Σελίδα 23 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 1318192021222324252627 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 398

Θέμα: Aprilia Pegaso cube

  1. #331
    Απορώ πως μου είχε ξεφύγει...το διάβασα όλο...μου πήρε 1 ώρα και 38 λεπτά...δεν υπάρχεις ρε φίλε...ειλικρινά.

  2. #332
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Δεν κάνεις δουλειά έτσι.
    Πας το μηχανάκι σε μηχανικό που εμπιστεύεσαι,το λύνετε όλο και ότι χρήζει αλλαγής το αλλάζετε.
    Απο την αρχή.
    Κοστίζει φυσικά αλλά μόνο έτσι βάζεις μια σειρά στο μηχανάκι.
    Αυτό το κάνεις φυσικά αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις.
    Συμφωνώ με το γιώργο.Αν είναι να γίνεις καρδιακός καθε 3 κ λίγο που θα σε αφήνει καλύτερα να σου λείψουν τα χρήματα παρά να γίνουν τα νεύρα σου κρόσια.Εκτός και αν σε ευχαριστεί εσένα δλδ να καθεσαι να το μαστορεύεις...

  3. #333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Δεν κάνεις δουλειά έτσι.
    Εξαρτάται τι δουλειά θέλεις να κάνεις.
    Έχοντας έναν χρόνο πλέον παρέα, το μόνο που με έχει αφήσει με παράπονο είναι η κατανάλωσή του σε βενζίνη. Θα προτιμούσα κάτι πιο οικονομικό, αυτό καίει όσο το fazer και δεν πάει όσο το fazer

    Τα λοιπά δεν με έχουν αφήσει με πίκρα.

    Ναι, ΟΚ, δεν είναι ότι τα χαίρομαι, με ενοχλεί να ασχολούμαι κατ' αυτόν τον τρόπο με την μοτοσικλέτα και δεν έχω συνηθίσει το να έχω κάτι που να μην δουλεύει "σωστά" ποτέ.
    Από την άλλη, η λογική πίσω από την αγορά ήταν και παραμένει "φτηνός εργάτης", αν έμενα σε αστική περιοχή πιθανώς ο εργάτης να ήταν παπί ή μικρό σκούτερ. Τώρα είναι αυτό το μηχανάκι, το οποίο όταν και αν έρθει σε λογαριασμό θα είναι πολύ περισσότερο από παπί (ήδη είναι, αλλά λέμε τώρα).

    Αν υποθέσουμε ότι το πάω σε όποιο συνεργείο και του πω φτιάξε το, οι εργατοώρες μόνο θα είναι όσο η τιμή αγοράς του. Αξίζει; Για εμένα όχι. Αν επρόκειτο για μιά μοτοσικλέτα που αγοράστηκε για να πάει όπου πας εσύ τότε σαφώς και θα άξιζε χωρίς συζήτηση ή πιθανώς θα άξιζε περισσότερες δικές μου ώρες για να φτάσω και σε σημεία επισκευών/συντήρησης που φέτος για διάφορους λόγους ενώ είχα χρόνο δεν έκανα. Αφού το "ξαδερφάκι" GS στα χέρια του Μητσάκη έχει γυρίσει όλο τον πλανήτη, το μηχανάκι όταν δουλεύει σωστά σίγουρα είναι καλό ΚΑΙ για τέτοια χρήση. Αλλά αν πχ σκάσεις 2000 με το καλημέρα, μετά λες χμ, μήπως να πάρω κάτι ακόμα καλύτερο και μπαίνεις σε άλλο τριπάκι. Βασικά, με 1500 έδωσε ένας γνωστός το δικό του "φρέσκο" pegaso με το τελευταίο σχήμα κλπ κλπ κλπ λίγους μήνες μετά αλλά δεν το ήξερα να τον περιμένω λίγο... Δεν πειράζει. Παρηγοριά (αν μπορώ να το πω έτσι) είναι ότι σε αυτό οτιδήποτε και να θέλω να κάνω, δεν θέλει κανένα ειδικό εργαλείο ή εγκέφαλο κλπ.

    Καταληκτικά, ότι χαλάει όποτε χαλάσει γίνεται "καινούργιο". Για την ώρα, αυτό έχει δείξει ότι δεν βγάζει τρελά έξοδα και η μόνη φορά που ακινητοποιήθηκε η μοτοσικλέτα ήταν τώρα (όπου και το κακό ήταν μικρό γιατί ακόμα και βοήθεια από τον Αλέκο να μην είχα, έχω οδική, ήμουν κέντρο-καράκεντρο και κοντά σε δύο μαγαζιά Piaggio και στο κεντρικό κατάστημα της ΚΤΜ στο Γκάζι, θέλω να πω ότι και χωρίς βοήθεια με τα πόδια αν το έσπρωχνα λίγα μέτρα σε κάποιον από όλους θα έβρισκα άκρη, λίγο πιο ακριβά).

    Σειρά έχουν τα παραμελημένα ή/και ανύπαρκτα ρουλεμάν του μοχλικού και ένα σέρβις στα μπροστινά, όταν δεήσω να ψαχτώ σοβαρά για τσιμούχες γιατί αυτό το 40άρι μπροστινό είναι ακόμα μιά υπέροχη Ιταλική παραξενιά. Όλο το αναβάλλω γιατί αμστελντάουν δεν έχω ανοίξει ποτέ και ενώ το βλέπω στο διάγραμμα ότι δεν έχει σοβαρή διαφορά από τα συμβατικά, το καινούριο όσο να 'ναι... Και δεν έχω καταλάβει αν η τσιμούχα είναι μία, αυτή που βλέπω στην αγγελία πώλησης ή έχει και δεύτερη από μέσα. Αυτές πάντως σε βιομηχανικά έχουν τρία ευρώ η μία * και υπάρχουν *. Και προφανώς και μπορώ να το δω λύνοντας, αλλά αν τα λύσω και δεν είναι μόνο αυτή που υπάρχει και ακούσω το "α μας ζμπαθάτε δεν έχουμε" όπως πχ δείχνει το piaggioparts που δεν έχει και τιμές για τις τσιμούχες, ε μάλλον δεν θα είμαι χαρούμενος. Τι μάλλον, σίγουρα.



    Προσθήκη:

    Και για πιο true adventure φάση και επειδή είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι κάτι δεν πάει καλά με την τροφοδοσία... Οι Γάλλοι είναι φίλοι μας και θέλουν το καλό μας https://www.youtube.com/watch?v=3P7mzilhWGk
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 13/10/2016 στις 19:26.

  4. #334
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis_d Προβολή μηνύματος
    Κραου για τα καλώδια Βύρνωνα πολύ δύσκολο,το μπλε "ανακυκλωτικ" είχε και περιθώριο....Μπορεί ο προηγούμενος...
    Τώρα το δεν υπάρχει μπαταρία μπορεί ή δεν έχω εγώ είναι άλλο πράγμα και σιγά μην το έλεγε..

    Πατάκι μια...Έσπρωχνα παπί...ευκολάκι..Ο πήγασος οχι!Ισως θέλει τρόπο και όχι κόπο.
    Ελα ρε...πλακα κανεις? Ολα το ιδιο ειναι, αρκει να εχεις ''καλη κοντρα'' στο ποδι!!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  5. #335
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857


    Είναι περίεργο που λες ότι καίει όσο το 1000,αυτά ήταν οικονομικά σε καύσιμο θυμάμαι.

  6. #336
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    ναι αλλα ο αμυρου ειναι με καρμπυρατερ

    εσυ ησουν πιο συγχρονος.
    Γιαννης

  7. #337
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    ναι αλλα ο αμυρου ειναι με καρμπυρατερ

    εσυ ησουν πιο συγχρονος.
    Σωστό,mea culpa

  8. #338
    Ναι αυτά τα διπλά BST33 που φορούσε (ΟΚ, τα S) μεταξύ άλλων και το DrBig


    το ψεκαστό 650GS που κυκλοφορούσα για λίγο ήταν στο 60% της κατανάλωσης.

  9. #339
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Κατι δεν παει καλα Αμυρου, σιγουρα. Δεν νοειται τετοια καταναλωση και τετοια διαφορα με το ψεκαστο rotax..

    Αν θελεις να το κρατησεις παντως, αξιζει πιστευω να του ριξεις καποια λεφτα και δουλεια.. Ωραιο μηχανακι ειναι..

    Εφοσον το ηθελες για εργατη γιατι δεν πηρες ενα freewind που ειναι σκυλια και μοιαζουν πολυ με τον Πηγασο..;;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #340
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Είναι καρμπυρατέρ όχι ψεκαστό.

  11. #341
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Είναι καρμπυρατέρ όχι ψεκαστό.
    Αυτο λεω. Λεει ο Αμυρου οτι καιει 60% παραπανω απο το ψεκαστο GS με τον rotax.
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #342
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Αυτο λεω. Λεει ο Αμυρου οτι καιει 60% παραπανω απο το ψεκαστο GS με τον rotax.
    Και το funduro σε σχεση με το gs ειχε μεγάλη διαφορά στο καύσιμο.

  13. #343
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Σειρά έχουν τα παραμελημένα ή/και ανύπαρκτα ρουλεμάν του μοχλικού και ένα σέρβις στα μπροστινά, όταν δεήσω να ψαχτώ σοβαρά για τσιμούχες γιατί αυτό το 40άρι μπροστινό είναι ακόμα μιά υπέροχη Ιταλική παραξενιά. Όλο το αναβάλλω γιατί αμστελντάουν δεν έχω ανοίξει ποτέ και ενώ το βλέπω στο διάγραμμα ότι δεν έχει σοβαρή διαφορά από τα συμβατικά, το καινούριο όσο να 'ναι... Και δεν έχω καταλάβει αν η τσιμούχα είναι μία, αυτή που βλέπω στην αγγελία πώλησης ή έχει και δεύτερη από μέσα. Αυτές πάντως σε βιομηχανικά έχουν τρία ευρώ η μία * και υπάρχουν *. Και προφανώς και μπορώ να το δω λύνοντας, αλλά αν τα λύσω και δεν είναι μόνο αυτή που υπάρχει και ακούσω το "α μας ζμπαθάτε δεν έχουμε" όπως πχ δείχνει το piaggioparts που δεν έχει και τιμές για τις τσιμούχες, ε μάλλον δεν θα είμαι χαρούμενος. Τι μάλλον, σίγουρα.


    Έχει διαρροή το πηρούνι ή θες απλά να αλλάξεις λάδια για φρεσκάρισμα?Αν αφήνει μικρά δαχτυλίδια(σημάδια) λαδιού και σκόνης στο καλάμι μπορείς να δοκιμάσεις το ακόλουθο tip που είναι σύνηθες στα cartridge αλλά γιατί όχι και για damper rod όπως του Πήγασου https://www.youtube.com/watch?v=kGno_lYGjJU
    Αν οι τσιμούχες και οι ξύστρες είναι σε καλή κατάσταση θα κάνεις δουλειά,αν όχι σύντομα θα ξαναπαρουσιαστεί η διαρροή.

    Αυτό που έβαλες στο λινκ είναι η τσιμούχα σκόνης(ή αλλιώς ξύστρα) Νο11 στο διάγραμμα https://www.piaggioparts.gr/c,65_127...8D%CE%BD%CE%B9
    Η τσιμούχα στεγανότητας είναι το Νο12 στο διάγραμμα σαν αυτή http://www.ebay.it/itm/ANELLO-DI-TEN...-/281383174557

    Για να έχεις μια ιδέα τι και πως για το πηρούνι του πήγασου https://www.youtube.com/watch?v=UZ6UioLwTes

  14. #344
    Εγω παλι θεωρω οτι η αγορα του ηταν ενα στιγμιαιο μακροπροθεσμο λαθος....

    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Έχει διαρροή το πηρούνι ή θες απλά να αλλάξεις λάδια για φρεσκάρισμα?Αν αφήνει μικρά δαχτυλίδια(σημάδια) λαδιού και σκόνης στο καλάμι μπορείς να δοκιμάσεις το ακόλουθο tip που είναι σύνηθες στα cartridge αλλά γιατί όχι και για damper rod όπως του Πήγασου https://www.youtube.com/watch?v=kGno_lYGjJU
    Αν οι τσιμούχες και οι ξύστρες είναι σε καλή κατάσταση θα κάνεις δουλειά,αν όχι σύντομα θα ξαναπαρουσιαστεί η διαρροή.

    Αυτό που έβαλες στο λινκ είναι η τσιμούχα σκόνης(ή αλλιώς ξύστρα) Νο11 στο διάγραμμα https://www.piaggioparts.gr/c,65_127...8D%CE%BD%CE%B9
    Η τσιμούχα στεγανότητας είναι το Νο12 στο διάγραμμα σαν αυτή http://www.ebay.it/itm/ANELLO-DI-TEN...-/281383174557

    Για να έχεις μια ιδέα τι και πως για το πηρούνι του πήγασου https://www.youtube.com/watch?v=UZ6UioLwTes
    Εύγε,Λευκάδιε!
    Το περίμενα πιο μπελαλίδικο το ανάποδο.
    Αμυρου διαστάσεις για τα πάντα έχεις,βίδεο για αποσυναρμολόγηση έχεις,ο συνταξιούχος θα κάνει τον οπερατέρ.....μια χαρά!

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso 650i
    από powerphot στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 13:01
  2. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 01:04
  3. Gnwmi gia to APRILIA PEGASO 650EI
    από tsoschr στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 11:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF