Σελίδα 21 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 111617181920212223242526 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 301 έως 315 από 398

Θέμα: Aprilia Pegaso cube

  1. #301
    έχω χόντα.

    είναι μερικώς στον κήπο, μερικώς στο σαλόνι μέχρι πρόσφατα, μερικώς σε αποθήκη.




    αυτό που είπε κάποτε ο Ελ-Γάτος είναι το πιο καλό αν μπορείς να το κάνεις. Καινούριο και αλλαγή κάθε 3-4 χρόνια ή όποτε μαζέψει "πολλά" χιλιόμετρα. Για να μην σου πρήζει τα μέζεα με τέτοια χαζά.


    *ευτυχώς, η μπαταρία δεν είναι βραχυκυκλωμένη. Απλά "στεγνή" και αφόρτιστη... Την άφησα σε συνεργείο λόκαλ για φόρτιση.
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 08/09/2016 στις 19:50.

  2. #302
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Ναι αλλά έτσι χάνεις πολλά χρήματα.. το varadero το πήρα 11500 και στα τρια χρόνια κοστίζει τα μισά, δεν με συμφέρει να το πουλήσω και να πάρω καινούργιο πάλι. Επίσης είναι το μόνο που αγόρασα καινούργιο.. όλα τα άλλα ήταν μεταχειρισμένα. Δεν νομίζω να έχω ξανά την δυνατότητα να πάρω καινούργιο.
    Άσε που κλείνουμε σε λίγο τα 6 χρόνια και δεν έχει ζητήσει τίποτε. Μόνο ένα ρουλεμάν λαιμού ζήτησε αλλά είναι φυσιολογικό με τόσα κιλά που είναι.
    Μόνο αν έχεις πολλά φράγκα μπορείς να αγοράζεις μηχανάκι κάθε τρια χρόνια.

  3. #303
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    τσιμουχες θα παρεις εμποριου οχι μαμα.
    Γιαννης

  4. #304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Στο μυαλό μου είσαι, αλλά δεν φτάνουν τα έουρος ακόμα.

    λοιπόν. όλα τα ρουλεμάν, οι φλάντζες, τα παξιμάδια ασφαλείας, κάτι ψιψινοροδέλες κλπ, σκάρτα 44 ευρώ, τιμή αντιπροσωπείας και είναι όλα "πράσινα".
    *λάθος μου, λέει απαιτούμενα τρία αλλά τα προσθέτει ένα ένα η μλκία 154 ευρώ...

    οι τσιμούχες από τι υλικό είναι και είναι πιο ακριβές από τα ρουλεμάν;

    να δούμε και τιμές εμπορίου.

    Οι τσιμουχες κοστίζουν 0.60€ η κάθε μία.
    Ρίξε μία ενδεικτικη ματια εδώ
    http://www.apriliabikers.gr/portal/i...?topic=13574.0

    Δεν ξέρω γιατί δεν έχει διορθώσει την τιμή κ στο site του.

  5. #305
    Και για να μεταφέρω τα λεγόμενα του Βύρωνα, έχω αγοράσει το μεγαλύτερο χρέπι του κόΖμου και ούτε γοδοβοσκός να το είχε για την στάνη δεν θα ήταν τόσο χάλια (ή κάτι τέτοιο).

    Μετά την ακινησία λόγω αμορτισέρ (θα τα πούμε εν καιρώ) η μπαταρία βγήκε, πήγε για υγρά και φόρτιση και επέστρεψε. Και το μηχανάκι δούλεψε κανονικά για έναν μήνα περίπου.

    Σήμερα, πάω για δουλειά, παίρνει κανονικά, πάμε Ομόνοια, φεύγουμε, κάπου στο τέρμα της Σοφοκλέους πριν την Π. Τσαλδάρη μου σβήνει από απροσεξία. Μίζα. Ψόφος... Εμ... δηλαδή; Δηλαδή ΨΟΦΟΣ. Οι λυχνίες στο καντράν ίσα που φέγγουν. Κοίτα να δεις λέω, κάτι θα κάηκε σε ασφάλεια. Σταματάω δίπλα σε μπλε κάδο ανακύκλωσης γιατί τέτοιος είμαι οικολόγος και άμα είναι να το πετάξω να πάει σωστά για το καλό του πλανήτη, βγάζω την σέλα, κοιτάω, όλες οι ασφάλειες γερές. Τι όλες δηλαδή τρεις έχει, λέμε τώρα.

    ΟΚ... το επόμενο λογικό βήμα.

    Ή ανορθωτής ή μπαταρία καμμένη. Αν ήταν ανορθωτής δεν θα την ξόδευε σιγά σιγά; Άρα μπαταρία καπούτ. Το πόσο καιρό ήταν επάνω μόνον ο προηγούμενος το ξέρει. Αφρόντιστη ήταν σίγουρα (όπως όλο το μηχανάκι, φυσικά).

    ΟΚ, οδική. Πέφτει τηλέφωνο από Αλέξης Κάρινγκτον, Ο. "Έλα τι ώρα για καφέ;" ξες, δεν, γιατί αυτό. Το @@ γελάει. Καλά και εγώ γελάω με τις χρεπιές που αντιμετωπίζω πλέον και μερικές φορές με πιάνει και μιά χαλαρή απελπισία με τις δίτροχες γιαγιάδες που έχω μαζέψει αλλά τέλος πάντων. Περίμενε λέει. Περιμένω. Χαζεύω τον απίθανο κόσμο του κέντρου, απολαμβάνω τις οσμές από τα σκουπίδια κλπ. Έρχεται. Πως θα πάμε Σπ. Πάτση;

    Φυσικά, πατάκι...

    Που φυσικά, δεν έχω ξανακάνει. Μάλλον ούτε ο Αλέκος. Θεόφιλος888 από βάιμπερ κλήση "ΜΑΛΑΚΕΣ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΩ ΒΙΝΤΕΟ". Ναι, το ξέρω. Absolute γελοίοι.

    Τα καταφέραμε όμως!

    Ο τύπος στο μαγαζί πρέπει να γελάει ακόμα με τις χαζομάρες που λέγαμε. Η μπαταρία είχε βράσει, είχε πετάξει υγρά παντού (ευτυχώς τα πάντα εκεί είναι πλαστικά) αλλά μετά είδα πλένοντας ότι έχει λεκιάσει και κάτι μεταλλικά. Το τι μπινελίκι έφαγα για το Ιταλικό θαύμα δεν περιγράφεται... Μέχρι που ήρθε το μαστορόπουλο με TDM και μετά ο Αλέκος έκραζε εκείνον γιατί του είπε ότι θέλει ακραποβιτς και πως οι ρέμους είναι για τους φτωχοκάγκουρες δηθενιάρηδες και με ξέχασε (μπράβο στα TDM, μπράβο).

    Μπαταρία κλειστού τύπου με τους πόλους όπως τους θέλουμε δεν υπάρχει, εννοείται, έτσι; (διόρθωση/προσθήκη στο μαγαζί εννοώ όχι γενικά)

    Οπότε παίρνουμε μιά κλειστή με τους πόλους ανάποδα, βιδώνουμε τους ακροδέκτες επάνω και με ταχυδακτυλουργικές κινήσεις ακριβείας (ο Αλέκος ήθελε να ρίξουμε ΚΑΙ μπουνιά γιατί έτσι κάνουν οι σωστοί οι μάστορες οι φτασμένοι) μπήκε στην θέση της.

    Η μπαταρία είναι πορτοκαλί ΚΤΜίστικο (για κάποιο λόγο δεν με γεμίζει εμπιστοσύνη αυτό αλλά το ξεπερνάω γιατί όλα χρεπωμένα είναι στο μηχανάκι έτσι και αλλιώς) και έχει ψηφιακό καντράν που δείχνει τα βολτ φορτίου και το πόσες μέρες είναι σε υπηρεσία... 000 και 12,35 αν θυμάμαι καλά. Βάζουμε μπρος. Παίρνει. 13,7 αν διάβασα καλά. Ο ανορθωτής λογικά είναι ΟΚ.

    Δένουμε το πλαϊνό πλαστικό. Πάμε για καφέ. Mission accomplished. Ακόμα μία χρεπομέρα πέρασε
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 13/10/2016 στις 09:17.

  6. #306
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις ένα μηχανάκι από την μπαταρία του. Σε κάποια φάση όλοι έχουμε μείνει από μπαταρία. Εμένα μου φώναζε κιόλας.. μλκ θα τα φτύσω δεν βλέπεις που ζορίζομαι να γυρίσω την μίζα; Σκάσε της έλεγα, δεν έχουμε λεφτά τώρα από βδομάδα.. ε, από βδομάδα σε βδομάδα με βαρέθηκε και εκείνη και τέντωσε τα πόδια.

  7. #307
    διαδικασία εκκίνησης πήγασου: τέρμα τσοκ. μιζιά. παίρνει αμέσως (αμέσως όμως) και κρατάει 2000 στροφές. Πέντε λεπτά πριν κάνει το τσαφ έτσι πήρε. Δεν έδωσε κανένα σημάδι αδειάσματος/αδυναμίας.


    προσθήκη τώρα που το θυμήθηκα.

    έχω ΛΙΩΣΕΙ στο γέλιο με τα πίσω φώτα. Ανάβουν και τα δύο θέσης. Μόνο το ένα φρένου. Μέχρι που βγάζω το κάλυμμα, τα κοιτάω, όλα τα συρματάκια σωστά... Τα βγάζω, τα ξαναβάζω. δουλεύουν όπως πρέπει ΚΑΙ τα δύο. Ξαναβάζω το κάλυμμα. Πάω μιά βόλτα. Πάλι δεν ανάβει το ένα όπως πριν. Ξανά τα ίδια, ξανά τα ίδια. Συμβιβάζομαι με το ότι το ένα γαμημένοκωλολαμπάκιτουκερατά δεν θα ανάβει στα φρένα.

    Επίσης, διακόπτης εμπρός φρένου. Όποτε θέλει δουλεύει όπως πρέπει, όποτε θέλει είναι σαν να πηγαίνω με το φρένο πατημένο. Τον βγάζω. Καθαρίζω, WD40 κλπ. .Εχει ένα εμβολάκι που το πατάει η μανέτα και που πατάει τον διακόπτη και μόλις ξεπατηθεί δίνει σήμα στα λαμπάκια. WD40 και κούνημα να πάει παντού. Ξαναβάζω τον διακόπτη. Τον έχω βάλει πολύ σφιχτά μέσα και τα φρένα ανάβουν με πολύ δυνατό πάτημα μανέτας. Ξαναχαλαρώνω, ρυθμίζω, όλα ΟΚ. Ποιός μπορεί να μαντέψει τι έγινε μετά την πρώτη βόλτα (εντός του προκηπίου, ούτε καν έξω) ; Ε, αυτά που λέγαμε για την λάμπα.

    I see a little silhouette of a horse
    SCARAMOUCHE SCARAMOUCHE will you burn this fucking hrepi,
    thunderbolt and lightning very very very frightening, me?

    I'm just a poor bike nobody loves me
    He's just a poor bike from aprilias family
    Spare amyroukai's life from this monstrosity
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 12/10/2016 στις 19:44.

  8. #308
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Θα έσπασε κανένα στοιχείο από την πολυκαιρία μάλλον. Καλά με 2ρα σπρωχτό, καμιά κατηφόρα, δεν;

  9. #309
    Δεν είπα γοδοβοσκος, είπα γιδοβοσκός...

    Το ότι δεν υπάρχει μπαταρία το αντιπαρέρχομαι...
    Το 70-80% των μηχανικών μερών του, είναι κοινά με το F650. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει.
    Έβαλες λάθος μπαταρία, ξεχειλωνεις τα καλώδια για να φτάσουν, παίζει να κάνουν κραου...και θα ψάχνεις για κάδο ανακύκλωσης πάλι.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Θα έσπασε κανένα στοιχείο από την πολυκαιρία μάλλον. Καλά με 2ρα σπρωχτό, καμιά κατηφόρα, δεν;
    δεν παίρνει ούτε σε καλή κατηφόρα, δοκιμασμένο στο τέρμα Λαμπράκη στον πειραιά, εκεί που πάει για την Πειραιώς (για πλάκα). Το fazer συγκριτικά παίρνει πολύ πολύ άνετα (έχω μείνει από μπαταρία ουκ ολίγες φορές).
    Το αντίστοιχο GS το ψεκαστό έχω δοκιμάσει σε κατηφόρα και έπαιρνε άνετα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Έβαλες λάθος μπαταρία, ξεχειλωνεις τα καλώδια για να φτάσουν, παίζει να κάνουν κραου...και θα ψάχνεις για κάδο ανακύκλωσης πάλι.
    περιέργως πως, έχουν ικανό μήκος και δεν δείχνουν τεντωμένα. Πιθανώς να αγγαρέψω Κάρινγκτον να κάνουμε famous greek patent για να είναι και η οθόνη προς τα έξω.
    δεν είπα δεν υπάρχει πουθενά, δεν βρήκαμε κλειστού τύπου με την σωστή πολικότητα πως το λένε το πράγμα.

  11. #311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα γοδοβοσκος, είπα γιδοβοσκός...

    Το ότι δεν υπάρχει μπαταρία το αντιπαρέρχομαι...
    Το 70-80% των μηχανικών μερών του, είναι κοινά με το F650. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει.
    Έβαλες λάθος μπαταρία, ξεχειλωνεις τα καλώδια για να φτάσουν, παίζει να κάνουν κραου...και θα ψάχνεις για κάδο ανακύκλωσης πάλι.
    Κραου για τα καλώδια Βύρνωνα πολύ δύσκολο,το μπλε "ανακυκλωτικ" είχε και περιθώριο....Μπορεί ο προηγούμενος...
    Τώρα το δεν υπάρχει μπαταρία μπορεί ή δεν έχω εγώ είναι άλλο πράγμα και σιγά μην το έλεγε..

    Πατάκι μια...Έσπρωχνα παπί...ευκολάκι..Ο πήγασος οχι!Ισως θέλει τρόπο και όχι κόπο.

  12. #312
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Αν υπάρξει κι'άλλη φορά δοκίμασε με τρίτη, κούμπωσε τη με πατημένο συμπλέκτη και ζμπρώτχτο, θα πάρει.

  13. #313
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ΟΚ, οδική. Πέφτει τηλέφωνο από Αλέξης Κάρινγκτον, Ο. "Έλα τι ώρα για καφέ;" ξες, δεν, γιατί αυτό. Το @@ γελάει.
    Να θυμηθώ το αιδοίο που με είχε πετύχει να ζμπρώχνω το GSXR της πάλαι ένδοξες εποχές που έιχα πρόβλημα με τον ανορθωτή και με παράτησε σύξιλο στα κρύα του λουτρού και γέλαγε μέσα απο το αμάξι;ο λόρδος...ντροπή και αίσχος.Τουλάχιστον ήπιατε καφέ...Σου έχω ξαναπεί σου στέλνει μυνήματα το μηχανάκι αλλα δέ το βάνεις κάτω!!!Τεσπά τα τελευταία μαρτύρια εύχομαι να ήταν

  14. #314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Πατάκι μια...Έσπρωχνα παπί...ευκολάκι..Ο πήγασος οχι!Ισως θέλει τρόπο και όχι κόπο.
    Το να μην φταιει ο Πηγασος αλλα ο αναβατης, να υποθεσω το σκεφτηκες, ε;

    Ερμ... ο αναβατης του Πηγασου εννοειται
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  15. #315
    τι λες, τελευταία; δεν. σειρά έχει ξήλωμα μοχλικό για φρέσκα ρουλεμάν και όποτε έρθει το ελατήριο τοποθέτηση και εκείνου.
    και πολλά πολλά ακόμα που δεν έχει νόημα να συζητάμε για προφανείς λόγους, απλά δεν τελειώνουν ποτέ. Θα έχουμε να γελάμε καιρό ακόμα

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso 650i
    από powerphot στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 12:01
  2. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04
  3. Gnwmi gia to APRILIA PEGASO 650EI
    από tsoschr στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 10:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF