 650EI
    από tsoschr στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 10:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF