Σελίδα 25 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 152021222324252627 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 398

Θέμα: Aprilia Pegaso cube

  1. #361
    Λες κι όλες οι μαλ@κίες των απανταχού της γης μαστόρων μαζεύτηκαν σε ένα μηχανάκι.

  2. #362
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Και να πω πως δεν μαλιασε η γλωσσα μου να το λεω..... μην το παρεις το κινουμενο προβλημα! Οχι εσυ ΕΚΕΙ! Μαστιγωμα και καροτο! Γκρι μελανι απ το ξυλο! (Κ ουχι μελανζε, που λενε κατι ψυχες....)

  3. #363
    ξέρεις τι με εκνευρίζει περισσότερο; το ότι πρακτικά, ενοχλητική και μη διορθώσιμη κατασκευαστική ατέλεια είναι μόνο οι εξατμίσεις που σκουριάζουν. Τα άλλα (φίσες κλπ) είναι επίσης ενοχλητικά αλλά τέλος πάντων, μαζεύτηκαν.

    τα χοντρά όπως αυτό ή τα ρουλεμάν του λαιμού και του μοχλικού είναι απλά χαζομάρες των "μαστόρων" του πρώην ιδιοκτήτη. Δεν φταίει το κακόμοιρο το μηχανάκι.

  4. #364
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Το μηχανακι δεν φταιει ναι. Ομως τα μαστορια εχουν μαθει να ειναι πολυ στ αρχιδια τους, γτ τα περισσοτερα ιαπωνικα κυριως αντεχουν. Ετσι δεν δειχνουν καμια προσοχη στη δουλεια τους και κανενα σεβασμο στην περιουσια του αλλου.(αλλο καπελο αυτο!) Ετσι αυτα που ειναι πιο ευαισθητα την ακουν πιο γρηγορα και πιο πολυ απο αλλα, που δε νοιωθουν τοσο. Θελω να δω σε μερικα χρονια, που θα αρχισουν να τα φτυνουν τα συγχρονα μηχανακια, που εχουν χαμηλοτερη ποιοτητα κατασκευης απο τα παλια, τι θα γινεται!

  5. #365
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Στάζει λάδι από την βίδα #5
    Σιγα την διαρροη.....εχω δει πολυ χειροτερα τζαπαν...
    νταξει κλαιω απο την περιγραφη


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Θελω να δω σε μερικα χρονια, που θα αρχισουν να τα φτυνουν τα συγχρονα μηχανακια, που εχουν χαμηλοτερη ποιοτητα κατασκευης απο τα παλια, τι θα γινεται!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tromaktiko4158.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	93,3 KB 
ID:	372569

  6. #366
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ξέρεις τι με εκνευρίζει περισσότερο; το ότι πρακτικά, ενοχλητική και μη διορθώσιμη κατασκευαστική ατέλεια είναι μόνο οι εξατμίσεις που σκουριάζουν. Τα άλλα (φίσες κλπ) είναι επίσης ενοχλητικά αλλά τέλος πάντων, μαζεύτηκαν.

    τα χοντρά όπως αυτό ή τα ρουλεμάν του λαιμού και του μοχλικού είναι απλά χαζομάρες των "μαστόρων" του πρώην ιδιοκτήτη. Δεν φταίει το κακόμοιρο το μηχανάκι.
    μεγαλη αληθεια αυτο.

  7. #367
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ροδελα μπορει να θελει
    αν εφταιγε το σπειρωμα θα δακρυζε και στην εσωτερικη

  8. #368
    Σήμερα ξυπνησα νωρίς.

    Μεταξύ άλλων λοιπόν, ελυσα και την βίδα του σκανδάλου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161208_115019.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	375782


    Αυτές οι ροδέλες δεν έχουν χρησιμοποιηθεί μόνο μία φορά. Να ξαναπώ για την αλητεία του μάστορα (το καπάκι έχει λυθεί για αλλαγή φλαντζας κεφαλής) έχει νόημα; Ξεφτιλα για 1,98 ευρώ τιμή απριλια, μπορεί 0,20 ευρώ σε όποιο κοινό μαγαζί.

  9. #369
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Σήμερα ξυπνησα νωρίς.

    Μεταξύ άλλων λοιπόν, ελυσα και την βίδα του σκανδάλου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20161208_115019.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	375782


    Αυτές οι ροδέλες δεν έχουν χρησιμοποιηθεί μόνο μία φορά. Να ξαναπώ για την αλητεία του μάστορα (το καπάκι έχει λυθεί για αλλαγή φλαντζας κεφαλής) έχει νόημα; Ξεφτιλα για 1,98 ευρώ τιμή απριλια, μπορεί 0,20 ευρώ σε όποιο κοινό μαγαζί.
    Ολοκαίνουριες φαίνονται οι ροδέλες, απάτητες θα έλεγα. Μάθε όμως που είναι το συνεργείο του παλιού μάστορα κι αν θες πάμε παρέα να του τις περάσουμε. Έχω και κάτι δικές μου και μερικά ρέστα από μάστορα λοκάλι και τσακάλι. Οπότε με έναν θα κλείσω τα υπόλοιπα και των δύο γμτ@%$# μουν&$#@.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #370
    Πόσες φορές έχει λυθεί το καπάκι;

  11. #371
    Σοβαρό ερώτημα. Μία σίγουρα. Δεν ξέρω αν αυτό το σωληνάκι πρέπει να βγαίνει όταν βγει το ψευδοκάπακο για βαλβίδες, αν ναι πιθανόν να έχει λυθεί αρκετές. Σε κάθε περίπτωση, είναι απλά ξεφτιλίκι.

  12. #372
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2016
    Μηνύματα
    39
    Διεκδικώ με αξιώσεις βραβείο γκαντεμιάς, να μην αρχίσω να λέω ιστορίες από τον ένδοξο συγγενή του μηχανακίου του @amyroukai

    Πριν κάμποσο καιρό είχα ένα παρταλάκι funduro (από τα πρώτα) που το είχα πάρει μεταχειρισμένο για αστικές μετακινήσεις, βόλευε, δεν έκαιγε, όλα μιά χαρά.

    Πάω να το αλλάξω λάδια μια μέρα, μιας και το είχα πολύ καιρό με τα ίδια από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Αρπάζω το πολύγωνο να βγάλω την τάπα του κάρτερ (είχε και μια στο σκελετό), βάζω δύναμη-τίποτα, βάζω κι άλλη-ξανά τίποτα. Σιδερένια τάπα, αλουμινένιο κάρτερ, με ζώνουν τα φίδια. Ξαναδοκιμάζω, κουνιέται, άντε λέω ξέσφιξε, οκ...

    Πάνω που το λέω αυτό νιώθω την γνωστή αίσθηση της κλωτσημένης βίδας, ξέρετε, γυρνάει γυρνάει και δεν βγαίνει. Κατεβάζω όλο το δωδεκάθεο και λέω δεν είναι δυνατόν να υπέπεσα στο κλασικό λάθος του να βιδώνω αντί να ξεβιδώνω. Ξαναπέφτω από κάτω, επιβεβαιώνω, ξεβίδωνα τόση ώρα, δεν είναι δυνατόν. Και όμως, η τάπα δάκρυζε κλωτσημένη... Απορία και δεύτερη επιβεβαίωση της φοράς της περιστροφής... όντως ξεβίδωνα.

    Η τάπα όμως όσο τη σκάλιζα τόσο παραπάνω έσταζε, οπότε λέω ψηλέ την έκανες την Μ...κια, οπότε για να μην το σπρώχνεις, τράβα το στο μάστορα τώρα που κρατάει ακόμα λάδι μέσα και να δούμε τη ζημιά. Έτσι και έγινε, πάω στο μάστορα, του εξηγώ, μου λέει αποκλείεται, αφού δεν έχανε πριν, εσύ την κλώτσησες, μπερδεύτηκες. Δεν είχα όρεξη για ντημπέητ οπότε φεύγω, αφήνοντας τον μάστορα με το λούκ "πήγες να γλιτώσεις το 20ρικο, θα σε στρώσω τώρα..."

    Περνάω μιά-δυό μέρες αργότερα, το μηχανάκι στη ράμπα και μόλις με βλέπει ο συνεργατζής με φωνάζει, έλα να σου πω μου λέει. Μου δίνει την τάπα που είχε βγάλει και μου λέει παρατηρείς κάτι; Την κοιτάω-μπα, δεν μπορεί, την ξανακοιτάω- μου λέει έφυγες να παίξεις τζόκερ

    Αποδεικνύεται ότι ήταν ήδη κλωτσημένη, και ο προηγούμενος έκανε "επισκευή" ... κρατηθείτε... με τάπα με ΑΝΑΠΟΔΟ ΣΠΕΙΡΩΜΑ

    Περιττό να πω ότι κόντεψε να πεταχτεί το μηχανάκι, δεν είχε ψωμί για άλλο άνοιγμα η ήδη κλωτσημένη τάπα οπότε ή λύσιμο το μοτέρ και γέμισμα (με αντίστοιχο κόστος επισκευής των κροκόδειλων που θα υπήρχαν σε μονοκύλινδρο 20ετιας) ή στην ανακύκλωση. Μας ξελάσπωσε η locktite, πατέντα με πολύ κόλλα μέγιστης συγκράτησης, παραγγελία από την αντιπροσωπεία της locktite, και πολλές προσευχές.

    Περιττό να πω ότι το μηχανάκι έφυγε πριν την επόμενη αλλαγή λαδιών, με επισήμανση όμως στον νέο ιδιοκτήτη

  13. #373
    θεούλης και ο δικός σου...

    για αυτό πάντα ροπόκλειδο και ας με κοροϊδεύει ο φίλτατος eversman, έχω το κεφάλι μου ήσυχο (σχεδόν, γιατί όπως είπαμε σε άλλο νήμα, ακόμα και τα ροπόκλειδα δεν είναι απολύτου εμπιστοσύνης)

  14. #374
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Τώρα κατάλαβα τη λέξη cube στον τίτλο. Τα παίρνεις στο κρανίο και πας με το κουτί.

  15. #375
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από honda_cub Προβολή μηνύματος
    Διεκδικώ με αξιώσεις βραβείο γκαντεμιάς, να μην αρχίσω να λέω ιστορίες από τον ένδοξο συγγενή του μηχανακίου του @amyroukai

    Πριν κάμποσο καιρό είχα ένα παρταλάκι funduro (από τα πρώτα) που το είχα πάρει μεταχειρισμένο για αστικές μετακινήσεις, βόλευε, δεν έκαιγε, όλα μιά χαρά.

    Πάω να το αλλάξω λάδια μια μέρα, μιας και το είχα πολύ καιρό με τα ίδια από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Αρπάζω το πολύγωνο να βγάλω την τάπα του κάρτερ (είχε και μια στο σκελετό), βάζω δύναμη-τίποτα, βάζω κι άλλη-ξανά τίποτα. Σιδερένια τάπα, αλουμινένιο κάρτερ, με ζώνουν τα φίδια. Ξαναδοκιμάζω, κουνιέται, άντε λέω ξέσφιξε, οκ...

    Πάνω που το λέω αυτό νιώθω την γνωστή αίσθηση της κλωτσημένης βίδας, ξέρετε, γυρνάει γυρνάει και δεν βγαίνει. Κατεβάζω όλο το δωδεκάθεο και λέω δεν είναι δυνατόν να υπέπεσα στο κλασικό λάθος του να βιδώνω αντί να ξεβιδώνω. Ξαναπέφτω από κάτω, επιβεβαιώνω, ξεβίδωνα τόση ώρα, δεν είναι δυνατόν. Και όμως, η τάπα δάκρυζε κλωτσημένη... Απορία και δεύτερη επιβεβαίωση της φοράς της περιστροφής... όντως ξεβίδωνα.

    Η τάπα όμως όσο τη σκάλιζα τόσο παραπάνω έσταζε, οπότε λέω ψηλέ την έκανες την Μ...κια, οπότε για να μην το σπρώχνεις, τράβα το στο μάστορα τώρα που κρατάει ακόμα λάδι μέσα και να δούμε τη ζημιά. Έτσι και έγινε, πάω στο μάστορα, του εξηγώ, μου λέει αποκλείεται, αφού δεν έχανε πριν, εσύ την κλώτσησες, μπερδεύτηκες. Δεν είχα όρεξη για ντημπέητ οπότε φεύγω, αφήνοντας τον μάστορα με το λούκ "πήγες να γλιτώσεις το 20ρικο, θα σε στρώσω τώρα..."

    Περνάω μιά-δυό μέρες αργότερα, το μηχανάκι στη ράμπα και μόλις με βλέπει ο συνεργατζής με φωνάζει, έλα να σου πω μου λέει. Μου δίνει την τάπα που είχε βγάλει και μου λέει παρατηρείς κάτι; Την κοιτάω-μπα, δεν μπορεί, την ξανακοιτάω- μου λέει έφυγες να παίξεις τζόκερ

    Αποδεικνύεται ότι ήταν ήδη κλωτσημένη, και ο προηγούμενος έκανε "επισκευή" ... κρατηθείτε... με τάπα με ΑΝΑΠΟΔΟ ΣΠΕΙΡΩΜΑ

    Περιττό να πω ότι κόντεψε να πεταχτεί το μηχανάκι, δεν είχε ψωμί για άλλο άνοιγμα η ήδη κλωτσημένη τάπα οπότε ή λύσιμο το μοτέρ και γέμισμα (με αντίστοιχο κόστος επισκευής των κροκόδειλων που θα υπήρχαν σε μονοκύλινδρο 20ετιας) ή στην ανακύκλωση. Μας ξελάσπωσε η locktite, πατέντα με πολύ κόλλα μέγιστης συγκράτησης, παραγγελία από την αντιπροσωπεία της locktite, και πολλές προσευχές.

    Περιττό να πω ότι το μηχανάκι έφυγε πριν την επόμενη αλλαγή λαδιών, με επισήμανση όμως στον νέο ιδιοκτήτη
    Παρακαλώ πολύ, οι κάτοχοι γερμανικών παρταλίων να ανοίξουν δικό τους θέμα για να γελάμε.
    Εδώ μιλάμε για τον ιταλικό θρην. ...έχω θρυλο.


    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso 650i
    από powerphot στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 13:01
  2. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 01:04
  3. Gnwmi gia to APRILIA PEGASO 650EI
    από tsoschr στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 11:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF