Σελίδα 22 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 121718192021222324252627 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 398

Θέμα: Aprilia Pegaso cube

  1. #316
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηayate Προβολή μηνύματος
    Τεσπά τα τελευταία μαρτύρια εύχομαι να ήταν
    Σώπα ρε και εμείς με τι θα γελάμε και θα βρίσκουμε ευκαιρία για να παίρνουμε άδειες;

  2. #317
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    και πολλά πολλά ακόμα που δεν έχει νόημα να συζητάμε για προφανείς λόγους, απλά δεν τελειώνουν ποτέ. Θα έχουμε να γελάμε καιρό ακόμα
    Νταξει, παλιό μηχανάκι είναι, την θέλει την συντήρησή του. Και τσιμούχες θα ζητήσει και τα ρουλεμανάκια του και ντίζες και διάφορα τέτοια.

  3. #318
    ναι και κάπου εκεί φτάνεις να πεις "να δω μήπως πουλήσω ότι όχημα υπάρχει στον σταύλο και πάρω ένα NC750Χ να μην ξανασχοληθώ με κατσαβίδι ποτέ"... όπου ποτέ βάλε καμμιά 10αριά χρόνια ας πούμε.

  4. #319
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ναι και κάπου εκεί φτάνεις να πεις "να δω μήπως πουλήσω ότι όχημα υπάρχει στον σταύλο και πάρω ένα NC750Χ να μην ξανασχοληθώ με κατσαβίδι ποτέ"... όπου ποτέ βάλε καμμιά 10αριά χρόνια ας πούμε.
    ^^:a020:^^


    Ο Πήγασος ποτέ δεν πεθαίνει !
    Φύγαμε...

  5. #320
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ναι και κάπου εκεί φτάνεις να πεις "να δω μήπως πουλήσω ότι όχημα υπάρχει στον σταύλο και πάρω ένα ktm duke του 2005 να μην ξανασχοληθώ με κατσαβίδι ποτέ"... όπου ποτέ βάλε καμμιά 10αριά χρόνια ας πούμε.

    Fixed
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  6. #321
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Φιλε,πως αντεχεις και δεν το έχεις σπάσει με σφυριες;;;;;;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  7. #322
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ναι και κάπου εκεί φτάνεις να πεις "να δω μήπως πουλήσω ότι όχημα υπάρχει στον σταύλο και πάρω ένα NC750Χ να μην ξανασχοληθώ με κατσαβίδι ποτέ"... όπου ποτέ βάλε καμμιά 10αριά χρόνια ας πούμε.
    Αν το βάλεις μέσα τον χειμώνα και του αλλάξεις αυτά που σου είπα πρίν + κολάρα νερού και σωληνάκια βενζίνης αέρα κλπ, δεν θα ξαναασχοληθείς μαζί του. Τουλάχιστον για 7-8-10 χρόνια, αναλόγως την χρήση.
    Αυτά έπρεπε να τα γνωρίζεις.. ένα μηχανάκι στην ηλικία του θέλει 4-5 κατοστάρικα το λιγότερο για να συνέλθει.

  8. #323
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Πατάκι μια...Έσπρωχνα παπί...ευκολάκι..Ο πήγασος οχι!Ισως θέλει τρόπο και όχι κόπο.
    Σε κάποια ετήσια, πρέπει να παραδώσω μαθήματα πατακΙου ρε σεις...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #324
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Γιαννη

    για το φρενο -διακοπτη υπαρχει λυση και κοστιζει 1.82€, με αναμονη 3 εβδομαδες!!!
    Λεγετε Ebay China και νεο διακοπτακι...

    Μαλλον θελει ενα καλο overhaul και θα εισαι οκ,...

    οσο αφηνεις παλια/φθαρμενα εξαρτηματα τοσο θα σου κανει ....κολπα.

    Σαν μοτερ παντως ειναι αξιοπιστο... (αν ειχε συντηρηθει ποτε απο τον...γιδοβοσκο)
    Τελευταία τροποποίηση από GFawkes; 13/10/2016 στις 10:23.

  10. #325
    Η Βαλβίδα του πίσω φρένου θέλει αλλαγή. και βρήκα ότι είναι Μ10 με σπείρωμα 1μμ, οπότε λογικά κάτι θα βρεθεί.
    Αν δεν κάνει λάθος το ίντερνετς, η τρόμπα του πίσω φρένου είναι ίδια με yamaha YBR125.

    Η εμπρός θέλει απλά ρύθμιση στο "σωστό" σημείο, το οποίο προφανώς δεν είναι εκεί που την ακούω να κάνει κλικ τραβώντας την μανέτα...

  11. #326
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Και για να μεταφέρω τα λεγόμενα του Βύρωνα, έχω αγοράσει το μεγαλύτερο χρέπι του κόΖμου και ούτε γοδοβοσκός να το είχε για την στάνη δεν θα ήταν τόσο χάλια (ή κάτι τέτοιο).

    Μετά την ακινησία λόγω αμορτισέρ (θα τα πούμε εν καιρώ) η μπαταρία βγήκε, πήγε για υγρά και φόρτιση και επέστρεψε. Και το μηχανάκι δούλεψε κανονικά για έναν μήνα περίπου.

    Σήμερα, πάω για δουλειά, παίρνει κανονικά, πάμε Ομόνοια, φεύγουμε, κάπου στο τέρμα της Σοφοκλέους πριν την Π. Τσαλδάρη μου σβήνει από απροσεξία. Μίζα. Ψόφος... Εμ... δηλαδή; Δηλαδή ΨΟΦΟΣ. Οι λυχνίες στο καντράν ίσα που φέγγουν. Κοίτα να δεις λέω, κάτι θα κάηκε σε ασφάλεια. Σταματάω δίπλα σε μπλε κάδο ανακύκλωσης γιατί τέτοιος είμαι οικολόγος και άμα είναι να το πετάξω να πάει σωστά για το καλό του πλανήτη, βγάζω την σέλα, κοιτάω, όλες οι ασφάλειες γερές. Τι όλες δηλαδή τρεις έχει, λέμε τώρα.

    ΟΚ... το επόμενο λογικό βήμα.

    Ή ανορθωτής ή μπαταρία καμμένη. Αν ήταν ανορθωτής δεν θα την ξόδευε σιγά σιγά; Άρα μπαταρία καπούτ. Το πόσο καιρό ήταν επάνω μόνον ο προηγούμενος το ξέρει. Αφρόντιστη ήταν σίγουρα (όπως όλο το μηχανάκι, φυσικά).

    ΟΚ, οδική. Πέφτει τηλέφωνο από Αλέξης Κάρινγκτον, Ο. "Έλα τι ώρα για καφέ;" ξες, δεν, γιατί αυτό. Το @@ γελάει. Καλά και εγώ γελάω με τις χρεπιές που αντιμετωπίζω πλέον και μερικές φορές με πιάνει και μιά χαλαρή απελπισία με τις δίτροχες γιαγιάδες που έχω μαζέψει αλλά τέλος πάντων. Περίμενε λέει. Περιμένω. Χαζεύω τον απίθανο κόσμο του κέντρου, απολαμβάνω τις οσμές από τα σκουπίδια κλπ. Έρχεται. Πως θα πάμε Σπ. Πάτση;

    Φυσικά, πατάκι...

    Που φυσικά, δεν έχω ξανακάνει. Μάλλον ούτε ο Αλέκος. Θεόφιλος888 από βάιμπερ κλήση "ΜΑΛΑΚΕΣ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΩ ΒΙΝΤΕΟ". Ναι, το ξέρω. Absolute γελοίοι.

    Τα καταφέραμε όμως!

    Ο τύπος στο μαγαζί πρέπει να γελάει ακόμα με τις χαζομάρες που λέγαμε. Η μπαταρία είχε βράσει, είχε πετάξει υγρά παντού (ευτυχώς τα πάντα εκεί είναι πλαστικά) αλλά μετά είδα πλένοντας ότι έχει λεκιάσει και κάτι μεταλλικά. Το τι μπινελίκι έφαγα για το Ιταλικό θαύμα δεν περιγράφεται... Μέχρι που ήρθε το μαστορόπουλο με TDM και μετά ο Αλέκος έκραζε εκείνον γιατί του είπε ότι θέλει ακραποβιτς και πως οι ρέμους είναι για τους φτωχοκάγκουρες δηθενιάρηδες και με ξέχασε (μπράβο στα TDM, μπράβο).

    Μπαταρία κλειστού τύπου με τους πόλους όπως τους θέλουμε δεν υπάρχει, εννοείται, έτσι;

    Οπότε παίρνουμε μιά κλειστή με τους πόλους ανάποδα, βιδώνουμε τους ακροδέκτες επάνω και με ταχυδακτυλουργικές κινήσεις ακριβείας (ο Αλέκος ήθελε να ρίξουμε ΚΑΙ μπουνιά γιατί έτσι κάνουν οι σωστοί οι μάστορες οι φτασμένοι) μπήκε στην θέση της.

    Η μπαταρία είναι πορτοκαλί ΚΤΜίστικο (για κάποιο λόγο δεν με γεμίζει εμπιστοσύνη αυτό αλλά το ξεπερνάω γιατί όλα χρεπωμένα είναι στο μηχανάκι έτσι και αλλιώς) και έχει ψηφιακό καντράν που δείχνει τα βολτ φορτίου και το πόσες μέρες είναι σε υπηρεσία... 000 και 12,35 αν θυμάμαι καλά. Βάζουμε μπρος. Παίρνει. 13,7 αν διάβασα καλά. Ο ανορθωτής λογικά είναι ΟΚ.

    Δένουμε το πλαϊνό πλαστικό. Πάμε για καφέ. Mission accomplished. Ακόμα μία χρεπομέρα πέρασε
    το τι καντηλια εχω ριξει το τι αγιους εχω κατεβασει εκει καπου στην Λ.Καβαλας κατα τις 6 το πρωι στο δρομο -οταν για πολλοστη φορα εσβησαν τα πανται με 120- για την δουλεια μαλλον εκκλησια θα ειχα κατασκευασει.Ηρθε και ξεχειλισε το ποτηρι Γιαννη.Το ιδιο απογευμα πηγα και την αφησα στον εμπορο - με την γυναικα μου να με πρηζει στα ελεγα εγω,δεν την συμπαθησα ποτε αυτη την μηχανη- και πηγα στο επομενο.
    Καλες χρεποεπισκευες και καλη υπομονη.

  12. #327
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    εσυ αγορι μου εχεις αγορασει κουμπαρα χωρις πατο, και δεν το γνωριζεις ακομα....

  13. #328
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Λίγα λόγια για τον ιπτάμενο πουλαρο. .....ετσι;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #329
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    το τι χριστοπαναγια ειχα ριξει σε μια αλλαγη μπαταριας του παλιου μου πηγασου εξαιτίας του

    Οπότε παίρνουμε μιά κλειστή με τους πόλους ανάποδα, βιδώνουμε τους ακροδέκτες επάνω και με ταχυδακτυλουργικές κινήσεις ακριβείας
    δεν μπορω να περιγραψω..... Αν υπαρχει θεος νομιζω μονο με εκεινη την μερα εχω κλεισει πρωτο τραπεζι πιστα

  15. #330
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Δεν κάνεις δουλειά έτσι.
    Πας το μηχανάκι σε μηχανικό που εμπιστεύεσαι,το λύνετε όλο και ότι χρήζει αλλαγής το αλλάζετε.
    Απο την αρχή.
    Κοστίζει φυσικά αλλά μόνο έτσι βάζεις μια σειρά στο μηχανάκι.
    Αυτό το κάνεις φυσικά αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις.

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso 650i
    από powerphot στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 13:01
  2. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 01:04
  3. Gnwmi gia to APRILIA PEGASO 650EI
    από tsoschr στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 11:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF