Σελίδα 27 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 17222324252627
Προβολή αποτελεσμάτων 391 έως 398 από 398

Θέμα: Aprilia Pegaso cube

  1. #391
    Σήμερα ήταν μιά ωραία μέρα.

    Μα έβρεχε. Μα έριξε χαλάζι. Σε ποιά ωραία μέρα αναφέρομαι;

    Σε μιά τέτοια ωραία μέρα γίνεται “παραγωγική εργασία” σε κάτι που σου αρέσει. Και προφανώς δεν εννοώ την δουλειά αυτή την στιγμή αν και υπάρχουν ουκ ολίγες τέτοιες παραγωγικές μέρες εργασίας, ακόμα και τώρα.

    Σήμερα λοιπόν φτιάξαμε το σωληνάκι του λαδιού. Είμαι λίγο προβληματισμένος με αυτό για λόγους που θα φανούν στην εγκατάσταση, αλλά χαρούμενος.

    Επίσης, σήμερα μπήκε το νέο ελατήριο στο αμορτισέρ. Το νέο ελατήριο είναι... Διπλάσιας σκληρότητας από το προηγούμενο (που ήταν ήδη πιο σκληρό από το μαμά). Για να μην τα πολυλογώ τώρα, γύρισα σπίτι, έβαλα φαγητό να γίνεται και πέρασα το αμορτισέρ στο μηχανάκι γιατί με ζάλισε ο Carrington ΜΑΛΑΚΑ ΒΑΛΕ ΤΟ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΚΑΣΕΙΣ. Κάθομαι επάνω. Ωπ, σφιχτό. Αλλά όχι όπως περίμενα. Αστείο έχει καταντήσει αυτό το πράγμα!


    Το αριθμητικό είναι το εξής: στατικό sag 1εκ (λίγο) και ακόμα 5εκ δυναμικό (νορμάλ). Χοροπήδησα στην σέλα αρκετά. Το μηχανάκι δεν ταλαντώνεται, δεν κάθεται “υπερβολικά” ενώ πριν τερμάτιζε με αυτόν τον τρόπο και δικάβαλο τερμάτιζε ακόμα και αν περνούσε πάνω από πακέτο τσιγάρων. Τα υδραυλικά του αμορτισέρ επαρκούν για να το φρενάρουν τόσο ώστε να “κολλάει” οπότε εύρος ρύθμισης υπάρχει. Θέλω να πάω βόλτα αλλά πρώτον βρέχει πολύ και δεύτερον...



    Το σωληνάκι του λαδιού. Το σωληνάκι. Το είχα πει ότι βγαίνει δύσκολα, ότι δεν μπαίνει εργαλείο, ότι θα γελάσουμε. Το ήξερα ότι θα μου βγάλει την πίστη για να το βάλω πάλι. Φυσικά έτσι και έγινε. Το πάλευα πάνω από μία ώρα. Έχασα μία χαλκοροδέλα κάπου ανάμεσα στο μοτέρ και την μίζα, μία ακόμα έχει πέσει μέσα στην ποδιά (μικρό το κακό, θα βγει για να αλλάξω λάδια έτσι και αλλιώς). Έχω άλλες δύο. Δεν τα κατάφερα να το βάλω. Αύριο το πρωί θα προσπαθήσω λιγάκι πάλι, αλλιώς θα περιμένω ή τον mr Carrington ή τον αδερφό μου, γιατί χρειάζεται ένα δεύτερο σετάκι χέρια, τέλος πάντων ΚΑΠΩΣ στο καλό θα μπει. ΘΑ ΜΠΕΙ. Όπως το έχω φανταστεί, χρειάζεται ένας να κρατάει το σωληνάκι σε μιά “σωστή” θέση και ένα δεύτερο ζευγάρι χέρια με ένα κατσαβίδι να σπρώχνει την βίδα στην τρύπα και να προσπαθήσει να την γυρίσει. Πιθανώς ένα γερμανικό με καστάνια και σπαστό άκρο (αυτό που δεν πήρα από το Lidl τον Αύγουστο, ας πούμε "γιατί έχω ήδη πολλά εργαλεία-γκάτζετς" NOT να είναι αυτό που “πρέπει”). Το θέμα δεν είναι αυτό μόνο, για λόγους που θα φανούν μόλις μπει το ένα άκρο, ελπίζω να μπορεί να περάσει καθαρά επάνω από την εξάτμιση... First world problems.


    Αλλά ΟΚ, όσο χαζό και αν ακούγεται αυτό με το σωληνάκι, το να στέκεται σωστά το μηχανάκι “στα πόδια του” είναι μεγάλο θέμα. Κάπως έτσι στεκόταν και με το αμορτισέρ του Dakar αλλά... τα είπαμε.


    Υπάρχει φυσικά ακόμα ένα ακόμα πρόβλημα
    To ψαλίδι έχει “τζόγο” δύο εκατοστά (δεν περιλαμβάνονται στις άνωθεν μετρήσεις). ΔΥΟ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ. Φταίχτης φυσικά είναι τα χαλασμένα ρουλεμάν εν μέρει, το χαλασμένο “σινεμπλόκ” στο άνω άκρο του αμορτισέρ και... Δεν ξέρω τι άλλο. Και τα δύο φτιάχνονται εύκολα, αλλά όλα τα ρουλεμάν είναι εκατό ευρώ και το σινεμπλοκ όπως το έχω σκεφτεί θα βγει "τσάμπα" από ρεταλόν, τεφλόν, σκατόν, κάτι. Αλλά πάλι λύσε δέσε φτιάξε... Να πω ότι έχω κουραστεί λίγο; Ναι ξέρω, τρολάρετε και έχετε και δίκιο. Το γιοφύρι που λέει ο DrEvil. Να πω πάλι ότι εγώ μέσα σε όλα αυτά χαίρομαι για αυτά που “θα” κάνω με το μηχανάκι; DrEvil there’s a pattern here και ναι ξέρω, τα έχουμε πει και ΤΡΟΜΑΖΩ λίγο. Κάποια μέρα θα κάνω έναν ψυχίατρο πλούσιο, τώρα που θα έρθει η ανάπτυξη και θα κολυμπάμε στα λεφτά των επενδυτών.
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 07/02/2017 στις 21:36.

  2. #392
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Λοιπόν. Αυτό το ταξιδιωτικό έχει αρχίσει να γίνετε πολύ adv !!!!

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #393
    Έχεις δίκιο, αλλά δείχνει να πλησιάζει η ώρα που θα τελειώσει το μαρτ... ε, εννοώ η ενασχόληση με "λάθος" τρόπο με το μηχανάκι.



    Με την βοήθεια του μεσιέ Κάρινγκτον μπήκε το γ***βιδάκι στην θέση του. (φυσικά, εντελώς ανιδιοτελώς ζητάει ένα μικρό τίμημα σε γουρουνάκι για το "με γειά" ). Πήρε μπορεί και μισή ώρα να το βιδώσω όλο γιατί το εργαλείο δεν είχε χώρο να μπει, οπότε πήγαινε 10 μοίρες τη φορά η βίδα. Και από τα 4-5 13άρια που είχαμε στην διάθεσή μας, μόνο ένα χωρούσε να κάνει δουλειά.


    Εννοείται η πρώτη κίνηση ήταν να κουμπώσω ρεζερβουάρ και να βάλω μπρος. Στατικά δεν έτρεχε λάδι. Μετά έβγαλα πάλι, έβαλα ότι έπρεπε να μπει στην θέση του (εκτός από μερικά πλαστικά, αν χρειαστεί λύσιμο για σφίξιμο να μην τα βγάζω όλα). Πήγαμε μιά μικρή βόλτα, δεν έτρεξε. Τώρα φυσικά θα έχω την έγνοια και θα το παρακολουθώ, αλλά λέμε τώρα, για την ώρα είναι ΟΚ. Θέλει ένα καλό πλύσιμο σε μαγαζί γιατί ήταν (και παραμένει) παπαρΓιασμένος όλος ο κινητήρας και τα πέριξ αυτού με λάδι in vero stilo italiano και δεν πάει άλλο...

    Πρώτες εντυπώσεις από την ανάρτηση: έχει πλάκα γιατί δεν νιώθω πλέον το μηχανάκι "σουζαρισμένο" και με ξενίζει η αίσθηση. Εννοείται δεν πλέει, δεν κοπανάει (έσφιξα και άλλο το υδραυλικό μετά την βόλτα και θα σφίγγω μέχρι να βρω το "όριο άνεσης") αλλά θα μπορούσε να μπει και το επόμενο πιο σκληρό ελατήριο άνετα, εξαντλώντας την γκάμα της ohlins (μπήκε το προτελευταίο). Το δεν πλέει απομένει να το δω και σε παρατεταμένες στροφές, τύπου τρεις γέφυρες όπου ακόμα και με το όριο ταχύτητας ήταν βάρκα γιαλό. Πάντως δίνει μιά αίσθηση ομοιομορφίας πλέον, είχα συνηθίσει να περνάει το μπροστινό από συγκεκριμένα σημεία και μετά "γκουπ" το τερμάτισμα πίσω, τώρα απλά περνάει. Μόλις γίνει και ένα σέρβις μπροστά, θα δείξει και άλλο... Αστείο το ότι πατάει το πόδι κάτω μεν, όχι ολόκληρο (με άνεση) δε όπως πριν.

    Απομένουν "εύκολα" πράγματα. Σέρβις μπροστινά, αλυσιδογράναζα και να βρω άκρη με τα φλας (λαμπάκια/ρελεδάκι). Τα υπόλοιπα που ήθελα, δεν έχω πλέον κουράγιο αλλά ποιός ξέρει μέχρι το καλοκαίρι μπορεί να το βρω.

  4. #394
    Τραβατε σε κι ας κλαις!
    Απο βδομαδα παλι πανω του θα εισαι.

    Πολυ χαιρομαι που το μαζευεις!
    Αντε και στα δικα μας οι λευθερες!
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  5. #395
    Πως το λένε οι εχθροί μας οι δανειστές; Hiatus και εκεί θα ξαναπάω, αλλά αυτό το νήμα θέλει "κλείσιμο".

    Λοιπόν, έχουμε χάσει πολλά επεισόδια φρίκης και πόνου, αστοχιών και απόγνωσης μεταξύ άλλων με το μοχλικό και το ψαλίδι αλλά επειδή μπλέχτηκε με διόλου ευχάριστα άλλα γεγονότα θα παραληφθεί το στόρι. Τέλος καλό, όλα καλά και το μοχλικό και το ψαλίδι έχουν νέα ρουλεμάν, επίσης να ψοφήσουν μερικοί "μάστορες" ακόμα για αυτά που βρήκα τότε και κάποια λάθη δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ να διορθώσω.

    Πάμε λοιπόν στα καλάμια που έγιναν σε πιο χαλαρή περίοδο, περίπου. Πόσο δύσκολο είναι να αλλάξεις τσιμούχες; Καθόλου. Βέβαια είναι USD το καλάμι, άρα έχει το κατιτίς του γιατί τέτοιο δεν έχω ανοίξει ποτέ. Αλλά το youtube είναι πολύ φίλος μας και τα βίδεα του πως γίνεται η εργασία αφθονούν. Κάτι είχα δει και παλιότερα σε ξένο φόρουμ και θυμόμουν τις ιδιαιτερότητες που έχει στις ασφάλειες μέσα, οπότε...

    Πάμε να λύσουμε. Τι κάνεις για να λύσεις; ΠΑΝΤΑ λύνεις την κάτω βίδα πριν ανοίξεις την επάνω τάπα, "νόμος". Ε, η μία γυρνάει τρελά, η άλλη κολλημένη. Τώρα, τι στο καλό κάνεις... Άντε πες το έργο το είχαμε δει κάποτε με τον Θεόφιλο με τις κολλημένες, τρυπάνι και σκύλα και δυό φρέσκΙες βίδες. Αλλά αυτή που γυρίζει τρελά; Σκέψη... Τέλος πάντων, για να μην καθυστερώ πολύ και γίνει τίποτα ακόμα και μείνει ένα τρίμηνο ακίνητο πάλι, ας ανοίξω να αδειάσω λάδια και βλέπουμε. Ανοίγω, αδειάζω.

    Δηλαδή τώρα τι να αδειάσω; Το καλάμι που έτρεχε λάδι είχε "ωραίο" λάδι μέσα, πράσινο και διάφανο. Προφανώς και λίγο. Το άλλο καλάμι που ήταν "γερό" τελικά δεν ήταν "γερό", ήταν απλά άδειο ποιός ξέρει από πότε και είχε μιά μαύρη λάσπη να τρέχει. Σκάρτα 300ml και τα δύο καλάμια μαζί. Έκανα 20,000 χλμ έτσι, να ευχαριστήσουμε την μαρτσόκι σε αυτό το σημείο για το καλό engineering.

    Αφού άφησα τα καλάμια ανάποδα να στραγγίξει ότι δεν βγήκε με το τρομπάρισμα, λέω ας δω μήπως λύνουν και χωρίς να βγει το cartridge. Τραβάω και... ΛΥΝΟΥΝ χωρίς να βγει η τσιμούχα, το κουζινέτο κλπ. Τι μαύρη μαγεία είναι αυτή; Κάτι είναι χαλασμένο, κάτι χάλασα εγώ, δεν μπορεί. Youtube ξανά και... Όχι έτσι είναι. Που σημαίνει ότι είναι ΑΣΤΕΙΑ εύκολο να αλλάξεις λάδια. Και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΛΑΔΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΥΡΗ ΛΑΣΠΗ ΜΑΣΤΟΡΑ και πρώην ιδιοκτήτη...

    Περαιτέρω αναζήτηση έδειξε ότι και το κάτω κουζινέτο βγαίνει εύκολα αλλά το βλέπεις με φακό άνετα και ήταν ΟΚ, το επάνω κουζινέτο (που ο μάστορας στο προαναφερθέν βίντεο δεν ήξερε προφανώς ότι υπάρχει) δεν το είδα αλλά αν το κάτω που τρώει περισσότερο ζόρι είναι καλό, αμφιβάλλω αν είναι χαλασμένο το επάνω. Το χρώμιο μιά χαρά πάντως. Και το cartridge τελικά μάλλον δεν είναι σχεδιασμένο για να βγαίνει.

    Ξανά τούμπα τα καλάμια να στραγγίξουν όλο το βράδυ, σκούπισμα σε ότι βγήκε και αναμονή. Κατά την αναμονή, ξεκίνησε να ξερνάει λάδι το καθαρισμένο άνω καλάμι... Όπου φαίνεται πως η σχεδίαση του καλαμιού "κρατάει" καμμιά 50αριά ml μέσα τουλάχιστον γιατί έχει τα κουζινέτα και έναν πλαστικό κύλινδρο ανάμεσα τους και παγιδεύει ποσότητα ανάμεσα στον πλαστικό κύλινδρο και το μεταλλικό τοίχωμα του άνω καλαμιού. Να σιχτιρήσουμε την μαρτσόκι εδώ, γιατί αν θες να αλλάξεις λάδια στο "τσακ μπαμ" το πόσο θα βάλεις μέσα είναι θέμα τύχης, άντε πες με το μάτι θα βάλεις 50ml λιγότερα από ότι λέει το manual και ΑΝ το ξέρεις και είχες την τύχη ή την υπομονή να το δεις, αλλιώς παραγεμίζεις και τι θα συμβεί φυσικά; Θα σκάσει η τσιμούχα και θα βρίζεις την Ιταλία που φτιάχνει χρέπια. Που θα το κάνεις έτσι και αλλιώς από συνήθεια.


    Ξυπνάω το πρωί και αναρωτιέμαι συνοδεία καφέ, πόσο αξίζει να ασχοληθώ. Εννοείται "καθόλου" είναι η πιο λογική απάντηση. Καθόλου γιατί ενώ το μηχανάκι δεν θα βαρεθώ να λέω ότι το καρα-γουστάρω, σε τόσο χαμηλής αξίας μοτοσικλέτα δεν αξίζει να δίνεις λεφτά. Οπότε το "μαύρη λάσπη" καλάμι, το οποίο είχε λίγη σκουριά στο άνω άκρο του εμβόλου του και άρα πιθανότατα και πιο κάτω και πιο μέσα, δεν αξίζει να το ακουμπήσω παραπάνω. Το έμβολο ανεβοκατεβαίνει χωρίς να κολλάει και μόνο με το βάρος του, το οποίο πάντα είναι καλό σημάδι, αν ήταν σκουριασμένο μέσα θα ήταν αλλιώς. Αν σκεφτείς ότι μου άρεσε το μπροστινό στεγνό, με λάδι θα είναι σίγουρα καλύτερα οπότε άδικα ανησυχώ

    Πρόστυχες προτάσεις που έγιναν για αλλαγή με άλλα καλάμια από κάτι πιο "καθαρό" με έβαλαν σε σκέψη προς στιγμή γιατί φλασάρισε μιά Pegaso True Adve Edition στο μυαλό μου με 21/18 ή 21/17 πιο φτηνά, 200mm διαδρομές που ΕΥΚΟΛΑ στήνεται γιατί η βάση είναι πολύ καλή και τα υλικά υπάρχουν από άλλα μηχανάκια, αλλά ΟΚ, είπαμε, ξεφεύγει από το VFM της αγοράς και πάει αλλού. Πάλι αξίζει τον κόπο σε σχέση με αγορά άλλης μοτοσικλέτας που θα θέλει το κατιτίς της, αλλά ώφου, να το οδηγήσω και λίγο φέτος... Και τώρα που το έγραψα, το 21/18 δεν θα το πατάω, είναι ψηλός ο πήγασος, ειδικά με "σωστό" αμορτισέρ και ελατήριο πίσω, όπως είναι τώρα.

  6. #396
    Πάω να βγάλω τις ασφάλειες από τις τσιμούχες. Και τρώω ήττα... Γιατί οι ασφάλειες της μαρτσόκι είναι "περίεργες" και δεν έχουν πιάσιμο για κατσαβίδι όπως οι Ιαπωνικές. Πολύ περισσότερο δε όταν ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ δεν έχει πατήσει καλά τις τσιμούχες και κολλάει η ασφάλεια επάνω στο λάστιχο την ώρα που πάει να βγει και έχει πρόσθετη αντίσταση. Το σπίτι του μάστορα είναι καταραμένο για χίλιες ζωές με το μπινελίκι που έριξα, συν το ότι γρατσούνισα μέρη που δεν ήθελα να έχουν αμυχές, δηλαδή το χείλος του αυλακιού της ασφάλειας. Λειτουργικά φυσικά δεν θα έχει επίπτωση, αλλά με ενοχλεί που το ξέρω. Γυαλοχαρτάκι 1000 βρεγμένο και νιώθω κάπως καλύτερα. Επίσης εκνευριστικό ότι στην φοβερή διάσταση που φοράει ο Πήγασος (και κάμποσα ακόμα Ιταλικά 40-52,2 ενώ στο εμπόριο έχει 40-52) δεν βρίσκονται ξυστρες πλην αντιπροσωπείας -ή έτσι ισχυρίζονται οι βιομηχανικάυλικάδες- και δεν βρίσκονται τσιμούχες εύκολα, ήθελα με δύο μάκτρα που φοράει και το fazer, βρήκα με ένα, όπως οι εργοστασιακές. Τι να κάνεις, χρυσώνεται το χάπι με το λιγότερο από 1/3 της τιμής στο ταμείο, έχω χρόνο να ψάξω πάλι. Και ξανά, επειδή οι τσιμούχες μπαίνουν βγαίνουν με το χέρι χωρίς ειδικά εργαλεία, είναι αστείο να ΜΗΝ τις αλλάζεις. Μάστορα. Και ιδιοκτήτη.

    Οπότε λίγο τρίψιμο με βρεγμένο 1000άρι εκεί που πρέπει πάλι και δένουμε και τέλος με τα μπροστινά.

    Πάμε στα φρένα...

    Εντάξει, τα φρένα είναι ανεκδοτικά σε σχέση με του fazer. Αλλά πάλι, τα φρένα του R1, έστω και του τότε, προφανώς δεν συγκρίνονται με μιά διπίστονη δαγκάνα που πιάνει σε έναν δίσκο. Δηλαδή, ποτέ δεν μου φάνηκαν "αρκετά", από την άλλη δεν με πούλησαν κιόλας. Συνηθίζεις ότι θες πιο πολύ χώρο, πας και πιο αργά γενικότερα με αισιόδοξα 45 άλογα ρόδα, αλλά... Τέλος πάντων. Να τα πάρει το ποτάμι και αυτά. Παραγγελία κιτ επισκευής, έρχεται, το κοιτούσα μερικές μέρες γιατί βαριόμουν να ασχοληθώ.
    Τελικά παίρνω βαθιές ανάσες ένα πρωί και λέω σήμερα τελειώνουν. Βγαίνει εύκολα η πίσω δαγκάνα και το εμβολάκι της, τρίβεται πλένεται. Λέω να βγάλω τα λαστιχάκια/ορινγκ, τα οποία βγήκαν εύκολα και δεν μου άρεσε αυτό, έμοιαζε με παγίδα. Μου είχε πει και ο άνθρωπος που τα πήρα να καθαρίσω καλά το αυλάκι πριν βάλω τα καινούρια, λέει θέλει ένα εργαλείο σαν ξύστρα οδοντιάτρου. Τελικά με μιά ξύλινη οδοντογλυφίδα (που δεν με ανησυχούσε για το αν θα χαράξει το μέταλλο) μιά παλιά σκληρή οδοντόβουρτσα και σπρέι έγιναν όλα καλά με πολύ μικρή προσπάθεια.
    Πάμε στην εμπρός... Η οποία λόγω του "δοντιού" στην δισκόπλακα απλά δεν ήθελε να βγει. Με το γνωστό wishoil το οποίο λιπαίνει ακόμα και τα πιο δύσκολα σημεία, βγήκε. Και λύθηκε. Και φυσικά ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΤΑ ΕΜΒΟΛΑ. Ούτε με wishoil. Λέω πονηριά λίγο βρώμικη, άντε να συπληρώσω υγρά στο δοχείο και να φρενάρω μέχρι να βγουν. Epic fail #1, δεν βρίσκω πουθενά τα παλιά φρενόλαδα. ΠΟΥΘΕΝΑ. Φυσικά και γίνεται αυτό όταν τα θες, όταν δεν τα θες μπροστά σου πάντα. Most epicest fail #2 (αγγλικά κυβέρνησης αυτά) το ότι έχει σκουριάσει μιά βίδα του δοχείου και δεν βγαίνει. Ούτε με WD ούτε με ένα άλλο penetrating oil ούτε με wishoil. Ηρεμία, ηρεμία.

    Αυτοκίνητο, βενζινάδικο, φρενόλαδο. Συνεργείο αυτοκινήτων, γειά σας, μπορώ να σας μιλήσω για τον κύριο ημών πεπιεσμένο αέρα τον μεγαλοπρεπή τον τα φρένα ξεκολλώντα; Αχ ναι, δέχεστε, ΜΠΡΑΒΟ καλοί μου άνθρωποι τσακ τσακ τα εμβολα στο χέρι πόσο απλό ήταν. Πίσω σπίτι, οδοντοφλυφίδα οδοντόβουτρσα, cleaner, όλα ΟΚ. Νέες φυσούνες και σε αυτές τις γλίστρες, γράσο θερμοκρασίας, ορινγκ, δένουμε, τα φρένα ΟΚ μπρος πίσω.

    Βέβαια τώρα ανακύπτει ένα άλλο θέμα. Θα βάλεις τις ωραίες σου σερβαρισμένες δαγκάνες πάνω στους χρεπόδισκους με το δόντι; Ε όχι. Παραγγελιά δυό φρέσκΙοι. Που για να μπουν τι πρέπει να κάνεις ατιμούλικο; Να βγάλεις τους παλιούς. Εκεί σκοτεινιάζει το πράγμα γιατί θυμάσαι πως βγήκε το πίσω γρανάζι; Με τροχό, κόβοντας ένα ένα τα κεφάλια των βιδώνΕ που το έδεναν. Αλενάκι. ΛΟΛ ομιτζί δεν βγαίνουν οι βίδες εννοείται, δεν τις ζορίζουμε μην χαλάσει το άλεν κεφάλι. Διαλογισμός κατ'ευθείαν από το Νεπάλ του Θιβέτ, εκεί που πήγαινε φεύγοντας από την Τοσκάνη το ξαδερφάκι το καφέ: ΩΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜαλάκα ιταλέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε, είναι πολύ δυνατή μάντρα να το ξέρετε οι κάτοχοι. Τα μεγάλα μέσα επιστρατεύονται και εννοώ τα μεγάλα. Βαριοπούλα. Αλενάκι από κασετίνα. ΓΚΤΑΝ. Αλενάκι κλειδί. Τσουπ, έλυσε. Επαναλάβατε άλλες ένδεκα φοράς μέχρι της επιτεύξεως του ΑΝΣΚ ήτοι την απομάκρυνση εκ του κέντρου της ζαντός όλων των βιδών. Μην τις βαράτε πολύ δυνατά, θα χαλάσετε το κέντρο της ζάντας, όχι δεν το έπαθα, λέω όμως. Καθάρισμα οι βίδες (2 ευρώ η μία, Μ6*13 αν θυμάμαι καλά, ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΚΥΡΙΟΙ) και ξανά τοποθέτηση με λίγο μπλε λοκτίτε (αγγλικά κυβέρνησης).

  7. #397
    Δένουμε.

    Το αστείο τώρα είναι ότι είναι κλωτσημένες οι αλενόβιδες που ασφαλίζουν τον εμπρός άξονα. Δεν ασχολούμαστε όμως, ε; Όχι, κατηγορηματικά.

    Καλάμια, φτερό, τροχός, δαγκάνα. Τσεκ. Το αυτό και πίσω. Όλα καλά. Πάμε τεστ ράιντ. Ε μισό, δεν θα βάλεις υγρά στα φρένα; Ε θα βάλεις. Που είναι η μαγική σύριγγα της εξαέρωσης; ΠΟΥΘΕΝΑ εννοείται. Με τα πολλά, βρίσκεται σωληνάκι ενός μέτρου διάφανο, γίνεται η εξαέρωση πίσω εύκολα λέμε τώρα γιατί η μούρη είναι κολλημένη στην σέλα, το ένα χέρι στο φρένο και το άλλο κρεμασμένο στα τυφλά να πιάνει το κλειδί στην εξαέρωση, κάθε πέντε πατήματα έλεγχος στάθμης στο δοχείο και έλεγχος φυσαλίδων. Εμπρός, θυμάσαι ότι δεν ανοίγει το δοχείο ε; Sugamiso. Λονγκ στόρι σορτ που λένε οι δανειστές, με το κατάλληλο στΡΑΒΟκατσάβιδο, χτύπημα, ζόρι και λοιπές αγωνιστικές δυνάμεις, βγαίνει. Υγρά. Τιραμόλα να πατάς και να ανοιγοκλείνεις το εξαεροτΎρι στα τυφλά πάλι. Γίνεται δουλειά. Συγκίνηση, ιαχές νίκης και αλαλλαγμοί (δεν κοιτάω αν τα λ είναι σωστά έτσι, βαριέμαι). Λίγο πσιτ με μαύρο σπρέιΤ στο καπάκι των φρένων γιατί έχει οξείδωση. Ανοξείδωτη βίδα, κάβα από το καπάκι με το λογότυπο του bandit που είχε κάποτε φτιάξει ο Binzis. Όλα καλά. Πάμε βόλτα.

    Μίζα. Μίζα. Μίζα. Μίζα. Μίζα. Μίζα. Μίζα. Μίζα. Μπαταρία τέλος.

    Νευράκια τσαταλάκια. Φορτιστής. Υπομονή. Να, όπως τα πιράνχας που περιμένουν την σειρά τους να φάνε την άτυχη αγελάδα που πήγε για βουτιά στο ποτάμι του Αμαζονίου; Ε τέτοια υπομονή.

    Επόμενο πρωί. Φορτισμένη μπαταρία. Μίζα. Παίρνει με την πρώτη. Κρατάει ρελαντί. Ζω σε μιά παράλληλη διάσταση με ένα άτιμο τρολομηχανάκι που θέλει να με τρελάνει.

    Κοντινή βόλτα, όλα ΟΚ. Μακρινή βόλτα, όλα ΟΚ.

    Δεν το έχω μετακινήσει μετά την μακρινή βόλτα, αλλά ένα πρωί, κάτι μυρίζει περίεργα εκεί που πάρκαρα το αυτοκίνητο. Και τι στο καλό είναι αυτός ο λεκές που να πάρει; Βενζίνη. ΑΠΟ ΠΟΥ; Κομμένο σωληνάκι. Πάλι. Ξήλωμα πλαστικά μούρης. Βγάλσιμο ντεπόζιτο. Κόψιμο το παλιό σωληνάκι που έχει ξεραθεί και έχει γίνει ένα σώμα με το ρουξούνι του διακόπτη καυσίμου και γενικά ψαθυρό και σπάει. Η αγορά νέου δεν είναι απλή υπόθεση γιατί τα μοτομάγαζα είναι γεμάτα βαριά πεπόνια και τα αυτοκινητομάγαζα έχουν έξι χιλιοστά και άνω. Τελικά βρίσκω σε αυτοκινητομάγαζο, πιστοποιημένο για 10 ατμόσφαιρες με πλέγμα, εντελώς όβερκιλ λόγω βαρυτικής ροής εν προκειμένω αλλά τι θες τώρα. Κόβω/βάζω. Μίζα. Όλα ΟΚ. Δεν τρέχει πιά. Πόσο να έχασε; Κάπου τόσο. Βόλτα-καφές-δοκιμή. Μένω από βενζίνη γυρνώντας γιατί είχε χάσει περισσότερο από όσο νόμιζα. Μεσάνυχτα Κυριακής στις Αφίδνες. Μιάμιση ώρα περπάτημα ως το σπίτι και πίσω με βενζίνη. Δεν λες πάλι καλά που είχα κάβα; Δεν μας παρατάς ρε Μέρφι; Αυτό με την βενζίνη είναι μιά γαμάτη ιστορία από μόνο του αλλά βαρέθηκα να την γράψω έστω για να την θυμάμαι.

    Τέλος καλό όλα καλά. Το μηχανάκι είναι πλέον σε κατάσταση "όλα αλλαγμένα". Είναι πολύ ωραίο στο χαλαρό χώμα. Από φωτογραφίες άλλων βλέπω ότι είναι ωραίο και σε σκληρές χωματάδες. Γενικά είναι πολύ ωραίο, έστω και ατελές. Θέλει αισθητικές παρεμβάσεις που δεν θα κάνω γιατί δεν αξίζει, θα γίνουν μερικές πρακτικές ΑΝ βρω φτηνά ανταλλακτικά όπως πχ πιο μεγάλα μαρσπιέ. Mission accomplished.

    υ.γ. Εννοείται πως έχω τρία δοχεία με υγρά τώρα μπροστά μου, μερικές μέρες αφού τελείωσαν όλα. Και την σύριγγα. Γιατί οι νόμοι υπάρχουν για κάποιον λόγο.
    υ.γ. 2 φωτό κάπου έχω, αλλά γενικά μηδέν διάθεση για ρεπορτάζ, οπότε ας αρκεστούμε στο κείμενο. Αν βρω διάθεση, ίσως κάποια άλλη στιγμή.

    Να είμαστε καλά να βολτάρουμε και να γελάμε. Και με τα χάλια μας. Βασικό.

    Τα λέμε

  8. #398
    Τα πιρουνια ήθελαν καθαρή βενζίνη και τρομπαρισμα για να φύγει η λάσπη που είχαν στον πάτο τους.

Σελίδα 27 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 17222324252627

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Pegaso 650i
    από powerphot στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 13:01
  2. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 01:04
  3. Gnwmi gia to APRILIA PEGASO 650EI
    από tsoschr στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 11:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF